Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Jakie szczepienia na Jamajkę wykonać i jak uniknąć chorób?

Jamajka szczepienia: jak zapobiegać chorobom? [zasady 2024]

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia na Jamajkę Katarzyna Ślusarz | 2023-09-08 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-14)
Przed podróżą na Jamajkę warto zadbać o odpowiednie szczepienia i przygotowanie zdrowotne. Wizytę najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem 6-8 tygodni, jednak w przypadku braku czasu do ośrodka można zgłosić się później. To ważne ze względu na zmęczenie wielogodzinną podróżą, jet lagiem i gwałtowną zmianą klimatu, które zwiększają podatność organizmu na infekcje.

6-8 tygodni przed podróżą na Jamajkę warto rozważyć szczepienia ochronne i środki ostrożności. Ważna jest dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec oraz uodpornienie na WZW A i B. Dur brzuszny stanowi ryzyko w obszarach o słabych warunkach sanitarnych, denga jest przenoszona przez komary, szczególnie w okresach deszczowych, wścieklizna może występować w populacjach dzikich zwierząt, a meningokoki stanowią zagrożenie w tłocznych miejscach. Na wszystkie te choroby są dostępne szczepienia w TropicalMed. Ponadto, należy pamiętać o zapobieganiu biegunce podróżnych i zakażeniu wirusem Zika.

Jamajka szczepienia COVID-19 i żółta febra – jakie są zasady wjazdu?

Jamajka to urokliwe państwo wyspiarskie na Morzu Karaibskim, przyciągające przede wszystkim miłośników przyrody i reggae – to właśnie tam urodził się Bob Marley, ikona wspomnianego stylu muzycznego. Planując tak daleką podróż, trzeba odpowiednio przygotować się pod kątem zdrowia. Najlepiej 6-8 tygodni przed planowaną datą wylotu należy umówić się na konsultację w ośrodku medycyny podróży. Robi się to w celu wykonania najpotrzebniejszych szczepień ochronnych i uzyskania zaleceń dotyczących pozostałych zasad profilaktyki. 

Jamajka szczepienia COVID-19 (dane aktualne na 16.04.2022 r.): Polacy nie muszą starać się o negatywny test na koronawirusa czy potwierdzenie immunizacji certyfikatami. Wszelkie obostrzenia wjazdowe zostały bowiem zniesione[1].

Obowiązek uodpornienia na żółtą febrę dotyczy tylko osób przybywających z krajów zagrożonych tą wirusową chorobą tropikalną przenoszoną przez komary (Jamajka ani Polska do nich nie należą). W przypadku podróży z przesiadką powyżej 12h w kraju występowania żółtej febry, Polacy w wieku ≥1. roku życia muszą mieć tzw. żółtą książeczkę[2]. Można ją wygodnie wyrobić w TropicalMed.

Na podróże trwające do 30 dni nie trzeba mieć wizy, natomiast bilet powrotny i określoną ilość środków finansowych już tak[3]. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane przy wjeździe, warto jednak wykupić polisę od międzynarodowej firmy, gdyż świadczenia lekarskie są płatne. Aby w pełni skorzystać z atrakcji, jakie zapewnia Jamajka szczepienia warto wykonać w specjalistycznym ośrodku, jakim jest TropicalMed.

Jakie szczepienia na Jamajkę wykonać i ile to kosztuje?

U lekarza medycyny podróży można liczyć na indywidualne wytyczne, dopasowane do swojego stanu zdrowia i predyspozycji oraz planu wycieczki po Jamajce. W poniższej tabeli można znaleźć ogólny wykaz szczepień, które mogą przydać się podczas podróży.

