Jakie szczepienia do Konga wykonać, by nie chorować w podróży?

Kongo szczepienia 2024: jak zaplanować zdrową podróż?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Konga cena Katarzyna Ślusarz | 2023-01-05 (ostatnia aktualizacja: 2024-04-08)
Problemem zdrowia publicznego w Kongo są komary przenoszące groźne, tropikalne choroby (np. żółtą febrę). Dodatkowo, panują tam słabe warunki higieniczne, co sprzyja rozwojowi chorób takich jak WZW typu A czy dur brzuszny. Sprawdź wszystkie zagrożenia dla zdrowia turystów oraz szczepionki dostępne w TropicalMed.

Od wszystkich przyjezdnych do Konga (od 9. miesiąca życia) wymaga się szczepień przeciw żółtej febrze. Testy COVID-19 też są konieczne, niezależnie od statusu szczepień.

Dodatkowo zaleca się uodpornienie na dur brzuszny, cholerę, dengę, polio, meningokoki, żółtaczkę A i B i wściekliznę oraz wykonanie szczepień rutynowych (głównie na tężec).

TropicalMed oferuje szeroki wybór szczepionek i indywidualne porady; ośrodek najlepiej odwiedzić  6-8 tygodni przed przed podróżą.

Kongo szczepienia obowiązkowe – kto i kiedy musi się zaszczepić?

Podróżujący do Konga powinni mieć na uwadze zagrożenia zdrowotne w tym kraju – słabo zorganizowana służba zdrowia i duże obciążenie chorobami zakaźnymi. Szczepienia skutecznie zapobiegają wielu z nich, dlatego 6-8 tygodni przed wylotem zaleca się wizytę u lekarza medycyny tropikalnej. To osoba, która wyda zalecenia w sprawie immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki (np. jak spakować apteczkę podróżną) oraz zasad wjazdu. Jakich?

Kongo to kraj zagrożony żółtą febrą – wirusową chorobą tropikalną przenoszoną przez zainfekowane komary, mogącą przybrać postać groźnej gorączki krwotocznej. Obowiązek immunizacji dotyczy tam każdego od 9. miesiąca życia[1]. Certyfikat otrzymuje się po jednodawkowym szczepieniu, jednak dokument zaczyna być ważny dopiero po 10 dniach (tyle trwa nabieranie odporności).

Obowiązkowe szczepienia do Konga cena: zastrzyk kosztuje 329 zł, kwalifikacja lekarska 70 zł, a wyrobienie żółtej książeczki – 45 zł. Więcej o na temat tego dokumentu oraz objawach i możliwych powikłaniach choroby można znaleźć na naszym blogu: szczepienia na żółtą febrę.

Jeśli chodzi o obostrzenia związane z COVID-19, to według najnowszych wytycznych IATA (z 05.05.2022 r.), wszystkie zostały zniesione[2].

Zapobiegaj chorobom na wakacjach w Kongu!

Przyjdź na szczepienia w TropicalMed

Według MSZ, służba zdrowia w Kongu jest słabo zorganizowana; nie warto narażać swojego zdrowia.
Zagrożenie malarią i żółtą febrą występuje na terenie całego Konga – warto przyjść do TropicalMed po szczepienia i zalecenia w sprawie profilaktyki.
Wybuch odry oraz duże obciążenie żółtaczką typu B w Kongu przemawia za zasadnością szczepień ochronnych.
Skuteczne szczepionki. Wygodna rejestracja online. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Konga Zarejestruj się na szczepienie do Konga

Jakie szczepienia do Konga są zalecane podróżnym i ile kosztują?

Wielogodzinny, wyczerpujący lot i gwałtowna zmiana klimatu mogą odbijać się na kondycji i samopoczuciu przyjezdnych. Aby wzmocnić swój organizm w walce z drobnoustrojami, zaleca się szczepienia do Konga. Lekarz wydaje zalecenia na podstawie wiedzy o specyfice wyjazdu (trasa, termin, typ zakwaterowania) oraz indywidualnych predyspozycjach podróżnego (np. stan zdrowia, alergie, historia immunizacji). Jakie szczepienia do Konga są zalecane podróżnym?

Pobyt w hotelu/wyjazd służbowyWycieczka objazdowa                     
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • denga
 • meningokoki

+ profilaktyka malarii

 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • cholera
 • polio
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Szczepienia do Konga cena: przed immunizacją w naszym ośrodku każdy przechodzi kwalifikację lekarską w cenie 70 zł. Następnie podaje się szczepionki, których ceny (za dawkę) są różne; można je znaleźć, klikając w: oferta TropicalMed. Warte uwagi są przystępne pakiety (np. Afryka Light czy Hotelowy) oraz preparaty skojarzone (opisane w dalszej części artykułu), pozwalające podróżnym na dużą oszczędność i solidne przygotowanie zdrowotne.

Kongo bezpieczeństwo a szczepienia rutynowe

Przed podróżą do Konga zaleca się wykonanie szczepień rutynowych, czyli takich, które są przydatne w podróży, ale jednocześnie wykonuje się je w Polsce (obowiązkowo lub nie) w ramach PSO, czyli Programu Szczepień Ochronnych. Polski kalendarz zawiera wiele różnych pozycji, ale niektóre są szczególnie przydatne osobom podróżującym. Jakie szczepienia do Konga są szczególnie rekomendowane podróżującym?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW)

Wirusowe zapalenie wątroby może mieć formę ostrą lub przewlekłą (przy WZW B). Objawy zakażenia obejmują zazwyczaj gorączkę, ból brzucha, nudności i wymioty, żółtaczkę (zażółcenie skóry i oczu) oraz zmęczenie. Długotrwała, bezobjawowa infekcja może doprowadzić do marskości i/lub raka wątroby. Choroba występuje w kilku „wariantach”, tzn. wywołują je różne szczepy wirusa. Na dwa z nich są dostępne szczepionki ochronne:

 • WZW typu A – przenosi się drogą fekalno-oralną (tj. brudnymi rękami i przez skażoną wodę/żywność); szczepienia są w Polsce nieobowiązkowe, jednak bardzo zalecane podróżnym. 
 • WZW typu B – w podróży przenosi się przez krew i drogą płciową. Szczepienia są w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku; bardzo zaleca się je podróżującym do Konga, gdyż kraj jest mocno dotknięty żółtaczką typu B.

Skojarzone szczepienia do Konga cena: osoby urodzone przed 1994-96 rokiem nie mają szczepienia na WZW B. W takim wypadku dobrą opcją przed podróżą do Konga jest preparat skojarzony na oba typy WZW. Jest on podawany w schemacie trzydawkowym (miesiąc 0-1-6) i kosztuje 339 zł/dawka.

Odra (+ świnka i różyczka)

Organizacja Measles and Rubella Initiative oraz amerykańska agencja CDC przestrzegają przed ogniskami odry w Kongu[3]. Zalecenia w sprawie obowiązkowej immunizacji w Polsce ciągle się zmieniały, toteż trzeba sprawdzić swoją książeczkę i w razie potrzeby wykonać/uzupełnić szczepienie. Pozwoli to zapobiec niezwykle zaraźliwej chorobie, przenoszącej się drogą kropelkową. Poza charakterystycznymi objawami, takimi jak wysoka gorączka i białymi plamkami w jamie ustnej, a następnie wysypka na ciele, odra grozi poważnymi powikłaniami, jak np. zapalenie płuc czy uszkodzenie słuchu.

Tężec (+ błonica i krztusiec)

To skojarzone szczepienie jest w Polsce wykonywane obowiązkowo, jednak daje tylko 10-letnią pamięć immunologiczną. Warto sprawdzić datę przyjęcia ostatniej dawki i w razie potrzeby przyjąć przypominającą. To ważne dla podróżujących do Konga, gdzie poziom wszczepienia jest szczególnie niski. Brak immunizacji grozi chorobami atakującymi układ oddechowy z napadami kaszlu (krztusiec) oraz naroślami na krtani czy gardle uniemożliwiającymi oddychanie (błonica). Są one przenoszone drogą kropelkową. Pojedyncza dawka przypominająca chroni dodatkowo przed tężcem – infekcją układu nerwowego, objawiającej się napadowymi skurczami mięśni i wynikającej z zakażenia rany.

Polio

Polio to wirusowa choroba przenosząca się głównie drogą fekalno-oralną (jak WZW A) lub rzadziej drogą kropelkową. Szczepienia są kluczowe w zwalczaniu choroby i o ile w Polsce pozwoliły na wyeliminowanie wirusa, to w Kongu do dziś odnotowuje się nowe przypadki zakażeń[4]. Zapobiegać polio można poprzez dbanie o higienę, picie bezpiecznej wody, mycie rąk, unikanie kontaktu z chorymi oraz wykonanie przypominającego szczepienia na polio przed podróżą.

Skojarzone szczepienia do Konga cena: uodpornienie na polio, błonicę, tężec i krztusiec zapewniają preparaty 4w1 w cenie 229 zł.

Meningokoki

Meningokoki, czyli bakterie Neisseria meningitidis, odpowiadają za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i/lub sepsę. Przenoszą się drogą kropelkową, przez kontakt z chorym lub bezobjawowym nosicielem. Szczepienia na meningokoki są nieobowiązkowe w Polsce, ale wskazane tym, którzy planują w Kongu aktywności związane z przebywaniem w skupiskach ludzkich – np. zakwaterowanie w obłożonym hotelu czy zakupy na tłocznym bazarze. Dla dorosłych immunizacja polega zazwyczaj na podaniu pojedynczej dawki preparatu.

Ospa wietrzna

MSZ zaleca rutynowe szczepienie na ospę wietrzną osobom wybierającym się do Konga[5]. Ta wirusowa choroba transmitowana drogą kropelkową to nie tylko wysypka i gorączka, ale także ryzyko powikłań takich jak zapalenie płuc czy mózgu oraz możliwość reaktywacji wirusa pod postacią półpaśca (zazwyczaj już w starszym wieku). Szczepionka na ospę wietrzną jest dwudawkowa, a zastrzyki podaje się z zachowaniem 6-tygodniowym odstępu. W Polsce nie wykonuje się ich obowiązkowo.

Kongo bezpieczeństwo a choroby tropikalne – jak im zapobiegać?

U osób odwiedzających Kongo bezpieczeństwo zdrowotne jest narażone ze względu na słabsze warunki higieniczno-sanitarne, a także klimat sprzyjający wektorom, czyli organizmom przenoszącym choroby. Wspomniana wcześniej żółta febra to pierwsze z zagrożeń, które czyha na podróżujących. Przez komary jest też transmitowana denga. Pozostałe choroby, tj. dur brzuszny i cholera, wynikają ze zjedzenia pokarmu lub wypiciu wody skażonych wydalinami nosiciela lub wprowadzeniu patogenów do swojego organizmu za pomocą brudnych rąk.

Dur brzuszny (inaczej tyfus)

To bakteryjna choroba zakaźna, która objawia się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (m.in. zaparciami), narastającą gorączką, bólami brzucha i głowy, wysypką, brunatnym nalotem na języku oraz osłabieniem. W takim stanie nie da się czerpać przyjemności z podróży, a dodatkowo występuje ryzyko powikłań takich jak m.in. owrzodzenie jelita cienkiego (mogące prowadzić do perforacji) czy uszkodzenie mięśnia sercowego.

Kongo szczepienia na dur: w TropicalMed są dostępne szczepionki na tyfus w formie zastrzyku (pojedynczego) lub doustnych kapsułek (schemat trzydawkowy, dzień 1-3-5). Szczegóły na temat choroby i immunizacji w odnośniku.

TropicalMed oferuje bogaty wybór szczepionek, co pozwala dopasować preparat do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Cholera

Cholera to ostra choroba biegunkowa wywołana przez bakterie Vibrio cholerae. Szybka utrata płynów i elektrolitów spowodowana obfitymi wymiotami i biegunką może szybko doprowadzić do odwodnienia, dlatego zaleca się picie wyłącznie przegotowanej/butelkowanej wody, unikanie surowych produktów, mycie rąk i żywności. Dla osób planujących odwiedzić Kongo szczepienia przeciw cholerze dają dodatkową ochronę, dlatego warto je wykonać.

Denga

Denga to wirusowa choroba typowa dla tropików. Jest przenoszona przez komary i charakteryzuje się gorączką, bólami głowy i oczodołów oraz wysypką. W cięższym stadium może prowadzić do groźnych krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych. Aby się chronić, należy unikać ukąszeń komarów oraz rozważyć szczepienie na dengę, które jako pierwsze w Polsce pojawiło się właśnie w TropicalMed.

Wścieklizna

Wścieklizna to śmiertelna, wirusowa choroba, która może dotknąć człowieka ugryzionego przez zainfekowane zwierzę. Szczepienia pupili i dzikich zwierząt są w Kongu zaniedbywane, toteż patogeny występują powszechnie. Zważywszy na słabo zorganizowaną służbę zdrowia w tym kraju, nie warto ryzykować i wykonać szczepienia na wściekliznę jeszcze w Polsce. Jest ono trzydawkowe (dzień 0-7-21/28) i chroni przed chorobą układu nerwowego, która bez pełnej profilaktyki poekspozycyjnej (o którą może być ciężko w Kongu) praktycznie w 100% kończy się śmiercią.

Kongo malaria i inne choroby bez szczepień – jak im zapobiegać?

Najważniejsza dla podróżujących jest ochrona przed ukąszeniami owadów (głównie komarów). Służą do tego m.in. repelenty, moskitiery, kapelusze z siatką i odzież zakrywająca ciało. Pozwala to minimalizować ryzyko niebezpiecznych infekcji. Jakich?

Kongo choroby przenoszone przez owady:

 • malaria – pasożytnicza choroba zakaźna, objawiająca się wycieńczającymi napadami zimna, dreszczy i zimnych potów;
 • chikungunya – wirusowa choroba z charakterystycznym, intensywnym bólem stawów, który może utrzymywać się przez długi czas;
 • śpiączka afrykańska (przenoszona przez muchy tse-tse) – pasożytnicza choroba zakaźna, która może skończyć się zajęciem układu nerwowego i zaburzeniami ruchu i rytmu okołodobowego (snu) oraz zmianami zachowania.

Kongo malaria: choroba ta występuje w całym Kongu, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich leków; po zalecenia w sprawie chemioprofilaktyki warto zgłosić się do TropicalMed[6]Sprawdź szczegóły w: leki na malarię.

Komary w Kongu to nie jedyne zagrożenie zdrowia publicznego. Kolejnym są słabe warunki higieniczno-sanitarne, które sprzyjają rozwojowi infekcji pasożytniczych (np. giardiozy, glistnicy) czy biegunek podróżnych.

Należy też pamiętać o gorącym klimacie Konga. Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi tam około 30°C, a w miesiącach wakacyjnych jest dodatkowo niezwykle sucho. Ochrona przed słońcem w postaci kremu i pomadki z filtrem czy nakrycia głowy, a także odpowiednie nawodnienie to podstawa dobrego samopoczucia w takich warunkach.

Praktyczny poradnik: Kongo co przed podróżą?

Kongo to kraj w środkowej Afryce, położony nad Oceanem Atlantyckim. Kusi turystów kolorowymi targowiskami w Brazzaville, rajskimi plażami, malowniczymi wodospadami Loufoulakari czy dziewiczą przyrodą, którą można podziwiać podczas safari lub wędrówki po Parku Narodowym Odzala. 

Kongo – co warto wiedzieć

Stolica: Brazzaville – szkoła malarstwa Poto-Poto, Wieża Nabemba czy mauzolea (np. Mariena Ngouabiego) to ciekawe punkty na mapie miasta

Język: francuski; po angielsku mówi naprawdę niewielki odsetek Kongijczyków

Waluta: frank środkowoafrykański (XAF); wywożąc walutę, zaleca się sprawdzenie limitów, które mogą szybko się zmieniać

Wiza: Polacy są objęci obowiązkiem wizowym w Kongu; wniosek o wydanie dokumentu można złożyć przez Internet

Klimat: równikowy, gorący i wilgotny

Plaże: Pointe Noire to największe miasto zlokalizowane nad Atlantykiem, gdzie znajdują się plaże (np. Côte Sauvage) 

Transport: można podróżować taksówkami, minibusami lub samochodem, jednak wcześniej warto sprawdzić przejezdność dróg

Bezpieczeństwo: w Kongu występuje zagrożenie przestępczością pospolitą, szczególnie przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską; zaleca się zachowanie ostrożności

Kuchnia: chikwange z manioku, saka-saka czy piwo Ngok to tylko niektóre przysmaki i napoje popularne w Kongu

Należy pamiętać, że Kongo może być niebezpieczne dla nieuodpornionych i nieświadomych zagrożeń turystów. Ponadto, do legalnego przebywania w tym kraju niezbędna jest żółta książeczka. Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne oraz pozostałe zalecenia dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych w Kongu. Zafunduj sobie zdrowy i spokojny wyjazd – serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Konga potrzebne są szczepienia?

Każdy od 9. miesiąca życia, który przekracza granicę Konga, musi posiadać certyfikat szczepienia na żółtą febrę. Zagrożenie tą wirusową chorobą przenoszoną przez komary występuje w całym kraju, więc za immunizacją przemawia nie tylko obowiązek, ale i zdrowy rozsądek.

Ile kosztują szczepienia do Konga?

Całkowity koszt immunizacji do Konga zależy m.in. od ilości szczepionek zaleconych przez lekarza. Można usprawnić i zmniejszyć koszt szczepień, wybierając preparaty skojarzone, np. 4w1 na polio, błonicę, tężec i krztusiec: Adacel Polio w cenie 229 zł lub Boostrix Polio 229 zł, czy Twinrix Adult (339 zł/dawka) na oba typy żółtaczki. Więcej informacji w cenniku TropicalMed.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Konga?

W Kongu przede wszystkim zagrażają choroby brudnych rąk (WZW A, tyfus, polio, cholera) oraz te przenoszone przez komary (żółta gorączka, denga). Dodatkowo, zaleca się szczepienia rutynowe, głównie na tężec. W określonych przypadkach może przydać się uodpornienie na wściekliznę czy meningokoki.

Gdzie w Krakowie wykonam szczepienia potrzebne do Konga?

Kompleksowe szczepienia Kongo Kraków są dostępne w TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To pierwsze miejsce w Polsce, gdzie pojawił się preparat przeciw dendze. Poza szczepieniami, w naszym ośrodku można liczyć na zalecenia w sprawie profilaktyki malarii i innych chorób czyhających w Kongu.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Zanim udasz się na szczepienie doustne (na dur brzuszny czy cholerę), warto zrezygnować z jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. W przypadku szczepienia iniekcyjnego, wybierz ubranie, które ułatwi odsłonięcie ramienia do wkłucia.