Gwatemala co przed podróżą?
Wspinaczka na jeden z 37 wulkanów, np. Acatenango i de Fuego, wycieczka nad Jezioro Atitlan, zwiedzanie ruin majów (np. Tikal czy Quiriguá) czy byłego miasta kolonialnego Antigua… to tylko niektóre atrakcje, które czekają na osoby podróżujące do Gwatemali. Aby w pełni skorzystać z oferty turystycznej tego interesującego kraju, należy zadbać swoje zdrowie. Jak?
Około 4-6 tygodni przed wyjazdem zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży (np. w TropicalMed), który wykona szczepienia i wyda pozostałe zalecenia dotyczące profilaktyki chorób w Gwatemali. Jakich?
Jakie choroby w Gwatemali?
W Gwatemali zagrażają choroby przenoszone przez komary, na które nie ma szczepionek ochronnych. Są to:
- Malaria – występuje w północnych departamentach (Alta Verapaz, Izabal, Petén, Quiché) oraz na południu (w Escuintla, Suchitapéquez).
- Denga – denga w Gwatemali stanowi stałe zagrożenie, a według CDC, ostatnio zgłasza się tam jeszcze więcej zakażeń niż zwykle.
- Zika – MSZ przestrzega przed wirusem Zika w Gwatemali; uważać powinny szczególnie kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę.
W Gwatemali występuje też ryzyko zakażenia pałeczkami duru brzusznego. Podróżnym często zaleca się też szczepienia na wściekliznę, żółtaczkę (typu A i B) oraz błonicę, tężec i krztusiec.
Gwatemala szczepienia zalecane
Organizm osoby podróżującej do Gwatemali jest narażony na jet-lag (różnica czasu 7h) oraz znaczną zmianę warunków klimatycznych (tropiki). Odporność na różnego rodzaju choroby może więc być niższa niż zwykle. Z tego względu zaleca się następujące szczepienia do Gwatemali:
Dur brzuszny
Ostatnią dawkę szczepionki na tyfus w formie doustnych kapsułek (trzech) trzeba przyjąć minimum tydzień przed wyjazdem, a pojedynczy zastrzyk Typhim Vi działa już po 1-3 tygodniach. Poza immunizacją ważna jest higiena osobista i żywienia (mycie owoców/warzyw, dezynfekcja rąk, nie picie wody z kranu itd.)
Wścieklizna
Szczepienie na wściekliznę przed ekspozycją, czyli profilaktyczne, składa się z trzech dawek w schemacie 0-7-28 dni. Jest ono o tyle ważne, że psy chore na wściekliznę są w Gwatemali często spotykane – ryzyko ukąszenia i w konsekwencji śmiertelnego zakażenia jest więc duże.