Sprawdź zalecane szczepienia do Rosji i przydatne informacje!

Szczepienia Rosja – jak przygotować się do podróży?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Rosji Katarzyna Ślusarz | 2023-08-29
Szczepienia ochronne przed podróżą do Rosji są istotne, gdyż zagrażają tam choroby takie jak tężec, błonica, grypa, WZW, meningokoki oraz wścieklizna. W określonych zakątkach kraju można się też nabawić kleszczowego i japońskiego zapalenia mózgu.

6-8 tygodni przed podróżą do Rosji warto zaplanować konsultację lekarską w celu przygotowania się pod kątem zdrowia. Ubezpieczenie zdrowotne i OC (dla kierowców) oraz test PCR na koronawirusa są obowiązkowe. Szczepienia są opcjonalne, ale zalecane dla zdrowia – może się przydać uodpornienie na tężec, błonicę, grypę, meningokoki, wirusowe zapalenie wątroby (A i B), wściekliznę oraz kleszczowe i japońskie zapalenie mózgu.

Kiedy wybrać się na szczepienia do Rosji?

Rosja to największe państwo na świecie; nie dziwi więc fakt, że znajduje się tam wiele interesujących, wartych zobaczenia miejsc. Aby w pełni skorzystać z wyjazdu, warto przygotować się pod kątem zdrowia. Wizytę w ośrodku medycyny podróży najlepiej zaplanować 6-8 tygodni wcześniej. Jeśli to niemożliwe, można (i warto) przyjść na konsultację lekarską z mniejszym wyprzedzeniem. 

Rosja szczepienia obowiązkowe i ubezpieczenie – jak przygotować się do podróży?

Szczepienia do Rosji mają charakter opcjonalny – są przeznaczone dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem. Nie chcąc narażać się na koszty świadczeń medycznych oraz stratę czasu na chorowanie, lepiej rozważyć immunizację.

Rosja szczepienia obowiązkowe COVID-19: według ostatnich danych (z 15.06.2022 r.), bez względu na status zaszczepienia, trzeba mieć ze sobą test PCR wykonany minimum 48h przed przekroczeniem granicy FR. Certyfikat szczepienia nie jest wymagany.

Należy też pamiętać o obowiązkowych ubezpieczeniach: zdrowotnym dla każdego (na kwotę 30 tys. euro) oraz OC dla tych, którzy zdecydują się na podróż do Rosji samochodem (tzw. zielona karta).

Zalecane szczepienia Rosja – przed jakimi chorobami chronią?

Plan każdej wycieczki warto skonsultować z lekarzem, który na podstawie wiedzy o specyfice podróży i sytuacji epidemiologicznej w danym regionie wyda zalecenia dotyczące szczepień i pozostałych zasad profilaktyki chorób. Jakich?

Szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy Szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • meningokoki
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • wścieklizna
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • japońskie zapalenie mózgu

Wymagania wobec studentów: chcąc wyjechać do Rosji w celach edukacyjnych, warto sprawdzić wymagania uczelni dotyczące immunizacji. Przykładowo, na HSE University w Moskwie wymaga się szczepień ochronnych (w tym przeciw odrze). Aby otrzymać wizę, należy też okazać zaświadczenie potwierdzające brak HIV/AIDS.

Liczysz na zdrowy pobyt na terenie Rosji?

Zaplanuj wizytę szczepienną przed podróżą

Wścieklizna stanowi w Rosji znacznie większe zagrożenie niż w Polsce, dlatego warto się zaszczepić.
Przeciętny turysta nie ma żadnej odporności na wirusa japońskiego zapalenia mózgu.
Sezonowe szczepienia na grypę czy kleszczowe zapalenie mózgu przydadzą się nie tylko w podróży do Rosji, ale także w Polsce.
Szeroka gama szczepionek. Brak kolejek. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. Rosja szczepienia obowiązkowe Umów się na szczepienia

Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych chorobach i sposobach ich zapobiegania, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Rutynowe szczepienia Rosja

Przed wyjazdem warto sprawdzić swoją książeczkę szczepień i w razie potrzeby uzupełnić braki. Warto uodpornić się na następujące choroby:

 • Błonica, tężec i krztusiec – jeśli od ostatniego szczepienia minęło 10 lat; przed trzema chorobami chroni jedna szczepionka skojarzona, a MSZ przestrzega podróżnych przed błonicą i tężcem.
 • Grypa – w większej części Rosji sezon epidemiczny grypy pokrywa się z okresem zachorowań w Polsce.

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to groźna infekcja układu pokarmowego, której można w Rosji nabawić się:

 • głównie przez skażoną żywność i wodę oraz brudnymi rękami – WZW A;
 • przez zainfekowaną krew lub stosunek płciowy z nosicielem – WZW B;

Warunki higieniczno-sanitarne na rosyjskiej prowincji mogą być naprawdę słabe, toteż ryzyko nabawienia się WZW A poza większymi miastami jest realne i zaleca się szczepienia. Jeśli chodzi o WZW B, to niektórzy, tj. urodzeni po wprowadzeniu powszechnej immunizacji w latach 1994-1996 są uodpornieni i nie muszą się szczepić. Dobrą opcją dla pozostałych jest preparat Twinrix Adult na oba typy WZW.

WZW szczepienia do Rosji cena: dawka Twinrix Adult kosztuje 339 zł; dla pełnego uodpornienia potrzeba 3 zastrzyków.

Meningokoki

Meningokoki, czyli bakterie odpowiadające m.in. za sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową – szczególnie w skupiskach ludzkich (np. hotelach, kurortach). Chcąc zapobiegać groźnej infekcji, zaleca się unikanie tłumów oraz ochronne szczepienia na meningokoki.

Wścieklizna

Wirus wścieklizny, odpowiedzialny za śmiertelną chorobę układu nerwowego, występuje w Rosji zarówno wśród dzikich zwierząt, jak i wśród psów. Planując piesze wędrówki poza utartym szlakiem, biwakowanie czy zwiedzanie jaskiń, gdzie można spotkać dzikie zwierzęta lub podróżując na prowincję, gdzie łatwiej spotkać chore, bezpańskie psy, warto wykonać profilaktyczne szczepienia na wściekliznę.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)

Nazwa choroby mówi wiele o tym, jak się przenosi oraz czym grozi zakażenie. Planując podróż w obszary występowania kleszczowego zapalenia mózgu, trzeba pamiętać o szczepieniach ochronnych. Regiony zagrożone to m.in.:

 • Ural (w tym obwody permski i swierdłowski),
 • jezioro Bajkał,
 • Krym,
 • góry Sichote-Aliń.

W profilaktyce tej wirusowej chorobie dużą rolę odgrywa też ochrona przed ukąszeniami kleszczy za pomocą repelentów i jasnej, jednolitej i zakrywającej odzieży.

Japońskie zapalenie mózgu (JZM)

To kolejna choroba układu nerwowego, jednak przenoszona przez zainfekowane komary, a nie kleszcze. Ryzyko zakażenia występuje tylko w Kraju Nadmorskim – dalekowschodniej jednostce administracyjnej Rosji. Sezon transmisji wirusa JZM trwa od czerwca do września.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej choroby, ważna jest ochrona przed ukąszeniami oraz szczepienia ochronne na JZM.

Rosja choroby, na które nie ma szczepień – jak im zapobiegać?

Ograniczony dostęp do czystej i bezpiecznej wody oraz słabsze warunki higieniczne na prowincji sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób układu pokarmowego w Rosji. Dlatego podróżnym zaleca się picie butelkowanej wody, spożywanie bezpiecznej żywności i zachowanie zasad higieny.

MSZ przestrzega przed HIV i AIDS w Rosji, które przenosi się przez krew i drogą płciową. Ważne jest więc stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków i unikanie dzielenia się ostrymi narzędziami (np. strzykawkami, maszynkami do golenia).

Osoby wybierające się w wysokie góry, tj. mierzące ponad 2500 m n.p.m., są narażone na wystąpienie choroby wysokościowej. Odpowiedni trening przed wyprawą oraz aklimatyzacja w trakcie jest kluczowa dla zachowania zdrowia.

Rosja jest też obciążona gruźlicą – bakteryjną chorobą przenoszoną drogą powietrzną/oddechową. Raczej każdy Polak ma szczepienie ochronne za sobą.

Przydatne informacje: Rosja co przed podróżą?

Rosja przyciąga turystów bogactwem przyrodniczym oraz wieloma zabytkami kultury i historii. Podróż Koleją Transsyberyjską, letni wypoczynek w Soczi, zobaczenie najgłębszego jeziora świata (Bajkał) czy pięknych pejzaży na Kamczatce to tylko niektóre powody, dla których warto odwiedzić ten kraj. Oto garść przydatnych informacji dla turystów:

Rosja – co warto wiedzieć

Stolica: Moskwa – Kreml i Plac Czerwony to dwie główne atrakcje, których nie może zabraknąć w planie wycieczki

Język: rosyjski; w większych miastach nie powinno być problemów z komunikacją w języku angielskim

Waluta: rubel (RUB), nie warto wymieniać pieniędzy poza bankami i kantorami, gdyż istnieje ryzyko otrzymania fałszywych banknotów

Wiza: Polacy muszą posiadać wizę, którą można wyrobić w rosyjskich konsulatach na terenie Polski

Klimat: Rosja to ogromne państwo, toteż występuje ogromne zróżnicowanie klimatyczne; od subpolarnego na północy po podzwrotnikowy nad Morzem Czarnym

Plaże: Khalaktyrsky z czarnym, wulkanicznym piaskiem na Kamczatce czy kurort Soczi to idealne miejsca dla miłośników plażowania

Flora i fauna: Dziewicze lasy Komi to w północnej części gór Ural to część tajgi syberyjskiej, w której żyją m.in. renifery i sobole

Transport: Rosja dysponuje dość dobrze rozbudowaną siecią komunikacji publicznej; na krótkie pobyty można używać polskiego prawa jazdy przetłumaczonego na język rosyjski

Bezpieczeństwo: Polska jest uznana przez władze FR za państwo nieprzyjazne, co wiąże się z ryzykiem zatrzymań przez służby czy uniemożliwienie wyjazdu z kraju; należy zawsze mieć przy sobie dokumenty

Kuchnia: pielmieni, boeuf Stroganow czy okroszka to tylko niektóre tradycyjne rosyjskie dania, których warto spróbować

Aby w pełni skorzystać z uroków Rosji, warto odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Sprawdź naszą ofertę (szczepienia do Rosji cena), wybierz preparat/y solo lub w przystępnym cenowo pakiecie i umów się na wizytę szczepienną w TropicalMed. 

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie najszybciej wykonam szczepienia do Rosji?

Wszystkie szczepienia Rosja Kraków można wykonać wygodnie i bez kolejek w ośrodku TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Preparaty są dostępne na miejscu, dzięki czemu nie musisz martwić się o ich samodzielny zakup. Kwalifikacja i szczepienie odbywa się podczas jednej wizyty, co pozwala zaoszczędzić czas.

Czy do Rosji potrzebne są szczepienia?

Szczepienia do Rosji nie są obowiązkowe, jednak ze względu na zagrożenie wieloma chorobami, lepiej pomyśleć o immunizacji przed podróżą. Na podstawie wywiadu z pacjentem lekarz doradzi, które szczepionki przydadzą się najbardziej.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Rosji?

Przed wyjazdem do Rosji zaleca się szczepienia rutynowe na tężec, błonicę i grypę. Poza tym może przydać się uodpornienie na meningokoki, wirusowe zapalenie wątroby (A i B), wściekliznę oraz kleszczowe i japońskie zapalenie mózgu. Lista zalecanych szczepień jest krótsza lub dłuższa, w zależności od specyfiki podróży,

Ile przed wyjazdem do Rosji należy się zaszczepić?

Na wizytę szczepienną przed podróżą najlepiej umówić się z minimum 6-tygodniowym wyprzedzeniem. Pozwoli to uodpornić się na wszystkie choroby czyhające w Rosji. Nie warto rezygnować z wizyty, jeśli do wyjazdu zostało mniej czasu!