Kongo szczepienia obowiązkowe i zalecane

Kongo szczepienia – legalny i zdrowy pobyt

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-05 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Problemem zdrowia publicznego w Kongo są komary przenoszące groźne, tropikalne choroby (np. żółtą febrę). Dodatkowo, panują tam słabe warunki higieniczne, co sprzyja rozwojowi chorób takich jak żółtaczka typu A czy tyfus. Sprawdź wszystkie zagrożenia dla zdrowia turystów oraz szczepionki dostępne w TropicalMed.

O czym pamiętać przed wyjazdem do Konga?

Kongo to kraj w środkowej Afryce, położony nad Oceanem Atlantyckim. Kusi turystów kolorowymi targowiskami w Brazzaville, rajskimi plażami, malowniczymi wodospadami Loufoulakari czy dziewiczą przyrodą, którą można podziwiać podczas safari lub wędrówki po Parku Narodowym "Odzala". 

Poza planem wycieczki, należy mieć na uwadze zagrożenia zdrowotne czekające na odwiedzających Kongo – szczepienia skutecznie zapobiegają wielu z nich. Dlatego 6-8 tygodni przed wylotem zaleca się wizytę u lekarza medycyny tropikalnej. To osoba, która wyda zalecenia w sprawie immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki. Jakich na przykład?

Kongo – choroby, na które nie ma szczepień

Najważniejsza w Kongu jest ochrona przed ukąszeniami owadów (głównie komarów). Służą do tego m.in. repelenty, moskitiery, kapelusze z siatką i odzież zakrywająca ciało. Pozwala to minimalizować ryzyko niebezpiecznych infekcji. Jakich?

Kongo choroby przenoszone przez owady:

  • malaria,
  • denga,
  • chikungunya,
  • śpiączka afrykańska (przenoszona przez muchy tse-tse).

Kongo malaria:
choroba ta występuje w całym Kongu, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich leków; po zalecenia w sprawie chemioprofilaktyki warto zgłosić się do TropicalMed.

Komary w Kongu to nie jedyne zagrożenie zdrowia publicznego. Kolejnym są słabe warunki higieniczno-sanitarne, które sprzyjają rozwojowi infekcji pasożytniczych (np. giardiozy, glistnicy) czy biegunek podróżnych. To choroby, na które nie ma szczepień.

Wiadomo już, kiedy immunizacja nie jest możliwa. Warto dowiedzieć się też, jakie szczepienia do Konga są obowiązkowe, a jakie zalecane.

Zapobiegaj chorobom na wakacjach w Kongu!

Przyjdź na szczepienia w TropicalMed

Według MSZ, służba zdrowia w Kongu jest słabo zorganizowana; nie warto narażać swojego zdrowia.
Zagrożenie malarią i żółtą febrą występuje na terenie całego Konga – warto przyjść do TropicalMed po szczepienia i zalecenia w sprawie profilaktyki.
Wybuch odry oraz duże obciążenie żółtaczką typu B w Kongu przemawia za zasadnością szczepień ochronnych.
Skuteczne szczepionki. Wygodna rejestracja online. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. Zarejestruj się na szczepienie do Konga

Kongo szczepienia obowiązkowe

Kongo to kraj zagrożony żółtą febrą – wirusową chorobą przenoszoną przez zainfekowane komary. Obowiązek immunizacji dotyczy tam każdego od 9. miesiąca życia. Certyfikat otrzymuje się po jednodawkowym szczepieniu Stamaril, jednak dokument zaczyna być ważny dopiero po 10 dniach (tyle trwa nabieranie odporności).

Obowiązkowe szczepienia Kongo – szczegóły:
więcej o tzw. żółtej książeczce, a także objawach i możliwych powikłaniach choroby można znaleźć na naszym blogu: „Szczepienia na żółtą febrę”.

Kongo szczepienia rutynowe

Przed każdą podróżą zaleca się wykonanie szczepień rutynowych. Jakie szczepienia do Konga są szczególnie rekomendowane podróżującym?

Błonica, tężec krztusiec – to szczepienie jest w Polsce wykonywane obowiązkowo, jednak daje tylko 10-letnią pamięć immunologiczną; warto sprawdzić datę przyjęcia ostatniej dawki i w razie potrzeby wykonać szczepienie przypominające. To ważne szczególnie przed podróżą.

Odra, świnka, różyczka – organizacja Measles and Rubella Initiative, odnotowała wybuch odry i różyczki w Kongu. Zalecenia w sprawie obowiązkowej immunizacji w Polsce ciągle się zmieniały, toteż trzeba sprawdzić swoją książeczkę i w razie potrzeby wykonać/uzupełnić szczepienie.

Ospa wietrzna – MSZ zaleca rutynowe szczepienie na ospę wietrzną osobom wybierającym się do Konga.

TropicalMed oferuje bogaty wybór szczepionek, co pozwala dopasować preparat do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kongo szczepienia zalecane

Wielogodzinny, wyczerpujący lot i gwałtowna zmiana klimatu mogą odbijać się na kondycji i samopoczuciu przyjezdnych. Aby wzmocnić swój organizm w walce z drobnoustrojami, zaleca się szczepienia do Konga.

Dur brzuszny (tyfus)

To tropikalna choroba bakteryjna przenoszona drogą pokarmową – tj. po zjedzeniu pokarmu lub wypiciu wody skażonych wydalinami nosiciela. Dzieje się to szczególnie często w krajach o słabych warunkach higieniczno-sanitatnych (np. w Kongo). 

Kongo szczepienia ochronne na dur:
w TropicalMed są dostępne szczepionki na tyfus w formie zastrzyku (pojedynczego) lub doustnych kapsułek (schemat trzydawkowy). Szczegóły na temat choroby i immunizacji w artykule.

Żółtaczka (WZW)

Wirusowe zapalenie wątroby występuje w kilku „wariantach”, tzn. wywołują je różne szczepy wirusa. Na dwa z nich są dostępne szczepionki ochronne:

WZW typu A – przenosi się drogą pokarmową (jak tyfus); szczepienia są w Polsce nieobowiązkowe, jednak bardzo zalecane podróżnym. 

WZW typu B – przenosi się przez krew i drogą płciową. Szczepienia są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku; bardzo zaleca się je podróżującym do Kongo, gdyż kraj mocno dotknięty żółtaczką typu B.

Kongo informacje o szczepieniach na WZW:
osoby urodzone przed 1994 roku nie mają szczepienia na WZW B. W takim wypadku dobrą opcją przed podróżą do Konga jest preparat Twinrix Adult na oba typy żółtaczki.

Wścieklizna 

To śmiertelna, wirusowa choroba, która może dotknąć człowieka ugryzionego przez zainfekowane zwierzę. Szczepienia pupili i dzikich zwierząt są w Kongu zaniedbywane, toteż patogeny występują powszechnie. Zważywszy na słabo zorganizowaną służbę zdrowia w tym kraju, nie warto ryzykować i wykonać szczepienia na wściekliznę jeszcze w Polsce.

Kongo co przed podróżą? TropicalMed!

Jak pokazują powyższe przykłady, Kongo może być niebezpieczne dla nieuodpornionych i nieświadomych zagrożeń turystów. Ponadto, do legalnego przebywania w tym kraju niezbędna jest żółta książeczka.

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne oraz pozostałe zalecenia dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych w Kongu. Zafunduj sobie zdrowy i spokojny wyjazd – serdecznie zapraszamy!