Jamajka wakacje/pobyt turystyczny
Jamajka podróż służbowa/pobyt hotelowy
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW A i B
  • wścieklizna
  • dur brzuszny
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW A i B
  • meningokoki
  • denga

Szczepienia na Jamajkę koszt: posiadając indywidualną listę zalecanych szczepień, warto zapoznać się z ofertą TropicalMed, by sprawdzić ceny poszczególnych preparatów (za dawkę) oraz dostępne pakiety (np. Hotelowy), umożliwiające obniżenie kosztów immunizacji (sprawdź cennik). Wybierając szczepionki poza zestawem, należy doliczyć koszt kwalifikacji lekarskiej (raz na wizytę) w wysokości 70 zł.

Zadbaj o siebie przed wylotem na Jamajkę

Zgłoś się na szczepienia w TropicalMed

Warunki higieniczno-sanitarne na Jamajce są gorsze niż w Polsce, co niesie ryzyko zachorowania na WZW A czy dur brzuszny.
Na Jamajce występują komary przenoszące choroby takie jak denga czy zika; na pierwszą z nich są dostępne szczepienia w TropicalMed.
Jamajka jest nieco bardziej obciążona WZW B niż Polska, dlatego podróżnym zaleca się szczepienia ochronne.
Bogata oferta szczepionek. Duża dostępność terminów. Indywidualne zalecenia.
kobieta po szczepieniu. Jamajka szczepienia COVID-19 Zarezerwuj termin szczepień

Błonica, tężec, krztusiec

W razie skaleczenia (tężec) lub infekcji drogą kropelkową (błonica, krztusiec) aktualne szczepienie stanowi skuteczną ochronę przed groźnymi konsekwencjami wszystkich trzech chorób. W przypadku tężca jest to ciężka choroba neurologiczna z napadami skurzy mięśni całego ciała, w przypadku krztuśca ataki kaszlu z lepką, utrudniającą oddychanie wydzieliną, a w przypadku błonicy – narośle na gardle czy krtani, blokujące przepływ powietrza.

Podstawową immunizację raczej każdy ma za sobą, jednak o pojedynczą dawkę przypominającą co 10 lat (szczególnie przed podróżą) trzeba zadbać na własną rękę.

WZW A i B

Wirusowe zapalenie wątroby może przenosić się drogą pokarmową, tj. po spożyciu skażonej wody/żywności i wprowadzeniu drobnoustrojów brudnymi rękami (WZW A) lub przez krew i drogą płciową (WZW B). Dla osób, którym marzy się Jamajka bezpieczeństwo zdrowotne może być zagrożone z kilku względów:

  • WZW typu A – zważając na niepewność jakości wody i warunków sanitarnych w niektórych regionach wyspy, należy wykonać szczepienie i przestrzegać zasad higieny.
  • WZW typu B – Jamajka jest bardziej obciążona wirusem HBV, toteż ryzyko zakażenia w podróży jest wyższe[4]. Osoby urodzone przed wprowadzeniem powszechnej immunizacji w latach 1994-96 powinny zaszczepić się przed podróżą.

WZW szczepienia na Jamajkę koszt: osoby, które chcą uodpornić się na oba typy żółtaczki za pomocą jednej serii szczepień (miesiąc 0-1-6), powinny rozważyć szczepienie skojarzone w cenie 399 zł/dawka.

Immunizacja chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby, które może wystąpić jako ciężka infekcja z bólem brzucha, skrajnym zmęczeniem, nudnościami i wymiotami, odbarwionym stolcem czy żółtaczką (zażółceniem skóry i oczu). Wariant B może mieć groźny, bezobjawowy i przewlekły przebieg, prowadzący nawet do raka wątroby.

Denga

Denga, wirusowa gorączka krwotoczna która początkowo objawia się wysypką czy bólem głowy, oczodołów, mięśni i stawów, stanowi zagrożenie na Jamajce ze względu na obecność komarów przenoszących wirusa. Występujące tam okresy deszczowe (czerwiec-wrzesień) sprzyjają rozwojowi owadów. Region Ameryk WHO jest najbardziej obciążony dengą, a amerykańska organizacja CDC ogłosiła pierwszy alert zagrożenia zdrowia z powodu tej choroby[5].

