Jakie szczepienia do Estonii warto wykonać przed wyjazdem?

Estonia szczepienia – jakie są zalecenia na 2024 rok?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Estonii Katarzyna Ślusarz | 2024-06-28 (ostatnia aktualizacja: 2024-07-01)
Przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki, w tym wykonanie zaleconych przez lekarza szczepień do Estonii, minimalizuje ryzyko chorób zakaźnych. Jednym z większych zagrożeń jest tam kleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź pozostałe i przygotuj się do zdrowych i spokojnych wakacji!

Przed podróżą do Estonii warto wykonać zalecane szczepienia przyjść na konsultację profilaktyczną. Ważne są szczepienia rutynowe (szczególnie na krztusiec i tężec) oraz na kleszczowe zapalenie mózgu, meningokoki, grypę i w niektórych przypadkach – na wściekliznę. Na wizytę szczepienną połączoną z konsultacją lekarską warto przyjść do TropicalMed z minimum miesięcznym wyprzedzeniem.

Estonia szczepienia i zalecenia zdrowotne – kiedy i gdzie je dostać?

Estonia, najmniejsze państwo bałtyckie, to niedoceniony przez turystów kierunek, który może pochwalić się zjawiskową przyrodą i niezwykłą architekturą – m.in. zabytkowym centrum Tallina wpisanym na listę UNESCO. Aby cieszyć się zdrowym i spokojnym wyjazdem, warto jednak zgłosić się po zalecenia profilaktyczne oraz szczepienia do Estonii.

Na wizytę warto zgłosić się z minimum miesięcznym wyprzedzeniem, a do rejestracji służy system online pozwalający na wygodny wybór terminu i najbliższego oddziału TropicalMed. 

W naszym ośrodku kwalifikacja i szczepienia odbywają się podczas jednej wizyty, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jakim chorobom możemy wspólnie zapobiec?

Jakie szczepienia do Estonii są obowiązkowe i zalecane?

Dla osób, których celem podróży jest Estonia szczepienia nie są obowiązkowe. Wszelkie obostrzenia COVID-19 zostały bowiem zniesione 28 marca 2022 roku[1].

Jeśli chodzi o zalecane szczepienia do Estonii, są one w dużej mierze uzależnione od terminu i specyfiki wycieczki oraz od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Ogólny podział przydatnych preparatów ochronnych można znaleźć w poniższej tabeli:

Estonia szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy
Estonia szczepienia na wyjazd objazdowy/turystyczny
  • błonica, tężec, krztusiec
  • meningokoki
  • WZW typu B
  • grypa
  • błonica, tężec, krztusiec
  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • WZW typu B
  • wścieklizna

Więcej informacji o poszczególnych chorobach można znaleźć w dalszej części wpisu.

Chcesz wypocząć w Estonii bez obaw o zdrowie?

Szczepienia mogą Ci w tym pomóc!

Estonia należy do krajów najbardziej obciążonych kleszczowym zapaleniem mózgu, a nie ma bezpośredniego lekarstwa na tę chorobę.
W zatłoczonych miejscach łatwo o zakażenie wirusami grypy, meningokokami czy pałeczkami krztuśca.
Chorowanie na wakacjach to nic przyjemnego; aby temu zapobiec, warto rozważyć szczepienia.
Szeroka gama szczepionek. Indywidualne zalecenia. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. Estonia ciekawostki Wybierz termin szczepienia

Estonia bezpieczeństwo a szczepienia rutynowe

Szczepienia rutynowe, czyli wykonywane obowiązkowo w Polsce, albo nie dają dożywotniej odporności, albo nie są w kalendarzu na tyle długo, że każdy przeszedł immunizację. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem w sprawie szczepień na:

  • Błonicę, tężec i krztusiec – pojedyncza dawka przypominająca co 10 lat jest ważna, bo o skaleczenie i zakażenie rany laseczkami tężca w podróży jest dość łatwo, a ponadto ECDC przestrzega przed wzmożonym ryzykiem krztuśca w 17 krajach UE/EEA, w tym Estonii[2].
  • WZW typu B – masowa immunizacja w Polsce działa dopiero od 1994-96 roku, więc nie każdy został uodporniony; do zakażenia w podróży może dojść wskutek kontaktu ze skażonymi płynami ustrojowymi (np. krwią, nasieniem) nosiciela. 

Błonica i krztusiec są przenoszone drogą kropelkową i atakują głównie układ oddechowy. Tężec to choroba neurologiczna z napadowymi i bolesnymi skurczami mięśni, a przewlekłe, wirusowe zapalenie wątroby typu B może doprowadzić do marskości czy raka. 

Szczepienia do Estonii pozwalają zapobiegać infekcjom i cieszyć się zdrowym i spokojnym wyjazdem.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Nazwa choroby bardzo dobrze opisuje jej przyczynę oraz możliwy skutek. CDC podaje, że Estonia należy do najbardziej obciążonych krajów europejskich, jeśli chodzi o kleszczowe zapalenie mózgu[3].

Najwięcej zakażeń odnotowuje się w zachodnich, nadbałtyckich i wyspiarskich prowincjach, co można zauważyć na mapie ECDC[4]. Ryzyko zakażenia jest bezpośrednio powiązane z aktywnością kleszczy, które żerują, gdy gleba osiągnie 5-7 °C – a więc przez większość roku, z wyjątkiem zimy.

Dla wybierających się do kraju, jakim jest Estonia bezpieczeństwo zapewniają szczepienia dopasowane do trasy i terminu wycieczki. Jako że kleszcze są naprawdę bardzo rozpowszechnione, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci środków odstraszających kleszcze. Sprawdź: co to są repelenty.

Wścieklizna

To kolejna choroba odzwierzęca, przenoszona jednak przez ukąszenia psów, lisów czy nietoperzy, a nie kleszczy. Chociaż nie odnotowuje się przypadków zakażeń wśród ludzi, to osoby narażające się na kontakt z dzikimi zwierzętami (potencjalnie zakażonymi) są w grupie ryzyka tej śmiertelnej, neurologicznej choroby. Planując aktywności takie jak biwakowanie czy piesze wędrówki po bezdrożach, warto skonsultować z lekarzem szczepienia do Estonii.

Meningokoki

Meningokoki, czyli bakterie przenoszone drogą kropelkową i odpowiadające m.in. za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę, mogą zagrażać turystom w Estonii. Jako że jedynym rezerwuarem tych zarazków jest człowiek, to przebywanie w zatłoczonych miejscach (jak np. hotele) zwiększa ryzyko zakażenia.

Grypa

Wirusy grypy, wywołujące chorobę znaną chyba każdemu, rozprzestrzeniają się w ten sam sposób co meningokoki, czyli drogą kropelkową. Tego typu szczepienia do Estonii są zalecane szczególnie dla podróżujących w sezonie jesienno-zimowym, kiedy przypada szczyt zachorowań. Jest to przydatne nie tylko w podróży, ale także po powrocie z wycieczki – grypa jest rozpowszechniona zarówno w Polsce, jak i w Estonii.

Estonia ceny szczepionek – ile kosztuje uodpornienie turysty?

O tym, czy Estonia jest w Unii nie ma wątpliwości – to jedno z państw członkowskich, a więc można liczyć na EKUZ. Należy jednak pamiętać, że karta nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Poza tym, szkoda marnować czasu na chorowanie. Lepiej rozważyć szczepienia ochronne i w pełni wykorzystać wyjazd.

Koszt kwalifikacji lekarskiej rozpoczynającej każdą wizytę wynosi 70 zł, a ceny szczepionek (za dawkę) można znaleźć w naszej ofercie – sprawdź: cennik TropicalMed.

Dla osób odwiedzających kraje takie jak Estonia ceny szczepionek na kleszczowe zapalenie mózgu są najbardziej interesującą kwestią. W ofercie TropicalMed znajduje się specjalny pakiet, pozwalający zaoszczędzić na immunizacji. To dobra inwestycja w swoje zdrowie nie tylko podczas pobytu w Estonii, ale i po powrocie – choroba, chociaż w mniejszym stopniu, jest rozpowszechniona także w Polsce.

Estonia ciekawostki i informacje – co warto wiedzieć przed podróżą?

Przygotowanie zdrowotne do podróży do Estonii to nie wszystko – trzeba także zadbać o kwestie formalne i transport oraz zaplanować atrakcje. We wszystkim tym może pomóc poniższa lista przydatnych informacji i ciekawostek.

Estonia ciekawostki – co warto wiedzieć?

Stolica: Tallin – co 5 lat (od 1869 roku) odbywa się tam Estoński Festiwal Pieśni i Tańca (laulupidu); to gratka dla miłośników folklotu

Język: estoński; w powszechnym użyciu jest też rosyjski, rzadziej angielski

Waluta: euro (EUR)

Wiza: Estonia jest w Strefie Schengen, więc podróżnym wystarczy ważny dowód osobisty

Klimat: umiarkowany łagodny; średnia temperatura zimą to -2ᵒC , a latem +19ᵒC

Plaże: Narva-Jõesuu, Paralepa czy Pärnu to przykłady miejsc odpowiednich dla miłośników wypoczynku nad wodą

Flora i fauna: najstarszy i największy w kraju jest Park Narodowy Lahemaa, gdzie wytyczono ponad 20 tras turystycznych

Transport: zarówno komunikacja miejska, jak i połączenia kolejowe czy autobusowe między miastami są dobrze rozwinięte; na wyspy podróżuje się promem lub samolotem 

Estonia bezpieczeństwo: pod względem bezpieczeństwa Estonia jest zbliżona do Polski; wystarczy zachować podstawowe środki ostrożności

Kuchnia: będąc w Estonii warto spróbować mulgikapsad na bazie kapusty czy słynny sernik korp

W kwestiach logistycznych i rekreacyjnych pomogło nieco powyższe zestawienie, natomiast w przygotowaniu pod kątem zdrowia najlepiej pomoże TropicalMed. Sprawna obsługa, duży wybór bezpiecznych i skutecznych szczepionek oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta to tylko niektóre nasze atuty – przekonaj się sam/a.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Estonii?

Szczepienia Estonia Kraków są dostępne pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. Znajdująca się tam klinika TropicalMed to najlepsze miejsce do

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Nie ma konieczności rezygnowania z jedzenia, picia czy przyjmowania leków przed wizytą. Wystarczy ubrać wygodną bluzkę, umożliwiającą szybkie odsłonięcie ramienia do wkłucia. Do gabinetu trzeba też zabrać potrzebne dokumenty, m.in. dowód osobisty.

Czy do Estonii potrzebne są szczepienia?

Nie ma obowiązku szczepienia do Estonii, ale warto skonsultować się z lekarzem w sprawie immunizacji na niektóre choroby, m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, grypę czy krztusiec. Ryzyko zakażenia w podróży jest bowiem realne.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Estonii?

Bardzo ważne są szczepienia rutynowe, tj. pojedyncza dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec oraz na WZW B dla urodzonych przed wprowadzeniem obowiązkowej immunizacji. Ze względu na ogromne ryzyko kleszczowego zapalenia mózgu, uodpornienie na tę chorobę jest też kluczowe. Na meningokoki, grypę czy wściekliznę szczepi się selektywnie, czyli tylko w określonych przypadkach.