Jakie szczepienia przed wyjazdem do Paragwaju są przydatne?

Paragwaj szczepienia – jak zapobiec chorobom w podróży?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia przed wyjazdem do Paragwaju Katarzyna Ślusarz | 2023-09-11
Paragwaj to kraj, w którym szczepienia odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia. Wprowadzono obowiązek immunizacji dla podróżujących z krajów zagrożonych żółtą febrą. Przydatne są preparaty ochronne na choroby brudnych rąk (np. dur brzuszny), przenoszone przez komary (np. dengę) oraz inne schorzenia, np. WZW typu B.

W Paragwaju jest obowiązkowa immunizacja na żółtą febrę, która dotyczy przybywających z obszarów tą chorobą. Szczepienia rutynowe na błonicę, tężec i krztusiec są zalecane, zwłaszcza w regionach o ograniczonym dostępie do opieki medycznej. Choroby brudnych rąk (WZW A i dur brzuszny) oraz przenoszone przez komary (denga i żółta febra) wymagają profilaktyki i szczepień ochronnych. Zalecane są również preparaty na wściekliznę, meningokoki i WZW B. Na chikungunyę i zikę, które zagrażają w Paragwaju, nie ma szczepień.

Kiedy zgłosić się na szczepienia do Paragwaju i dlaczego to ważne?

Paragwaj to kraj ukryty w sercu Ameryki Południowej, kuszący nie tylko swoją egzotyczną aurą, ale także nieodkrytymi skarbami – od dziewiczych lasów deszczowych aż po tajemnicze ruiny misji jezuickich. Ze względu na ogromną odległość, odmienny klimat i obciążenie chorobami, to dość wymagająca destynacja turystyczna.

Paragwaj jak się przygotować: aby cieszyć się zdrowiem podczas pobytu w tym kraju, warto zapisać się do lekarza medycyny podróży – najlepiej 6-8 tygodni przed wylotem

Specjalista podpowie, jakie środki ochrony przed chorobami należy podjąć, by uniknąć infekcji. Jedną z najskuteczniejszych metod profilaktyki jest immunizacja. Jakie szczepienia przed wyjazdem do Paragwaju są obowiązkowe i zalecane?

Paragwaj szczepienia obowiązkowe – kto i kiedy musi się szczepić?

Jeśli chodzi o obostrzenia związane z COVID-19, to 24.10.2022 r. zniesiono obowiązek okazywania karty szczepień i/lub wyników testów na koronawirusa wśród przyjezdnych.

Ameryka Łacińska to jeden z obszarów występowania żółtej febry – tropikalnej choroby przenoszonej przez komary. W związku z tym wprowadzono selektywny obowiązek szczepień, tj. dotyczący wyłącznie osób od 1. roku życia, przybywających z krajów występowania tej choroby (m.in. Brazylii czy Boliwii) – dotyczy to także tranzytów lotniczych powyżej 24 godzin. Jako że wiele lotów z Polski odbywa się z przesiadkami w Brazylii, tzw. żółta książeczka może się przydać.

W przypadku konieczności wyrobienia certyfikatu szczepienia na żółtą febrę, do ośrodka należy zgłosić się minimum 10 dni przed wylotem – dopiero po tym czasie dokument nabiera ważności. O immunizację warto zadbać także w pozostałych przypadkach, gdyż ryzyko zachorowania występuje niemal w całym Paragwaju (poza stolicą), a infekcja może mieć naprawdę ciężki przebieg, trwałe powikłania, a nawet skończyć się śmiercią.

Nie trać czasu i pieniędzy na chorowanie w Paragwaju

Zgłoś się na szczepienia i konsultację lekarską

MSZ podaje, że za samo łóżko w przypadku hospitalizacji w Paragwaju trzeba zapłacić 100-150 USD.
CDC przestrzega przed epidemią chikungunyi w Paragwaju; komary przenoszą tam wiele różnych chorób.
Znaczna zmiana strefy czasowej i klimatycznej oraz długi lot (trwający często ponad dobę) osłabia organizm i zwiększa jego podatność na choroby.
Indywidualne zalecenia. Szeroka gama szczepionek. Specjalizacja w medycynie podróży.
kobieta po szczepieniu. szczepienia do Paragwaju Zarejestruj się na szczepienia

Obowiązkowe szczepienia do Paragwaju cena: jednodawkowy Stamaril na żółtą gorączkę kosztuje 279 zł, kwalifikacja lekarska niezbędna przed każdym szczepieniem 60 zł, natomiast wystawienie żółtej książeczki w razie potrzeby – --- zł.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Paragwaju są zalecane przez lekarzy?

Na konsultację w sprawie profilaktyki chorób w Paragwaju warto udać się dopiero wtedy, gdy ma się chociaż zarys planu wycieczki. Wytyczne mogą się bowiem różnić w zależności od specyfiki wycieczki.

Paragwaj szczepienia na pobyt służbowy/hotelowy
Paragwaj szczepienia na wycieczkę turystyczną
Paragwaj szczepienia zalecane studentom
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • denga
 • żółta febra
 • meningokoki
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • denga
 • żółta febra
 • wścieklizna
 • błonica + tężec
 • polio
 • żółta febra

Rutynowe szczepienia do Paragwaju

Szczepienia rutynowe na błonicę, tężec i krztusiec są zalecane co 10 lat, szczególnie w przypadku podróży (np. do Paragwaju). Zapewniają one ciągłość ochrony przed tymi groźnymi chorobami, które mogą zagrażać w regionach o ograniczonym dostępie do opieki medycznej. 

Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie swojej książeczki szczepień i uzupełnienie wszystkich ewentualnych braków.

Choroby brudnych rąk w Paragwaju

Wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz dur brzuszny to choroby występujące w Paragwaju, których (jak nazwa wskazuje) można nabawić się przez brak higieny osobistej i żywienia. W niektórych obszarach dostęp do czystej wody i sanitariów może być ograniczony, co zwiększa ryzyko infekcji w podróży. Aby temu zapobiec, należy myć ręce oraz owoce i warzywa, pić napoje z fabrycznym zamknięciem lub przegotowaną wodę, jadać w sprawdzonych miejscach oraz wykonać szczepienia.

Rodzaje szczepionek na dur
W TropicalMed jest dostępny zarówno preparat w formie zastrzyku, jak i trzydawkowe szczepienie doustne.

Choroby przenoszone przez komary w Paragwaju

Dużym zagrożeniem zdrowia publicznego w Paragwaju są choroby przenoszone przez komary. Można je podzielić na dwie grupy.

Choroby, którym zapobiegają szczepienia 
Choroby, na które nie ma szczepień
 • chikungunya
 • zika

Profilaktyka obejmuje stosowanie środków odstraszających komary, noszenie długich ubrań i moskitier w nocy. Eliminacja źródeł wody stojącej pomaga ograniczyć populację komarów i ryzyko zakażenia. W przypadku dengi i żółtej gorączki bardzo zaleca się szczepienia ochronne.

Pozostałe choroby w Paragwaju

Pozostałe choroby przenoszą się na różne sposoby, dlatego ważna jest wiedza na temat dróg transmisji oraz sposobów zapobiegania infekcjom. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki są szczepienia na:

 • Wściekliznę – poza immunizacją należy wystrzegać się kontaktu z bezpańskimi i dzikimi zwierzętami, których ugryzienia stanowią ryzyko śmiertelnej choroby neurologicznej. Ryzyko zakażenia jest wysokie szczególnie m.in. w obszarach wiejskich, podczas biwaku czy zwiedzania jaskiń. 
 • Meningokoki – poza szczepieniami należy unikać przebywania w dużych skupiskach ludzkich (np. w miastach czy hotelach o dużym obłożeniu). Dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych bardzo łatwo przenoszą się bowiem z człowieka na człowieka drogą kropelkową. 
 • WZW B – poza immunizacją warto unikać kontaktu z krwią (potencjalnie skażoną), używania niesterylnych, ostrych narzędzi oraz kontaktów seksualnych bez zabezpieczeń.

Paragwaj szczepienia na WZW
Od 1994-96 roku do polskiego kalendarza weszło obowiązkowe szczepienie na WZW B. Osoby, które przeszły immunizację nie potrzebują dodatkowej ochrony, natomiast ci, którzy urodzili się przed wprowadzeniem powszechnych szczepień, często wybierają trzydawkowy preparat na oba typy WZW dostępny w TropicalMed.

Praktyczny poradnik: Paragwaj jak się przygotować?

Jak już wspomniano, szczepienia do Paragwaju są zalecane nie tylko na podstawie badania stanu zdrowia pacjenta, ale także specyfiki podróży, w którą się wybiera. W opracowaniu planu wycieczki, który jest potrzebny lekarzowi do wydania najbardziej dopasowanych wytycznych, mogą pomóc poniższe informacje i ciekawostki.

Paragwaj – co warto wiedzieć

Stolica: Asuncion – wart odwiedzenia jest Panteon Narodowy, miejsce pamięci bohaterów bitwy pod Acosta Ñu

Język: hiszpański i guaraní

Waluta: guaraní (PYG); w podróż warto też zabrać euro lub dolary amerykańskie

Wiza: na pobyt o charakterze turystycznym trwającym do 90 dni nie trzeba mieć wizy

Klimat: zwrotnikowy, suchy na zachodzie i wilgotny na wschodzie

Typ gniazdek elektrycznych: C (podobnie jak w Polsce)

Flora i fauna: miłośnicy przyrody powinni odwiedzić Park Narodowy Medanos del Chaco, który zamieszkują zagrożone gatunki roślin i zwierząt, np. tapir amerykański

Transport: w miastach działa komunikacja publiczna (głównie autobusy); po pozostałych zakątkach Paragwaju najlepiej poruszać się wypożyczonym samochodem lub promem pasażerskim

Bezpieczeństwo: przestępczość pospolita w Paragwaju jest wyższa niż w Polsce, toteż zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad ostrożności oraz rejestrację w systemie Odyseusz

Kuchnia: podczas pobytu warto spróbować ciasta sopa paraguaya czy zupy rybnej pira caldo

W ofercie TropicalMed znajdują się wszystkie szczepienia niezbędne dla osób wyruszających do Paragwaju. Preparaty są dostępne solo lub w profilowanych pakietach, co pozwala obniżyć nieco koszt immunizacji.

Sprawdź szczepienia do Paragwaju cena i zgłoś się na profesjonalną konsultację przed podróżą. Serdecznie zapraszamy!

Zależy Ci na zdrowych wakacjach w Paragwaju?

Pamiętaj o wizycie szczepiennej przed podróżą!
Zarejestruj się na szczepienia
Czytaj więcej: