Jakie szczepienia na Jamajkę wykonać i jak uniknąć chorób?

Jamajka szczepienia – jak zapobiegać chorobom w podróży?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia na Jamajkę Katarzyna Ślusarz | 2023-09-08
Przed podróżą na Jamajkę warto zadbać o odpowiednie szczepienia i przygotowanie zdrowotne. Wizytę najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem 6-8 tygodni, jednak w przypadku braku czasu do ośrodka można zgłosić się później. To ważne ze względu na zmęczenie wielogodzinną podróżą, jet lagiem i gwałtowną zmianą klimatu, które zwiększają podatność organizmu na infekcje.

6-8 tygodni przed podróżą na Jamajkę warto rozważyć szczepienia ochronne i środki ostrożności. Ważna jest dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec oraz uodpornienie na WZW A i B. Dur brzuszny stanowi ryzyko w obszarach o słabych warunkach sanitarnych, denga jest przenoszona przez komary, szczególnie w okresach deszczowych, wścieklizna może występować w populacjach dzikich zwierząt, a meningokoki stanowią zagrożenie w tłocznych miejscach. Na wszystkie te choroby są dostępne szczepienia w TropicalMed. Ponadto, należy pamiętać o zapobieganiu biegunce podróżnych i zakażeniu wirusem Zika.

Jamajka wakacje – jak przygotować się pod kątem zdrowia?

Jamajka to urokliwe państwo wyspiarskie na Morzu Karaibskim, przyciągające przede wszystkim miłośników przyrody i reggae – to właśnie tam urodził się Bob Marley, ikona wspomnianego stylu muzycznego. Planując tak daleką podróż, trzeba odpowiednio przygotować się pod kątem zdrowia.

Najlepiej 6-8 tygodni przed planowaną datą wylotu należy umówić się na konsultację w ośrodku medycyny podróży. Robi się to w celu wykonania najpotrzebniejszych szczepień ochronnych i uzyskania zaleceń dotyczących pozostałych zasad profilaktyki. 

Jamajka szczepienia COVID-19 i inne wymagania – jakie są zasady wjazdu?

Polacy zazwyczaj nie muszą starać się o potwierdzenie immunizacji certyfikatami. Jamajka szczepienia COVID-19 (i pozostałe obostrzenia) zostały zniesione 15 kwietnia, natomiast obowiązek uodpornienia na żółtą febrę dotyczy tylko osób przybywających z krajów zagrożonych tą wirusową chorobą tropikalną przenoszoną przez komary (Polska nie jest jednym z nich)

Jamajka szczepienia obowiązkowe: w przypadku podróży z przesiadką powyżej 12h w kraju występowania żółtej febry, Polacy w wieku ≥1. roku życia muszą mieć tzw. żółtą książeczkę. Można ją wygodnie wyrobić w TropicalMed.

Na podróże trwające do 30 dni nie trzeba mieć wizy, natomiast bilet powrotny i określoną ilość środków finansowych już tak. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane przy wjeździe, warto jednak wykupić polisę od międzynarodowej firmy, gdyż świadczenia lekarskie są płatne.

Jakie szczepienia na Jamajkę warto wykonać?

U lekarza medycyny podróży można liczyć na indywidualne wytyczne, dopasowane do swojego stanu zdrowia i predyspozycji oraz planu wycieczki po Jamajce. W poniższej tabeli można znaleźć ogólny wykaz szczepień, które mogą przydać się podczas podróży.

Zadbaj o siebie przed wylotem na Jamajkę

Zgłoś się na szczepienia w TropicalMed

Warunki higieniczno-sanitarne na Jamajce są gorsze niż w Polsce, co niesie ryzyko zachorowania na WZW A czy dur brzuszny.
Na Jamajce występują komary przenoszące choroby takie jak denga czy zika; na pierwszą z nich są dostępne szczepienia w TropicalMed.
Jamajka jest nieco bardziej obciążona WZW B niż Polska, dlatego podróżnym zaleca się szczepienia ochronne.
Bogata oferta szczepionek. Duża dostępność terminów. Indywidualne zalecenia.
kobieta po szczepieniu. Jamajka szczepienia COVID-19 Zarezerwuj termin szczepień
Jamajka wakacje/pobyt turystyczny
Jamajka podróż służbowa/pobyt hotelowy
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW A i B
  • wścieklizna
  • dur brzuszny
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW A i B
  • meningokoki
  • denga

Szczepienia na Jamajkę koszt: posiadając indywidualną listę zalecanych szczepień, warto zapoznać się z ofertą TropicalMed, by sprawdzić ceny poszczególnych preparatów oraz dostępne pakiety (np. hotelowy), umożliwiające obniżenie kosztów immunizacji – sprawdź cennik.

Błonica, tężec, krztusiec

W razie skaleczenia (tężec) lub infekcji drogą kropelkową (błonica, krztusiec) aktualne szczepienie stanowi skuteczną ochronę przed najpoważniejszymi konsekwencjami wszystkich trzech chorób. Podstawową immunizację raczej każdy ma za sobą, jednak o pojedynczą dawkę przypominającą co 10 lat (szczególnie przed podróżą) trzeba zadbać na własną rękę.

WZW A i B

Wirusowe zapalenie wątroby może przenosić się drogą pokarmową, tj. po spożyciu skażonej wody/żywności i wprowadzeniu drobnoustrojów brudnymi rękami (WZW A) lub przez krew i drogą płciową (WZW B). Szczepienia na Jamajkę są ważne z kilku względów:

WZW A – zważając na niepewność jakości wody i warunków sanitarnych w niektórych regionach wyspy, należy wykonać szczepienie i przestrzegać zasad higieny.

WZW B – Jamajka jest bardziej obciążona wirusem HBV, toteż ryzyko zakażenia w podróży jest wyższe. Osoby urodzone przed wprowadzeniem powszechnej immunizacji w latach 1994-96 powinny zaszczepić się przed podróżą.

WZW szczepienia na Jamajkę koszt: osoby, które chcą uodpornić się na oba typy żółtaczki za pomocą jednej serii szczepień, powinny rozważyć szczepienie skojarzone w cenie --- zł/dawka.

Dur brzuszny

Dur brzuszny na Jamajce stanowi zagrożenie zwłaszcza w obszarach o słabych warunkach sanitarnych oraz w przypadku dłuższych pobytów. Chcąc uniknąć infekcji z wysoką gorączką i dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, podróżujący powinni przestrzegać higieny, unikać spożywania niepewnych produktów (np. jedzenia ulicznego) oraz rozważyć szczepienie przeciwko durowi brzusznemu przed wyjazdem.

Jakie szczepienia na Jamajkę na dur: w TropicalMed są dostępne dwa warianty szczepień – w formie trzech doustnych kapsułek lub pojedynczego zastrzyku.

Denga

Denga (gorączka krwotoczna) stanowi zagrożenie na Jamajce ze względu na obecność komarów przenoszących wirusa; występujące tam okresy deszczowe sprzyjają rozwojowi komarów. Infekcje dengą są częste szczególnie w obszarach miejskich i podmiejskich. Podróżujący powinni stosować środki ochrony się przed ukąszeniami i wykonać szczepienie.

Wścieklizna

Wścieklizna stanowi zagrożenie na Jamajce, ponieważ jest może być obecna w populacjach dzikich zwierząt, głównie nietoperzy. Osoby narażone na wzmożony kontakt ze zwierzętami (potencjalnie zakażonymi), powinny skonsultować z lekarzem profilaktyczne szczepienie. Wścieklizna jest bowiem śmiertelną chorobą bez natychmiastowego szczepienia poekspozycyjnego po ugryzieniu (rzadziej polizaniu).

Meningokoki

Przebywanie w tłocznych miejscach, takich jak np. najpopularniejsze hotele na Jamajce, może zwiększyć ryzyko zakażenia meningokokowego, szczególnie jeśli w danym obiekcie pojawi się przypadek zakażenia lub bezobjawowy nosiciel. Planując podróż, warto skonsultować z lekarzem ryzyko zakażenia się drogą kropelkową w danym miejscu i w razie potrzeby przyjąć szczepienie na meningokoki.

Jamajka choroby, na które nie ma szczepień – jak im zapobiegać?

Należy pamiętać, że na niektóre choroby nie ma dostępnych szczepionek, dlatego trzeba jeszcze gorliwiej stosować się do zasad profilaktyki. O czym pamiętać, by nie chorować na wakacjach?

  • Zika – to tropikalna choroba, groźna szczególnie dla kobiet w ciąży, przenoszona przez komary. Zapobieganie ukąszeniom poprzez stosowanie repelentów i moskitier oraz zakładanie ubrań zakrywających skórę to kluczowe elementy profilaktyki.
  • Biegunki podróżnych – stosowanie się do wspomnianych już w tekście zasad higieny osobistej i żywienia jest bardzo ważne w zapobieganiu dokuczliwym dolegliwościom.

Jamajka jak się przygotować, co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Jamajka to raj dla miłośników słońca, muzyki i przygód na Karaibach. Oto zbiór praktycznych informacji i ciekawostek, które mogą się przydać osobom planującym podróż:

Jamajka – co warto wiedzieć

Stolica: Kingston – Muzeum Sztuki Narodowej oraz Boba Marleya to z pewnością dwa najpopularniejsze atrakcje w stolicy

Język: angielski, kreolski

Waluta: dolar jamajski (JMD)

Typ gniazdek elektrycznych: A i B;w Polsce jest C i E, przez co potrzebny będzie adapter

Klimat: tropikalny – ciepły i wilgotny przez cały rok; od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami

Plaże: Turtle Beach w Ocho Rios czy Seven Mile Beach w Negril to tylko wybrane przykłady rajskich plaż na Jamajce

Flora i fauna: dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe Gór Błękitnych i Gór John Crow wpisano na listę UNESCO

Transport: najlepszym sposobem jest wynajem roweru lub samochodu

Bezpieczeństwo: na Jamajce panuje dość wysoki poziom przestępczości pospolitej; dodatkowe zagrożenie stanowią wspomniane wcześniej huragany oraz trzęsienia ziemi

Kuchnia: mięsne patty w cieście czy bammy z manioku to przysmaki, których warto skosztować podczas pobytu na Jamajce

Posiadając plan podróży na Jamajkę, można udać się do lekarza medycyny podróży. Specjalista oceni wyjazd pod kątem zagrożeń dla zdrowia i wyda indywidualne zalecenia. To pozwoli Ci cieszyć się spokojem i zdrowiem podczas pobytu na rajskiej Jamajce.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Jamajki potrzebne są szczepienia?

Obowiązkowe szczepienia do Jamajki dotyczą tylko osób, które wcześniej przebywały minimum 12 godzin w kraju zagrożonym żółtą febrą. Planując wieloprzystankową podróż lub długą przesiadkę w takim miejscu, należy wykonać szczepienie i wyrobić żółtą książeczkę.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Jamajki?

W Jamajce zaleca się dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec oraz szczepienia na WZW A i B, dengę, wściekliznę i meningokoki. Należy pamiętać, że wytyczne w tym zakresie są wydawane indywidualnie.

Gdzie wykonać szczepienia na Jamajkę w Krakowie?

Szczepienia Jamajka Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Cechą wyróżniającą nasz ośrodek jest dostępność preparatu na dengę oraz możliwość wyboru terminu wizyty szczepiennej od poniedziałku do soboty.

Czy na Jamajce jest malaria?

Jamajka jest uważana za kraj wolny od malarii, co nie oznacza braku zagrożenia ze strony komarów. Przenoszą one bowiem dengę i zikę – tropikalne choroby, które mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje.

Wypoczywaj bezpiecznie na słonecznej Jamajce

Zadbaj o szczepienia ochronne przed wylotem
Zarezerwuj termin szczepień
Czytaj więcej: