Macedonia Północna co przed podróżą, jak zadbać o zdrowie?

Macedonia szczepienia: jak zaplanować zdrowe wakacje 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Macedonia szczepienia COVID-19 Katarzyna Ślusarz | 2023-01-16 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-19)
Nie ma żadnych obowiązkowych szczepionek do Macedonii Północnej, jednak zaleca się uodpornienie na choroby wirusowe (np. odrę, grypę), które są tam groźne wiosną i jesienią. Ponadto, turyści powinni rozważyć szczepienie na WZW, gdyż są szczególnie wrażliwi na tego typu infekcję.

Macedonia Północna nie narzuca ograniczeń dotyczących szczepień, jednak ze względu na niższy poziom opieki zdrowotnej w tym kraju, warto zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem. Ważne są szczepienia rutynowe na choroby wirusowe (m.in. grypę czy ospę) oraz posiadanie aktualnej dawki przypominającej na błonicę, tężec i krztusiec.

Poza tym, w zależności od specyfiki podróży, może przydać się uodpornienie na WZW A i B, meningokoki czy wściekliznę. Na indywidualną konsultację oraz szczepienia najlepiej wybrać się 6-8 tygodni przed wyjazdem.

Macedonia Północna co przed podróżą, jak się przygotować?

Macedonia Północna to bałkańskie państwo słynące z bogatej historii i kultury – m.in. średniowiecznego Klasztoru św. Nauma. Kraj przyciąga także malowniczymi, górskimi parkami narodowymi i rezerwatami przyrody – np. Mawrowo, czy Galiczica. Tamtejsze Jezioro Ochrydzkie i leżące nad nim miasto Ochryda zostały wpisane na światową listę UNESCO. Aby w pełni cieszyć się tymi atrakcjami, warto dowiedzieć się, jakie szczepienia do Macedonii Północnej są zalecane podróżnym (i oczywiście je wykonać).

Poza immunizacją należy pamiętać o profilaktyce chorób zakaźnych. Jest to m.in. higiena żywienia i osobista, stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych oraz unikanie kontaktu ze zwierzętami podczas wypoczynku w plenerze. Dlaczego to takie ważne?

Według MSZ, jakość usług medycznych w Macedonii Północnej odbiega od europejskich standardów. Ponadto, poza Skopje może być problem z dostępem do opieki na odpowiednim poziomie. Aby nie narażać swojego zdrowia, dobrze jest zaplanować wizytę u lekarza medycyny podróży – najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Specjalista zaleci szczepienia do Macedonii Północnej. Jakie?

Macedonia szczepienia podróżnych – na co warto się uodpornić?

Macedonia szczepienia COVID-19 (dane aktualne na 15.06.2022 r.): nie ma żadnych ograniczeń dla niezaszczepionych podróżnych; nie trzeba wykonywać testów przed ani po przyjeździe ani poddawać się kwarantannie. 

Mimo braku obowiązku immunizacji, warto zabezpieczyć swoje zdrowie przed chorobami zagrażającymi w Macedonii Północnej. Zalecenia w tej kwestii są indywidualne, dopasowane do specyfiki podróży i stanu zdrowia pacjenta.

W Macedonii Północnej zagraża Ci kilka chorób

Chroń się przed nimi za pomocą szczepień

MSZ zwraca szczególną uwagę na zagrożenie infekcjami wirusowymi w Macedonii Północnej.
Picie wody z kranu w Macedonii Północnej może skończyć się infekcją: np. biegunką bakteryjną lub żółtaczką typu A.
W wysokim sezonie turystycznym łatwiej o zakażenie meningokokami, które przenoszą się drogą kropelkową, szczególnie w skupiskach ludzkich.
Skuteczne szczepionki. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Macedonii Północnej Umów się na szczepienia do Macedonii Północnej
Macedonia szczepienia na pobyt hotelowy
Macedonia szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe
 • meningokoki
 • WZW B
 • szczepienia rutynowe
 • wścieklizna
 • WZW A i B

O tym, jakie szczepienia do Macedonii Północnej można wykonać w TropicalMed oraz jakie dodatkowe środki ostrożności podjąć podczas podróży, można dowiedzieć się z dalszej części artykułu.

Macedonia szczepienia COVID-19 i inne wykonywane rutynowo

Podróż do Macedonii Północnej powinna być poprzedzona sprawdzeniem swojej historii szczepień. Jeśli nie ma w niej np. dawki przypominającej na błonicę, tężec i krztusiec (co dekadę), warto uzupełnić braki.

Zalecenia w sprawie szczepień do Macedonii Północnej wydaje lekarz medycyny podróży po wnikliwej kwalifikacji. MSZ przestrzega, że wiosną i jesienią w Macedonii Północnej zagrażają infekcje wirusowe. Dlatego warto skonsultować ze specjalistą rutynowe szczepienia na następujące choroby:

 • grypa sezonowa (immunizacja co roku),
 • odra, świnka i różyczka (nie każdy był szczepiony dwoma dawkami),
 • ospa wietrzna (dla niezaszczepionych i/lub tych, którzy nie przechorowali ospy),
 • COVID-19 (szczepienie niedostępne w TropicalMed).

Rutynowe szczepienia do Macedonii Północnej koszt: niektóre (np. podstawowe na błonicę, tężec i krztusiec) figurują w polskim Programie Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe, więc są refundowane przez NFZ. Za inne, np. na ospę lub za dawki przypominające, trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Jeszcze inne są refundowane w 100% tylko dla wąskiego grona (np. na grypę dla kobiet w ciąży i seniorów).

Szczepienia na WZW – jak szybko uodpornić się przed podróżą?

Przed każdą podróżą zaleca się szczepienia na oba typy wirusowego zapalenia wątroby (A oraz B). Jako że rozprzestrzeniają się one inaczej, pozostałe zasady profilaktyki różnią się. Co robić, by nie nabawić się choroby podczas wakacji?

 • WZW typu B można nabawić się przez kontakt z zainfekowaną krwią i/lub stosunki płciowe z nosicielem. Poza szczepieniami warto więc pamiętać o środkach barierowych (m.in. prezerwatywach), ostrożnym udzielaniu pierwszej pomocy czy unikaniu tatuaży/piercingu w niehigienicznych warunkach. 
 • WZW typu A przenosi się drogą pokarmową – to tzw. choroba brudnych rąk. MSZ przestrzega przed piciem wody kranowej w Macedonii Północnej oraz jadaniem w niesprawdzonych miejscach. Nieuodpornieni turyści są szczególnie zagrożeni tą wirusową infekcją wątroby – dlatego immunizacja jest tak ważna.

O tym, jakie szczepienia do Macedonii Północnej należy wykonać, a z jakich zrezygnować, decyduje też historia immunizacji pacjenta. Szczepienia na WZW typu B są w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku (nie trzeba dawek przypominających), a przeciw WZW A każdy musi uodpornić się z własnej kieszeni. Osoby urodzone przed 1994 rokiem, które chcą chronić się przed dwoma typami WZW za pomocą jednej serii szczepień, często wybierają preparat skojarzony.

Skojarzone szczepienia do Macedonii Północnej koszt: preparat w cenie 339 zł/dawka jest podawany w schemacie trzydawkowym.

Dlaczego szczepienia na meningokoki są zalecane podróżnym?

Macedonia Północna cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Oznacza to, że w sezonie można natknąć się na tłumy ludzi. To z kolei doskonałe warunki dla meningokoków – bakterii, które przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Mogą one wywołać sepsę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Aby tego uniknąć, zaleca się szczepienia na meningokoki oraz unikanie dużych skupisk ludzkich.

Komu zagraża wścieklizna w Macedonii Północnej?

Macedonia Północna jest wolna od psiej wścieklizny, ale nie można wykluczyć możliwości przenoszenia wirusa przez ugryzienia dzikich zwierząt. Profilaktyczne szczepienie na wściekliznę przed podróżą jest zalecane tym osobom, które podczas pobytu będą podejmować aktywności narażające ich na częsty kontakt z dziką zwierzyną (np. biwakowanie, zwiedzanie jaskiń). 

Macedonia Północna informacje o pozostałych chorobach – jak im zapobiegać?

Należy pamiętać, że bardzo częste wśród turystów są np. biegunki o różnym pochodzeniu (najczęściej bakteryjnym). Profilaktyka jest podobna jak w przypadku innych chorób brudnych rąk (np. WZW A) – z tą różnicą, że nie ma na nie szczepień ochronnych. Aby uniknąć zaparć w podróży, zaleca się natomiast odpowiednie nawodnienie, ruch czy wybieranie stałych pór posiłków. 

Macedonia Północna co przed podróżą: więcej szczegółów na temat tego, o czym pamiętać przed wyjazdem do Macedonii Północnej, aby uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, można przeczytać na blogu TropicalMed. Sprawdź: biegunki podróżnych lub zaparcia w podróży.

Zarówno po szczegółowe zalecenia dopasowane do podróży, jak i po przydatne szczepienia, warto zgłosić się do TropicalMed. 

Macedonia Północna szczepienia zalecane w TropicalMed

Aby otrzymać najlepiej dopasowane zalecenia dotyczące szczepień i pozostałych zasad profilaktyki chorób w podróży, trzeba zgłosić się do lekarza TropicalMed z przynajmniej wstępnym planem wycieczki. Pozwoli to dobrze ocenić ryzyko poszczególnych chorób. Osoby, które są właśnie na etapie planowania swojego wyjazdu, powinny skorzystać z poniższych informacji praktycznych:

Macedonia – co warto wiedzieć

Stolica: Skopje – średniowieczna twierdza Skopsko Kale czy Stary Bazar to popularne punkty na mapie miasta

Język: macedoński; w miejscach turystycznych nie powinno być problemu z komunikacją po angielsku

Waluta: macedoński denar (MKD); lepiej unikać płacenia w obcych walutach (np. euro)

Wiza: na pobyt do 90 dni nie potrzeba wizy

Klimat: podzwrotnikowy, z długimi i dość suchymi latami oraz chłodnymi zimami (w górach wręcz mroźnymi)

Typ gniazdek elektrycznych: C i F (w Polsce stosuje się C i E)

Flora i fauna: Park Narodowy Pelister wyróżnia się dużą bioróżnorodnością; rośnie tam niemal 30% gatunków drzew Macedonii Północnej

Transport: kursy międzymiastowe i po mieście najlepiej robić autobusami i minibusami; chcąc przyjechać samochodem lub wynająć pojazd, wystarczy polskie prawo jazdy

Bezpieczeństwo: Macedonia Północna to stosunkowo spokojny kraj, co nie oznacza jednak, że można zaniedbywać podstawowe środki ostrożności

Kuchnia: tawcze grawcze na bazie fasoli czy wegetariańskie topeno sirenje to przysmaki, których warto spróbować podczas pobytu w Macedonii Północnej

TropicalMed to sieć ośrodków medycyny podróży, które znajdziesz w Krakowie, Kielcach i Chorzowie (Śląsk). Zarejestruj się przez wygodny system online i przyjdź na szczepienia do Macedonii Północnej (sprawdź cennik). Oferujemy naprawdę duży wybór terminów (nawet w soboty) i brak kolejek – TropicalMed to sposób na szybkie i komfortowe uodpornienie się przed podróżą.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia do Macedonii Północnej?

Przed podróżą do Macedonii Północnej warto zabezpieczyć swoje zdrowie poprzez podjęcie odpowiednich szczepień. Istotne są szczepienia rutynowe (m.in. na grypę i ospę wietrzną) oraz aktualizacja szczepienia przypominającego na błonicę, tężec i krztusiec. Ponadto, w zależności od rodzaju podróży, warto rozważyć zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, meningokokom oraz wściekliźnie.

Czy do Macedonii Północnej potrzebne są szczepienia?

Podróżni nie muszą okazywać żadnych certyfikatów szczepień, jednak zważywszy na gorszy poziom opieki medycznej w Macedonii Północnej, warto zabezpieczyć swoje zdrowie za pomocą immunizacji przed przed podróżą.

Na co uważać w Macedonii?

W Macedonii Północnej należy uważać na infekcje wirusowe, które są groźne szczególnie jesienią i wiosną. Poza tym trzeba unikać picia wody kranowej (także w postaci lodu) oraz jadać w sprawdzonych lokalach gastronomicznych. Warto solidnie zadbać o swoje zdrowie przed podróżą, gdyż świadczenia medyczne w Macedonii są płatne.

Gdzie można wykonać potrzebne szczepienia do Macedonii Północnej w Krakowie?

Szczepienia Macedonia Północna Kraków czekają w ośrodku TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Nasz wykwalifikowany personel najlepiej dobierze preparaty ochronne do Twoich potrzeb w podróży, nie obciążając zbytnio organizmu niepotrzebnymi szczepieniami.

Planujesz wakacje w Macedonii Północnej?

Przyjdź na szczepienia przed podróżą
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: