W Gwatemali nie ma transmisji żółtej febry, ale od przyjezdnych z krajów endemicznych wymaga się
zaświadczenia o szczepieniu. Polacy powinni rozważyć immunizację tylko wtedy, gdy mają przesiadki w zagrożonych regionach. Obostrzenia COVID-19 zostały zniesione.
Zalecane szczepienia to: WZW A i B, dur brzuszny, denga, meningokoki, wścieklizna oraz dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec. Ważna jest również ochrona przed komarami, które w Gwatemali przenoszą malarię czy zikę.
Gwatemala szczepienia przed podróżą – kiedy je wykonać?
Gwatemala w Ameryce Środkowej przyciąga turystów swoją bogatą kulturą, pięknymi plażami, malowniczymi krajobrazami oraz mistycznymi ruinami Majów. Aby w pełni wykorzystać swój pobyt w tym ciekawym kraju, około 6-8 tygodni przed wyjazdem zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży (np. w TropicalMed). Specjalista wyda zalecenia dotyczące profilaktyki chorób oraz wykona potrzebne szczepienia obowiązkowe i zalecane. Jakie?
Gwatemala szczepienia obowiązkowe – czy Polacy muszą się szczepić?
W Gwatemali nie ma transmisji wirusa żółtej febry, jednak od turystów (≥ 1. rok życia) przybywających z krajów zagrożonych (np. Brazylii czy Kolumbii), wymaga się zaświadczenia o szczepieniu – to tzw. żółta książeczka.
Gwatemala szczepienia obowiązkowe Polaków: wymóg uodpornienia na żółtą febrę dotyczy także tranzytów lotniskowych powyżej 12 godzin. Biorąc pod uwagę, że wiele lotów z Polski odbywa się z przesiadkami w krajach zagrożonych, warto rozważyć immunizację. Pozwoli to na swobodne podróżowanie, bez obaw o odmowę wstępu do Gwatemali.
Jeśli chodzi o obostrzenia związane z COVID-19, to według najnowszych danych (z 27.03.2023 r.), wszystkie zostały zniesione.
Jakie szczepienia do Gwatemali są zalecane podróżnym?
Organizm osoby podróżującej do Gwatemali jest narażony na jet-lag oraz znaczną zmianę warunków klimatycznych (tropiki). Odporność na różnego rodzaju choroby może więc być niższa niż zwykle.
Aby zadbać o swoje zdrowie podczas wycieczki, zaleca się następujące szczepienia do Gwatemali:
Pobyt w hotelu/wyjazd służbowy | Wycieczka objazdowa/ wypoczynek na łonie natury |
- WZW A i B
- błonica, tężec, krztusiec,
- dur brzuszny,
- meningokoki
- denga
+ profilaktyka malarii | - WZW A i B
- błonica, tężec, krztusiec,
- dur brzuszny,
- wścieklizna
- denga
+ profilaktyka malarii |
Więcej informacji na temat tego, które szczepienia do Gwatemali warto wykonać i jakie są pozostałe zasady profilaktyki chorób na wakacjach, można przeczytać w dalszej części artykułu.
Dur brzuszny
Ostatnią dawkę szczepionki na dur brzuszny w formie doustnych kapsułek (trzech) trzeba przyjąć minimum tydzień przed wyjazdem, a pojedynczy zastrzyk Typhim Vi działa po 1-3 tygodniach. Poza immunizacją ważna jest higiena osobista i żywienia (mycie owoców/warzyw, dezynfekcja rąk, nie picie wody z kranu itd.). To ważne, gdyż warunki higieniczno-sanitarne w Gwatemali są gorsze niż w Polsce.
Błonica, tężec, krztusiec (DTP)
Szczepionki na wszystkie trzy choroby są w Polsce podawane dzieciom i młodzieży obowiązkowo, jednak co 10 lat (szczególnie przed podróżą) trzeba przyjąć pojedynczą dawkę przypominającą. Według MSZ, szczególnie ważne jest szczepienie na błonicę do Gwatemali.
Wirusowe zapalenie wątroby
WZW typu A – zasadność szczepień na żółtaczkę pokarmową do Gwatemali podkreśla MSZ. Turyści znajdują się bowiem w tzw. grupie podwyższonego ryzyka, m.in. ze względu na gorsze warunki higieniczne w Gwatemali. Szczepionki na ten typ WZW to Avaxim i Havrix.
WZW typu B – to od 1994 roku obowiązkowe szczepienie w Polsce. Osoby urodzone wcześniej wybierają albo preparat pojedynczy (Engerix/Euvax) albo skojarzony na oba typy żółtaczki (Twinrix Adult). Poza immunizacją ważne jest unikanie kontaktu z krwią i pozostałymi płynami ustrojowymi (np. podczas stosunków płciowych).
WZW szczepienia do Gwatemali koszt: cena za dawkę preparatu Twinrix Adult na oba typy żółtaczki wynosi 339 zł; przed każdą iniekcją konieczna jest też kwalifikacja lekarska w cenie 60 zł.
Wścieklizna
Szczepienie na wściekliznę przed ekspozycją, czyli profilaktyczne, składa się z trzech dawek w schemacie 0-7-28 dni. Jest ono o tyle ważne, że psy chore na wściekliznę są w Gwatemali często spotykane – ryzyko ukąszenia i w konsekwencji śmiertelnego zakażenia jest więc duże. Szczepienia są zalecane głównie osobom podróżującym na prowincję, zwiedzającym jaskinie oraz planującym biwakowanie i inne formy wypoczynku na łonie natury.
