Oman choroby turystów – jak im zapobiegać za pomocą szczepień?
Oman szczepienia: jak spędzić zdrowe wakacje 2024?
Katarzyna Ślusarz |
2023-06-07 (ostatnia aktualizacja: 2024-08-08)
Od wybranych podróżnych do Omanu wymaga się szczepienia na żółtą febrę. Wszystkim zaleca się uodpornienie na wirusowe zapalenie wątroby i tężec, a niektórym dodatkowo na meningokoki, dengę i wściekliznę. By uzyskać indywidualne wytyczne w tej sprawie, warto skontaktować się z lekarzem TropicalMed.
wymagane: na żółtą febrę od przyjezdnych od 9. miesiąca życia przybywających z krajów endemicznych;
zalecane wszystkim: na WZW, tężec (+ błonicę i krztusiec);
zalecane selektywnie: na wściekliznę, dengę i meningokoki.
Po indywidualne wytyczne najlepiej zgłosić się do TropicalMed z minimum 6-tygodniowym wyprzedzeniem.
Oman szczepienia obowiązkowe – czy do Omanu trzeba się szczepić?
Oman nie jest jeszcze zbyt popularną destynacją turystyczną, co oznacza możliwość odkrywania atrakcji tego fascynującego kraju bez towarzystwa tłumów turystów. Aby w pełni skorzystać z uroków tego miejsca, zaleca się wizytę w ośrodku medycyny podróży 6-8 tygodni przed wyjazdem (lub później w przypadku wycieczki last minute). W ośrodku można m.in. dowiedzieć się czy do Omanu trzeba się szczepić:
COVID-19 szczepienia Oman: według najnowszych danych (z 23.05.2022 r.), władze kraju zniosły wszystkie obostrzenia dla przyjezdnych związane z koronawirusem[1].
Oman szczepienia obowiązkowe na żółtą febrę: jako że Polska nie jest zagrożona transmisją tego wirusa, to z reguły nie trzeba mieć dokumentu potwierdzającego immunizację. Planując wcześniejszy pobyt w którymś z krajów endemicznych (nawet w tranzycie >12h), trzeba mieć tzw. żółtą książeczkę do Omanu dla każdego uczestnika wycieczki od 9. miesiąca życia[2].
Wyczerpujący lot i znaczna zmiana klimatu to czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję przyjezdnych w Omanie, a co za tym idzie – zwiększają podatność na infekcje. Poza tym, opieka medyczna jest tam płatna i dość droga, więc aby nie narażać się na niepotrzebne wydatki, lepiej zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem.
Oman jakie szczepienia są zalecane i ile kosztują?
Dla osób wykonujących szczepienia Oman jest zdecydowanie bezpieczniejszą destynacją. Turystom w Omanie zagraża bowiem kilka chorób, którym bez problemu można zapobiec dzięki szczepieniom ochronnym.
Po indywidualne wytyczne w tej sprawie warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży, który zalecenia wydaje m.in. na podstawie wiedzy o specyfice konkretnego wyjazdu.
Nie trać czasu i pieniędzy na chorowanie w Omanie
Zgłoś się na szczepienia ochronne przed podróżą
W skrajnie suchym klimacie Omanu niektóre patogeny, takie jak np. meningokoki, rozprzestrzeniają się łatwiej.
Oman jest krajem bardziej obciążonym żółtaczką typu B niż np. Polska.
Szczepienia na tężec działają tylko przez 10 lat; wielu podróżnych zapomina o dawkach przypominających, narażając się na groźną infekcję.
Skuteczne szczepionki. Brak kolejek. Zalecenia dopasowane do podróży.
Szczepienia do Omanu cena: przed zaaplikowaniem szczepionki/ek odbywa się kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł. Całkowity koszt immunizacji zależy od liczby i rodzaju zaleconychpreparatów, jednak ceny (za dawkę) oraz przystępne zestawy szczepień można znaleźć tutaj (oferta TropicalMed).
O tym, czy Oman jest bezpieczny, decydują podjęte środki profilaktyki, a najskuteczniejszym są szczepienia. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych chorób oraz sposobów ich zapobiegania.
Oman szczepienie rutynowe
Przed podróżą ważne jest uzupełnienie rutynowej immunizacji; niewiele osób o tym pamięta, co jest dużym błędem. Dla odwiedzających Oman szczepienie przypominające na tężec (+ błonicę i krztusiec) co 10 lat jest istotne, gdyż o skaleczenie i zainfekowanie rany laseczkami tężca jest naprawdę nietrudno. Zakażenie grozi natomiast zaburzeniem pracy układu nerwowego, objawiające się napadami bolesnych konwulsji; tężec bywa śmiertelny.
Błonica i krztusiec zagrażają w Omanie w zdecydowanie w mniejszym stopniu, a przenoszą się drogą kropelkową. To choroby, które przede atakują głównie układ oddechowy i mogą doprowadzić do uduszenia – przez kaszel z lepką wydzieliną (krztusiec) lub zatkanie dróg oddechowych.(błonica).
WZW/żółtaczka
W Omanie zagraża wirusowe zapalenie wątroby, które może być objawowe (ból brzucha, żółtaczka, mdłości, wymioty, gorączka, ciemna barwa moczu) albo bezobjawowe, wchodzące w przewlekłą fazę prowadzącą do marskości/raka wątroby (tylko WZW B).
Choroba rozprzestrzenia się albo przez kontakt z zainfekowaną krwią i stosunki płciowe z nosicielem (WZW B), albo przez skażoną żywność i wodę oraz brudnymi rękami (WZW A). Odwiedzając Oman szczepienia zalecane na WZW należy połączyć z zachowaniem zasad profilaktyki. Jak to wygląda?
WZW A – należy regularnie myć ręce, pić uzdatnioną wodę, spożywać tylko bezpieczną (tj. dogotowaną i higienicznie przyrządzoną) żywność oraz wykonać dwudawkowe szczepienia na żółtaczkę typu A (miesiąc 0 i 6-12).
WZW B – trzeba unikać kontaktów płciowych z nosicielem i/lub stosować środki barierowe (np. prezerwatywy) podczas stosunku, używać własnych przedmiotów takich jak igły czy brzytwy oraz umówić się na trzydawkowe szczepienia na żółtaczkę typu B (miesiąc 0, 1 i 6).
WZW szczepienia do Omanu cena: obowiązkowa immunizacja zaczęła pojawiać się w Polsce w 1994 roku co oznacza, że nie każdy jest uodporniony; takie osoby często wybierają trzydawkowy preparat skojarzony, zapewniający odporność na oba typy żółtaczki (339 zł/dawka).
Dla odwiedzających Oman szczepienia zalecane jednodawkowe lub podawane w 2-3 dawkach uodparniają na bakterie przenoszące się drogą kropelkową, głównie w dużych skupiskach ludzkich. Transmisji patogenów sprzyja suchy klimat Omanu.
Immunizacja jest zalecana osobom, które będą zakwaterowane w obłożonych hotelach lub mają w planach odwiedzanie tłocznych miejsc (np. bazary, świątynie). W takich miejscach łatwiej nabawić się meningokoków, które początkowo dają objawy grypopodobne i wywołują nieblednącą pod naciskiem wysypkę, a następnie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę.
Wirus wścieklizny jest praktycznie w 100% śmiertelny dla człowieka, a według wielu źródeł (m.in. CDC) ryzyko pogryzienia przez zainfekowane zwierzę (głównie dzikie) jest w Omanie znacznie wyższe niż w Polsce[4].
Immunizacja jest wskazana osobom, które mają zamiarwypoczywać na łonie natury, uprawiać turystykę jaskiniową czy odwiedzać obszary wiejskie, gdzie prawdopodobieństwa spotkania chorych gatunków i pogryzienia jest większe. Dla odwiedzających Oman szczepienie przedekspozycyjne podaje się w trzech dawkach, w dniach 0, 7 i 21/28.
Czyli chorobę przenoszoną przez zainfekowane komary, która może mieć przebieg podobny do grypy z wysypką i bólem oczodołów lub wystąpić w groźniejszej, krwotocznej postaci. Jako że wirus dengi występuje głównie na obszarach miejskich i podmiejskich, to szczepienie ochronne zaleca się osobom, które planują odwiedzać większe miejscowości[5]. Immunizacja jest dwudawkowa i polega na zaaplikowaniu dwóch zastrzyków w miesiącach 0 i 3.
Oman choroby turystów, na które nie ma szczepionek – jak ich uniknąć?
O tym, czy Oman jest bezpieczny, decydują nie tylko wykonane szczepienia ochronne, ale także działania podjęte w celu zapobiegania chorób. Na niektóre z nich nie ma bowiem dostępnych preparatów ochronnych, a więc profilaktyka staje się kluczowa.
Oman choroby turystów:
MERS-CoV – koronawirus bliskowschodniego zespołu oddechowego może przenosić się drogą kropelkową między ludźmi, więc należy unikać kontaktu z osobami mającymi kaszel, duszności czy gorączkę; możliwe jest też zarażenie się od wielbłądów jednogarbnych, dlatego lepiej zrezygnować ze styczności z tymi zwierzętami.
Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska – to choroba przenoszona przez kleszcze, a więc warto wyposażyć się w solidne repelenty i odzież w jasnym, jednolitym kolorze, zakrywającą jak największą powierzchnię ciała.
Choroba wysokościowa – mając w planie zdobyć Dżabal Szams albo inną górę, której szczyt znajduje się powyżej 2500 m n.p.m., trzeba zadbać o swoją kondycję fizyczną, poznać (i stosować!) zasady aklimatyzacji oraz dbać o odpowiednie odżywienie i nawodnienie na szlaku.
Poparzenia słoneczne i udar cieplny– w miesiącach letnich w Omanie jest naprawdę upalnie i słonecznie, dlatego warto pamiętać o środkach ochrony w postaci kremów z filtrem UV, nakrycia głowy, zakrywającej ciało odzieży oraz odpowiednim nawodnieniu.
Biegunki podróżnych – w tym przypadku kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia, czyli dbanie o czystość rąk, picie tylko uzdatnionej albo butelkowanej wody czy ostrożne dobieranie posiłków, przygotowywanych i przechowywanych w odpowiednich warunkach.
O tym, czy do Omanu trzeba się szczepić, na które choroby warto (i można) się uodpornić a na które nie oraz jak postępować w podróży, by uniknąć chorób, poinformuje lekarz podczas wizyty w TropicalMed. Nasz specjalista doradzi także, jak wyposażyć apteczkę oraz odpowie na wszelkie pytania dotyczące zdrowia w podróży.
Oman jak się przygotować do wyjazdu?
Oman przyciąga turystów swoją spektakularną przyrodą: występują tam strzeliste góry, wodne gejzery, gorące pustynie z urokliwymi oazami oraz mnóstwo plaż. Poza tym, kraj ma bogatą historię i kulturę, którą można poznać zwiedzając zabytki i miasta z czasów średniowiecza. Czy w Omanie jest bezpiecznie, jaka jest tam waluta i wymagania wjazdowe oraz czego spodziewać się na miejscu? Wszystko to znajduje się w zaprezentowanym poniżej kaflu.
Oman – co warto wiedzieć
Stolica: Maskat – to perła orientalnej architektury; nie ma tu strzelistych wieżowców i szklanych biurowców, dominuje tradycyjna zabudowa
Język: arabski; nie powinno być problemu z komunikacją w języku angielskim
Waluta: rial omański (OMR); banki akceptują najpopularniejsze karty kredytowe i płatnicze
Typ gniazdek elektrycznych: G
Wiza: na podróż w celu turystycznym do 14 dni nie trzeba mieć wizy do Omanu, na dłuższy pobyt turystyczny/biznesowy można wyrobić wizę online; po przylocie może być wymagane okazanie dokumentu potwierdzające charakter pobytu, polisę ubezpieczeniową oraz bilet powrotny
Klimat: skrajnie suchy i gorący; w letnich miesiącach upały mogą być naprawdę uciążliwe
Plaże: Oman ma ponad 2 tys. km linii brzegowej; Qurum, Mughsayl czy wyspa Masirah to tylko niektóre miejsca odpowiednie dla miłośników plażowania
Flora i fauna: Al Ansab Wetland to sztuczne mokradła, które przyciągają mnóstwo gatunków ptaków (jak np. ścierwnik)
Transport: popularnym środkiem transportu są taksówki i minibusy
Bezpieczeństwo: Oman to jedno z bezpieczniejszych krajów Bliskiego Wschodu, jednak turyści nie powinni zapominać o zachowaniu podatkowych środków ostrożności
Kuchnia: wolno gotowane mięso shuwa, grillowany mishkak czy halwa (nie mylić z chałwą!) to przykłady tradycyjnych omańskich smaków
Odwiedzając Oman bezpieczeństwo podróży można zwiększyć, rejestrując ją w systemie Odyseusz. Jego zadaniem jest m.in. wysyłanie alertów o zagrożeniach – np. cyklonach tropikalnych występujących w regionie. Trzeba pamiętać o zakazie fotografowania obiektów strategicznych (m.in. wojskowych, rządowych) oraz nakazie przyzwoitego ubioru. Przestępczość pospolita jest w Omanie na dość niskim poziomie.
Po indywidualne wytyczne w sprawie immunizacji oraz pozostałych zasad profilaktyki warto zgłosić się do TropicalMed. To ośrodek medycyny podróży i poradnia chorób zakaźnych, w którym o przygotowanie pod kątem zdrowia na wakacjach dba wykwalifikowany personel. Kliknij "Umów się na szczepienia" i skorzystaj z wygodnego systemu online, by zarejestrować się na wizytę.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Omanu potrzebne są szczepienia?
Polacy z reguły nie potrzebują szczepień do Omanu, bo nie zamieszkują terenów transmisji żółtej febry. Planując jednak wcześniejszy pobyt w Afryce lub Ameryce Południowej, gdzie choroba występuje, tzw. żółta książeczka może być wymagana. W takim przypadku certyfikat szczepienia muszą mieć wszystkie osoby od 9. miesiąca życia.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Omanu?
Bardzo zalecana jest dawka przypominająca na tężec (+ błonicę i krztusiec) oraz uodpornienie na WZW typu A i B. W określonych przypadkach lekarz medycyny podróży może też doradzić szczepienie na meningokoki, dengę lub wściekliznę. Po indywidualne wytyczne należy zgłosić się do ośrodka TropicalMed.
Czy szczepienia do Omanu można wykonać w Krakowie?
Tak. Szczepienia Oman Kraków można wykonać w TropicalMed znajdującym się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. Chcąc wygodnie i bez kolejek zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem, ten ośrodek medycyny podróży jest najlepszym miejscem.
Na co trzeba uważać w Omanie?
Oman to kraj, w którym przeważająca część roku jest gorąca i słoneczna, dlatego należy uważać na oparzenia, stosując kremy z filtrem UVA i UVB oraz zawsze nosić nakrycie głowy. Komary w Omanie mogą przenosić dengę, więc trzeba chronić się przed ukąszeniami – apteczka powinna zawierać m.in. repelenty. Poza tym zagrożenie stanowią choroby zakaźne, a więc warto zgłosić się na szczepienia ochronne przed wyjazdem.
Jak przygotować się do szczepień w TropicalMed?
Przed udaniem się do TropicalMed w celu poddania się szczepieniom przed podróżą, ważne jest spakowanie dokumentu tożsamości i wygodny ubiór ułatwiający podanie zastrzyku/ów. W trakcie kwalifikacji medycznej lekarz może zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, alergii, a także planowanej podróży - warto mieć przygotowane odpowiedzi.