Jakie szczepienia przed wyjazdem do USA są zalecane i obowiązkowe?

Jakie szczepienia do USA wykonać przed podróżą w 2024 roku?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia do usa Katarzyna Ślusarz | 2023-02-01 (ostatnia aktualizacja: 2024-05-27)
Planując podróż do USA, warto zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby, grypę, błonicę, tężec i krztusiec oraz (rzadziej) meningokoki czy wściekliznę. Immunizacja pozwoli uniknąć lub złagodzić objawy infekcji, a co za tym idzie – sporo zaoszczędzić. Usługi medyczne w Stanach są bowiem bardzo drogie. Zapraszamy do TropicalMed!

Portoryko, Alaska i Hawaje szczepienia: ten artykuł dotyczy kontynentalnej części USA, znajdującej się na południe od Kanady. Po informacje dla największego i najmłodszego ze stanów oraz terytorium zależnego warto zajrzeć do poszczególnych odnośników: Alaska szczepienia, Hawaje szczepienia, Portoryko szczepienia.

Zalecenia dotyczące szczepień zalecanych przed podróżą do USA różnią się w zależności od charakteru pobytu (biznesowy, turystyczny, edukacyjny). Bez względu na cel wyjazdu, do TropicalMed najlepiej zgłosić się od 6 do 8 tygodni wcześniej, aby zdążyć wykonać szczepienia m.in. na WZW A i B, meningokoki, grypę oraz błonicę, tężec i krztusiec.

Dlaczego szczepienia do USA są tak ważne?

Stany Zjednoczone znajdują się w TOP 3 najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. Nic dziwnego – znajdują się tam najpopularniejsze atrakcje, takie jak Statua Wolności, wodospad Niagara, kolorowy Park Narodowy Yellowstone czy monumentalne płaskorzeźby Mount Rushmore. Aby pobyt był udany, 6-8 tygodni przed wyjazdem warto zaplanować wizytę u lekarza medycyny podróży celem szczepienia do USA i pozyskania informacji o zasadach profilaktyki.

To ważne z dwóch względów, po pierwsze ekonomicznych. Poziom opieki lekarskiej w Stanach jest na bardzo wysokim poziomie – niestety, wprost proporcjonalnie do cen[1]. Usługi medyczne są bardzo drogie także w zamorskich terytoriach USA – na Wyspach Dziewiczych czy w Portoryko. Lepiej zaszczepić się w Polsce niż narażać się na wydatki związane z chorowaniem za granicą.

Po drugie, podróż do Stanów jest nie lada wyzwaniem – znaczna różnica czasu i długi lot mogą negatywnie wpływać na kondycję przyjezdnych. Osłabiony organizm jest łatwym celem dla drobnoustrojów chorobotwórczych w USA – szczepienia ochronne pozwalają zadbać o swoje zdrowie i nie tracić czasu na chorowanie.

Czy do USA trzeba się szczepić na COVID-19 i inne choroby?

Wyjeżdżający za ocean zastanawiają się, czy do USA trzeba się szczepić. Do niedawna w przypadku wyjazdów biznesowych i turystycznych, niezbędna była immunizacja na COVID-19 potwierdzona certyfikatem. Obecnie nie jest to wymagane, jednak w przypadku podróży w celach edukacyjnych szczepienia na tę i inne choroby mogą być wymagane. Niestety, TropicalMed nie oferuje możliwości uodpornienia na COVID-19.

USA szczepienie na COVID-19 (dane aktualne na dzień 12.05.2023 r.) od 12 maja 2023 roku przestały obowiązywać obostrzenia związane z podróżowaniem do Stanów Zjednoczonych[2].

Wyjeżdżasz do Stanów Zjednoczonych?

Pamiętaj o profilaktyce – zaszczep się!

Według MSZ, wizyta u zwykłego lekarza rodzinnego w Stanach kosztuje ponad 100 dolarów – chorowanie w USA się nie opłaca!
Według szacunków CDC, w aktualnym sezonie grypowym odnotowano co najmniej 20 mln zachorowań i 13 tys. zgonów.
Podróżując do USA, warto zaszczepić się na WZW A – według najnowszych danych CDC, zgłoszono tam ponad 44,5 tys. zakażeń.
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. usa szczepienie Zarejestruj termin wizytyty

Jakie szczepienia przed wyjazdem do USA wykonać i ile to kosztuje?

Aby nie narażać swojego zdrowia i w pełni skorzystać z atrakcji Stanów Zjednoczonych, warto zadbać o swoje zdrowie przed podróżą. Jakie szczepienia do USA mogą być zalecone przez lekarza w zależności od rodzaju zagranicznego pobytu?

USA szczepienia na studia [na przykładzie Massachusetts Institute of Technology][3] 
USA szczepienia na wyjazd służbowy/pobyt w hotelu
USA szczepienia na wycieczkę objazdową
  • błonica, tężec, krztusiec
  • odra, świnka i różyczka
  • meningokoki ACWY
  • ospa wietrzna
  • WZW B

Więcej o tym, czy do USA trzeba się szczepić, chcąc rozpocząć studia, można przeczytać w tutaj: wymagania wizowe.

  • WZW B
  • meningokoki
  • błonica, tężec, krztusiec
  • grypa
  • WZW A i B
  • błonica, tężec, krztusiec
  • wścieklizna

Jak widać to, jakie szczepienia przed wyjazdem do USA się przydadzą, zależy m.in. od specyfiki wyjazdu. Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na zalecenia lekarza medycyny podróży są indywidualne predyspozycje pacjenta. Dlatego warto zgłosić się na konsultację przed wylotem. Ile to kosztuje?

Koszt szczepienia USA: elementem wspólnym dla wszystkich klientów TropicalMed jest kwalifikacja lekarska, która poza pakietami jest płatna i kosztuje 70 zł. Ceny (za dawkę) poszczególnych preparatów ochronnych można znaleźć, klikając w odnośnik (sprawdź: oferta TropicalMed).

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat zagrożenia poszczególnymi chorobami w USA oraz metodach ich zapobiegania, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Stany Zjednoczone szczepienia rutynowe

Wśród najczęstszych błędów planowania podróży można wyróżnić bagatelizowanie rutynowej immunizacji, tj. wykonywanej w ramach obowiązującego w Polsce kalendarza. Które pozycje warto uzupełnić lub odświeżyć?

  • Tężec (+błonica i krztusiec) – szczepienie daje tylko 10 lat ochrony; jeśli odporność wygasa przed wyjazdem do USA, zaleca się dawkę przypominającą (pojedynczą na wszystkie trzy choroby). To o tyle ważne, że laseczki tężca są powszechne na świecie i mogą wniknąć do organizmu przez każde zabrudzone skaleczenie.
  • Grypa – szczepienie jest w Polsce refundowane dla wąskiego grona; mimo to warto wykonać je przed podróżą, gdyż w obecnym sezonie epidemicznym odnotowuje się ogromną liczbę zakażeń – szczególnie w stanach Nebraska i Ohio[4]. Choroba transmitowana drogą kropelkową grozi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc czy oskrzeli. Warto więc jej zapobiegać za pomocą immunizacji.
  • WZW typu B – to szczepienie obowiązkowe w Polsce od 1994-96 roku, toteż część społeczeństwa jest chroniona przed chorobą przenoszoną przez krew i drogą płciową. Poza unikaniem kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela, warto się zaszczepić. To ważne, bo WZW B może mieć przewlekły, bezobjawowy przebieg, prowadzący do marskości i (rzadziej) raka wątroby.

O ile w dwóch pierwszych przypadkach wystarczy pojedyncza dawka przypominająca co roku (grypa) lub co dekadę (tężec), to w przypadku WZW B szczepienie jest trzydawkowe, wykonywane w miesiącach 0, 1 i 6. Dla odwiedzających Stany Zjednoczone szczepienia rutynowe wymienione wyżej to jedna z ważniejszych metod profilaktyki.

WZW typu A

W niektórych stanach USA wybuchają ogniska wirusowego zapalenia wątroby typu A, o których informuje CDC[5]. Na terenie terytoriów zamorskich (np. w Portoryku) zagrożenie jest wyższe niż w kontynentalnej części kraju. Poza dwudawkowymi szczepieniami (miesiąc 0 i 6-12), podróżnym zaleca się zachowanie higieny osobistej i żywienia poprzez regularne mycie rąk, a także warzyw i owoców przed zjedzeniem

Choroba przenosi się drogą fekalno-oralną, czyli przez spożycie żywności/wody skażonych kałem nosiciela albo przez wprowadzenie wirusów do ust brudnymi rękami. Kiedy to nastąpi, a patogeny namnożą się w organizmie człowieka, może dojść do ostrej infekcji ze zgagą, nudnościami, bólem brzucha, żółtaczką (zażółceniem skóry i oczu) czy odbarwieniem stolca. 

USA szczepienie skojarzone: uodpornienie za pomocą jednej, trzydawkowej serii (miesiąc 0-1-6) umożliwia preparat skojarzony na oba typy WZW w cenie 339 zł.

Preparaty ochronne, zarówno pojedyncze jak i skojarzone, są dostępne w TropicalMed i skutecznie zapobiegają groźnemu zapaleniu wątroby (typu A i/lub B).

Meningokoki

Meningokoki to bakterie przenoszone drogą kropelkową, a więc łatwo o zakażenie w zatłoczonych miejscach – np. w amerykańskich metropoliach w sezonie turystycznym. Nocleg w obłożonym hotelu także niesie ryzyko kontaktu z potencjalnym nosicielem. Aby chronić się przed inwazyjną chorobą, która może skończyć się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsą, zaleca się szczepienia na meningokoki typu B (2-3 dawki) albo ACWY (jednodawkowe). 

Wścieklizna

Stany Zjednoczone są wolne od wścieklizny psów, jednak planując wypoczynek na łonie natury, gdzie można spotkać nietoperze, szopy pracze, skunksy i lisy, warto pomyśleć o immunizacji. Według CDC, co roku zgłasza się tam sporadyczne przypadki wścieklizny wśród ludzi (dla porównania, w Polsce nie było takiego od 2002 roku), a dziesiątki tysięcy osób potrzebuje profilaktyki poekspozycyjnej po ugryzieniu[6].

Jako że może być to kosztowne w USA szczepienie profilaktyczne na wściekliznę (trzy dawki w dniach 0, 7 i 21/28) jest zalecane w grupach podwyższonego ryzyka kontaktu ze zwierzętami. 

Jak chronić się przed chorobami w USA, na które nie ma szczepień?

Chociaż dla wykonujących szczepienia USA to bezpieczniejsza destynacja turystyczna, to trzeba pamiętać o pozostałych zasadach zapobiegania chorób zakaźnych. Pierwszą z nich zapobieganie ukąszeniom komarów za pomocą repelentów i odzieży chroniącej skórę przed wkłuciami. W niektórych zakątkach USA można bowiem narazić się na wirusa Dengi czy Zachodniego Nilu, które są przenoszone przez te owady[7].

Wymienione wyżej środki ochrony chronią też przed boreliozą. To infekcja bakteryjna, która występuje najczęściej w północno-wschodnich stanach USA. Jest przenoszona przez kleszcze, więc żeby zapobiegać zakażeniom, trzeba chronić się przed ukąszeniami tych pajęczaków. Sprawdź: profilaktyka boreliozy.

Podróżnym mogą też doskwierać problemy ze strony układu pokarmowego. Ważne jest więc m.in. wprowadzanie odpowiednich pokarmów do swojej diety i dobry poziom nawodnienia. Więcej szczegółów w: zaparcia na wyjazdach.

Chcąc zdobywać szczyty takie jak Sierra Nevada, Mount Rainier czy Denali, trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia choroby wysokościowej. Bez przygotowania pod kątem sprawności i wydajności fizycznej, a także stopniowej aklimatyzacji i leków o działaniu profilaktycznym, można narazić się na niebezpieczny obrzęk płuc czy mózgu. Szczegóły w: choroba wysokościowa.

Praktyczne informacje: Stany Zjednoczone co przed podróżą?

Od specyfiki wyjazdu zależy nie tylko to, jakie szczepienia do USA zaleci lekarz, ale także jakich formalności trzeba dopełnić. Przykładowo, planując podróż służbową czy turystyczną do USA nie trzeba wyrabiać wizy, natomiast przyszli studenci amerykańskich uczelni muszą wyrobić tego typu dokument.

Brak konieczności wyrabiania wizy nie oznacza całkowitego braku formalności – niezbędna jest jednak rejestracja w systemie ETSA (esta.cbp.dhs.gov). W formularzu online trzeba podać swoje personalia, informacje kontaktowe oraz dane działającej karty kredytowej. Na przetworzenie danych czeka się do 3 dni, po czym na wskazany adres e-mail przychodzi potwierdzenie rejestracji. Należy je wydrukować i zabrać ze sobą do samolotu.

USA – co warto wiedzieć

Stolica: Waszyngton – znajduje się tam największa biblioteka współczesnego świata.

Waluta: dolar amerykański (USD); zaleca się korzystanie z kart kredytowych, które są najpowszechniejszą metodą płatności w USA.

Klimat: zróżnicowany w zależności od destynacji – od subpolarnego na Alasce do tropikalnego na Hawajach.

Flora i fauna: Warto odwiedzić największy w USA i trzeci pod względem wielkości na świecie Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza.

Bezpieczeństwo: USA to kraj zagrożony terroryzmem; poza tym, zdarzają się tam trzęsienia ziemi i huragany. Warto więc zarejestrować się do systemu Odyseusz, który powiadamia o niebezpieczeństwach.

Po szczepienia do USA i zalecenia dopasowane do specyfiki wycieczki najlepiej wybrać się do TropicalMed. Są tu dostępne wszystkie zalecane i obowiązkowe preparaty ochronne, a o zdrowie podróżnych dbają wykwalifikowani lekarze. Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do USA potrzebne są szczepienia?

Chcąc podróżować do Stanów Zjednoczonych, nie trzeba już być zaszczepionym przeciwko COVID-19. W pozostałych przypadkach immunizacja także ma charakter opcjonalny (z wyjątkiem osób aplikujących na studia w USA).

Gdzie można wykonać potrzebne szczepienia do USA w Krakowie?

Szczepienia USA Kraków na wszystkie choroby, które zagrażają przyjezdnym są dostępne w TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. W naszym ośrodku konsultacja medyczna przed podróżą i szczepienia odbywają się w jednym miejscu, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Czy w Stanach jest drogo jeśli chodzi o koszty leczenia?

Leczenie w Stanach Zjednoczonych jest naprawdę bardzo kosztowne. Przykładowo, w przypadku choroby wymagającej hospitalizacji, turysta musi się liczyć z rachunkiem w wysokości minimum 2 tys. dolarów. Z tego względu lepiej zadbać o swoje zdrowie jeszcze przed wylotem z Polski – przyjść do TropicalMed po niezbędne szczepienia i zalecenia dotyczące profilaktyki.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do USA?

W USA można nabawić się chorób takich jak WZW typu A i B, zakażenie meningokokowe czy grypa. Przed wyjazdem warto też pamiętać o szczepieniach rutynowych, takich jak m.in. dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec.

Czy należy przygotować się przed wizytą?

Przed wizytą warto przygotować sobie dokument tożsamości oraz informacje, o które może pytać lekarz. Są to stan zdrowia, alergie, choroby, historia szczepień, a także termin, trasa i inne szczegóły podróży. Ponadto, zaleca się wygodny strój, aby ułatwić przeprowadzenie szczepienia w formie zastrzyku.