Meningokoki
Meningokoki to bakterie odpowiedzialne m.in. za zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę. Rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, najczęściej podczas bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą. Aby zapobiec infekcji na wakacjach, zaleca się szczepienie na meningokoki i unikanie bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (np. w hotelach, na bazarach czy w tłumie turystów przy największych atrakcjach).
Denga
Denga w Gwatemali stanowi stałe zagrożenie, a według CDC, ostatnio zgłasza się tam jeszcze więcej zakażeń niż zwykle. Jako że nawet najlepszy repelent, moskitiera i zakrywająca odzież nie zapobiegają 100% ukąszeń komarów, warto rozważyć szczepienie na dengę. Zapewnia ono dodatkową ochronę, minimalizując ryzyko choroby i jej powikłań krwotocznych.
Na jakie choroby w Gwatemali nie ma szczepień ochronnych?
Po pierwsze, w Gwatemali zagrażają choroby przenoszone przez komary, na które nie ma szczepionek ochronnych. Są to:
- Malaria – występuje w północnych departamentach (Alta Verapaz, Izabal, Petén, Quiché) oraz na południu (w Escuintla, Suchitapéquez).
- Zika – MSZ przestrzega przed wirusem Zika w Gwatemali; uważać powinny szczególnie kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę.
Zalecenia dotyczące profilaktyki chorób będą się różniły w zależności aktywności podejmowanych na wakacjach. Przykładowo, zdobywcy Tajamulco mogą potrzebować medykamentów na chorobę wysokościową, a zwiedzający Semuc Champey – leków przeciwmalarycznych. Ze względu na gorsze warunki higieniczno-sanitarne, zagrożenie stanowią też biegunki podróżnych i choroby pasożytnicze.
Gwatelama jak się przygotować do wyjazdu?
Wspinaczka na jeden z 37 wulkanów, np. Acatenango i de Fuego, wycieczka nad Jezioro Atitlan, zwiedzanie ruin majów (np. Tikal czy Quiriguá) czy byłego miasta kolonialnego Antigua… to tylko niektóre atrakcje, które czekają na osoby podróżujące do Gwatemali. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego interesującego kraju?
Gwatemala – co warto wiedzieć
Stolica: Gwatemala – znajduje się w miejscu, gdzie przed tragicznym trzęsieniem ziemi leżała Antigua Guatemala wpisana na listę UNESCO; warto zobaczyć ruiny głównych zabytków
Język: hiszpański; w miejscowościach turystycznych nie powinno być problemów z komunikacją w języku angielskim
Waluta: quetzal gwatemalski (GTQ)
Wiza: planując pobyt turystyczny do 90 dni nie trzeba starać się o wizę; trzeba mieć jednak ze sobą bilet powrotny do kontroli
Klimat: tropikalny, z porą deszczową od maja do października
Plaże: w Gwatemali znajduje się sporo rajskich plaż, takich jak m.in. Playa Blanca czy Playa de Monterrico
Flora i fauna: warto odwiedzić rezerwat przyrody nad jeziorem Atitlán; spacerując wiszącymi mostami wśród zieleni, można spotkać małpy i mnóstwo gatunków motyli
Transport: popularnym i tanim środkiem transportu są autobusy (chicken bus/shuttle bus); można też wynająć samochód, jednak trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy
Bezpieczeństwo: dwa główne zagrożenia w Gwatemali to klęski żywiołowe oraz przestępczość pospolita; bardzo zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz przed wylotem i zachowanie ostrożności podczas pobytu
Kuchnia: gulasz pepián, czy bananowy deser rellenitos de plátano to tylko niektóre przysmaki popularne w Gwatemali
Jeśli chodzi o przygotowanie do podróży pod kątem zdrowia, najlepszym miejscem jest TropicalMed. To punkt szczepień i poradnia medycyny podróży, gdzie wygodnie i w przystępnej cenie uodpornisz się na choroby czyhające w podróży (sprawdź: szczepienia do Gwatemali koszt).
Przyjdź po indywidualne zalecenia i szczepienia do Gwatemali. Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Gwatemali potrzebne są szczepienia?
Polacy zazwyczaj nie muszą wykonywać szczepień do Gwatemali. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy mają przesiadkę (powyżej 12h) którymś z krajów zagrożonych transmisją wirusa żółtej febry (np. Kolumbii). Wówczas może być konieczne wyrobienie żółtej książeczki. W tym celu trzeba wykonać szczepienie minimum 10 dni przed wyjazdem.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Gwatemali?
Zalecenia dotyczące szczepień do Gwatemali różnią się w zależności od specyfiki wycieczki. Większość podróżnych będzie potrzebowała uodpornienia na żółtaczkę i dur brzuszny oraz dawki przypominającej na błonicę, tężec i krztusiec. Osoby zakwaterowane w popularnych obiektach noclegowych albo spędzające czas w skupiskach ludzi są narażone na chorobę meningokokową, a biwakowicze, grotołazi czy miłośnicy wędrówek poza szlakiem – na zakażenie wścieklizną.
Czy można zaszczepić się do Gwatemali w Krakowie?
Szczepienia Gwatemala Kraków są dostępne w ośrodku medycyny podróży TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To miejsce, gdzie nie tylko można liczyć na immunizację w bezpiecznych i komfortowych warunkach, ale także profesjonalną poradę dotyczącą pozostałych zasad profilaktyki chorób na wakacjach.
Czy Gwatemalą jest bezpiecznym krajem?
Trzy główne zagrożenia w Gwatemali to klęski żywiołowe, przestępczość pospolita i choroby zakaźne. O ile na dwa pierwsze nie ma się większego wpływu, poza zachowaniem zasad ostrożności, o tyle przed infekcjami można skutecznie chronić się za pomocą szczepień oraz stosując się do zaleceń dotyczących profilaktyki.