Sprawdź obowiązkowe i zalecane szczepienia przed wyjazdem na Martynikę
Martynika szczepienia: jakie zalecenia i wytyczne na 2024?
Katarzyna Ślusarz |
2023-11-02 (ostatnia aktualizacja: 2024-01-02)
Podróż na Martynikę to niesamowite doświadczenie, ale należy zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Konsultacja z lekarzem medycyny podróży i odpowiednie szczepienia pozwolą cieszyć się urokami tej egzotycznej wyspy. W niniejszym artkule dowiesz się wszystkiego o starannym przygotowaniu do wyjazdu.
Podróżując na Martynikę, zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, ponieważ EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Istnieją obowiązkowe szczepienia przeciw żółtej febrze – tylko dla osób przybywających z regionów zagrożonych.
Dodatkowo zaleca się dawkę przypominającą na tężec oraz uodpornienie na WZW A i B oraz dengę. W zależności od specyfiki podróży, może też przydać się szczepienie na meningokoki, wściekliznę czy dur brzuszny.
Martynika szczepienia i przygotowanie do podróży – o czym trzeba pamiętać?
Martynika w archipelagu Małe Antyle na morzu Karaibskim to wyspa należąca do Francji, a więc EKUZ działa tam na tych samych zasadach, co w kontynentalnej części kraju (sprawdź: jak wyrobić EKUZ?). Jako że karta nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia, dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Aby bez obaw korzystać z uroku rajskich plaż i innych atrakcji, warto wykonać obowiązkowe i zalecane szczepienia przed wyjazdem na Martynikę oraz poznać inne środki ochrony przed chorobami zagrażającymi w podróży.
Na jasne i spersonalizowane zalecenia dotyczące immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki (m.in. co spakować do apteczki?) można liczyć w TropicalMed. Nasz ośrodek najlepiej odwiedzić 6-8 tygodni wcześniej, jednak trafiając na ofertę Martynika wakacje last minute, można zgłosić się na konsultację z mniejszym wyprzedzeniem. W żadnym wypadku nie warto całkowicie rezygnować z wizyty.
Martynika obowiązkowe szczepienia – czy immunizacja jest konieczna?
Martynika obostrzenia COVID-19: według najnowszych danych z 01.07.2022 roku, obowiązują takie same zasady jak w kontynentalnej części Francji. Oznacza to brak konieczności szczepienia i wykonywania testu przed i po przyjeździe. Wytyczne mogą się jednak zmieniać w zależności od sytuacji epidemiologicznej, dlatego przed wylotem trzeba sprawdzić aktualne obostrzenia.
Martynika obowiązkowe szczepienia: mimo że Martynika jest zamorskim departamentem Francji, to w przeciwieństwie do kontynentalnej części kraju, wymaga się tam certyfikatu szczepienia na żółtą febrę od wybranych przyjezdnych. Dokument muszą okazać osoby od 1. roku życia, które przybywają (także w tranzycie lotniczym >12h) z regionów zagrożonych tą chorobą. Żółta febra występuje w większości krajów Ameryki Południowej.
Jakie są zalecane szczepienia przed wyjazdem na Martynikę?
Istnieje kilka zagrożeń zdrowotnych na Martynice, którym można skutecznie zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych. Są one zalecane indywidualnie, w zależności od specyfiki wycieczki:
Zależy Ci na zdrowiu na Martynice?
W TropicalMed solidnie przygotujesz się do wyjazdu!
Długi lot i znaczna zmiana strefy czasowej osłabiają organizm, zwiększając jego podatność na choroby zakaźne na Martynice.
Przeciętny turysta z Polski nie ma żadnej odporności na zikę czy dengę; konsultacja w sprawie profilaktyki jest więc kluczowa.
Za niektóre świadczenia (np. wizytę u lekarza ogólnego/specjalisty) po części trzeba zapłacić nawet z kartą EKUZ; szczepienia chronią nie tylko zdrowie, ale i portfel.
Szczepienia na Martynikę koszt: każdą wizytę w TropicalMed rozpoczyna kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł, podczas której specjalista sporządza listę szczepionek przydatnych w konkretnej podróży oraz ocenia bezpieczeństwo podania preparatu/ów (sprawdź cennik).
Należy pamiętać, że nie wszystkim chorobom zagrażającym na Martynice można zapobiegać za pomocą szczepień. Występuje tam m.in. wirus Zika przenoszony przez zainfekowane komary i drogą płciową, który jest niebezpieczny szczególnie dla kobiet w ciąży (lub ją planujących). Poza immunizacją warto też zadbać o pozostałe środku ochrony, w tym przypadku repelenty na komary. Na szczęście malaria nie zagraża na Martynice.
O tym, jakie szczepienia przed wyjazdem na Martynikę są dostępne, można przeczytać w dalszej części artykułu.
Dawka przypominająca na tężec
Sprawdzenie aktualności szczepień rutynowych i uzupełnienie braków w razie potrzeby jest zalecane każdemu podróżnemu. Szczególnie ważne jest zachowanie ciągłości ochrony na tężec (+ ewentualnie błonicę i krztusiec), co można osiągnąć za pomocą pojedynczego zastrzyku co 10 lat.
Wirusowe zapalenie wątroby (A i B)
WZW typu A figuruje w polskim PSO (Programie Szczepień Ochronnych) jako pozycja nieobowiązkowa, a więc nie jest refundowana przez NFZ. Wirus przenosi się głównie brudnymi rękami i drogą pokarmową (skażone jedzenie/woda), więc poza immunizacją zaleca się m.in. dbanie o higienę, mycie owoców i warzyw czy powstrzymanie się od picia wody z krany na Martynice.
WZW typu B jest szczepieniem obowiązkowym od 1994-96 roku, a więc część społeczeństwa została uodporniona za darmo. Pozostałym zaleca się uzupełnienie braków przed wyjazdem na Martynikę, a także stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych i unikanie kontaktu z krwią (potencjalnie skażoną).
Skojarzone szczepienia na Martynikę koszt: potrzebując szybszego i tańszego uodpornienia na oba typy WZW, można rozważyć trzydawkowy Twinrix Adult w cenie 339 zł/dawka.
Denga
To wirusowa choroba przenoszona przez komary, zwana także gorączką krwotoczną. Od stosunkowo niedawna można jej zapobiegać nie tylko za pomocą środków ochrony przed ukąszeniami owadów, ale także dzięki szczepieniom. Denga w Ameryce Środkowej stanowi naprawdę duży problem zdrowia publicznego, dlatego zaleca się podjęcie wszystkich możliwych metod profilaktyki.
Martynika szczepienia selektywne
Podczas gdy uodpornienie na wymienione wyżej choroby jest zalecane w większości przypadków, o tyle poniższe szczepienia wykonuje się tylko u określonych podróżnych. Jakich?
meningokoki – immunizacja zalecana osobom planującym przebywać w zatłoczonych miejscach (kurortach, hotelach), gdzie występuje zwiększone ryzyko przenoszenia bakterii drogą kropelkową;
dur brzuszny – szczepienia przed wyjazdem na Martynikę w formie doustnej lub iniekcyjnej przydaje się osobom planującym dłuższy pobyt i/lub przebywanie w miejscach, gdzie warunki higieniczno-sanitarne mogą być gorsze;
wścieklizna – Martynika jest wolna od psiej wścieklizny, więc uodpornienie zaleca się tylko tym podróżnym, którzy mogą mieć kontakt z dzikimi zwierzętami.
Należy pamiętać, że powyższe wytyczne mają charakter ogólny, a poziom zagrożenia poszczególnymi chorobami może ulegać zmianie. Po indywidualne i aktualne zalecenia dotyczące szczepień na Martynikę należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży.
Martynika wakacje – co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem?
Na konsultację lekarską w sprawie profilaktyki i szczepień na Martynikę najlepiej zgłosić się dopiero wtedy, kiedy ma się opracowany chociaż wstępny harmonogram wycieczki (trasę, lokalizację, typ zakwaterowania, aktywności). Na jego podstawie specjalista ocenia bowiem ryzyko poszczególnych chorób. W planowaniu podróży może pomóc poniższy zestaw praktycznych informacji:
Martynika – co warto wiedzieć
Stolica: Fort-de-France – warta zobaczenia jest m.in. XIX-wieczna Katedra św. Ludwika
Język: francuski
Waluta: euro (EUR)
Wiza: na pobyt do 90 dni nie potrzeba wizy
Klimat: tropikalny; najmniej opadów jest zimą i wczesną wiosną
Plaże: Les Trois-Îlets czy Sainte-Luce to tylko niektóre miasta na Martynice słynące z rajskich plaż
Flora i fauna: Park Krajobrazowy De La Caravelle to 27 km trasy idealnej dla miłośników przyrody
Transport: najlepiej jest wynająć samochód (wystarczy polskie prawo jazdy), bo transport publiczny jest słabo rozwinięty
Bezpieczeństwo: Martynika jest dość spokojnym miejscem, jednak leży w strefie zagrożonej trzęsieniami ziemi i cyklonami tropikalnymi; warto więc zarejestrować się w systemie Odyseusz
Kuchnia: colombo to mieszanka przypraw popularna na Martynice; warto spróbować dań przyprawionych colombo
W TropicalMed możesz liczyć na skuteczne szczepienia oraz profesjonalną i sprawną obsługę przez wykwalifikowany personel medyczny. Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Czy na Martynikę potrzebne są szczepienia?
Podróżując bezpośrednio z Polski/Europy nie potrzeba żadnych certyfikatów szczepień. Sytuacja zmienia się w przypadku przesiadki powyżej 12 godzin w kraju zagrożonym żółtą febrą (m.in. w Ameryce Południowej) – wówczas od przyjezdnych wymaga się potwierdzenia immunizacji.
Jakie szczepienia na Martynikę warto wykonać?
Zaleca się szczepienia na WZW A i B oraz dengę; dobrze jest też pamiętać o aktualnej dawce na tężec. W zależności od podejmowanych aktywności na Martynice, może też przydać się uodpornienie na wściekliznę, meningokoki czy dur brzuszny.
Gdzie można wykonać szczepienia na Martynikę w Krakowie?
Szczepienia Martynika Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Ośrodek działa od poniedziałku do soboty, co ułatwia wkomponowanie wizyty szczepiennej nawet w najbardziej napięty harmonogram.
Czy na Martynice jest bezpiecznie?
Martynika to stosunkowo spokojna wyspa na Morzu Karaibskim. Głównym zagrożeniem dla przyjezdnych są choroby zakaźne (szczególnie tropikalna denga) oraz kataklizmy (np. cyklony tropikalne). Dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa zaleca się szczepienia i rejestrację w systemie Odyseusz.