Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Hib szczepionka chroni przed ogólnoustrojową infekcją

Hib szczepionka – chroń dziecko przed groźną infekcją

Klaudia Gierlicka | 2023-02-17 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Haemophilus influenzae typu B to bakteria, która przenosi się drogą kropelkową i może wywołać szereg poważnych infekcji – m.in. sepsę, zapalenie płuc czy opon mózgowo-rdzeniowych. Jest szczególnie groźna dla dzieci do 5. roku życia – w tej grupie zakażenia i powikłania po chorobie są najczęstsze.

TropicalMed NIE prowadzi szczepień na Hib.

Hib co to za choroba?

Hib, czyli Haemophilus influenzae typu B to bakteria, która może wywołać szereg inwazyjnych chorób. Spośród 6 znanych szczepów, oznaczonych literami od A do F, to właśnie B odpowiada za ponad 90% groźnych, ogólnoustrojowych zakażeń. Patogeny żyją w jamie nosowo-gardłowej człowieka i zazwyczaj nie wyrządzają szkód. Dopiero gdy przenoszą się do innych części ciała, wywołują chorobę. 

Jak można się zarazić?

Hib żyje w jamie nosowo-gardłowej człowieka i rozprzestrzenia się drogą kropelkową – tj. głównie przez kaszel i kichanie. Zarówno chory, jak i bezobjawowy nosiciel bakterii może zarażać, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci do 5. roku życia (np. w żłobkach, przedszkolach).

Według statystyk, 95% inwazyjnych zakażeń występuje właśnie u najmłodszych. Maluchy są bardzo podatne na ciężką infekcję, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jak może przebiegać zakażenie Hib?

Hib objawy – jak przebiega zakażenie?

Hib może przenieść się do różnych narządów i układów w ciele człowieka, wywołując groźną infekcję. Po okresie wylęgania trwającym kilka dni (zwykle 2-4) mogą pojawić się:

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – objawia się m.in. sztywnością karku, bólem głowy, dezorientacją, wymiotami i/lub nudnościami;
  • zapalenie płuc – chory cierpi wówczas na gorączkę, duszności, kaszel oraz bóle: głowy, mięśni i w klatce piersiowej;
  • zakażenie krwi – typowe dolegliwości przy sepsie to m.in. dreszcze (z gorączką lub bez), duszności czy pogorszenie kontaktu z otoczeniem (dezorientacja, lęk). 

Chociaż rzadziej, Hib może wywoływać inne infekcje: np. zapalenie skóry, stawów czy nagłośni. Na gwałtowny, ciężki przebieg choroby oraz powikłania takie jak głuchota, padaczka czy obniżenie sprawności intelektualnej, są narażone głównie dzieci.

Chcesz chronić dziecko przed chorobami?

Pamiętaj o szczepieniach

Szczepienia skutecznie zapobiegają chorobom, które coraz trudniej jest zwalczać za pomocą antybiotyków.
Szczepiąc dziecko, chronimy je przed ciężkim przebiegiem infekcji i poważnymi powikłaniami.
Dzięki szczepieniom patogenom coraz trudniej jest rozprzestrzeniać się w społeczeństwie.
Wykwalifikowany personel. Brak kolejek. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Hib szczepienie Zarejestruj się na szczepienie

Hib – co to za choroba?
Hib, czyli Haemophilus influenzae typu B to bakteria, która może wywołać szereg inwazyjnych chorób. Spośród 6 znanych szczepów, oznaczonych literami od A do F, to właśnie B odpowiada za ponad 90% zakażeń o gwałtownym przebiegu (np. sepsy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia nagłośni). Zagrożone Hib są głównie dzieci do 5. roku życia. Do infekcji dochodzi wskutek kontaktu z nosicielem.

Według danych PZH, może je mieć nawet jedno na pięć dzieci zakażonych Hib do 2. roku życia. Jak chronić swoje dziecko? 

Jak leczyć Hib – antybiotykoterapia

W leczeniu Hib wykorzystuje się antybiotyki oraz leki łagodzące objawy choroby – np. przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe. Niestety, patogeny te wykazują coraz większą odporność na preparaty bakteriobójcze. Jaki antybiotyk na Haemophilus influenzae typu B trzeba stosować, żeby powstrzymać chorobę? Dużą skuteczność wykazują cefalosporyny III generacji, jednak przy ich stosowaniu ważna jest izolacja chorego przez około 48 godzin. Po rozpoczęciu kuracji patogeny są bowiem wydalane z organizmu i mogą przenosić się na innych.

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zamiast zastanawiać się, jaki antybiotyk na Haemophilus influenzae wybrać, lepiej rozważyć profilaktyczne szczepienie na Hib. Jest ono zresztą obowiązkowe w Polsce od 2007 roku.

Hib szczepionka – najlepsza profilaktyka

Szczepienie na Hib jest dostępne w formie monowalentnej (Act-HIB lub Hiberix®) lub poliwalentnej (m.in. Hexacima czy Pentaxim). Drugi z wymienionych typów preparatów chroni nie tylko przed Hib, ale także przed wieloma innymi chorobami, takimi jak:

  • błonica,
  • tężec,
  • krztusiec,
  • polio,
  • żółtaczka typu B (tylko w preparatach 6w1).

Więcej o preparatach wieloskładnikowych można przeczytać na blogu TropicalMed. Sprawdź: szczepionki 6w1 i 5w1.

Jaka szczepionka na Hib jest refundowana?

Należy pamiętać, że do powszechnej, czyli refundowanej immunizacji wykorzystuje się preparaty monowalentne. Ile dawek szczepionki Hib podaje się według obowiązującego w Polsce harmonogramu? Szczepienie na Hib odbywa się w schemacie czterodawkowym.

Hib szczepionka dawkowanie
– Szczepienie pierwotne: 3 dawki w 7-8 tygodniu życia, 3-4 miesiącu życia oraz 5-6 miesiącu życia.
– Szczepienie uzupełniające w 16-18 miesiącu życia.

Powszechną immunizację wprowadzono w celu zmniejszenia liczby zachorowań. Co jeszcze przemawia za zasadnością szczepionki na Hib?

Czy szczepić się na Hib?

Po pierwsze szczepienia są skutecznym sposobem profilaktyki choroby. Chronią przed ciężką infekcją, a w konsekwencji – przed powikłaniami.

Po drugie, szczepienie na Hib ogranicza zjawisko nosicielstwa bakterii, co zmniejsza rozprzestrzenianie się infekcji i chroni inne dzieci, które np. z powodu przeciwwskazań nie mogą zostać zaszczepione.

Po trzecie, monowalentne szczepionki na Hib zawierają wyłącznie inaktywowane (zabite) bakterie. Oznacza to, że są w pełni bezpieczne i nie mogą wywołać zakażenia. NOP (niepożądane odczyny poszczepienne) są odnotowywane bardzo rzadko i obejmują łagodne, samoistnie ustępujące dolegliwości takie jak lekka gorączka, ból w miejscu podania szczepionki czy gorsze samopoczucie.

Hib szczepionka jest skuteczną i bezpieczną metodą ochrony przed groźnymi, ogólnoustrojowymi infekcjami opon mózgowo-rdzeniowych, krwi, płuc itd. Na pytanie, czy szczepić się na Hib, warto więc odpowiedzieć twierdząco i cieszyć się zdrowiem dziecka.

FAQ - często zadawane pytania

Co to jest Hib?

Hib (Haemophilus influenzae typu b) to bakteria mogąca wywołać inwazyjne choroby różnych narządów/układów w ciele człowieka. Jest szczególnie groźna dla dzieci do 5. roku życia. Zakażenie u małych pacjentów może skutkować zapaleniem płuc, sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Ile dawek szczepionki Hib?

Obowiązkowe szczepienie na Hib w Polsce składa się łącznie z czterech dawek: trzech podstawowych i jednej uzupełniającej. Dzieci, których rodzice zdecydowali się na zastosowanie płatnego preparatu 5w1 lub 6w1 (uodparniające m.in. na Hib) są szczepione według innego schematu: dwu- lub trzydawkowego.

W jakim wieku szczepi się na Hib?

Obowiązkowe szczepienie podstawowe (trzydawkowe) na Hib wykonuje się u niemowląt od 6. tygodnia do 6. miesiąca życia, natomiast dawkę uzupełniającą podaje się maluchom w wieku 16-18 miesięcy.

Jak leczyć Haemophilus influenzae?

W zwalczaniu Hib wykorzystuje się antybiotykoterapię oraz łagodzenie objawów choroby, np. podawanie leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych. W większości (ponad 90%) przypadków w Polsce potrzebna jest hospitalizacja.