Kongo szczepienia obowiązkowe i zalecane

Kongo szczepienia 2023: jak zaplanować zdrową podróż?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Konga cena Katarzyna Ślusarz | 2023-01-05 (ostatnia aktualizacja: 2023-11-07)
Problemem zdrowia publicznego w Kongo są komary przenoszące groźne, tropikalne choroby (np. żółtą febrę). Dodatkowo, panują tam słabe warunki higieniczne, co sprzyja rozwojowi chorób takich jak żółtaczka typu A czy tyfus. Sprawdź wszystkie zagrożenia dla zdrowia turystów oraz szczepionki dostępne w TropicalMed.

Od wszystkich przyjezdnych do Konga (od 9. miesiąca życia) wymaga się szczepień przeciw żółtej febrze. Testy COVID-19 też są konieczne, niezależnie od statusu szczepień.

Dodatkowo zaleca się uodpornienie na dur brzuszny, cholerę, dengę, polio, meningokoki, żółtaczkę A i B i wściekliznę oraz wykonanie szczepień rutynowych (głównie na tężec).

TropicalMed oferuje szeroki wybór szczepionek i indywidualne porady; ośrodek najlepiej odwiedzić  6-8 tygodni przed przed podróżą.

O czym pamiętać przed wyjazdem do Konga?

Podróżujący do Konga powinni mieć na uwadze zagrożenia zdrowotne w tym kraju – słabo zorganizowana służba zdrowia i duże obciążenie chorobami zakaźnymi. Szczepienia skutecznie zapobiegają wielu z nich, dlatego 6-8 tygodni przed wylotem zaleca się wizytę u lekarza medycyny tropikalnej. To osoba, która wyda zalecenia w sprawie immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki (np. jak spakować apteczkę podróżną) oraz zasad wjazdu. Jakich?

Kongo szczepienia obowiązkowe – kto i kiedy musi się zaszczepić?

Kongo to kraj zagrożony żółtą febrą – wirusową chorobą przenoszoną przez zainfekowane komary. Obowiązek immunizacji dotyczy tam każdego od 9. miesiąca życia. Certyfikat otrzymuje się po jednodawkowym szczepieniu Stamaril, jednak dokument zaczyna być ważny dopiero po 10 dniach (tyle trwa nabieranie odporności).

Obowiązkowe szczepienia do Konga cena: Stamaril kosztuje 279 zł, kwalifikacja lekarska 60 zł, a wyrobienie żółtej książeczki – 35 zł. Więcej o na temat tego dokumentu oraz objawach i możliwych powikłaniach choroby można znaleźć na naszym blogu: szczepienia na żółtą febrę.

Jeśli chodzi o obostrzenia związane z COVID-19, to według najnowszych wytycznych (z 15.06.2022 r.) każdy od 10. roku życia bez względu na status szczepienia, musi poddać się testom RT-PCR przed wylotem i po przyjeździe do Republiki Konga. 

Zapobiegaj chorobom na wakacjach w Kongu!

Przyjdź na szczepienia w TropicalMed

Według MSZ, służba zdrowia w Kongu jest słabo zorganizowana; nie warto narażać swojego zdrowia.
Zagrożenie malarią i żółtą febrą występuje na terenie całego Konga – warto przyjść do TropicalMed po szczepienia i zalecenia w sprawie profilaktyki.
Wybuch odry oraz duże obciążenie żółtaczką typu B w Kongu przemawia za zasadnością szczepień ochronnych.
Skuteczne szczepionki. Wygodna rejestracja online. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Konga Zarejestruj się na szczepienie do Konga

Jakie szczepienia do Konga są zalecane podróżnym?

Wielogodzinny, wyczerpujący lot i gwałtowna zmiana klimatu mogą odbijać się na kondycji i samopoczuciu przyjezdnych. Aby wzmocnić swój organizm w walce z drobnoustrojami, zaleca się szczepienia do Konga. Lekarz wydaje zalecenia na podstawie wiedzy o specyfice wyjazdu (trasa, termin, typ zakwaterowania) oraz indywidualnych predyspozycjach podróżnego (np. stan zdrowia, alergie, historia szczepień). Jakie szczepienia do Konga są zalecane podróżnym?

Pobyt w hotelu/wyjazd służbowyWycieczka objazdowa                     
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • denga
 • meningokoki

+ profilaktyka malarii

 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • cholera
 • polio
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Kongo szczepienia rutynowe

Przed każdą podróżą zaleca się wykonanie szczepień rutynowych. Jakie szczepienia do Konga są szczególnie rekomendowane podróżującym?

