Zaplanuj zdrowy urlop w Gwatemali

Gwatemala szczepienia – zdrowe wakacje w tropikach

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-12-22 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Do Gwatemali może być potrzebna tzw. żółta książeczka. Wśród szczepień zalecanych bardzo ważne są te przeciw błonicy (dawka przypominająca) i żółtaczce typu A. Turyści powinni też skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w sprawie repelentów, aby zapobiegać malarii, dendze i zice.

Gwatemala co przed podróżą?

Wspinaczka na jeden z 37 wulkanów, np. Acatenango i de Fuego, wycieczka nad Jezioro Atitlan, zwiedzanie ruin majów (np. Tikal czy Quiriguá) czy byłego miasta kolonialnego Antigua… to tylko niektóre atrakcje, które czekają na osoby podróżujące do Gwatemali. Aby w pełni skorzystać z oferty turystycznej tego interesującego kraju, należy zadbać swoje zdrowie. Jak?

Około 4-6 tygodni przed wyjazdem zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży (np. w TropicalMed), który wykona szczepienia i wyda pozostałe zalecenia dotyczące profilaktyki chorób w Gwatemali. Jakich?

Jakie choroby w Gwatemali?

W Gwatemali zagrażają choroby przenoszone przez komary, na które nie ma szczepionek ochronnych. Są to:

  • Malaria – występuje w północnych departamentach (Alta Verapaz, Izabal, Petén, Quiché) oraz na południu (w Escuintla, Suchitapéquez). 
  • Denga – denga w Gwatemali stanowi stałe zagrożenie, a według CDC, ostatnio zgłasza się tam jeszcze więcej zakażeń niż zwykle.
  • Zika – MSZ przestrzega przed wirusem Zika w Gwatemali; uważać powinny szczególnie kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę.

W Gwatemali występuje też ryzyko zakażenia pałeczkami duru brzusznego. Podróżnym często zaleca się też szczepienia na wściekliznę, żółtaczkę (typu A i B) oraz błonicę, tężec i krztusiec. 

Gwatemala szczepienia zalecane

Organizm osoby podróżującej do Gwatemali jest narażony na jet-lag (różnica czasu 7h) oraz znaczną zmianę warunków klimatycznych (tropiki). Odporność na różnego rodzaju choroby może więc być niższa niż zwykle. Z tego względu zaleca się następujące szczepienia do Gwatemali:

Dur brzuszny

Ostatnią dawkę szczepionki na tyfus w formie doustnych kapsułek (trzech) trzeba przyjąć minimum tydzień przed wyjazdem, a pojedynczy zastrzyk Typhim Vi działa już po 1-3 tygodniach. Poza immunizacją ważna jest higiena osobista i żywienia (mycie owoców/warzyw, dezynfekcja rąk, nie picie wody z kranu itd.)

Wścieklizna 

Szczepienie na wściekliznę przed ekspozycją, czyli profilaktyczne, składa się z trzech dawek w schemacie 0-7-28 dni. Jest ono o tyle ważne, że psy chore na wściekliznę są w Gwatemali często spotykane – ryzyko ukąszenia i w konsekwencji śmiertelnego zakażenia jest więc duże.

Zadbaj o siebie przed wyjazdem do Gwatemali

Zaplanuj wizytę w punkcie szczepień przed wyjazdem

Usługi medyczne w Gwatemali są płatne; aby nie narażać swojego portfela, warto zaszczepić się przed wyjazdem.
Pałeczki duru brzusznego są dużo powszechniejsze w Gwatemali niż w Polsce; bez szczepienia bardzo łatwo o infekcję.
Wścieklizna to śmiertelna choroba, a psy zainfekowane tym wirusem są powszechnie spotykane w Gwatemali; nie ryzykuj, zaszczep się!
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Wiele dostępnych terminów. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienia do Gwatemali

Błonica, tężec, krztusiec (DTP)

Szczepionki DTP, czyli na wszystkie trzy choroby są w Polsce podawane dzieciom i młodzieży obowiązkowo, jednak co 10 lat (szczególnie przed podróżą) trzeba przyjąć pojedynczą dawkę przypominającą. Według MSZ, szczególnie ważne jest szczepienie na błonicę do Gwatemali. 

Wirusowe zapalenie wątroby

WZW typu A – zasadność szczepień na żółtaczkę pokarmową do Gwatemali podkreśla MSZ. Turyści znajdują się bowiem w tzw. grupie podwyższonego ryzyka. Szczepionki na ten typ WZW to Avaxim i Havrix.

WZW typu B – to od 1994 roku obowiązkowe szczepienie w Polsce. Osoby urodzone wcześniej wybierają albo preparat pojedynczy (Engerix/Euvax) albo skojarzony na oba typy żółtaczki (Twinrix Adult).

Gwatemala szczepienia obowiązkowe

W Gwatemali nie ma transmisji wirusa żółtej febry, jednak od turystów (≥ 1. rok życia) przybywających z krajów zagrożonych (np. Brazylii czy Kolumbii), wymaga się zaświadczenia o szczepieniu – to tzw. żółta książeczka.

Obowiązek ten dotyczy także tranzytów lotniskowych powyżej 12 godzin. Biorąc pod uwagę, że wiele lotów z Polski odbywa się z przesiadkami, warto rozważyć immunizację. Pozwoli to na swobodne podróżowanie, bez obaw o odmowę wstępu do Gwatemali.

Gwatemala informacje i zalecenia a cel podróży

Wykaz niezbędnych szczepień oraz zalecenia dotyczące profilaktyki chorób będzie się różnił w zależności aktywności podejmowanych na wakacjach. Przykładowo, zdobywcy Tajamulco mogą potrzebować medykamentów na chorobę wysokościową, a zwiedzający Semuc Champey – leków przeciwmalarycznych. 

Przyjdź po indywidualne zalecenia i szczepienia do Gwatemali do TropicalMed. Serdecznie zapraszamy!

Planujesz urlop w Gwatemali?

Odwiedź punkt szczepień, by zadbać o swoje zdrowie
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: