Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Czy Mauretania jest bezpieczna pod kątem zdrowia turystów?

Mauretania szczepienia – które są wymagane i zalecane?

Klaudia Gierlicka | 2024-07-18 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Sprawdź, jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do Mauretanii, a także poznaj zasady profilaktyki chorób (m.in. malarii), na które szczepień nie ma. Solidne przygotowanie zdrowotne jest konieczne, by móc bezpiecznie zwiedzać ten kraj.

Szczepienia obowiązkowe w Mauretanii na żółtą febrę dotyczą tylko przybywających z krajów endemicznych (Polska do nich nie należy). Zalecana immunizacja obejmuje tężec, odrę, polio, WZW typu A i B, dur brzuszny, cholerę, meningokoki, wściekliznę i żółtą febrę. Szczepionki są dobierane w zależności od charakteru podróży. Podróżni nie mogą też zapomnieć o profilaktyce malarii.

Mauretania bezpieczeństwo zdrowotne – jak o nie zadbać?

Mauretania to kraj pełen naturalnego, pustynnego piękna, który przyciąga turystów swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i starożytnymi zabytkami. Niestety, to tak samo niesamowite, jak wymagające pod względem zdrowotnym miejsce. Jakie choroby Mauretania „napuszcza” na przyjezdnych?

Po pierwsze, wszelkie infekcje przenoszone brudnymi rękami oraz przez skażoną wodę i żywność. Biegunki podróżnych o różnym pochodzeniu to najczęstsza bolączka podróżnych, a leptospiroza zagraża także podczas kąpieli w słodkowodnym akwenie, np. rzece. Aby się chronić, trzeba dbać o higienę osobistą i żywienia, m.in. myć ręce, pić tylko uzdatnioną wodę czy unikać niedogotowanych potraw.

Po drugie, choroby transmitowane przez owady i kleszcze – m.in. śpiączkę afrykańską, chikungunę, afrykańską gorączkę kleszczową, a także malarię. W tym przypadku przydatne są repelenty, zakrywająca ciało odzież i moskitiery.

W przypadku malarii dodatkowym zabezpieczeniem są odpowiednie leki. CDC podaje, że tylko regiony Dachlet-Nwazibu i Tiris-Zammur są wolne od tej choroby i można tam zrezygnować z chemioprofilaktyki[1]. W pozostałych przypadkach jest ona niezbędna.

O tym, czy Mauretania jest bezpieczna, decydują nie tylko podjęte środki profilaktyki, ale także immunizacja. Na powyższe choroby nie ma jeszcze dostępnych preparatów ochronnych, natomiast w dalszej części artykułu omawiamy szczepienia obowiązkowe i zalecane do Mauretanii.

Mauretania szczepienia obowiązkowe – wobec kogo wymagane?

Mauretania szczepienia COVID-19: zgodnie z najnowszymi danymi, wszelkie obostrzenia dla podróżnych zostały zniesione 31.03.2023 roku[2].

Mauretania to cel Twojej podróży?

Nie zapomnij o szczepieniach przed wyjazdem!

Mauretania jest jednym z krajów o największym obciążeniu wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B.
Ogniska odry i polio w Mauretanii powinny zachęcać podróżnych do uzupełnienia swoich szczepień rutynowych.
Słabe warunki higieniczno-sanitarne w Mauretanii sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób brudnych rąk.
Szeroka gama szczepionek. Przystępne cenowo pakiety. Indywidualne zalecenia.
kobieta po szczepieniu. jakie choroby Mauretania Zapisz się na szczepienia

W krajach takich jak Mauretania szczepienia obowiązkowe na żółtą febrę są selektywne, czyli wymagane wyłącznie od osób, które przybywają z innych krajów zagrożonych tą chorobą. Polska do nich nie należy, więc z reguły nie ma wymogu immunizacji i posiadania żółtej książeczki.

Jakie szczepienia zaleca się podróżującym do Mauretanii?

Od terminu, trasy i specyfiki wycieczki zależy, jakie choroby Mauretania może dać konkretnemu podróżnemu. Przykładowe rozgraniczenie zalecanych szczepionek można znaleźć w poniższej tabeli.

Mauretania wakacje/wycieczka objazdowa
Mauretania wyjazd służbowy/hotelowy
  • tężec (+ błonica i krztusiec)
  • polio
  • WZW typu A i B
  • dur brzuszny
  • cholera
  • żółta febra
  • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

  • tężec (+ błonica i krztusiec)
  • odra (+ świnka i różyczka)
  • WZW typu A i B
  • dur brzuszny
  • meningokoki
  • denga

+ profilaktyka malarii

Chociaż od osób, których celem podróży jest Mauretania szczepienia obowiązkowe nie są z reguły egzekwowane, to nagromadzenie chorób i słaba służba zdrowia powinny zachęcać do poddania się immunizacji. Po spersonalizowane zalecenia w tej sprawie warto zgłosić się do TropicalMed najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem, by zdążyć się uodpornić. Po więcej informacji o chorobach wymienionych wyżej zachęcamy natomiast do dalszej lektury.

Mauretania szczepienia rutynowe

Każda podróż, szczególnie tak wymagająca jak ta do Mauretanii, powinna być poprzedzona sprawdzeniem swojej książeczki szczepień i uzupełnieniem ewentualnych braków. Warte szczególnej uwagi są następujące choroby:

  • Tężec (+ błonica i krztusiec) – to szczepienie 3w1 daje tylko 10 lat odporności, a w razie zakażenia rany laseczkami tężca może być problem z uzyskaniem profilaktyki poekspozycyjnej. Nie warto narażać się na neurologiczną chorobę z napadami konwulsji, jeśli wystarczy jeden zastrzyk przypominający.
  • Odra (+ świnka i różyczka) – Mauretania należy do krajów, gdzie odnotowuje się wzmożone zachorowania na odrę[3], wirusową chorobę przenoszoną drogą kropelkową, z charakterystycznymi objawami w postaci gorączki i wysypki skórnej. Warto więc sprawdzić, czy ma się pełne, dwudawkowe szczepienie i w razie potrzeby je wykonać/uzupełnić.
  • Polio – ze względu na słabe warunki higieniczno-sanitarne, w Mauretanii zagraża polio przenoszące się wraz z kałem i wydzielinami z gardła osoby zakażonej[4]. Przed podróżą dorośli powinni rozważyć pojedynczą dawkę przypominającą. 
  • WZW typu B – szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu B przenoszące się w podróży przez krew i drogą płciową jest w Polsce obowiązkowe dopiero od 1994-96 roku. Jako że ryzyko zakażenia w Mauretanii jest ogromne[5], a zakażenie grozi rozwojem marskości lub raka wątroby, nieszczepieni powinni rozważyć trzydawkowy cykl uodpornienia.

Mauretania szczepienia skojarzone: jeśli lekarz uzna, że pacjent będzie podczas pobytu narażony na polio, może zalecić preparat 4w1 uodparniający na błonicę, tężec, krztusiec oraz polio. To wygodniejszy sposób na uodpornienie przed podróżą.

W krajach takich jak Mauretania bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od kompletności szczepień rutynowych, jednak trzeba liczyć się też z innymi zagrożeniami dla zdrowia, m.in. chorobami brudnych rąk.

Mauretania choroby brudnych rąk 

Konsumpcja skażonej żywności i wody (także pod postacią lodu) oraz nienależyta higiena rąk mogą skończyć się nie tylko zakażeniem wirusem polio, o którym wspomniano wcześniej, ale także innymi chorobami, na które nie ma obowiązkowych szczepień w Polsce . Są to:

  • Dur brzuszny – to bakteryjna choroba zakaźna z narastającą gorączką, wysypką na tułowiu i dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, na którą są szczepionki w formie zastrzyku (jednodawkowe) lub doustne (trzydawkowe).
  • WZW typu A – wirusowe zapalenie wątroby typu A z utratą apetytu, nudnościami, gorączką czy żółtaczką nie miewa przewlekłej formy jak WZW B, ale może mieć naprawdę ciężki przebieg. Warto więc rozważyć dwudawkowe szczepienie ochronne.
  • Cholera – to bakteryjna choroba z obfitymi wymiotami i biegunką, która może doprowadzić do błyskawicznego odwodnienia. Dostępne są szczepionki doustne podawane w jednej lub 2-3 dawkach.

Mauretania szczepienia skojarzone: osoby nieszczepione na WZW B w dzieciństwie mogą wybrać trzydawkową szczepionkę na oba typy wirusowego zapalenia wątroby, by szybciej uodpornić się na choroby zagrażające w podróży.

Mauretania szczepienia selektywne

Selektywne, czyli przeznaczone tylko dla wybranych podróżnych. W krajach takich jak Mauretania wakacje w plenerze wiążą się z innymi zagrożeniami zdrowotnymi niż pobyt hotelowy. Przed podróżą warto więc zgłosić się po spersonalizowane zalecenia dotyczące następujących chorób:

  • Żółta febra – wirusowa gorączka krwotoczna z żółtaczką jest przenoszona przez komary w południowej, subsaharyjskiej części Mauretanii[6]. Wybierając się w te regiony i narażając się na wzmożone ukąszenia (np. podczas pieszych wędrówek), warto wykonać jednodawkowe szczepienie ochronne.
  • Denga – to kolejna choroba zaliczana do gorączek krwotocznych, dla której charakterystyczny jest ból za oczami. Komary przenoszące wirusy Dengi atakują głównie na terenach miejskich i podmiejskich[7], więc dwudawkowe szczepienie zaleca się osobom planującym pobyt w tego typu miejscach.
  • Wścieklizna – śmiertelny wirus jest wysoce rozpowszechniony w Mauretanii, a dostęp do ratującej życie profilaktyki poekspozycyjnej w razie pogryzienia przez chore zwierzę może być utrudniony. Planując pobyt na prowincji i w miejscach, gdzie można natknąć się na dzikie, zakażone gatunki, warto zaszczepić się (trzydawkowo) jeszcze przed wyjazdem. 
  • Meningokoki – Mauretania leży w tzw. pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, więc ryzyko zakażenia (drogą kropelkową) jest wzmożone, szczególnie w południowej, graniczącej z Mali części kraju[8]. Planując zakwaterowanie obłożonym hotelu i/lub przebywanie w innych zatłoczonych miejscach, warto rozważyć szczepienie ochronne.

O tym, czy Mauretania jest bezpieczna, decydują podjęte środki ochrony, a najskuteczniejszym są jak na razie szczepienia ochronne. Ile trzeba zapłacić, by zainwestować w swoje zdrowie?

Ile kosztują szczepienia do Mauretanii?

Wizytę w TropicalMed rozpoczyna konsultacja lekarska, podczas której sporządza się listę zalecanych szczepionek. Mogą to być preparaty na jedną chorobę (np. na wściekliznę za 399 zł/dawka) lub skojarzone (np. na WZW A+B za 399 zł/dawka). Wszystkie pozostałe można znaleźć, klikając cennik TropicalMed.

Należy pamiętać, że przed zaaplikowaniem szczepionek konieczna jest kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł, a potrzebując żółtej książeczki, należy uiścić opłatę w wysokości 45 zł. Aby zmniejszyć całkowity koszt związany z immunizacją, można wybrać któryś z pakietów (np. Afryka Light czy Hotelowy) dostępnych w naszej ofercie.

Mauretania wakacje – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Podróż do Mauretanii może być niezapomnianym doświadczeniem, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania – nie tylko zdrowotnego. Jakie kwestie trzeba uwzględnić, planując wycieczkę do tego kraju?

Mauretania – co warto wiedzieć

Stolica: Nawakszut – to największe miasto i najważniejszy port w kraju

Język: arabski, można też próbować komunikacji po francusku

Waluta: ugija mauretańska (MRU); wymieniając pieniądze w Mauretanii, należy zawsze zachowywać otrzymane pokwitowania

Wiza: na pobyty 30-dniowe wystarczy wiza wyrobiona na miejscu (m.in. na międzynarodowym lotnisku w stolicy), na dłuższą podróż potrzebna jest wiza, którą można uzyskać np. w ambasadzie w Berlinie

Klimat: pustynny, z dużą amplitudą temperatur w ciągu dnia; na wybrzeżu klimat jest bardziej umiarkowany

Plaże: piękne, choć dzikie plaże nad Atlantykiem w Nawakszucie czy Nawazibu są odpowiednie dla miłośników wypoczynku nad wodą 

Flora i fauna: Park Narodowy Banc d’Arguin wpisany na listę UNESCO to jeden z najważniejszych na świecie rezerwatów ptaków wędrownych

Transport: autobusy i minibusy oraz zbiorowe taksówki to główne środki transportu dostępne w kraju

Bezpieczeństwo: ryzyko kradzieży, napadów i porwań jest szczególnie wysokie na terenach przygranicznych; bardzo zaleca się rejestrację podróży w systemie Odyseusz

Kuchnia: w Mauretanii nie sposób nie spróbować opiekanej porcji mięsa meszui czy mocnej, miętowej herbaty

Powyższe informacje mogą pomóc w zaplanowaniu udanej wycieczki, a lekarze TropicalMed chętnie zadbają o wszelkie kwestie zdrowotne związane z wyjazdem do Mauretanii – od wydania zaleceń profilaktycznych i recepty na leki przeciwmalaryczne, przez szczepienia ochronne, aż po wystawienie żółtej książeczki w razie wymogu wjazdowego.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Mauretanii?

W TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków pracuje doświadczony personel wykwalifikowany w medycynie podróży. To osoby, które najlepiej dopasują szczepienia Mauretania Kraków do specyfiki Twojej wycieczki.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Przed doustnym szczepieniem na dur brzuszny czy cholerę należy unikać jedzenia, picia oraz zażywania leków przez godzinę przed wizytą. W każdym innym przypadku wystarczy założyć wygodną bluzkę, która ułatwi lekarzowi wykonanie szczepienia w ramię. Przed wizytą trzeba przygotować co najmniej wstępny plan podróży, dokumenty (takie jak dowód osobisty) oraz informacje dotyczące swojego stanu zdrowia.

Czy do Mauretanii potrzebne są szczepienia?

Do Mauretanii trzeba zaszczepić się na żółtą febrę tylko w przypadku wcześniejszego pobytu w kraju zagrożonym tą chorobą. W przeciwnym wypadku immunizacja jest opcjonalna, ale ze względu na ogrom chorób, których można się tam nabawić – warta wykonania.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Mauretanii?

Podróżnym są zalecane szczepienia na tężec, odrę, polio, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholerę, meningokoki, wściekliznę oraz żółtą febrę. Zazwyczaj nie trzeba przyjmować wszystkich, a wybór szczepionek jest uzależniony od rodzaju podróży.