 • Błonica, tężec krztusiec – to szczepienie jest w Polsce wykonywane obowiązkowo, jednak daje tylko 10-letnią pamięć immunologiczną; warto sprawdzić datę przyjęcia ostatniej dawki i w razie potrzeby wykonać szczepienie przypominające. To ważne szczególnie przed podróżą.
 • Odra, świnka, różyczka – organizacja Measles and Rubella Initiative, odnotowała wybuch odry w Kongu. Zalecenia w sprawie obowiązkowej immunizacji w Polsce ciągle się zmieniały, toteż trzeba sprawdzić swoją książeczkę i w razie potrzeby wykonać/uzupełnić szczepienie.
 • Ospa wietrzna – MSZ zaleca rutynowe szczepienie na ospę wietrzną osobom wybierającym się do Konga.

TropicalMed oferuje bogaty wybór szczepionek, co pozwala dopasować preparat do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dur brzuszny (tyfus)

To tropikalna choroba bakteryjna przenoszona drogą pokarmową – tj. po zjedzeniu pokarmu lub wypiciu wody skażonych wydalinami nosiciela. Dzieje się to szczególnie często w krajach o słabych warunkach higieniczno-sanitatnych (np. w Kongu). 

Kongo szczepienia ochronne na dur: w TropicalMed są dostępne szczepionki na tyfus w formie zastrzyku (pojedynczego) lub doustnych kapsułek (schemat trzydawkowy). Szczegóły na temat choroby i immunizacji w artykule.

Cholera

Cholera to ostra choroba biegunkowa wywołana przez bakterie Vibrio cholerae. Przenosi się przez skażoną wodę i/lub żywność. Aby jej zapobiegać, zaleca się picie przegotowanej/butelkowanej wody, unikanie surowych produktów, mycie rąk i żywności. Szczepienia przeciw cholerze dają dodatkową ochronę, dlatego warto wykonać je przed podróżą do Konga.

Denga

Denga to wirusowa choroba typowa dla tropików. Jest przenoszona przez komary i charakteryzuje się gorączką, bólami stawów i wysypką. W cięższym stadium może prowadzić do groźnych krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych. Aby się chronić, należy unikać ukąszeń komarów oraz rozważyć szczepienie na dengę, które jako pierwsze w Polsce pojawiło się właśnie w TropicalMed.

Polio

Polio to wirusowa choroba przenosząca się głównie drogą fekalno-oralną (pokarmową), tj. przez skażoną wodę i żywność, lub rzadziej drogą kropelkową. Szczepienia są kluczowe w zwalczaniu choroby i o ile w Polsce pozwoliły na wyeliminowanie wirusa, to w Kongu do dziś odnotowuje się nowe przypadku zakażeń. Zapobiegać polio można poprzez dbanie o higienę, picie bezpiecznej wody, mycie rąk, unikanie kontaktu z chorymi oraz wykonanie szczepienia na polio przed podróżą.

Skojarzone szczepienia do Konga cena: uodpornienie na polio, błonicę, tężec i krztusiec zapewniają preparaty 4w1 takie jak Adacel Polio (199 zł) czy Boostrix Polio (199 zł).

Meningokoki

Meningokoki, czyli bakterie Neisseria meningitidis, odpowiadają za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i/lub sepsę. Przenoszą się drogą kropelkową, przez kontakt z chorym lub bezobjawowym nosicielem. Szczepienia na meningokoki są wskazane tym, którzy planują aktywności związane z przebywaniem w skupiskach ludzkich – np. zakwaterowanie w obłożonym hotelu czy zakupy na tłocznym bazarze.

Żółtaczka (WZW)

Wirusowe zapalenie wątroby występuje w kilku „wariantach”, tzn. wywołują je różne szczepy wirusa. Na dwa z nich są dostępne szczepionki ochronne:

 • WZW typu A – przenosi się drogą pokarmową (jak tyfus); szczepienia są w Polsce nieobowiązkowe, jednak bardzo zalecane podróżnym. 
 • WZW typu B – przenosi się przez krew i drogą płciową. Szczepienia są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku; bardzo zaleca się je podróżującym do Kongo, gdyż kraj mocno dotknięty żółtaczką typu B.

Kongo informacje o szczepieniach na WZW: osoby urodzone przed 1994 roku nie mają szczepienia na WZW B. W takim wypadku dobrą opcją przed podróżą do Konga jest preparat Twinrix Adult na oba typy żółtaczki.

Wścieklizna 

To śmiertelna, wirusowa choroba, która może dotknąć człowieka ugryzionego przez zainfekowane zwierzę. Szczepienia pupili i dzikich zwierząt są w Kongu zaniedbywane, toteż patogeny występują powszechnie. Zważywszy na słabo zorganizowaną służbę zdrowia w tym kraju, nie warto ryzykować i wykonać szczepienia na wściekliznę jeszcze w Polsce.

Kongo choroby, na które nie ma szczepień – jak im zapobiegać?

Najważniejsza w Kongu jest ochrona przed ukąszeniami owadów (głównie komarów). Służą do tego m.in. repelenty, moskitiery, kapelusze z siatką i odzież zakrywająca ciało. Pozwala to minimalizować ryzyko niebezpiecznych infekcji. Jakich?

Kongo choroby przenoszone przez owady:

 • malaria,
 • chikungunya,
 • śpiączka afrykańska (przenoszona przez muchy tse-tse).

Kongo malaria: choroba ta występuje w całym Kongu, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich leków; po zalecenia w sprawie chemioprofilaktyki warto zgłosić się do TropicalMed. Sprawdź szczegóły w: leki na malarię.

Komary w Kongu to nie jedyne zagrożenie zdrowia publicznego. Kolejnym są słabe warunki higieniczno-sanitarne, które sprzyjają rozwojowi infekcji pasożytniczych (np. giardiozy, glistnicy) czy biegunek podróżnych. To choroby, na które nie ma szczepień.

Praktyczny poradnik: Kongo co przed podróżą?

Kongo to kraj w środkowej Afryce, położony nad Oceanem Atlantyckim. Kusi turystów kolorowymi targowiskami w Brazzaville, rajskimi plażami, malowniczymi wodospadami Loufoulakari czy dziewiczą przyrodą, którą można podziwiać podczas safari lub wędrówki po Parku Narodowym Odzala. 

Kongo – co warto wiedzieć

Stolica: Brazzaville – szkoła malarstwa Poto-Poto, Wieża Nabemba czy mauzolea (np. Mariena Ngouabiego) to ciekawe punkty na mapie miasta

Język: francuski; po angielsku mówi naprawdę niewielki odsetek Kongijczyków

Waluta: frank środkowoafrykański (XAF); wywożąc walutę, zaleca się sprawdzenie limitów, które mogą szybko się zmieniać

Wiza: Polacy są objęci obowiązkiem wizowym w Kongu; wniosek o wydanie dokumentu można złożyć przez Internet

Klimat: równikowy, gorący i wilgotny

Plaże: Pointe Noire to największe miasto zlokalizowane nad Atlantykiem, gdzie znajdują się plaże (np. Côte Sauvage) 

Transport: można podróżować taksówkami, minibusami lub samochodem, jednak wcześniej warto sprawdzić przejezdność dróg

Bezpieczeństwo: w Kongu występuje zagrożenie przestępczością pospolitą, szczególnie przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską; zaleca się zachowanie ostrożności

Kuchnia: chikwange z manioku, saka-saka czy piwo Ngok to tylko niektóre przysmaki i napoje popularne w Kongu

Należy pamiętać, że Kongo może być niebezpieczne dla nieuodpornionych i nieświadomych zagrożeń turystów. Ponadto, do legalnego przebywania w tym kraju niezbędna jest żółta książeczka.

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne oraz pozostałe zalecenia dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych w Kongu. Zafunduj sobie zdrowy i spokojny wyjazd – serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Konga potrzebne są szczepienia?

Każdy od 9. miesiąca życia, który przekracza granicę Konga, musi posiadać certyfikat szczepienia na żółtą febrę. Zagrożenie tą wirusową chorobą przenoszoną przez komary występuje w całym kraju, więc za immunizacją przemawia nie tylko obowiązek, ale i zdrowy rozsądek.

Ile kosztują szczepienia do Konga?

Całkowity koszt immunizacji do Konga zależy m.in. od ilości szczepionek zaleconych przez lekarza. Można usprawnić i zmniejszyć koszt szczepień, wybierając preparaty skojarzone, np. 4w1 na polio, błonicę, tężec i krztusiec: Adacel Polio w cenie 199 zł lub Boostrix Polio 199 zł, czy Twinrix Adult (339 zł/dawka) na oba typy żółtaczki. Więcej informacji w cenniku TropicalMed.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Konga?

W Kongu przede wszystkim zagrażają choroby brudnych rąk (WZW A, tyfus, polio, cholera) oraz te przenoszone przez komary (żółta gorączka, denga). Dodatkowo, zaleca się szczepienia rutynowe, głównie na tężec. W określonych przypadkach może przydać się uodpornienie na wściekliznę czy meningokoki.

Gdzie w Krakowie wykonam szczepienia potrzebne do Konga?

Kompleksowe szczepienia Kongo Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To pierwsze miejsce w Polsce, gdzie jest dostępna Qdenga (preparat przeciw dendze). Poza szczepieniami, w naszym ośrodku można liczyć na zalecenia w sprawie profilaktyki malarii i innych chorób czyhających w Kongu.

Planujesz wypoczynek w Kongu?

Zrób szczepienia obowiązkowe i zalecane!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: