Jet lag co to jest?
Organizm funkcjonuje prawidłowo, jeśli dbamy o regularne pory snu. Podróże lotnicze, podczas których przekraczamy wiele stref czasowych, zaburzają ten wewnętrzny rytm: przykładowo, kiedy wysiadamy z samolotu w strefie czasowej, w której jest godz. 8:30, nasz zegar biologiczny wskazuje, że jest dopiero 2:30. Wskutek tego zaburzeniu ulega nasz sen, ale także tempo wydzielania hormonów. Rozregulowanie rytmu dobowego organizmu spowodowane nagłym przekroczeniem co najmniej 3 stref czasowych i związane z tym zaburzenia funkcjonowania organizmu określane są terminem jet lag.
Jet lag ile trwa?
Na to pytanie odpowiedź jest indywidualna, jednak średnio trwa 1-3 dni. Najbardziej dokuczliwe jet lag objawy towarzyszą podczas pierwszej nocy w nowym miejscu. Dolegliwości stopniowo mijają w kolejnych dniach. Po dalekiej podróży każdy dochodzi do siebie we własnym tempie. Może się nawet zdarzyć, że zespół nagłej zmiany czasowej nie wystąpi w ogóle – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji podróżnego.
Jet lag ile trwa zależy także od liczby przekraczanych stref czasowych oraz kierunku przemieszczania się. Przykładowo, objawy będą utrzymywać się dłużej podczas podróży ze stref zachodnich do wschodnich. Ziemia jest podzielona na 24 takie strefy, których granice wyznaczają poszczególne południki. Z tego powodu nawet odległa podróż na trasie północ-południe (np. Angoli czy Kongo) nie jest obarczona ryzykiem wystąpienia jet lagu, podczas gdy wyjazd na zachód (np. do Portoryko) czy wschód (np. do Turkmenistanu) – już jest.
Jet lag objawy – co uzewnętrznia organizm w czasie dalekich podróży?
Dokuczliwe dolegliwości w podróży są mniej lub bardziej nasilone nie tylko w zależności od kierunku i liczby przekraczanych stref czasowych, ale także od indywidualnych predyspozycji.
Jet lag objawy:
- zaburzenia koncentracji,
- wahania nastroju,
- poczucie zmęczenia,
- bezsenność albo nadmierna senność,
- ból głowy,
- zaparcia lub biegunka,
- poczucie rozdrażnienia i lęku.
Jet lag co to powoduje u kobiet?
Skutkiem dalekich podróży lotniczych mogą być zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Jet lag jak pokonać uciążliwe dolegliwości? [5 zasad]
Całkowite uniknięcie dokuczliwych skutków podróżowania jest trudne. Istnieją jednak sposoby na jet lag, które warto wypróbować przed wylotem i w trakcie pobytu w nowym miejscu. Poniżej zaprezentowano 5 sprawdzonych sposobów ma złagodzenie nieprzyjemnych objawów podróżowania. Jet lag jak sobie radzić:
1.Dostosuj swój sen
Aby pomóc organizmowi szybciej dostosować się do nowej strefy czasowej, na kilka dni przed wylotem spróbuj nieco zmienić swoje nawyki związane ze snem. Jeśli wybierasz się na zachód, postaraj się chodzić spać stopniowo później niż zwykle, a jeżeli podróżujesz na wschód – postaw na wcześniejsze zasypianie i wstawanie.
Metody stosowane w terapii poznawczo-behawioralnej CBT-I, wykorzystywanej w leczeniu nabytej i wrodzonej bezsenności, mogą pomóc ze zwalczaniem skutków jet lagu. Techniki relaksacyjne (wizualizacyjne czy relaksacji mięśni) czy kontrola bodźców (m.in. usunięcie elektroniki z sypialni) to tylko niektóre przykłady radzenia sobie z jet lagiem.
2. Zaplanuj posiłki
Jet lag objawy obejmują często bóle brzucha związane z niestrawnością i inne problemy żołądkowe. Rozwiązaniem może być spożywanie mniejszych, lekkostrawnych posiłków. Natomiast podczas lotu pamiętaj o piciu dużej ilości wody i jednocześnie unikaj alkoholu oraz kofeiny, które negatywnie wpływają na jakość snu.
3. Wypróbuj nasenne tabletki na jet lag.
Nie istnieje lek, który zwalczyłby wszystkie dokuczliwe skutki podróży, w tym problemy ze snem. Jak zatem pokonać bezsenność? Można zastosować środki nasenne, które ułatwią zaśnięcie o nowej porze dla organizmu, a w konsekwencji przyspieszą jego regenerację.
4. Jet lag melatonina
Melatonina to hormon występujący w naszym organizmie i grający ważną rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby.
Tabletki na jet lag zawierające melatoninę mogą okazać się zbawienne, gdyż zmniejszają objawy zespołu zmęczenia spowodowanego zmianą strefy czasowej. Przy jet lag melatonina łagodzi odczucia syndromu nagłej zmiany strefy czasowej, pomagając w szybszym zasypianiu i głębokim, relaksującym śnie.
Jet lag jak pokonać objawy tabletkami
Pamiętaj, że tabletki na jet lag należy przyjmować tylko zgodnie z zaleceniem lekarza!
5. Zminimalizuj stres.
Czy są sposoby na jet lag, z których można skorzystać jeszcze przed wylotem? Ostatnie dwie doby przed podróżą postaraj się przeznaczyć na odpoczynek i relaks. Zrezygnuj z intensywnego, długiego wysiłku fizycznego i pozwól organizmowi na wyciszenie, aby uniknąć problemów zdrowotnych.
Jet lag jak sobie radzić z innymi konsekwencjami?
Złe samopoczucie, zmęczenie, problemy z koncentracją, zaburzenia żołądkowe, bóle głowy to nieprzyjemne objawy, które dotykają wielu podróżujących, a wymienione wyżej sposoby na jet lag mogą pomóc w ich zwalczaniu. Niestety nie zawsze da się uniknąć zespołu nagłej zmiany czasowej, a osłabiony organizm jest podatniejszy na choroby zakaźne. Do przykładowych należą:
Jak uchronić organizm i zabezpieczyć się przed infekcjami? Najskuteczniejszą metodą profilaktyki w przypadku dalekich podróży jest przyjęcie szczepień ochronnych oraz odpowiednio dobrana chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna.
Dlaczego warto odwiedzić TropicalMed?
W przychodniach TropicalMed starannie przygotujemy Twój organizm do wyjazdu. Na konsultacji z lekarzem medycyny podróży możesz liczyć na podanie dopasowanych szczepień oraz jasne zalecenia dotyczące działań profilaktycznych przed podróżą i w jej trakcie.
Otrzymasz także informację, jakie tabletki na jet lag najlepiej zwalczą senność i zmęczenie. Przygotowaniem pacjentów do podróży zajmuje się przyjazny i profesjonalny personel medyczny, który zaopiekuje się Tobą również w godzinach popołudniowych oraz w soboty.
Zadbaj o odpowiednie przygotowanie do wyjazdu i zarezerwuj wizytę w TropicalMed.