Madera szczepienia zalecane przed podróżą

Madera szczepienia: jak uniknąć chorób na wakacjach 2024?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia madera Katarzyna Ślusarz | 2023-05-09 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-20)
Szczepienia na Maderę mają charakter opcjonalny, jednak aby nie tracić czasu i pieniędzy na chorowanie, lepiej zgłosić się do lekarza medycyny podróży i uodpornić się przed podróżą. Wprawdzie działa tam EKUZ, jednak za niektóre świadczenia i tak trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Szczepienia skutecznie chronią przed chorobą na wakacjach.

Uwaga! Ten artykuł dotyczy Madery należącej do Portugalii. Aby sprawdzić zalecenia dla kontynentalnej części kraju, kliknij tutaj.

Najlepiej 6-8 tygodni przed wylotem na Maderę (może być później w przypadku wycieczki last minute) zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży. Specjalista najczęściej zaleca szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu B i dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec.

Wybrani podróżni mogą też potrzebować uodpornienia na meningokoki i grypę lub wściekliznę – każdy pacjent może liczyć na indywidualne wytyczne dotyczące zdrowia w podróży.

Madera szczepienia obowiązkowe – czy na Maderę trzeba się szczepić?

Wyjazd na Maderę, piękną portugalską wyspę na Oceanie Atlantyckim, może być niezapomnianym doświadczeniem. Aby był taki w pozytywnym tego słowa znaczeniu, warto zadbać o swoje zdrowie jeszcze w Polsce. Około 6-8 tygodni przed planowaną datą wylotu należy skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w celu uzyskania informacji na temat tego, jakie środki ochrony przed chorobami warto podjąć oraz czy na Maderę trzeba się szczepić.

Madera choroby 2024 a obostrzenia: nie ma żadnych restrykcji związanych z podróżowaniem na Maderę. Dotyczy to także COVID-19 – obowiązek szczepienia, okazywania testów na obecność koronawirusa czy kwarantanny został zniesiony (dane aktualne na dzień 01.03.2023 r.)[1]

Jakie szczepienia na Maderę zaleca się podróżnym?

Jako że na Maderze obowiązują takie same zasady opieki zdrowotnej, jak w Portugalii (państwie UE), to można korzystać z karty EKUZ. Zapewnia ona dostęp do świadczeń medycznych na tych samych zasadach, co obywatele Portugalii; należy jednak pamiętać, że niektóre z nich są płatne (np. doba w szpitalu ok. 25 euro). 

Aby nie tracić czasu i pieniędzy na chorowanie, zaleca się szczepienia na Maderę. W zależności od specyfiki wycieczki i podejmowanych aktywności oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta, wytyczne lekarza medycyny podróży mogą być różne. Warto więc przygotować sobie najważniejsze informacje przed wizytą, żeby móc bez problemu odpowiedzieć na pytania podczas wywiadu lekarskiego.

Planujesz wypoczynek na Maderze?

Pamiętaj o szczepieniach przed podróżą!

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka, dlatego szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby przed podróżą do Madery jest ważne.
Odsetek bezobjawowych nosicieli meningokoków w Europie Zachodniej jest szczególnie wysoki.
Szczepienie na błonicę, tężec i krztusiec działa tylko 10 lat, więc jeśli odporność wygasa przed podróżą na Maderę, warto przyjąć dawkę przypominającą.
Skuteczne szczepionki. Brak kolejek. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. szczepienia na Maderę cena Umów się na szczepienia

Madera szczepienia na wyjazd hotelowy/służbowy

Madera szczepienia na wycieczkę objazdową

 • WZW B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • meningokoki
 • grypa
 • WZW B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • wścieklizna

Jakie choroby na Maderze zagrażają zdrowiu turystów oraz jak im przeciwdziałać? O tym w dalszej części artykułu.

Przypominające szczepienia Madera

Sprawdzenie swojej historii szczepień rutynowych i w razie potrzeby wykonanie uzupełnienie braków/zaległości jest zalecane wszystkim podróżującym, bez względu na specyfikę wycieczki. Najważniejsze jest uodpornienie na tężec (+ błonicę i krztusiec). 

Błonica i krztusiec rozprzestrzeniają się głównie drogą kropelkową (m.in. przez kaszel czy mówienie), natomiast tężca można nabawić się w wyniku skażenia rany. Po przedostaniu się laseczek tężca (powszechnych na świecie) do organizmu, dochodzi do groźnej choroby neurologicznej z charakterystycznymi skurczami mięśni całego ciała. 

Przed wszystkimi trzema chorobami chronią szczepienia skojarzone (3w1 lub 2w1), które są w Polsce obowiązkowe. Zapewniają jednak tylko 10 lat ochrony, więc przed podróżą zaleca się dawkę przypominającą. Dla osób wykonujących rutynowe szczepienia Madera jest znacznie bezpieczniejszą pod kątem zdrowia destynacją turystyczną.

WZW B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B występuje w dwóch wariantach. Pierwszy to ostra infekcja z zażółceniem skóry i oczu (żółtaczką), utratą łaknienia, nudnościami, gorączką i osłabieniem. To oznaki zaburzenia czynności wątroby. Drugi wariant to przewlekłe, bezobjawowe zakażenie, utrzymujące się powyżej 6 miesięcy. Według GIS, w 1/4 przypadków kończy się ono marskością wątroby, a 5% nosicieli nabawia się w ten sposób raka wątrobowokomórkowego[2].

WZW B przenosi się drogą krwi i płciową, więc ważne jest unikanie kontaktu z ludzkimi płynami ustrojowymi (m.in. stosowanie zabezpieczeń podczas stosunku). Szczepienia na żółtaczkę typu B są w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku, więc trzydawkową immunizację (miesiąc 0-1-6) powinni rozważyć wyłącznie podróżnicy urodzeni przed tym okresem.

Wścieklizna

To szczepienie o charakterze selektywnym, tj. zalecane tylko wybranym podróżnym. Nie zgłasza się tej choroby na Maderze wśród psów, jednak nie można wykluczyć, że wirus występuje wśród dzikich zwierząt. Zagrożeni są m.in. miłośnicy turystyki jaskiniowej czy biwakowicze, czyli osoby mogące spotkać na swojej drodze np. nietoperze czy inne zakażone ssaki i zostać przez nie pokąsanym.

Profilaktyka przedekspozycyjna oraz unikanie interakcji ze zwierzętami to najlepsze sposoby zapobiegania neurologicznej chorobie, która bez odpowiedniej i szybkiej interwencji lekarskiej jest praktycznie w 100% śmiertelna.

Grypa meningokoki

To kolejne selektywne szczepienia na Maderę, zalecane osobom planującym nocleg w miejscach zbiorowego zakwaterowania (szczególnie bardzo obłożonych) oraz odwiedzanie największych atrakcji. Wirusy grypy i meningokoki bardzo łatwo rozprzestrzeniają się bowiem drogą kropelkową w dużych skupiskach ludzkich

Dla grypy charakterystyczne jest nagłe wystąpienie objawów takich jak gorączka, ból gardła i mięśni czy nieżyt nosa. Wirusy mogą uszkadzać błony śluzowe, przez które łatwiej jest później wniknąć meningokokom, które wywołują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę. 

Należy pamiętać, że zjawisko bezobjawowego nosicielstwa meningokoków jest w Europie Zachodniej szczególnie powszechne, więc ryzyko infekcji jest większe. Warto zatem rozważyć jedno- lub wielodawkowe szczepienie na meningokoki (w zależności od preparatu). Na grypę szczepi się natomiast raz do roku.

Szczepienia na Maderę cena – ile kosztuje immunizacja przed podróżą w TropicalMed?

W TropicalMed są dostępne wszystkie zalecane szczepienia na Maderę, które są dobierane indywidualnie. Należy pamiętać, że przed podaniem preparatu/ów podczas wizyty odbywa się kwalifikacja lekarska, której koszt wynosi 70 zł.

Szczepienia na Maderę cena za dawkę:

 • WZW A (dwie dawki): 259-269 zł.
 • WZW B (trzy dawki): 169-159 zł.
 • WZW A i B (trzy dawki): 339 zł;
 • wścieklizna (trzy dawki): 299 zł;
 • meningokoki (1-3 dawki): 279-399 zł.
 • błonica, tężec i krztusiec (jedna dawka): 199 zł.

Należy pamiętać, że w ofercie TropicalMed znajdują się też pakiety (np. hotelowy), dzięki czemu można liczyć nie tylko na skuteczne i bezpieczne, ale także przystępne cenowo szczepienia na Maderę. 

Madera choroby 2024 – jak im zapobiegać bez szczepień?

Chociaż dla wykonujących zalecane szczepienia Madera jest bezpieczniejsza, to nie da się w ten sposób zapobiec wszystkim dolegliwościom czyhającym na wakacjach. Dlatego ważna jest znajomość zasad profilaktyki. Aby uniknąć zakażenia wirusem Zachodniego Nilu czy Dengi, należy solidnie chronić się przed komarami. Służą do tego moskitiery, repelenty i odzież, która zakrywa ciało i utrudnia owadom wkłucia. Chociaż na dengę są dostępne szczepionki w TropicalMed, to zagrożenie nie jest z reguły na tyle duże, żeby zalecać immunizację. 

Duże nasłonecznienie i upały w miesiącach letnich sprzyjają udarom cieplnym i poparzeniami słonecznymi, dlatego warto stosować środki ochrony przed słońcem: m.in. kremy z filtrem, nakrycie głowy czy zakrywającą odzież.

Zagrożeniem dla zdrowia i komfortu mogą być także biegunki podróżnych, więc podczas podróży posiłki należy dobierać ostrożnie, wybierać wodę butelkowaną/przegotowaną nad kranową oraz dbać o higienę rąk. W bagażu nie może zabraknąć elektrolitów, środków do dezynfekcji dłoni czy leków przeciwbiegunkowych. O tym, co jeszcze warto ze sobą zabrać, można przeczytać w artykule: apteczka podróżna.

Wskazówki dla podróżnych: jak przygotować się na Maderę? 

Madera – co warto wiedzieć

Stolica: Funchal – to miasto, z którego pochodzi gwiazda piłki nożnej Cristiano Ronaldo

Język: portugalski, jednak nie ma problemów z komunikacją w języku angielskim

Waluta: euro; wybierając gotówkę z bankomatu, warto korzystać z urządzeń oznaczonych napisem Multibanco

Klimat: ciepły i łagodny; temperatury nawet w zimie raczej nie spadają poniżej kilkunastu stopni Celsjusza

Plaże: Seixal z czarnym piaskiem czy plaża w Calheta to miejsca, które z pewnością spodobają się miłośnikom wypoczynku nad wodą

Flora i fauna: niemal dwie trzecie wyspy wchodzi w skład Parku Narodowego Madery – to jedyne miejsce, gdzie można spotkać gatunek nadmorskiego ptaka, petrela maderskiego

Transport: dobrze jest przemieszczać się wynajętym samochodem, jednak można również korzystać komunikacji publicznej (np. Horários do Funchal czy Sociedade de Automóveis da Madeira)

Jeśli chodzi o przygotowanie pod kątem zdrowia w podróży, najlepiej zrobić to z pomocą TropicalMed – nasz wykwalifikowany personel medyczny zadba o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo na wakacjach w Maderze.

Serdecznie zapraszamy na szczepienia i konsultację lekarską!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Madery potrzebne są szczepienia?

Nie ma żadnych obowiązkowych szczepień na Maderę. Warto jednak rozważyć immunizację przed podróżą, by w pełni cieszyć się zdrowiem na wakacjach.

Jakie szczepienia przed wyjazdem na Maderę?

Najważniejsze dla turystów, bez względu na specyfikę wycieczki są szczepienia na żółtaczkę oraz dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec. W zależności od charakteru pobytu, może być dodatkowo zalecana szczepionka na meningokoki czy wściekliznę. Po indywidualne zalecenia w sprawie immunizacji warto zgłosić się do TropicalMed.

Jak przygotować się w podróż na Maderę?

6-8 tygodni przed planowaną podróżą na Maderę warto odwiedzić lekarza medycyny podróży TropicalMed. Specjalista poinformuje o wszystkich zagrożeniach dla zdrowia podczas pobytu na wyspie i poinformuje, jak zapobiegać chorobom. Stosując się do zaleceń, można liczyć na spokojne i zdrowe wakacje na Maderze.

Czy na Maderze działa EKUZ?

Jako że Madera to portugalski region autonomiczny, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa tam na takich samych zasadach jak w kontynentalnej części kraju. Należy jednak pamiętać, że nie pokrywa ona kosztów wszystkich świadczeń medycznych – warto dobrze sprawdzić to przed podróżą.

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się na Maderę

Po listę szczepień dopasowaną do specyfiki konkretnej podróży warto przyjść do TropicalMed. Ośrodek znajduje się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.

Lecisz na na Maderę?

Zaplanuj wizytę szczepienną w TropicalMed
Umów się na szczepienia
Czytaj więcej: