Armenia szczepienia i zasady profilaktyki chorób

Armenia szczepienia – co warto wiedzieć? [zalecenia 2023]

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Armenii koszt Katarzyna Ślusarz | 2023-01-24 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-19)
Dwa główne zagrożenia dla zdrowia turystów w Armenii to infekcje przenoszone drogą pokarmową (np. żółtaczka typu A) oraz zwierzęta zainfekowane wirusem wścieklizny. Za szczepieniami zalecanymi i rutynowymi przemawia m.in. słaba służba zdrowia w tym kraju.

W Armenii nie ma już obostrzeń dla podróżnych związanych z COVID-19. Opieka medyczna w kraju jest ograniczona, dlatego zaleca się szczepienia przeciwko chorobom takim jak wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna i meningokoki – szczególnie dla osób z tzw. grup ryzyka. 

Szczepienia rutynowe, jak przeciw tężcowi (+ błonicy i krztuścowi), grypie, odrze (+ śwince i różyczce) również są bardzo ważne. Na wizytę w ośrodku medycyny podróży najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem.


Armenia informacje – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Dla miłośników historii i architektury sakralnej Armenia to obowiązkowa destynacja turystyczna. Przed wyjazdem warto poznać zasady profilaktyki i dowiedzieć się, jakie szczepienia do Armenii wykonać, by cieszyć się zdrowym i bezpiecznym wyjazdem.

Armenia co przed podróżą:

 • rejestracja w systemie Odyseusz – powiadomienia o zagrożeniach (np. trzęsieniach ziemi w Armenii);
 • obowiązkowe ubezpieczenie medyczne;
 • solidne spakowanie się – należy zabrać m.in. wysokie obuwie, które chroni przed ukąszeniami jadowitych węży i skorpionów powszechnych w Armenii;
 • wizyta u lekarza medycyny podróży – do TropicalMed najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem; w przypadku wycieczki last minute można zgłosić się z mniejszym zapasem czasu. 

Armenia informacje COVID-19: zgodnie z najnowszymi informacjami MSZ (z 15.06.2022 r.), wszelkie obostrzenia dla podróżnych zostały zniesione; nie trzeba wykonywać szczepień i testów ani poddawać się kwarantannie.

Ośrodek medycyny podróży TropicalMed to miejsce, gdzie można otrzymać wytyczne dotyczące zdrowia w podróży (m.in. co zabrać do apteczki) oraz wykonać skuteczne i bezpieczne szczepienia. Na jakie choroby warto się uodpornić?

Armenia szczepienia zalecane – jakie choroby zagrażają podróżnym?

MSZ przestrzega, że usługi medyczne w Armenii są na niskim poziomie, a dostęp do nich może być utrudniony poza większymi miastami. Dlatego warto chronić swoje zdrowie za pomocą szczepień ochronnych. Poniżej znajduje się wykaz chorób stanowiących zagrożenie w Armenii, którym da się zapobiec dzięki szczepieniom.

W Armenii zagraża Ci kilka chorób

Uodpornij się na nie w TropicalMed

Wystarczy zjeść niedomyty owoc lub wypić wodę z kranu, żeby narazić się na żółtaczkę typu A.
W Armenii wścieklizna psów jest powszechnym zjawiskiem. Dla porównania, Polska jest całkowicie wolna od choroby wśród pupili.
Poziom i dostępność usług medycznych w Armenii może być niski, warto więc wykonać szczepienia rutynowe.
Skuteczne szczepionki. Zalecenia dopasowane do podróży. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. szczepienia Armenia Umów się na szczepienia do Armenii
Szczepienia Armenia – wyjazd służbowy/hotelowy
Szczepienia Armenia – wycieczka objazdowa       
 • szczepienia rutynowe (tężec, odra)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • meningokoki
 • szczepienia rutynowe (tężec)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • wścieklizna

Należy pamiętać że o tym, jakie szczepienia do Armenii się przydadzą, decyduje wiele różnych czynników, takie jak stan zdrowia pacjenta, odwiedzane miejsca czy podejmowane aktywności. Z tego względu należy zgłosić się do ośrodka medycyny podróży po indywidualne wytyczne w sprawie immunizacji.

WZW szczepienia Armenia – kto powinien się zaszczepić?

Przed każdą podróżą zaleca się szczepionki przeciw WZW typu A i B. Obie choroby są wywołane przez wirusy (HAV lub HBV), które atakują wątrobę – mogą prowadzić do uszkodzeń, niewydolności lub zmian nowotworowych na tym narządzie.

 • Szczepienia na WZW typu B są w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku. Osoby urodzone wcześniej muszą uodpornić się na własną rękę (i z własnej kieszeni). Choroba przenosi się drogą płciową i przez krew, toteż poza szczepieniami konieczne jest unikanie kontaktu z krwią i zabezpieczenia podczas stosunków płciowych.
 • Szczepienia na WZW typu A nie są obowiązkowe w Polsce; chronią przed infekcją przenoszoną drogą pokarmową, która w Armenii zagraża szczególnie na obszarach wiejskich, bazarach z jedzeniem czy w miejscach o słabszych warunkach higieniczno-sanitarnych. 

WZW szczepienia do Armenii koszt: jest jeszcze trzecia opcja, czyli szczepienie skojarzone na oba typy WZW przed podróżą do Armenii. Twinrix Adult to trzydawkowy preparat, który kosztuje 339 zł/dawka.

Armenia szczepienia selektywne – co to oznacza?

Szczepienia selektywne czyli zalecane wyłącznie w określonych przypadkach, tj. kiedy podróżny ma w planie podejmować czynności/odwiedzać miejsca narażające go na konkretne choroby. W przypadku Armenii chodzi o uodpornienie przed wirusem wścieklizny i/lub meningokokami.

Wścieklizna

Według WHO i CDC, wścieklizna u psów jest poważnym problemem zdrowia publicznego w Armenii. Przed bezpańskimi, zainfekowanymi zwierzętami przestrzega też MSZ. Wprawdzie można zapobiegać chorobie nawet po ugryzieniu, jednak ze względu na słaby system opieki zdrowotnej w Armenii, lepiej wykonać szczepienie na wściekliznę jeszcze w Polsce. Bez odpowiedniej i szybkiej interwencji lekarskiej choroba ta jest bowiem śmiertelna.

Armenia szczepienia na wściekliznę  grupy ryzyka: immunizacja jest zalecana szczególnie obozowiczom, grotołazom i osobom odwiedzającym tereny wiejskie, którzy poza kontaktem z wściekłymi psami, mogą natknąć się na dzikie zwierzęta zainfekowane wirusem.

Meningokoki

Meningokoki to bakterie bardzo łatwo przenoszące się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Mogą wywoływać inwazyjną chorobę z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsą. Ryzyko infekcji występuje wszędzie, zwłaszcza w miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi, takich jak największe atrakcje turystyczne, hotele, bazary, świątynie czy festiwale.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia podczas podróży do Armenii, turysta może wykonać szczepienia na meningokoki, unikać dużych zgromadzeń oraz bliskiego kontaktu z osobami z objawami infekcji (warto pamiętać, że niektórzy nosiciele są bezobjawowi).

Armenia szczepienia rutynowe – które są najważniejsze?

Przed wyjazdem warto wykonać/uzupełnić szczepienia rutynowe podstawowe i przypominające... czyli jakie?

 • Błonica, tężec, krztusiec – przypominające (obowiązkowe szczepienia dają tylko 10 lat odporności);
 • Grypa – przypominające (zalecane co roku);
 • Odra, świnka, różyczka – podstawowe lub przypominające (w zależności od wieku pacjenta); CDC przestrzega przed ogniskami odry w Armenii, co dodatkowo przemawia za immunizacją.

Immunizacja zapewnia skuteczną ochronę dla osób, którym marzy się Armenia – informacje na temat dostępnych preparatów ochronnych oraz cen można znaleźć w ofercie TropicalMed (sprawdź: szczepienia do Armenii koszt).

Jak uniknąć chorób w Armenii, na które nie ma szczepień?

Należy wiedzieć, że zdrowiu podróżującym do Armenii zagrażają także inne dolegliwości, na które nie ma szczepień. Są to m.in.:

Choroba wysokościowa – Armenia to bardzo górzysty kraj (średnia wysokość to 1800 m n.p.m.), a jej najwyższe szczyty, m.in. Khustup, Azhdahak i Aragac zdecydowanie przekraczają 2500 m n.p.m., od którego pojawiają się symptomy choroby wysokościowej. Należy pamiętać, że w Armenii nie ma górskich służb ratowniczych, dlatego planując wspinaczkę, warto przyjść do TropicalMed po odpowiednie leki i zalecenia dotyczące profilaktyki.

Biegunki podróżnych i choroby pasożytnicze – MSZ przestrzega, że ryzyko infekcji przenoszonych drogą pokarmową jest w Armenii bardzo wysokie. Przestrzeganie higieny i uzdatnianie wody do picia to tylko niektóre zasady profilaktyki. Po więcej warto zgłosić się do TropicalMed.

Armenia informacje – o czym warto wiedzieć, planując podróż?

Armenia to niewielkie, śródlądowe państwo na pograniczu Europy i Azji. Jest najstarszym państwem chrześcijańskim na świecie (chrzest w 301 r. n.e.), co da się odczuć w ofercie atrakcji turystycznych. Znajduje się tam mnóstwo świątyni i klasztorów, m.in. malowniczy Tatew czy Katedra w Eczmiadzynie, mieście zwanym ormiańskim Watykanem. O czym jeszcze warto wiedzieć, planując podróż?

Armenia informacje dla podróżnych

Stolica: Erywań – Narodowa Opera Armeńska, czy słynne Kaskady to tylko niektóre atrakcje tego miasta

Język: ormiański, starsi mieszkańcy mogą porozumieć się też po rosyjsku, natomiast młodsi po angielsku

Waluta: dram ormiański (AMD); warto wziąć euro lub dolary, bo na miejscu nie ma możliwości wymiany złotówek

Wiza: na pobyt do 180 dni w ciągu roku nie trzeba posiadać wizy

Klimat: w większości wysokogórski i kontynentalny, z upalnymi latami i chłodnymi zimami

Typ gniazdek elektrycznych: C i F (w Polsce stosuje się C i E)

Flora i fauna: górzysty Park Narodowy Arewik zamieszkuje m.in. lampart perski czy motyl niepylak apollo

Transport: w Erywaniu działa wygodne metro, w pozostałych częściach kraju kursują autobusy, trolejbusy i marszrutki

Bezpieczeństwo: ze względu na napiętą sytuację, odradza się podróże na tereny graniczące z Azerbejdżanem; poza tym Armenia jest dość spokojnym krajem, jednak dzikie zwierzęta (często jadowite), wstrząsy sejsmiczne czy wypadki górskie zagrażają turystom

Kuchnia: będąc w Armenii nie sposób nie spróbować lawasza, czy potrawy zwanej ormiańską pizzą (lahmacun)

W naszym ośrodku, poza zaleceniami dotyczącymi zdrowia w podróży do Armenii, można wykonać wszystkie niezbędne szczepienia przed wyjazdem. Skuteczne preparaty, brak kolejek i duża dostępność terminów to tylko niektóre nasze atuty.

Serdecznie zapraszamy na wizytę! 

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Armenii potrzebne są szczepienia?

W Armenii nie ma żadnych obowiązkowych szczepień ani obostrzeń związanych z COVID-19; niemniej jednak zaleca się uodpornienie na niektóre choroby ze względu na niższy niż w Polsce poziom opieki medycznej.

Jakie szczepienia do Armenii są zalecane?

Istnieje zalecenie, aby przed wyjazdem do Armenii poddać się szczepieniom przeciwko chorobom takim jak wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna i meningokoki, zwłaszcza dla reprezentantów grup zwiększonego ryzyka. Nie można też zapominać o rutynowych szczepieniach, takich jak przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi, grypie oraz odrze, śwince i różyczce.

Gdzie i jak zaszczepić się przed podróżą do Armenii w Krakowie?

Szczepienia Armenia Kraków odbywają się w ośrodku medycyny podróży TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Preparaty są dostępne na miejscu, a na wizytę można zapisać się za pośrednictwem wygodnego formularza online – pozwala to na sporą oszczędność czasu.

Czy w Armenii można pić wodę z kranu?

Nie. Przed spożyciem wody kranowej należy ją odpowiednio uzdatnić – np. przegotować. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór wody butelkowanej lub innych napojów zamkniętych fabrycznie. Te środki ostrożności pomagają uniknąć wielu infekcji pokarmowych.