Oman szczepienia zalecane i zasady profilaktyki na wakacjach

Oman szczepienia podróżnych – jak spędzić zdrowe wakacje?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Oman szczepienia obowiązkowe Katarzyna Ślusarz | 2023-06-07 (ostatnia aktualizacja: 2023-08-11)
Od wybranych podróżnych do Omanu wymaga się szczepienia na żółtą febrę. Wszystkim zaleca się uodpornienie na żółtaczkę i tężec, a niektórym dodatkowo na meningokoki, dengę i wściekliznę. By uzyskać indywidualne wytyczne w tej sprawie, warto skontaktować się z lekarzem TropicalMed.

Oman szczepienia wymagane i zalecane:

 • wymagane: na żółtą febrę od przyjezdnych od 9. miesiąca życia przybywających z krajów endemicznych;
 • zalecane wszystkim: na żółtaczkę, tężec (+ błonicę i krztusiec);
 • selektywne: na wściekliznę, dengę i meningokoki.

Po indywidualne wytyczne najlepiej zgłosić się do TropicalMed z minimum 6-tygodniowym wyprzedzeniem.

Oman szczepienia obowiązkowe i zalecane – kiedy zgłosić się do ośrodka medycyny podróży?

Oman nie jest jeszcze zbyt popularną destynacją turystyczną, co oznacza możliwość odkrywania atrakcji tego fascynującego kraju bez towarzystwa tłumów turystów. Aby w pełni skorzystać z uroków tego miejsca, zaleca się wizytę w ośrodku medycyny podróży 6-8 tygodni przed wyjazdem (lub później w przypadku wycieczki last minute). 

Wyczerpujący lot i znaczna zmiana klimatu to czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję przyjezdnych w Omanie, a co za tym idzie – zwiększają podatność na infekcje. Poza tym, opieka medyczna jest tam płatna i dość droga, więc aby nie narażać się na niepotrzebne wydatki, lepiej zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem. 

Oman szczepienia wymagane – kto musi mieć certyfikat immunizacji?

Oman szczepienia COVID-19: według najnowszych danych (z 23.09.2022 r.), władze kraju zniosły niemal wszystkie obostrzenia związane z COVID-19 – przyjezdni są jedynie zobowiązani do noszenia maseczek wewnątrz niektórych budynków. 

Oman szczepienia obowiązkowe na żółtą febrę: jako że Polska nie jest zagrożona transmisją tego wirusa, to z reguły nie trzeba mieć dokumentu potwierdzającego immunizację. Planując wcześniejszy pobyt w którymś z krajów endemicznych (nawet w tranzycie >12h), trzeba mieć tzw. żółtą książeczkę do Omanu dla każdego uczestnika wycieczki od 9. miesiąca życia.

Oman zalecane szczepienia – jakim chorobom można dzięki nim zapobiegać?

Turystom w Omanie zagraża kilka chorób, którym bez problemu można zapobiec dzięki szczepieniom ochronnym. Po indywidualne wytyczne w tej sprawie warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży, który zalecenia wydaje m.in. na podstawie wiedzy o specyfice konkretnego wyjazdu.

Nie trać czasu i pieniędzy na chorowanie w Omanie

Zgłoś się na szczepienia ochronne przed podróżą

W skrajnie suchym klimacie Omanu niektóre patogeny, takie jak np. meningokoki, rozprzestrzeniają się łatwiej.
Oman jest krajem bardziej obciążonym żółtaczką typu B niż np. Polska.
Szczepienia na tężec działają tylko przez 10 lat; wielu podróżnych zapomina o dawkach przypominających, narażając się na groźną infekcję.
Skuteczne szczepionki. Brak kolejek. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. Oman jakie szczepienia Umów się na szczepienia
Oman zalecane szczepienia na pobyt biznesowy/hotelowy           

Oman zalecane szczepienia dla kandydatów na studia                                 

Oman zalecane szczepienia na wycieczkę objazdową lub na łonie natury 

 • tężec (+ błonica i krztusiec)
 • WZW A i B
 • meningokoki
 • denga

Na Uniwersytecie Sułtana Kabusa wymaga się szczepień na:

 • odrę, świnkę i różyczkę
 • błonicę i tężec
 • WZW typu B
 • gruźlicę
 • tężec (+ błonica i krztusiec)
 • WZW A i B
 • wścieklizna

Choroby, na które nie ma szczepień
W Omanie istnieje ryzyko zakażenia dengą przenoszoną przez komary, dlatego zaleca się solidną ochronę przed ukąszeniami. Służą do tego repelenty, moskitiery i ubrania zakrywająca ciało, utrudniająca owadowi wkłucie się w skórę. Radą na popularne wśród podróżnych biegunki jest przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia.

Więcej informacji na temat poszczególnych chorób i sposobów profilaktyki można znaleźć w dalszej części artykułu.

WZW/żółtaczka

W Omanie zagraża wirusowe zapalenie wątroby, które rozprzestrzenia się albo przez kontakt z zainfekowaną krwią i stosunki płciowe z nosicielem (WZW B), albo przez skażoną żywność i wodę oraz brudnymi rękami (WZW A).

Aby uniknąć zakażenia na wakacjach w Omanie, należy:

 • WZW A – regularnie myć ręce, pić uzdatnioną wodę, spożywać tylko bezpieczną (tj. dogotowaną i higienicznie przyrządzoną) żywność oraz wykonać szczepienia na żółtaczkę typu A.
 • WZW B – unikać kontaktów płciowych z nosicielem i/lub stosować środki barierowe (np. prezerwatywy) podczas stosunku, używać własnych przedmiotów takich jak igły czy brzytwy oraz umówić się na szczepienia na żółtaczkę typu B.

Obowiązkowa immunizacja zaczęła pojawiać się w Polsce w 1994 roku co oznacza, że nie każdy jest uodporniony; takie osoby często wybierają Twinrix Adult – preparat zapewniający odporność na oba typy żółtaczki. WZW szczepienia do Omanu koszt: 339 zł/dawka.

Oman szczepienie rutynowe

Przed wyjazdem do Omanu ważne jest uzupełnienie rutynowych szczepień. Niewielu podróżnych o tym pamięta, co jest dużym błędem. Najistotniejsza jest dawka przypominająca na tężec (co 10 lat), gdyż o skaleczenie i zainfekowanie rany laseczkami tężca jest naprawdę nietrudno. 

Oman jakie szczepienia na tężec: na rynku farmaceutycznym są dostępne preparaty skojarzone, które poza tężcem uodparniają też na błonicę i krztusiec.

Oman szczepienia zalecane wybranym podróżnym

Niektóre szczepienia są selektywne, tj. zalecane tylko tym podróżnym, którzy poprzez aktywności podejmowane na wakacjach mogą być bardziej narażeni na daną różnego rodzaju infekcje – jakie?

Oman szczepienie na:

Meningokoki – uodparnia na bakterie przenoszące się drogą kropelkową, głównie w dużych skupiskach ludzkich. Transmisji patogenów sprzyja suchy klimat Omanu. Immunizacja jest zalecana osobom, które będą zakwaterowane w obłożonych hotelach lub mają w planach odwiedzanie tłocznych miejsc (np. bazary, świątynie).

Wściekliznę – wirus wścieklizny jest praktycznie w 100% śmiertelny dla człowieka, a ryzyko pogryzienia przez zainfekowane zwierzę (głównie dzikie) jest znacznie wyższe niż w Polsce. Immunizacja jest wskazana osobom, które mają zamiar wypoczywać na łonie natury, uprawiać turystykę jaskiniową czy odwiedzać obszary wiejskie, gdzie prawdopodobieństwa spotkania chorych gatunków i pogryzienia jest większe.

Dengę – czyli chorobę przenoszoną przez zainfekowane komary, która może mieć przebieg podobny do grypy lub wystąpić w groźniejszej, krwotocznej postaci. Jako że wirus dengi występuje głównie na obszarach miejskich i podmiejskich, to szczepienie ochronne zaleca się osobom, które planują odwiedzać większe miejscowości.

Oman jak się przygotować do wyjazdu? 

Oman przyciąga turystów swoją spektakularną przyrodą: występują tam strzeliste góry, wodne gejzery, gorące pustynie z urokliwymi oazami oraz mnóstwo plaż. Poza tym, kraj ma bogatą historię i kulturę, którą można poznać zwiedzając zabytki i miasta z czasów średniowiecza. Co jeszcze warto wiedzieć przed zaplanowaniem podróży do Omanu?

Oman – co warto wiedzieć

Stolica: Maskat – to perła orientalnej architektury; nie ma tu strzelistych wieżowców i szklanych biurowców, dominuje tradycyjna zabudowa

Język: arabski; nie powinno być problemu z komunikacją w języku angielskim

Waluta: rial omański (OMR); banki akceptują najpopularniejsze karty kredytowe i płatnicze

Typ gniazdek elektrycznych: G

Wiza: na podróż w celu turystycznym do 14 dni nie trzeba mieć wizy do Omanu, na dłuższy pobyt turystyczny/biznesowy można wyrobić wizę online; po przylocie może być wymagane okazanie dokumentu potwierdzające charakter pobytu, polisę ubezpieczeniową oraz bilet powrotny

Klimat: skrajnie suchy i gorący; w letnich miesiącach upały mogą być naprawdę uciążliwe

Plaże: Oman ma ponad 2 tys. km linii brzegowej; Qurum, Mughsayl czy wyspa Masirah to tylko niektóre miejsca odpowiednie dla miłośników plażowania

Flora i fauna: Al Ansab Wetland to sztuczne mokradła, które przyciągają mnóstwo gatunków ptaków (jak np. ścierwnik)

Transport: popularnym środkiem transportu są taksówki i minibusy

Bezpieczeństwo: Oman to jedno z bezpieczniejszych krajów Bliskiego Wschodu, jednak turyści nie powinni zapominać o zachowaniu podatkowych środków ostrożności

Kuchnia: wolno gotowane mięso shuwa, grillowany mishkak czy halwa (nie mylić z chałwą!) to przykłady tradycyjnych omańskich smaków

Oman jakie szczepienia: po indywidualne wytyczne w sprawie immunizacji oraz pozostałych zasad profilaktyki warto zgłosić się do TropicalMed. To ośrodek medycyny podróży i poradnia chorób zakaźnych, w którym o przygotowanie pod kątem zdrowia na wakacjach dba wykwalifikowany personel. Sprawdź naszą ofertę: szczepienia do Omanu koszt.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Omanu potrzebne są szczepienia?

Polacy z reguły nie potrzebują szczepień do Omanu, bo nie zamieszkują terenów transmisji żółtej febry. Planując jednak wcześniejszy pobyt w Afryce lub Ameryce Południowej, gdzie choroba występuje, tzw. żółta książeczka może być wymagana. W takim przypadku certyfikat szczepienia muszą mieć wszystkie osoby od 9. miesiąca życia.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Omanu?

Bardzo zalecana jest dawka przypominająca na tężec (+ błonicę i krztusiec) oraz uodpornienie na żółtaczkę. W określonych przypadkach lekarz medycyny podróży może też doradzić szczepienie na meningokoki lub wściekliznę. Po indywidualne wytyczne należy zgłosić się do ośrodka TropicalMed.

Czy szczepienia do Omanu można wykonać w Krakowie?

Tak. Szczepienia Oman Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Chcąc wygodnie i bez kolejek zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem, ten ośrodek medycyny podróży jest najlepszym miejscem.

Na co trzeba uważać w Omanie?

Oman to kraj, w którym przeważająca część roku jest gorąca i słoneczna, dlatego należy uważać na oparzenia, stosując kremy z filtrem UVA i UVB oraz zawsze nosić nakrycie głowy. Komary w Omanie mogą przenosić dengę, więc trzeba chronić się przed ukąszeniami – apteczka powinna zawierać m.in. repelenty. Poza tym zagrożenie stanowią choroby zakaźne, a więc warto zgłosić się na szczepienia ochronne przed wyjazdem.

Marzą Ci się udane wakacje w Omanie?

Przyjdź do TropicalMed po wytyczne w sprawie szczepień!
Umów się na szczepienia
Czytaj więcej: