Wyspy Salomona zachęcają turystów do odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku, wśród turkusowych wód Pacyfiku, lasów i dziewiczych plaż. Trzeba jednak być świadomym zagrożeń tam panujących: wody niezdatnej do picia i komarów przenoszących malarię czy dengę. Wszelkie zalecenia profilaktyczne, leki oraz szczepienia można uzyskać na wizycie w ośrodku medycyny podróży TropicalMed.
Wyspy Salomona są dotknięte malarią, więc podróżnym zaleca się chemioprofilaktykę. Prócz tego, warto przyjąć szczepienia rutynowe (głównie na tężec i odrę) oraz chroniące przed WZW A i B, meningokokami, wścieklizną, dengą oraz durem brzusznym.
Obowiązek szczepień na COVID-19 został zniesiony w maju 2023 r., a wymóg posiadania certyfikatu uodpornienia na żółtą febrę jest wymagany tylko od osób przybywających z krajów występowania choroby (Polska do nich nie należy).
Jakie szczepienia są potrzebne na Wyspach Salomona?
Wyspy Salomona szczepienia na COVID-19: Według raportu IATA, obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Wysp Salomona zostały zniesione w maju 2023[1]
Podróżując bezpośrednio z Europy na Wyspy Salomona, nie ma wymogów związanych z immunizacją.
Jeśli wycieczkę poprzedza przystanek w krajach obarczonych wysokim ryzykiem transmisji wirusa żółtej febry (takimi krajami są m.in. Peru, Brazylia, Uganda czy Burkina Faso), podróżni muszą okazać dowód zaszczepienia przeciw tej chorobie. Szczepienie i żółtą książeczkę można zdobyć w TropicalMed.
Wyspy Salomona szczepienia – przed czym chronią i ile kosztują?
Przed wyjazdem warto wiedzieć, jak przygotować się do podróży: czy na Wyspach Salomona można pić wodę z kranu, które szczepienia warto przyjąć, co powinna zawierać apteczka, czy występują tam komary przenoszące niebezpieczne choroby i jak się uchronić przed wszelkimi zagrożeniami zdrowotnymi.
To, jakie szczepienia są potrzebne na Wyspach Salomona, zależy od charakteru podróży. Wyszczególniono to w poniższej tabeli.
Chcesz chronić swoje zdrowie na Wyspach Salomona?
TropicalMed może Ci pomóc!
Przeprowadzamy bezpieczne szczepienia ochronne na choroby panujące na Wyspach Salomona.
Udzielamy jasnych, konkretnych wskazówek i zaleceń profilaktycznych.
Plan immunizacyjny dostosowujemy indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz planu jego podróży.
Wykwalifikowany personel. Atrakcyjne ceny pakietów. Pełna ochrona na wyjazd.
Jak więc widać, na Wyspach Salomona zagrożeniem są infekcje zakaźne, komary oraz wściekłe zwierzęta. Ponadto, jakość wody na tych terenach jest zła[2] i może przyczyniać się do rozwoju chorób skóry i infekcji układu pokarmowego, np. biegunek.
W kraju świadczona jest podstawowa opieka medyczna, jednak tylko w większych miastach. Przebywając na terenach podmiejskich, w lasach bądź na biwaku dostęp do punktów lekarskich jest znacznie ograniczony.
Czy odwiedzając Wyspy Salomona wakacje w pełni bezpieczne są w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Wymaga to odpowiedniego przygotowania, w którym pomaga personel TropicalMed. Sprawdź, dlaczego ochrona zdrowia podczas podróży jest tak ważna.
Choroby brudnych rąk: czy na Wyspach Salomona można pić wodę z kranu?
WZW A i dur brzuszny zaliczane są do chorób brudnych rąk ze względu na sposób ich przenoszenia. Wirus HAV oraz pałeczki duru brzusznego dostają się do organizmu przez jamę ustną np. podczas dotykania twarzy brudnymi rękami, wypicie skażonej wody bądź zjedzenie nieumytych owoców i warzyw. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie rąk (szczególnie po skorzystaniu z toalety) oraz stołowanie się tylko w pewnych restauracjach.
Czy na Wyspach Salomona można pić wodę z kranu? Picie tylko butelkowanej/przegotowanej wody to kolejna zasada profilaktyczna, zmniejszająca ryzyko zachorowania na choroby brudnych rąk. Woda w kranie na Wyspach Salomona nie jest zdatna do picia i może być przyczyną groźnych dla zdrowia i życia chorób, biegunek oraz problemów żołądkowych.
Pierwsze objawy WZW A pojawiają się 15-50 dni po zakażeniu. Należą do nich symptomy grypopodobne oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wzdęcia, zgaga. Może pojawić się również charakterystyczne zażółcenie skóry. WZW A prowadzi do ostrej niewydolności wątroby i poważnego jej uszkodzenia.
Ochronę przed WZW A daje szczepionka podawana domięśniowo w 2 dawkach, dająca wieloletnią ochronę (259-289 zł/dawka). Alternatywą jest skojarzony preparat stosowany w 3 dawkach, chroniący na co najmniej 10 lat przed WZW A i ok. 5 lat przez WZW B.
Dur brzuszny daje o sobie znać po okresie inkubacji trwającym 10-14 dni. Chory doświadcza ogólnego osłabienia, bólu głowy, ma gorączkę, zaparcia oraz specyficzną wysypkę na brzuchu. Do powikłań po durze zalicza się zakrzepowe zapalenie żył, perforację jelita cienkiego, zapalenie opon-mózgowo-rdzeniowych i mózgu, a u 10% nieleczonych śmierć[3].
Stosowanie działań profilaktycznych zmniejsza ryzyko zachorowania, a dopełnieniem ochrony jest szczepienie w TropicalMed. Na dur brzuszny dysponujemy jednodawkową szczepionką w formie zastrzyku (299 zł/dawka) albo doustnym preparatem podawanym w 3 dawkach (299 zł/dawka); obie chronią na okres 3 lat.
Jakie choroby przenoszone przez komary zagrażają turystom?
Dla wybierających się na Wyspy Salomona wakacje powinna poprzedzić konsultacja lekarska w sprawie profilaktyki chorób przenoszonych przez komary (malarię i zikę) oraz szczepień na dengę, która także jest transmitowana przez te niepozorne owady.
Aby uchronić się przed zachorowaniem i ciężkim przebiegiem wszystkich trzech chorób, należy stosować konkretne środki – repelenty, osłanianie ciała, używanie moskitier, a w przypadku malarii – chemioprofilaktykę. Leki są dobierane indywidualnie do pacjenta i jego podróży (destynacji, długości trwania, itd.). Pacjent może je otrzymać podczas wizyty w TropicalMed.
Malaria
Na całym terytorium kraju występuje wysokie ryzyko zarażenia malarią[4]. Malarię przenoszą komary na skutek wkłucia w skórę człowieka. Infekcja rozwija się stopniowo – po ok. 10 dniach pojawia się ból głowy i mięśni i wysoka gorączka napadowa. Występują zlewne poty i może dojść do niedokrwistości i/albo uszkodzenia śledziony. Najcięższy przebieg malaria ma u dorosłych pozbawionych odporności, przebywających na co dzień w krajach wolnych od tej infekcji[5].
Zika
Wirus zika jest powszechny na obszarze Wysp Salomona[6]. Choroba przenoszona przez komary zazwyczaj przebiega łagodnie – z umiarkowaną gorączką, bólem głowy i stawów. Jeśli jednak zachoruje kobieta w ciąży, infekcja jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Zakażenie jest przyczyną małogłowia i innych poważnych wad wrodzonych u rozwijającego się dziecka. Dodatkowo, zakażenie przebyte w ciąży nierzadko skutkuje powikłaniami, jakimi są przedwczesny poród czy urodzenie martwego noworodka.
Wyspy Salomona ciekawostki o wirusie zika: pierwsza epidemia wirusa zika miała miejsce w 2015 r., gdzie w ciągu 5 miesięcy podejrzanych o zachorowanie było ponad 300 osób. Wówczas za pomocą metody PCR potwierdzono 5 przypadków, jednak testy laboratoryjne były ograniczone i chorych mogło być znacznie więcej. Ostatnia epidemia miała miejsce w 2023 r. – wtedy zbadano 270 przypadków, wśród których potwierdzono 6 zachorowań[7].
Poprzednie ogniska zachorowań na zikę potwierdzają, że kolejna epidemia może wybuchnąć w każdej chwili. Warto więc przyłożyć się do ochrony przed ukąszeniami komarów.
Denga to kolejna choroba przenoszona przez komary i szeroko rozpowszechniona na terenie Wysp Salomona[8]. Po ukłuciu komara zazwyczaj mija 8-10 dni, aż pojawią się pierwsze objawy choroby – łagodne podobne do grypy lub ciężkie z gorączką powyżej 38°C, pozagałkowym bólem oczu oraz krwawieniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, skrajnie niebezpiecznymi dla zdrowia i życia.
Aby zabezpieczyć się przed dengą, należy pamiętać o działaniach profilaktycznych odstraszających komary. By dopełnić ochrony, warto przyjąć szczepienie ochronne. TropicalMed jest pierwszą placówką w Polsce wykonującą na Wyspy Salomona szczepienia na dengę. Dysponujemy dwudawkowym preparatem podawanym podskórnie i chroniącym organizm na ok. 4,5 roku.
Wyspy Salomona ceny szczepionki na dengę: 1049 zł/dawka. Opłata za preparat wraz z obowiązkową kwalifikacją wynosi {calc|1049|+|{vaccine|kwalifikacja|price}} zł.
Czy na Wyspach Salomona występuje wścieklizna?
Planujący różnorodne na Wyspy Salomona wycieczki na łono natury, np. do lasów, powinni być świadomi zagrożenia wścieklizną. Tę śmiertelną chorobę przenoszą najczęściej chore psy i nietoperze na skutek ugryzienia lub nawet polizania człowieka.
Infekcja początkowo przypomina grypę, jednak niepodważalnym objawem jest obrzęk w miejscu ugryzienia, światłowstręt, wodowstręt i porażenie mięśni. Szczepionka przeciw wściekliźnie może być podana najpóźniej 24 godziny po ekspozycji na wirusa, jednak przez wzgląd na ograniczony dostęp do opieki zdrowotnego na Wyspach Salomona i konieczność transportu medycznego, ryzyko, że pomoc nie dotrze na czas, jest wysokie.
Wyspy Salomona ceny szczepionki na wściekliznę: w TropicalMed oferujemy szczepienie preparatem podawanym domięśniowo w cenie 399 zł/dawka. Schemat immunizacji planowany jest indywidualnie przez lekarza.
Kiedy wiadomo już, czy na Wyspach Salomona występuje wścieklizna i jak się przed nią zabezpieczyć, warto przyjrzeć się szczepieniom zalecanym i w Polsce i przed podróżą.
Jakie szczepienia przydatne w Polsce są też zalecane podróżnym?
Planowanie na Wyspy Salomona wycieczki powinno uwzględnić tzw. szczepienia rutynowe. Uodparniają one na WZW B, meningokoki oraz odrę-świnkę-różyczkę i błonicę-tężec-krztusiec. Co warto wiedzieć na temat poszczególnych chorób?
Do zarażenia wirusem HBV najczęściej dochodzi w następstwie kontaktów seksualnych, poprzez przeprowadzanie zastrzyków zanieczyszczonymi igłami oraz niehigieniczne wykonywanie tatuaży.
Bardzo często wirus nie daje o sobie znać w żaden zewnętrzny sposób, lecz wyniszcza wątrobę “po cichu”. Następstwem jest poważne uszkodzenie wątroby widoczne nawet po wielu latach – marskość, ostra niewydolność i nowotwór.
Działania profilaktyczne obejmują przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej, minimalizowanie liczby partnerów seksualnych oraz trzydawkowe szczepienie w cenie 139-169 zł/dawka (lub wspomniany już preparat skojarzony na WZW A+B).
Dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czyli meningokoki, przenoszą się drogą kropelkową. O kontakt z chorym i bezobjawowym nosicielem nietrudno w hotelach, zatłoczonych miejscach czy popularnych turystycznie, obleganych atrakcjach.
Po 2-10 dniach od zakażenia infekcja daje o sobie znać poprzez wystąpienie gorączki, bólu głowy i mięśni, sztywności karku i wrażliwości na światło. U niektórych dochodzi do rozwoju skrajnie niebezpiecznej, inwazyjnej choroby meningokokowej: posocznicy (sepsy) lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W przebiegu zakażenia może dojść do szeregu powikłań: uszkodzenia nerek, stawów, upośledzenia słuchu, ubytków neurologicznych, a nawet zgonu.
Aby zapobiec tym komplikacjom, warto przyjąć szczepienie ochronne. W TropicalMed wykonujemy je preparatem ACWY oraz meningokoki B. Pierwsza szczepionka jest jednodawkowa, wstrzykiwana domięśniowo i chroni do 5 lub do 10 lat, w zależności od preparatu. Preparat na meningokoki typu B podawany jest domięśniowo w liczbie dawek 2 (miesiąc 0,6) bądź 3 (druga dawka po miesiącu, trzecia po 4 miesiącach), dzięki któremu organizm zyskuje odporność na ok. 4 lata. W zależności od preparatu cena za dawkę wynosi od 279 zł do 449 zł.
Odra, świnka, różyczka
Na świecie rośnie liczba zachorowań na odrę, więc ochronę warto podjąć również na Wyspach Salomona. Dlatego tak ważne jest, by upewnić się co do pozostawania uodpornionym na tę chorobę.
W TropicalMed dla odwiedzających Wyspy Salomona szczepienia wykonujemy preparatem skojarzonym na odrę, świnkę i różyczkę. Zgłaszać się mogą pacjenci, którzy pozostają bez ochrony przed tymi chorobami, jak i ci, którzy zostali częściowo zaszczepieni np. w dzieciństwie. Dawka szczepionki kosztuje 199 zł.
Błonica, tężec, krztusiec
To kolejne szczepienie wykonywane preparatem skojarzonym. Warto podtrzymywać odporność organizmu, nawet jeśli immunizacja miała miejsce w dzieciństwie (nie daje ona dożywotniej odporności). Dawki uzupełniające należy przyjmować co dekadę. W TropicalMed dysponujemy preparatami 2w1 bez składnika krztuścowego (179 zł/dawka), 3w1 (229 zł/dawka) oraz 4w1 chroniącym dodatkowo przed polio (259 zł/dawka).
Na Wyspach Salomona wciąż są odnotowywane zgony z powodu krztuśca. W 2020 r. choroba przyczyniła się do zgonu 7 osób[9].
Wyspy Salomona ceny szczepionek: dostępne pakiety oraz koszt wszystkich preparatów dostępnych w naszym ośrodku sprawdzisz tutaj: cennik TropicalMed.
Wyspy Salomona bezpieczeństwo – jak o nie zadbać w podróży?
Oprócz świadomości, jakie szczepienia są potrzebne na Wyspach Salomona, warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu apteczki: kremie na słońce, repelentach na komary, lekach przeciwbólowych i przeciwbiegunkowych oraz elektrolitach (więcej w: apteczka podróżna)
Warto również wiedzieć, że na Wyspach często występują zakłócenia telekomunikacyjne. Należy też mieć na uwadze strój – Wyspy Salomona to konserwatywny kraj. Zwiedzając miasta czy odwiedzając mieszkańców mężczyźni powinni mieć spodnie sięgające co najmniej za kolano. Kobiety najczęściej zakładają sukienki lub luźne bluzki i spódnice, jednak ich długość nie może wykraczać przed kolano[10]. Warto o tym pamiętać, aby bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas na tych terenach.
Ponieważ Wyspy Salomona często nawiedzają burze tropikalne i cyklony, należy regularnie sprawdzać prognozę pogody, a w razie zagrożenia stosować się do poleceń służb. W kraju zgłaszane są także zdarzenia przestępcze: pojedyncze napady czy kradzieże. Cenne przedmioty, gotówkę czy dokumenty najlepiej przechowywać w sejfie hotelowym lub trzymać w trudno dostępnym miejscu przy ciele. Dobrze też unikać samotnego poruszania się po mieście, zwłaszcza po zachodzie słońca.
Uwaga na krokodyle!
Krokodyle naturalnie występują w wodach otaczających Wyspy Salomona. Jeśli planowana jest kąpiel lub uprawianie sportów wodnych w danym zbiorniku, należy upewnić się, czy wybrane miejsce jest bezpieczne.
Aby zwiększyć swoje w kraju Wyspy Salomona bezpieczeństwo, przed wyjazdem należy dokonać rejestracji w systemie Odyseusz. Pozwoli to na udzielenie pomocy, jeśli nastąpi nadzwyczajna sytuacja podczas pobytu za granicą. Warto także pamiętać o wykupieniu kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryje koszty ewentualnej hospitalizacji i transportu medycznego.
Wyspy Salomona ciekawostki – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Wyspy Salomona dają możliwość wypoczęcia na piaszczystych plażach otoczonych turkusowymi wodami Oceanu Spokojnego skrywającymi malownicze rafy koralowe. Wybierając tę destynację na północny wschód od Australii można przebierać w ponad 900 wyspach, z których zamieszkanych jest 147[11].
Nazwa państwa została nadana przez hiszpańskiego badacza Alvaro de Mendaña, który odkrył na tym terenie złoto aluwialne i natychmiast przyrównał Wyspy do biblijnej krainy złota króla Salomona.
Wyspy Salomona ciekawostki, jakie warto znać:
Stolica: Honiara, gdzie znajduje się Muzeum Narodowe oraz pomnik pamięci II wojny światowej Guadalcanal
Język: angielski
Waluta: dolar Wysp Salomona (SBD)
Wiza: ruch bezwizowy, wiza wymagana w przypadku podróży przekraczających 90 dni
Klimat: tropikalny oceaniczny, wysokie temperatury (ok. 30°C) łagodzą całoroczne opady deszczu oraz wiatry
Flora i fauna: wyspy zalesione i górzyste, choć są tu również równiny i aktywne wulkany; teren kraju zamieszkują żółwie, nietoperze i krokodyle
Plaże: możliwość plażowania na kilkuset wysepkach należących do państwa, m.in. Mbabanga czy Plum Pudding Island (Kennedy Island Beach)
Transport: ruch lewostronny; w Honiarze można wynająć samochód, jednak stan dróg jest zły
Wyspy Salomona bezpieczeństwo: należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, a ze względu na występujące klęski żywiołowe warto zarejestrować się w systemie Odyseusz
Kuchnia: bardzo popularny jest cassava pudding przyrządzany z manioku; na co dzień spożywa się tu banany, papaje i ananasy
Przygotuj się na bezpieczne wakacje na malowniczych Wyspach Salomona. Zadbaj o ochronę zdrowia dzięki wizycie w TropicalMed (najlepiej na 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem). Serdecznie zapraszamy do naszych przychodni!
FAQ - często zadawane pytania
Czy na Wyspy Salomona potrzebne są szczepienia?
Podróżni przybywający na Wyspy Salomona z krajów obarczonych ryzykiem wysokiej transmisji żółtej febry (m.in. Ugandy czy Wenezueli) muszą przy wjeździe przedstawić dowód zaszczepienia na tę chorobę. Ponadto, warto przyjąć szeroką immunizację na powszechnie panujące tu zakaźne infekcje, a także ze względu na ograniczony dostęp do wystarczającej opieki medycznej.
Jakie szczepienia przed wyjazdem na Wyspy Salomona?
Na Wyspy Salomona szczepienia powinny objąć ochronę przed WZW A i B, meningokokami, wścieklizną, durem brzusznym oraz dengą. Oprócz tego, warto upewnić co do bycia na bieżąco z rutynowymi szczepieniami (odra-świnka-różyczka oraz błonica-tężec-krztusiec).
Czy na Wyspach Salomona występuje wścieklizna?
Występowanie wścieklizny określa się tu jako sporadyczne, jednak planujący obcować z dziką przyrodą powinni być przygotowani na ewentualne spotkanie chorych psów lub nietoperzy. Szczepienie pomoże uchronić się przed śmiertelną wścieklizną.
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się na Wyspy Salomona?
Wszystkie niezbędne szczepienia Wyspy Salomona Kraków można zyskać w TropicalMed (Wrocławska 53D, 30-011 Kraków).
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Na wizytę należy przynieść dowód tożsamości, książeczkę zdrowia oraz szczegółowy plan wyjazdu (m.in. z dokładnym terminem). Warto przyjść wypoczętym i ubranym w komfortowy strój. Ze względu na doustną formę preparatu szczepiennego na dur brzuszny, godzinę przed wizytą oraz godzinę po niej nie należy niczego jeść ani pić.