Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Jak przygotować się na rejs statkiem wycieczkowym?

Poradnik dla turysty: jakie szczepienia na rejs?

Klaudia Gierlicka | 2023-08-17 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Niezależnie od planowanej trasy rejsu statkiem, zawsze warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby uzyskać dokładne zalecenia dotyczące szczepień ochronnych. Różnice w klimacie i warunkach sanitarnych mogą bowiem wpłynąć na zagrożenie chorobami w danej destynacji turystycznej.

Rejs statkiem wycieczkowym a zdrowie – jak się przygotować?

Rejs statkiem po Morzu Śródziemnym, Karaibskim czy Bałtyckim lub po Nilu to popularna forma zwiedzania, która pozwala w komfortowych warunkach odkrywać wiele różnych regionów i kultur. Wybierając ten sposób, nie trzeba martwić się o transport i zakwaterowanie, co jest ważne dla osób chcących odwiedzić kraje, w których stan dróg i/lub baza noclegowa nie są na odpowiednim poziomie. 

Rejs statkiem all inclusive zwalnia dodatkowo z obowiązku organizowania sobie wyżywienia – to nie tylko praktyczne, ale i bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż minimalizuje ryzyko chorób przenoszonych drogą pokarmową , jak m.in. dur brzuszny czy żółtaczka typu A (sprawdź: choroby brudnych rąk). 

Trzeba pamiętać, że do każdej podróży trzeba się przygotować pod kątem zdrowia. Rejs statkiem oznacza przebywanie na ograniczonej przestrzeni z pozostałymi uczestnikami wycieczki, toteż warto uodpornić się na choroby przenoszone drogą kropelkową, takie jak zakażenie meningokokowe czy grypa. 

Przebywanie na statku dla wielu osób oznacza nieprzyjemne dolegliwości związane z chorobą morską. Sprawdź: 8 sposobów na chorobę morską

Bez względu na destynację (rejs po Morzu Śródziemnym, po Karaibach czy po Nilu) dobrze jest też przyjąć dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec, jeśli od ostatniego szczepienia minęło 10 lat lub więcej. 

Trzeba też przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia, bo biegunki podróżnych to najczęstsza dolegliwość na wakacjach, bez względu na specyfikę wyjazdu (rejs, safari czy city break).

Ostatnim ważnym elementem jest odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne (sprawdź: jak wybrać ubezpieczenie turystyczne). 

Spędź zdrowy i spokojny rejs

Zadbaj o zdrowie w podróży z TropicalMed

Rejs po Karaibach czy po Nilu jest obciążony ryzykiem chorób tropikalnych.
Rejs po Morzu Śródziemnym warto skonsultować z lekarzem m.in. pod kątem chorób przenoszonych drogą pokarmową.
Rejs statkiem wycieczkowym z Polski po krajach nadbałtyckich powinien być poprzedzony szczepieniem na KZM.
Bogata oferta szczepionek. Duża dostępność terminów. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. rejs po nilu Umów się na szczepienia

To raczej tyle, jeśli chodzi o ogólne wytyczne dotyczące immunizacji na rejs. Pozostałe zalecenia są dopasowane do miejsc, do których chce się dopłynąć.

Jakie szczepienia na rejs po Morzu Śródziemnym?

Rejs statkiem po Morzu Śródziemnym pozwala poznać kulturę Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. W zależności od trasy wycieczkowca, wytyczne dotyczące profilaktyki chorób mogą się różnić.

Rejsy Morze Śródziemne – choroby:

Wirusowe zapalenie wątroby typu A przenoszone drogą pokarmową zagraża głównie w Syrii, Egipcie, Maroku i Turcji. Jeśli wycieczka obejmuje zwiedzanie tych krajów, warto rozważyć szczepienia ochronne i przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia (mycie rąk przed posiłkami, rezygnacja z picia wody z kranu, jadanie itd.). Dobrym rozwiązaniem jest też wówczas rejs statkiem all inclusive z wyżywieniem.

Pozostałe choroby przenoszone drogą pokarmową, zagrażające podczas wycieczki to polio w Algierii, Izraelu czy Egipcie, cholera w Syrii czy dur brzuszny w Algierii (i Maroku, jeśli statek wypłynie też na sąsiednie Morze Alborańskie).

Wirusowe zapalenie wątroby typu B przenosi się przez krew i drogą płciową. Krajami basenu Morza Śródziemnego najbardziej obciążonymi tą chorobą są Tunezja, Turcja i Syria. Jeśli wycieczka obejmuje też sąsiadujące Morze Jońskie, to do państw zagrożonych żółtaczką typu B trzeba dołączyć też Albanię. Osoby urodzone po 1994 roku mają szczepienie na WZW B, natomiast pozostali powinni się uodpornić na własną rękę.

Rejsy Morze Śródziemne cena szczepień na WZW: w TropicalMed jest dostępny preparat na oba typy żółtaczki Twinrix Adult w cenie 399 zł/dawka (schemat jest trzydawkowy). To najwygodniejszy sposób uodpornienia na WZW A i B przed morską wycieczką. 

Jakie szczepienia na rejs po Karaibach?

Jako że to dość daleka destynacja turystyczna, często wybieraną opcją jest rejs po Karaibach z przelotem. W takim przypadku trzeba pamiętać, że apteczka podróżna powinna być w bagażu rejestrowanym, a nie podręcznym.

Jeśli chodzi o szczepienia zalecane przed podróżą, dobrze jest uodpornić się na choroby takie jak:

  • cholera – zagraża głównie w Haiti, ale też na Dominikanie i w Meksyku;
  • WZW A – m.in. w Haiti, Nikaragui, Hondurasie czy Gwatemali;
  • denga – to choroba przenoszona przez komary stanowiąca ogromne zagrożenie praktycznie w każdym kraju w basenie Morza Karaibskiego;
  • żółta febra – czyli kolejna infekcja wirusowa transmitowana przez komary; zagraża w Kolumbii, Wenezueli, Trynidadzie i Tobago oraz Panamie.

W przypadku podróży do miejsc zagrożonych żółtą febrą (i sąsiednich) może być konieczne uodpornienie na żółtą febrę. Sprawdź: Międzynarodowy Certyfikat Szczepień.

Rejs po Karaibach cena żółtej książeczki: szczepienie na żółtą febrę kosztuje 339 zł (+ kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł); za wystawienie dokumentu potwierdzającego immunizację w TropicalMed należy zapłacić 45 zł.

Należy pamiętać, że na Karaibach zagraża też malaria – pasożytnicza choroba przenoszona przez komary, na którą nie ma szczepień. Zarodźce malarii mogą występować na terenie całego państwa (jak np. w Haiti) lub tylko w jego części/ach, m.in. na Dominikanie, w Nikaragui czy Panamie. Ważna jest więc konsultacja z lekarzem medycyny tropikalnej, który podpowie, jak wygląda profilaktyka malarii w danym kraju.

Jakie szczepienia na rejs po Nilu?

Według niektórych źródeł to najdłuższa rzeka, budząca ciekawość wielu podróżników. Mimo że przepływa przez wiele interesujących krajów, takich jak Uganda, Sudan czy Etiopia, oferta rejsów wycieczkowych obejmuje przede wszystkim Egipt.

Egipt rejs po Nilu atrakcje: najważniejsze budowle, takie jak Abu Simbel czy Świątynia Luksorska wznoszono jednak blisko życiodajnej rzeki, co pozwala na wygodne zwiedzanie najważniejszych zabytków starożytnej kultury i historii. 

Mimo że wycieczka jest wygodna, przygotowanie do podróży powinno być solidne; jest to bowiem wymagająca destynacja turystyczna.

Egipt rejs po Nilu szczepienia:

  • denga;
  • WZW A i B;
  • dur brzuszny;
  • błonica, tężec, krztusiec – jeśli od ostatniego szczepienia minęło >10 lat;
  • polio – zagrożenie jest realne, gdyż pobrano 6 próbek odszczepionkowego wirusa polio;
  • wścieklizna – jeśli wycieczka obejmuje zwiedzanie miejsc, w których mogą być zwierzęta;
  • żółta febra – tylko w przypadku tranzytu w kraju zagrożonym tą chorobą.

Jak widać, zagraża tam dość dużo chorób. Pełen zestaw potrzebnych szczepień może być kosztowny. W ofercie TropicalMed znajdują się jednak przystępne cenowo pakiety (np. Afryka), które pozwalają zaoszczędzić na immunizacji (sprawdź cennik). 

Czy na rejs statkiem wycieczkowym z Polski trzeba przygotowania?

Rejsy wycieczkowe z Polski pozwalają poznać bogatą kulturę Skandynawii i innych ciekawych państw nadbałtyckich, takich jak Niemcy, Litwa, Łotwa i Estonia. W ofercie firm można znaleźć programy mniej lub bardziej turystyczne, nastawione albo na pełen relaks, albo na bardziej aktywne zwiedzanie.  

Rejs statkiem wycieczkowym z Polski jest pozbawiony ryzyka chorób tropikalnych, więc wydaje się niegroźny i niewymagający żadnego przygotowania. Nic bardziej mylnego! Kraje nadbałtyckie należą do najbardziej endemicznych pod względem rozprzestrzeniania się wirusa kleszczowego zapalenia mózgu – groźnej choroby, na którą nie ma lekarstwa, ale są dostępne szczepienia ochronne.

Rejsy statkiem z Polski cena szczepienia na KZM: w ofercie TropicalMed znajduje się trzydawkowy preparat FSME-IMMUN w cenie 199 zł/dawka dla dorosłych i 199 zł/dawka dla dzieci (Junior).

Jak widać, nawet rejsy wycieczkowe z Polski wymagają odpowiedniego przygotowania pod kątem zdrowia. W TropicalMed można liczyć na kompletny zestaw szczepień w atrakcyjnej cenie oraz zalecenia dopasowane do specyfiki morskiej podróży.

Dlaczego warto przygotować się do rejsu z TropicalMed?

Rejsy statkiem z Polski, po Karaibach czy Nilu będą bezpieczniejsze i spokojniejsze, jeśli zostaną poprzedzone konsultacją w ośrodku medycyny podróży TropicalMed. Nasz wykwalifikowany personel wyda zalecenia dotyczące profilaktyki chorób dokładnie dopasowane do specyfiki danej wycieczki morskiej. 

Zafunduj sobie udany rejs – przyjdź do TropicalMed!