Informator: szczepienia zalecane Syria i zasady wjazdowe

Syria szczepienia 2023: ile kosztują i komu są zalecane?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia do Syrii Katarzyna Ślusarz | 2023-09-26 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-25)
Warto monitorować aktualne zalecenia oraz skonsultować się z lekarzem medycyny podróży przed wyjazdem do Syrii, ponieważ sytuacja zdrowotna w regionie może się zmieniać, a wytyczne są różne dla poszczególnych typów wycieczek. Najlepszy czas na wizytę w ośrodku to 6-8 tygodni przed wyjazdem do Syrii.

Obostrzenia związane z COVID-19 w Syrii zostały zniesione. Warto odwiedzić ośrodek medycyny podróży 6-8 tygodni przed wyjazdem, w celu wykonania/uzupełnienia zalecanych szczepień: rutynowych (na tężec, odrę i WZW B), na choroby brudnych rąk (cholerę, WZW A i dur brzuszny) oraz w razie potrzeby na wściekliznę i meningokoki. Malaria nie stanowi zagrożenia w Syrii.

Syria informacje – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Syria to kraj na Bliskim Wschodzie, który mimo trudności politycznych, przyciąga pasjonatów historii, kultury i piękna przyrody. Słynie przede wszystkim ze starożytnych miast (jak m.in. Aleppo i Damaszek), kryjących w sobie niezliczone zabytki historyczne. Aby cieszyć się zdrowiem w podróży, warto dowiedzieć się, jakie szczepienia do Syrii są zalecane oraz jak prezentują się ograniczenia związane z zapobieganiem transmisji koronawirusa.

Syria informacje COVID-19 (data ostatniej aktualizacji: 03.11.2022 r.): według najnowszych danych, wszelkie obostrzenia wjazdowe, takie jak testy czy szczepienia, zostały zniesione.

Wizytę w ośrodku medycyny podróży w celu przyjęcia szczepionek i uzyskania zaleceń zdrowotnych najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed wyjazdem do Syrii. Jeśli zostało mniej czasu, zapas czasu może być mniejszy.

Szczepienia zalecane Syria – które warto wykonać przed wyjazdem?

Wizyta w ośrodku medycyny pozwala uzyskać aktualne i przede wszystkim indywidualne wytyczne dotyczące immunizacji. Jakie szczepienia do Syrii mogą przydać się poszczególnym podróżnym? Oto zalecenia o ogólnym charakterze.

Syria szczepienia na pobyt służbowy/hotelowy
Syria szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe (tężec, odra, WZW B)
 • WZW A
 • dur brzuszny
 • meningokoki
 • szczepienia rutynowe (tężec, WZW B)
 • WZW A
 • dur brzuszny
 • cholera
 • wścieklizna

Szczepienia do Syrii koszt: posiadając już indywidualną listę zalecanych preparatów, warto sprawdzić cennik TropicalMed. Należy pamiętać, że podane tam stawki dotyczą jednej dawki, a każda wizyta to koszt 60 zł.

Aby lepiej poznać szczepienia zalecane Syria oraz dodatkowe środki ochrony przed poszczególnymi chorobami, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Szczepienia do Syrii mogą uratować Twoje zdrowie

Wykonasz je w TropicalMed

MSZ przestrzega przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B w Syrii.
Lato to szczególnie wymagająca dla zdrowia pora roku w Syrii; planując wyjazd w tym okresie, szczepienia są szczególnie ważne.
Według aktualnych danych ECDC, Syria jest jednym z krajów najbardziej obciążonych cholerą.
Skuteczne szczepionki. Indywidualne zalecenia. Szczepimy też w soboty.
kobieta po szczepieniu. szczepienia zalecane Syria Umów się na szczepienia

Syria szczepienia rutynowe – czy są refundowane?

Niektóre choroby zagrażające w Syrii figurują też w polskim Programie Szczepień Ochronnych (PSO). Są to:

 • Tężec (+ błonica i krztusiec) – laseczki tężca przedostają się do organizmu przez skaleczenia, o które łatwo podczas podróży; warto mieć aktualną dawkę szczepienia (tj. sprzed mniej niż 10 lat).
 • Odra (+ świnka i różyczka) – wirus odry przenosi się drogą kropelkową, więc łatwo o infekcję w tłocznych miejscach; za uzupełnieniem/wykonaniem szczepienia przemawia fakt, że w Syrii odnotowuje się wiele ognisk tej choroby.
 • WZW B – wirus zapalenia wątroby typu B przenosi się głównie przez krew i stosunki płciowe bez zabezpieczeń; jest w Syrii rozpowszechniony bardziej niż w Polsce. Należy pamiętać, że rutynowa immunizacja działa od 1994-96 roku, toteż osoby urodzone wcześniej muszą uodpornić się na własną rękę.

Rutynowe szczepienia do Syrii koszt: za dawki przypominające oraz immunizację w przypadku osób nieuodpornionych w ramach PSO trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Jakie szczepienia do Syrii na choroby brudnych rąk?

W Syrii istnieje ryzyko zakażenia pałeczkami duru brzusznego, wirusem zapalenia wątroby typu A oraz (rzadziej) przecinkowcami cholery – szczególnie w warunkach niewłaściwej higieny. Podróżnym zaleca się więc m.in. częste mycie rąk wodą i mydłem, unikanie surowych/niedogotowanych potraw oraz picie wyłącznie uzdatnionej lub butelkowanej wody.

Najskuteczniejszą ochronę zapewnia przestrzeganie wymienionych wyżej zasad połączone ze szczepieniami na:

WZW A+B szczepienia do Syrii koszt: osoby nieuodpornione na WZW B, które chcą też chronić się przez WZW A, mogą wybrać trzydawkowy preparat skojarzony w cenie 339 zł/dawka.

Kto powinien zaszczepić się na meningokoki i wściekliznę do Syrii?

Wścieklizna jest rzadką, ale śmiertelna chorobą, przenoszącą się przez ugryzienia zwierząt. W Syrii, jak w wielu krajach Bliskiego Wschodu, istnieje wzmożone ryzyko wystąpienia tej choroby. Szczepienie na wściekliznę jest zalecane osobom, które planują podejmować aktywności narażające je na kontakt z zakażonymi zwierzętami – np. zwiedzanie jaskiń, biwakowanie, wędrówki poza szlakiem.

Inwazyjna choroba meningokokowa przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową, a suchy klimat sprzyja transmisji bakterii. Szczepienie na meningokoki jest zalecane osobom, które planują pobyt w zatłoczonych miejscach (jak bazary, świątynie) oraz zakwaterowanie w obłożonych obiektach noclegowych.

Syria jak się przygotować do wyjazdu?

Najlepiej jest, kiedy szczepienia i pozostałe metody profilaktyki są dopasowane do konkretnej podróży – nie ma sensu obciążać organizmu nadmiarową immunizacją czy podejmować niepotrzebnych środków ochrony. Dlatego przed konsultacją w ośrodku medycyny podróży zaleca się sporządzenie planu podróży. Mogą w tym pomóc poniższe informacje:

Syria informacje – co warto wiedzieć

Stolica: Damaszek znany z wielu zabytków architektonicznych: cytadeli, starego miasta i meczetów

Język: arabski; angielskim posługują się osoby wykształcone

Waluta: funt syryjski (SYP) – walutę można wymienić w hotelu, banku lub kantorze; metody płatności bezgotówkowej nie są akceptowane

Wiza: wymagana podczas wjazdu i pobytu w państwie

Klimat: na wybrzeżu klimat śródziemnomorski z gorącym latem łagodną zimą; w pozostałej części kraju suchy klimat z bardzo wysokimi temperaturami (latem powyżej 40°C)

Plaże: do najpopularniejszych należy Samra, miasteczkami z dostępem do nadmorskich plaż są również Ras al-Basit czy Wadi Qandil

Flora i fauna: występuje sporo błyszczących krzewów o ciernistych liściach odpornych na suszę, jak mirt i drzewo truskawkowe; można spotkać antylopy, jelenie czy flamingi

Transport: znaczna część dróg jest nieprzejezdna, jednak funkcjonują lotniska i porty morskie, a także niektóre sieci kolejowe

Bezpieczeństwo: ze względu na trwający konflikt zbrojny, podróżujący powinni zachować szczególną ostrożność, a przed wyjazdem zarejestrować się w systemie Odyseusz

Kuchnia: wywodzi się stąd muhammara – dip z orzechów włoskich i czerwonej papryki; warto tu również spróbować potrawy falafel z ciecierzycy i przypraw oraz deseru baklava

Kiedy plan wycieczki jest już gotowy, zapraszamy do TropicalMed. To miejsce, w którym wygodnie i sprawnie wykonasz szczepienia oraz uzyskasz jasne informacje dotyczące pozostałych zasad profilaktyki chorób w Syrii.

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Syrii potrzebne są szczepienia?

Żadne szczepienia do Syrii nie są obowiązkowe, jednak ze względu na duże zagrożenie chorobami i obciążoną służbę zdrowia w tym kraju, warto zadbać o swoje zdrowie przed podróżą i zgłosić się na immunizację.

Jakie szczepienia do Syrii są zalecane?

Zalecane szczepienia do Syrii obejmują te rutynow (na tężec, odrę i WZW B). Dodatkowo, w przypadku ryzyka chorób przenoszonych drogą brudnych rąk, zaleca się szczepienia na cholerę, WZW A i dur brzuszny. W razie potrzeby warto także rozważyć szczepienie przeciwko wściekliźnie i meningokokom.

Który krakowski ośrodek oferuje szczepienia zalecane do Syrii?

Szczepienia Syria Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Ośrodek działa nie tylko w dni robocze, ale i w soboty, co ułatwia zaplanowanie wizyty przed podróżą.