Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Irlandia szczepienia dla dzieci i dorosłych przed podróżą [lista]

Irlandia szczepienia: na które choroby warto się uodpornić?

Klaudia Gierlicka | 2024-07-16 (ostatnia aktualizacja: 2024-11-14)
Planując podróż do Irlandii w celach turystycznych, służbowych czy edukacyjnych, warto zaznajomić się z obowiązującymi wymaganiami zdrowotnymi. Bez względu na typ wyjazdu, warto uodpornić się na choroby przenoszone drogą kropelkową (m.in. grypę).

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 zniesiono w Irlandii 7 marca 2022 roku. Zalecane szczepienia przed podróżą obejmują tężec/krztusiec, grypę, odrę (+ świnkę i różyczkę) i meningokoki. Planując aplikację na studia, warto sprawdzić wymagania uczelni dotyczące immunizacji.

Czy do Irlandii potrzebny jest test na COVID-19 i szczepienia?

Dla tych, których celem podróży jest Irlandia obowiązkowe szczepienia na COVID-19 oraz wszelkie inne obostrzenia związane z ograniczaniem koronawirusa zniesiono 07.03.2022 roku[1].

Irlandia to przede wszystkim zapierające dech w piersiach krajobrazy, monumentalne zamki oraz miasta (m.in. Dublin) pełne muzeów, galerii i innych atrakcji. Aby skorzystać z tych dobrodziejstw, warto poznać wymagania wjazdowe. 

O ile turystów i osób podróżujących służbowo, których celem jest Irlandia obowiązkowe szczepienia nie dotyczą, to kandydaci na studia mogą być zobowiązani do immunizacji. Przed złożeniem aplikacji warto sprawdzić wymagania wybranej uczelni.

Irlandia szczepienia – które są zalecane przed podróżą?

Zalecenia dotyczące szczepień są w TropicalMed wydawane indywidualnie, w zależności od terminu i specyfiki konkretnej wycieczki. Przykładowe rozróżnienie można znaleźć w poniższej tabeli dla turystów, osób podróżujących służbowo i kandydatów na studia.

Irlandia szczepienia na wycieczkę objazdową
Irlandia szczepienia na pobyt hotelowy
Irlandia obowiązkowe szczepienia w Trinity College Dublin[2]
  • tężec (+ błonica i krztusiec)
  • grypa
  • krztusiec (+ tężec i błonica)
  • odra (+ świnka i różyczka)
  • meningokoki
  • grypa
  • gruźlica
  • odra, świnka, różyczka (2 dawki)
  • ospa wietrzna (szczepienie lub test)

Powyższe szczepienia wymagane tylko na niektórych kierunkach w dziedzinie medycyny i nauk społecznych (np. na fizjoterapii czy pielęgniarstwie stomatologicznym).

Chociaż nie trzeba martwić się, czy do Irlandii potrzebny jest test na COVID-19 albo szczepienie, warto rozważyć uodpornienie, gdyż według danych WHO zachorowalność na COVID-19 jest w Irlandii zdecydowanie wyższa niż w Polsce[3]. To choroba, na którą nie ma jednak możliwości immunizacji w TropicalMed.

Planujesz wyjazd albo studia w Irlandii?

Wykonaj obowiązkowe i zalecane szczepienia

Kandydaci na niektóre kierunki studiów muszą poddać się szczepieniom ochronnym.
Rosnąca liczba przypadków odry i krztuśca w Irlandii przemawia za uodpornieniem się przed wyjazdem.
Drogą kropelkową przenosi się mnóstwo różnych zarazków, m.in. meningokoki czy wirusy grypy.
Duża dostępność terminów. Indywidualne zalecenia. Skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. Irlandia szczepienia dla dzieci Zarejestruj się na szczepienie

Co warto wiedzieć o pozostałych chorobach, na które można sprawnie i bezpiecznie zaszczepić się w naszym ośrodku?

Błonica, tężec, krztusiec

Osoby, którym marzy się Irlandia szczepienia dla dzieci mają refundowane, natomiast za dawki przypominające dla dorosłych zalecane co 10 lat muszą zapłacić z własnej kieszeni. Pojedynczy zastrzyk chroni aż przed trzema chorobami przez dekadę, co jest ważne dla różnych typów podróżnych:

  • uodpornienie na tężec, który może wniknąć do organizmu przez zabrudzenie rany, jest ważne dla miłośników aktywnego wypoczynku, szczególnie w obszarach wiejskich;
  • ochrona przed krztuścem przenoszącym się drogą kropelkową jest ważna dla planujących częste przebywanie wśród grup ludzi (np. w hotelach).

Błonica (też przenoszona drogą kropelkową) nie stanowi większego zagrożenia w Irlandii. Wart uwagi jest krztusiec, który powoduje coraz więcej zakażeń[4] i może wywołać napady duszącego kaszlu (tzw. 100-dniowy kaszel). Laseczki tężca są powszechne na świecie i powodują neurologiczną chorobą z bolesnymi konwulsjami ciała.

Odra (+ świnka i różyczka)

Podobnie jak w Polsce, obecny kalendarz szczepień Irlandia obejmuje dwudawkowy schemat szczepienia MMR, czyli 3w1. Wytyczne w tym zakresie ulegały jednak zmianom, więc nie każdy ukończył pełny cykl, a niektórzy nie są chronieni wcale.

Według najnowszego raportu ECDC, zapadalność na odrę w Irlandii jest prawie dwukrotnie wyższa niż w Polsce[5], co powinno przekonać do immunizacji. Choroba łatwo przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową.

Aby uniknąć wirusowej choroby zakaźnej z wysoką gorączką i charakterystyczną wysypką, warto sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić szczepienia. Dla turystów i osób podróżujących służbowo jest to zalecane, natomiast dla kandydatów na studia w zakresie medycyny w Trinity College Dublin – obowiązkowe.

Grypa

To szczepienie nieobowiązkowe, ale zalecane w Polsce. Warto je też wykonać przed podróżą do Irlandii, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy przypada szczyt zachorowań. Wystarczy jeden zastrzyk, by zyskać ochronę na cały sezon epidemiczny.

Ta wirusowa choroba o ogromnej zaraźliwości jest bardzo rozpowszechniona i przenosi się drogą kropelkową. Towarzysząca infekcji gorączka, bóle głowy i mięśni, dreszcze i nudności mogą skutecznie zrujnować wyjazd. Nie można też zapominać o możliwych powikłaniach choroby (np. zapaleniu płuc).

Meningokoki

Podobnie jak w Polsce, kalendarz szczepień Irlandia zaleca uodpornienie na meningokoki, ale nie jest to obowiązkowe. Immunizacja ma chronić przed zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsą, które są najpoważniejszymi skutkami zakażenia drogą kropelkową.

Niemowlęta w Irlandii uodparnia się przede wszystkim na meningokoki typu B, którym w Polsce zapobiegają szczepienia podawane w 2-3 dawkach. Dla starszych dzieci poleca się preparaty poliwalentne na meningokoki ACWY, które są u nas jednodawkowe. Należy pamiętać, że inwazyjna choroba przenoszona drogą kropelkową (zwłaszcza w skupiskach ludzkich) zagraża każdemu, nie tylko najmłodszym.

Ile kosztują szczepienia do Irlandii?

Wizyta w TropicalMed rozpoczyna się od konsultacji, podczas której ustala się, jakie szczepionki są przydatne w danej podróży, a z jakich można zrezygnować. Następnie przeprowadzana jest kwalifikacja lekarska za 70 zł, mająca na celu ocenę bezpieczeństwa preparatu/ów dla pacjenta.

Dopiero po wykluczeniu przeciwwskazań podaje się szczepionki, których ceny (za dawkę) można znaleźć, klikając cennik TropicalMed. Warto przypomnieć, że na błonicę, tężec i krztusiec, grypę i  meningokoki ACWY wystarczy jeden zastrzyk, cykl szczepienia na odrę, świnkę i różyczkę jest dwudawkowy, a na meningokoki typu B podaje się 2-3 dawki.

Praktyczne wskazówki: jak przygotować się na wyjazd do Irlandii? 

Dla odwiedzających kraje takie jak Irlandia szczepienia dla dzieci i dorosłych to nie jedyny element, który trzeba uwzględnić w planowaniu podróży. W pozostałych, niekoniecznie zdrowotnych kwestiach organizacyjnych może pomóc poniższa garść ciekawostek.

Jak przygotować się na wyjazd do Irlandii

Stolica: Dublin – zabytkowe centrum w stylu gregoriańskim, słynne puby czy muzea (np. Małe Muzeum Dublina) to tylko niektóre atrakcje w stolicy

Język: angielski i irlandzki (gaelic)

Waluta: euro (EUR); należy nastawić się na dość wysokie koszty życia

Wiza: na pobyt do 3 miesięcy nie trzeba mieć wizy przy wjeździe do Irlandii

Klimat: umiarkowany i morski, z łagodnymi zimami, chłodnymi latami i częstymi opadami deszczu 

Flora i fauna: w Killarney National Park znajduje się jeden z niewielu czystych gatunkowo lasów cisowych; występuje tam też m.in. jeleń szlachetny

Transport: Irlandia ma dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego; pociągi są najszybsze, ale nie docierają w wiele miejsc, a autobusy to tańsza alternatywa

Bezpieczeństwo: Irlandia to spokojne państwo, mimo to nie należy zapominać o podstawowych środkach ostrożności (m.in. unikanie podejrzanych dzielnic, pilnowanie rzeczy)

Kuchnia: w Irlandii warto spróbować colcannon (to purée ziemniaczane z kapustą), słynnego chleba sodowego, a dla pijących – oryginalnego piwa Guinness

Mimo dobrze rozwiniętego transportu publicznego, pociągi i autobusy mogą nie wystarczyć, by odwiedzić wszystkie zaplanowane atrakcje na wyspie. Dlatego warto zapoznać się z zasadami wypożyczenia samochodu w Irlandii.

Wynajem samochodu Irlandia
Średni koszt wynajęcia samochodu w Irlandii zaczyna się od 30 EUR/dzień, chociaż ceny będą się różniły w zależności od terminu, lokalizacji, wybranej wypożyczalni i wieku kierowcy. Z reguły kierowcy poniżej 25. roku życia muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami (np. 12 GBP w Budget Car Rental).

Poszczególne firmy oferujące wynajem samochodu Irlandia mają różne kryteria. Wspomniana już Budget Car Rental wymaga dokumentu tożsamości oraz prawa jazdy ważnego od co najmniej 2 lat. Minimalny wiek kierowcy wynosi tam 23 lata.

Przy odpowiednich przygotowaniach, w tym uwzględnieniu zaleceń profilaktycznych, podróż do Irlandii może być naprawdę udana. Swoje zdrowie warto powierzyć profesjonalistom, dlatego zachęcamy do wygodnego systemu rejestracji online, by zapisać się na wizytę w TropicalMed.

Przyjdź po szczepienia ochronne i zalecenia profilaktyczne (np. jak wyposażyć apteczkę podróżną) na minimum miesiąc przed wyjazdem. Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Irlandii?

Ośrodek TropicalMed zlokalizowany pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków, oferuje prawie wszystkie preparaty ochronne na choroby zagrażające w podróży (z wyjątkiem tego na COVID-19). Szczepienia Irlandia Kraków są dostępne na miejscu, po wygodnej rejestracji online.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Przed wizytą trzeba spakować niezbędne dokumenty, takie jak dowód tożsamości, opracować przynajmniej zarys planu podróży i przygotować informacje o swoim stanie zdrowia. Należy również założyć wygodne ubrania, które ułatwią podanie szczepionki. W przypadku szczepień do Irlandii nie ma potrzeby rezygnowania z jedzenia, picia ani z przyjmowania regularnie zażywanych leków.

Czy do Irlandii potrzebne są szczepienia?

W większości przypadków szczepienia do Irlandii nie są obowiązkowe, jednak kandydaci na studia (np. na medycynę w Trinity College Dublin) powinni sprawdzić wymagania immunizacyjne uczelni.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Irlandii?

W zależności od specyfiki planowanej wycieczki zaleca się szczepienia na tężec/krztusiec, grypę, odrę czy meningokoki. Po indywidualnie dobrany zestaw warto zgłosić się do TropicalMed.