Infekcje dengą są częste szczególnie w obszarach miejskich i podmiejskich[6]Podróżujący powinni stosować środki ochrony przed ukąszeniami (moskitiery, repelenty, zakrywająca odzież) i wykonać dwudawkowe szczepienie, podawane w miesiącach 0 i 3.

Meningokoki

Przebywanie w tłocznych miejscach, takich jak np. najpopularniejsze hotele na Jamajce, może zwiększyć ryzyko zakażenia meningokokowego, szczególnie jeśli w danym obiekcie pojawi się przypadek zakażenia lub bezobjawowy nosiciel. Infekcja może mieć gwałtowny przebieg i doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy. Planując podróż, warto skonsultować z lekarzem ryzyko zakażenia się drogą kropelkową w danym miejscu i w razie potrzeby przyjąć szczepienie na meningokoki.

Dur brzuszny

Dur brzuszny na Jamajce stanowi zagrożenie zwłaszcza w obszarach o słabych warunkach sanitarnych oraz w przypadku dłuższych pobytów. Chcąc uniknąć infekcji z wysoką gorączką i dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi (m.in. zaparciami i wzdęciami), podróżujący powinni przestrzegać higieny, unikać spożywania niepewnych produktów (np. jedzenia ulicznego) i picia nieuzdatnionej wody oraz rozważyć szczepienie przeciwko durowi brzusznemu przed wyjazdem.

Jakie szczepienia na Jamajkę na dur: w TropicalMed są dostępne dwa warianty szczepień – w formie trzech doustnych kapsułek (dzień 1-3-5) lub pojedynczego zastrzyku.

Wścieklizna

Wścieklizna stanowi zagrożenie na Jamajce, ponieważ może być obecna w populacjach dzikich zwierząt, głównie nietoperzy[7]. Osoby narażone na wzmożony kontakt ze zwierzętami (potencjalnie zakażonymi), powinny skonsultować z lekarzem profilaktyczne szczepienie; jest ono zazwyczaj trzydawkowe, podawane w dniach 0, 7 i 21/28. Wścieklizna jest bowiem śmiertelną chorobą bez natychmiastowego szczepienia poekspozycyjnego po ugryzieniu (rzadziej polizaniu).

Jamajka bezpieczeństwo a brak szczepionek – jak uniknąć innych chorób?

Należy pamiętać, że na niektóre choroby nie ma dostępnych szczepionek, dlatego trzeba jeszcze gorliwiej stosować się do zasad profilaktyki. O czym pamiętać, by nie chorować na wakacjach?

  • Zika – to tropikalna choroba, groźna szczególnie dla kobiet w ciąży, przenoszona przez komary; zapobieganie ukąszeniom poprzez stosowanie repelentów i moskitier oraz zakładanie ubrań zakrywających skórę to kluczowe elementy profilaktyki.
  • Biegunki podróżnych – stosowanie się do zasad higieny osobistej i żywienia (mycie rąk, uzdatnianie wody, jadanie sprawdzonych produktów, unikanie lodu w napojach) jest bardzo ważne w zapobieganiu dokuczliwym dolegliwościom.

Poza chorobami zakaźnymi, trzeba mieć na uwadze ochronę przed słońcem – kremy z filtrem UV, przyciemniane okulary, zakrywająca ciało, przewiewna odzież oraz nakrycie głowy to sprzymierzeńcy w walce z poparzeniami słonecznymi. Jako że lot na Jamajkę trwa wiele godzin i wiąże się z przekroczeniem wielu stref czasowych, warto też poznać sposoby na jet lag.

W TropicalMed można nie tylko wykonać wszystkie niezbędne szczepienia, ale także uzyskać kompletne i jasne informacje na temat profilaktyki chorób. Lekarz doradzi też, jak wyposażyć apteczkę podróżną (m.in. w podstawowe leki i środki do dezynfekcji dłoni i wody) oraz jak postępować podczas pobytu na Jamajce, by nie narażać się na poszczególne choroby.

Jamajka wakacje: jak przygotować się do wyjazdu?

Jamajka to raj dla miłośników słońca, muzyki i przygód na Karaibach. Jako że wizyta u lekarza medycyny podróży TropicalMed powinna być poprzedzona sporządzeniem przynajmniej wstępnego planu podróży, warto sprawdzić praktyczne informacje i ciekawostki przedstawione poniżej. Mogą one pomóc w planowaniu podróży.

Jamajka wakacje – co warto wiedzieć

Stolica: Kingston – Muzeum Sztuki Narodowej oraz Boba Marleya to z pewnością dwa najpopularniejsze atrakcje w stolicy

Język: angielski, kreolski

Waluta: dolar jamajski (JMD)

Typ gniazdek elektrycznych: A i B;w Polsce jest C i E, przez co potrzebny będzie adapter

Klimat: tropikalny – ciepły i wilgotny przez cały rok; od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami

Plaże: Turtle Beach w Ocho Rios czy Seven Mile Beach w Negril to tylko wybrane przykłady rajskich plaż na Jamajce

Flora i fauna: dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe Gór Błękitnych i Gór John Crow wpisano na listę UNESCO

Transport: najlepszym sposobem jest wynajem roweru lub samochodu

Bezpieczeństwo: na Jamajce panuje dość wysoki poziom przestępczości pospolitej; dodatkowe zagrożenie stanowią wspomniane wcześniej huragany oraz trzęsienia ziemi

Kuchnia: mięsne patty w cieście czy bammy z manioku to przysmaki, których warto skosztować podczas pobytu na Jamajce

Posiadając plan podróży na Jamajkę, można udać się do lekarza medycyny podróży. Specjalista oceni wyjazd pod kątem zagrożeń dla zdrowia i wyda indywidualne zalecenia. To pozwoli Ci cieszyć się spokojem i zdrowiem podczas pobytu na rajskiej Jamajce.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Jamajki potrzebne są szczepienia?

Obowiązkowe szczepienia do Jamajki dotyczą tylko osób, które wcześniej przebywały minimum 12 godzin w kraju zagrożonym żółtą febrą. Planując wieloprzystankową podróż lub długą przesiadkę w takim miejscu, należy wykonać szczepienie i wyrobić żółtą książeczkę.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Jamajki?

W Jamajce zaleca się dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec oraz szczepienia na WZW A i B, dengę, wściekliznę i meningokoki. Należy pamiętać, że wytyczne w tym zakresie są wydawane indywidualnie.

Gdzie wykonać szczepienia na Jamajkę w Krakowie?

Szczepienia Jamajka Kraków można wykonać w TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. Cechą wyróżniającą nasz ośrodek jest dostępność preparatu na dengę oraz możliwość wyboru terminu wizyty szczepiennej od poniedziałku do soboty.

Czy na Jamajce jest malaria?

Jamajka jest uważana za kraj wolny od malarii, co nie oznacza braku zagrożenia ze strony komarów. Przenoszą one bowiem dengę i zikę – tropikalne choroby, które mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Wybierając się do TropicalMed, warto posiadać szczegółowe informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, a także trasy, terminu i specyfiki podróży na Jamajkę. W przypadku preparatu doustnego na dur brzuszny, zaleca się powstrzymanie się od jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. Decydując się na szczepienie iniekcyjne, warto założyć wygodne ubranie, aby umożliwić szybkie odkrycie ramienia do wkłucia. Na wizycie nie może zabraknąć dokumentu tożsamości, dlatego należy go ze sobą zabrać.

Wypoczywaj bezpiecznie na słonecznej Jamajce

Zadbaj o szczepienia ochronne przed wylotem
Zarezerwuj termin szczepień
Czytaj więcej: