Zalecenia dotyczące szczepień zalecanych przed podróżą do USA różnią się w zależności od charakteru pobytu (biznesowy, turystyczny, edukacyjny). Bez względu na cel wyjazdu, do lekarza medycyny podróży należy zgłosić się od 6 do 8 tygodni wcześniej, aby zdążyć wykonać szczepienia m.in. na WZW A i B, meningokoki, grypę oraz błonicę, tężec i krztusiec.
Stany Zjednoczone znajdują się w TOP 3 najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. Nic dziwnego – znajdują się tam najpopularniejsze atrakcje, takie jak Statua Wolności, wodospad Niagara, kolorowy Park Narodowy Yellowstone czy monumentalne płaskorzeźby Mount Rushmore.
USA szczepienia – kiedy? Aby pobyt w USA był udany, 6-8 tygodni przed wyjazdem warto zaplanować wizytę u lekarza medycyny podróży.
Dlaczego immunizacja przed podróżą jest ważna? Po pierwsze, ze względów ekonomicznych. Poziom opieki lekarskiej w Stanach jest na bardzo wysokim poziomie – niestety, wprost proporcjonalnie do cen. Usługi medyczne są bardzo drogie także w zamorskich terytoriach USA – na Hawajach, Wyspach Dziewiczych czy w Portoryko. Lepiej zaszczepić się w Polsce niż narażać się na wydatki związane z chorowaniem za granicą.
Po drugie, podróż do Stanów jest nie lada wyzwaniem – znaczna różnica czasu i długi lot mogą negatywnie wpływać na kondycję przyjezdnych. Osłabiony organizm jest łatwym celem dla drobnoustrojów chorobotwórczych w USA – szczepienia ochronne pozwalają zadbać o swoje zdrowie i nie tracić czasu na chorowanie.
Stany Zjednoczone szczepienia obowiązkowe – czy do USA trzeba się szczepić?
Wyjeżdżający za ocean zastanawiają się, czy do USA trzeba się szczepić. Do niedawna w przypadku wyjazdów biznesowych i turystycznych, niezbędna była immunizacja na COVID-19.
Szczepienia USA COVID-19 (dane aktualne na dzień 11.05.2023 r.) od 12 maja 2023 roku przestały obowiązywać obostrzenia związane z podróżowaniem, a więc szczepienia do USA na COVID-19 nie są już obowiązkowe.
Szczepienia do USA mają charakter opcjonalny – nie ma obowiązku przedstawiania żadnych zaświadczeń. Chcąc chronić swoje zdrowie podczas podróży, warto jednak rozważyć immunizację.
USA szczepienia zalecane – od czego zależą wytyczne lekarza?
Aby nie narażać swojego zdrowia i w pełni skorzystać z atrakcji Stanów Zjednoczonych, warto zadbać o swoje zdrowie przed podróżą. Jakie szczepienia do USA warto wykonać?
Wyjazd służbowy
| Wyjazd na studia
| Pobyt w hotelu
| Wycieczka objazdowa |
- meningokoki
- błonica, tężec, krztusiec
- grypa
| o tym, czy do USA trzeba się szczepić, chcąc rozpocząć studia, można przeczytać w artykule: wymagania wizowe. | - WZW A i B
- meningokoki
- błonica, tężec, krztusiec
- grypa
| - WZW A i B
- błonica, tężec, krztusiec
- wścieklizna
|
Jak widać to, jakie szczepienia przed wyjazdem do USA się przydadzą, zależy m.in. od specyfiki wyjazdu. Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na zalecenia lekarza medycyny podróży są indywidualne predyspozycje pacjenta. Dlatego warto zgłosić się na konsultację przed wylotem.
Chcąc dowiedzieć się więcej na temat zagrożenia poszczególnymi chorobami w USA oraz metodach ich zapobiegania, warto zapoznać się z poniższymi informacjami:
Szczepienia USA przeciw WZW
Szczepienia na oba typy żółtaczki są zalecane podróżnym. Uodpornienie za pomocą jednej serii umożliwia preparat skojarzony Twinrix Adult. Można też skorzystać z preparatów pojedynczych.
Jakie szczepienia do USA na WZW:
- Avaxim 160 U lub Havrix na WZW typu A; poza szczepieniami zaleca się zachowanie higieny osobistej. Według CDC, najwięcej przypadków odnotowuje się w stanach Georgia i Indiana. WZW A w USA przenosi się częściej przez kontakt z nosicielem, a nie przez skażoną wodę lub żywność.
- Engerix B lub Euvax B na WZW typu B; to szczepienie obowiązkowe w Polsce od 1994 roku, toteż część społeczeństwa jest chroniona – reszta musi uodpornić się z własnej kieszeni. WZW B przenosi się przez krew i drogą płciową, toteż ważne jest unikanie kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela.
Wszystkie wymienione wyżej preparaty są dostępne w TropicalMed i skutecznie chronią przed groźnym zakażeniem wątroby.
USA szczepienia zalecane na meningokoki
Meningokoki to bakterie przenoszone drogą kropelkową, a więc łatwo o zakażenie w zatłoczonych miejscach – np. w amerykańskich metropoliach w sezonie turystycznym. Nocleg w obłożonym hotelu także niesie ryzyko kontaktu z potencjalnym nosicielem. Aby się chronić, zaleca się szczepienia na meningokoki.
USA szczepienie na wściekliznę – dla kogo?
Stany Zjednoczone są wolne od wścieklizny psów, jednak planując wypoczynek na łonie natury, gdzie można spotkać nietoperze, szopy pracze, skunksy i lisy, warto pomyśleć o immunizacji. Według CDC, co roku zgłasza się tam około 5 tys. przypadków wścieklizny – ponad 90% u dzikich zwierząt. Szczepienia na wściekliznę do USA są zalecane tylko w wybranych przypadkach.
Stany Zjednoczone szczepienia rutynowe
Wśród najczęstszych błędów planowania podróży można wyróżnić bagatelizowanie szczepień rutynowych. To błąd! Jakie szczepienia przed wyjazdem do USA warto wykonać?
- Błonica, tężec i krztusiec – szczepienie obowiązkowe w Polsce, jednak dające tylko 10 lat ochrony. Jeśli odporność wygasa przed wyjazdem do USA, zaleca się szczepienie przypominające (pojedyncze na wszystkie trzy choroby). To o tyle ważne, że według CDC krztusiec w Stanach jest powszechny i wywołuje epidemie. Szczegóły dla podróżujących do USA szczepienie koklusz.
- Grypa – mimo zaleceń lekarzy, w Polsce poziom wyszczepienia na grypę jest naprawdę niski. Przed wyjazdem do Stanów warto się jednak uodpornić. W obecnym sezonie epidemicznym odnotowuje się rekordową liczbę zakażeń – szczególnie w stanach New York City, Colorado, Massachusetts, Idaho, Nebraska i Maine. Aby nie narażać swojego zdrowia, warto wykonać szczepienie na grypę.
Na wszystkie choroby wymienione w artykule można zaszczepić się w TropicalMed (sprawdź cennik).
Jak chronić się przed chorobami w USA, na które nie ma szczepień?
Szczepienia to najlepsza metoda profilaktyki, lecz nie zawsze jest dostępna. Dlatego należy pamiętać o pozostałych zasadach zapobiegania chorób zakaźnych. Jakich?
Borelioza – to infekcja bakteryjna, która występuje najczęściej w północno-wschodnich stanach USA. Jest przenoszona przez kleszcze, więc żeby zapobiegać zakażeniom, trzeba chronić się przed ukąszeniami tych pajęczaków. Sprawdź: profilaktyka boreliozy.
Podróżnym mogą też doskwierać problemy ze strony układu pokarmowego. Ważne jest więc m.in. wprowadzanie odpowiednich pokarmów do swojej diety i dobry poziom nawodnienia. Więcej szczegółów w: zaparcia na wyjazdach.
Stany Zjednoczone co przed podróżą?
Zalecenia dotyczące immunizacji i zasad profilaktyki mogą się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta i celu wycieczki. Przykładowo, wybierający się w Góry Kaskadowe raczej nie muszą obawiać się o zakażenie meningokokami, jednak powinni pomyśleć o lekach na chorobę wysokościową i odpowiedniej aklimatyzacji.
Od specyfiki wyjazdu zależą nie tylko zalecenia zdrowotne, ale i formalności. Przykładowo, planując podróż służbową czy turystyczną do USA nie trzeba wyrabiać wizy, natomiast przyszli studenci amerykańskich uczelni muszą wyrobić tego typu dokument.
Brak konieczności wyrabiania wizy nie oznacza całkowitego braku formalności – niezbędna jest jednak rejestracja w systemie ETSA (esta.cbp.dhs.gov). W formularzu online trzeba podać swoje personalia, informacje kontaktowe oraz dane działającej karty kredytowej. Na przetworzenie danych czeka się do 3 dni, po czym na wskazany adres e-mail przychodzi potwierdzenie rejestracji. Należy je wydrukować i zabrać ze sobą do samolotu.
USA – co warto wiedzieć
Stolica: Waszyngton – znajduje się tam największa biblioteka współczesnego świata.
Waluta: dolar amerykański (USD); zaleca się korzystanie z kart kredytowych, które są najpowszechniejszą metodą płatności w USA.
Klimat: zróżnicowany w zależności od destynacji – od subpolarnego na Alasce do tropikalnego na Hawajach.
Flora i fauna: Warto odwiedzić największy w USA i trzeci pod względem wielkości na świecie Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza.
Bezpieczeństwo: USA to kraj zagrożony terroryzmem; poza tym, zdarzają się tam trzęsienia ziemi i huragany. Warto więc zarejestrować się do systemu Odyseusz, który powiadamia o niebezpieczeństwach.
Po szczepienia do USA i zalecenia dopasowane do specyfiki wycieczki najlepiej wybrać się do TropicalMed. Są tu dostępne wszystkie zalecane i obowiązkowe preparaty ochronne, a o zdrowie podróżnych dbają wykwalifikowani lekarze. Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do USA potrzebne są szczepienia?
Chcąc podróżować do Stanów Zjednoczonych, nie trzeba już być zaszczepionym przeciwko COVID-19. W pozostałych przypadkach immunizacja także ma charakter opcjonalny (z wyjątkiem osób aplikujących na studia w USA).
Gdzie można wykonać potrzebne szczepienia do USA w Krakowie?
Szczepienia USA Kraków na wszystkie choroby, które zagrażają przyjezdnym są dostępne w TropicalMed. W naszym ośrodku konsultacja medyczna przed podróżą i szczepienia odbywają się w jednym miejscu, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Czy w Stanach jest drogo jeśli chodzi o koszty leczenia?
Leczenie w Stanach Zjednoczonych jest naprawdę bardzo kosztowne. Przykładowo, w przypadku choroby wymagającej hospitalizacji, turysta musi się liczyć z rachunkiem w wysokości minimum 2 tys. dolarów. Z tego względu lepiej zadbać o swoje zdrowie jeszcze przed wylotem z Polski – przyjść do TropicalMed po niezbędne szczepienia i zalecenia dotyczące profilaktyki.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do USA?
W USA można nabawić się chorób takich jak żółtaczka typu A i B, zakażenie meningokokowe czy grypa. Przed wyjazdem warto też pamiętać o szczepieniach rutynowych, takich jak m.in. dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec.