Glistnica ludzka – kompendium wiedzy o chorobie

Glistnica – objawy, leczenie i profilaktyka

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Glistnica ludzka występowanie Katarzyna Ślusarz | 2022-07-13 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-19)
Aby zapobiec wniknięciu glisty ludzkiej do swojego organizmu, należy pamiętać o zasadach higieny (mycie rąk i surowych warzyw/owoców) oraz uzdatnianiu wody do picia. Jaja pasożyta rozwijają się w kale, a larwy glisty już w ciele człowieka. Chorobę można zwalczać za pomocą leków.

Glistnica ludzka występowanie 

Glistnica to infekcja pasożytnicza, występująca na całym świecie, jednak z największym nasileniem w Azji Południowo-Wschodniej. Wywołuje ją glista ludzka, czyli jeden z najpowszechniejszych pasożytów jelitowych na świecie. Może występować w glebie, wodzie i na sierści zwierząt, jeśli zostaną one skażone kałem nosiciela. Oznacza to, że dużą rolę w rozprzestrzenianiu się glisty ludzkiej mają warunki higieniczno-sanitarne w danym regionie. Jak można zarazić się glistą ludzką?

Glistnica przyczyny 

Jak większość tego typu organizmów, glista ludzka jest transmitowana drogą pokarmową. Oznacza to, że można ją wprowadzić do swojego ciała:

  • nie myjąc rąk przed posiłkami
  • spożywając nieobrane i/lub nieumyte warzywa/owoce,
  • pijąc nieuzdatnioną wodę.

Większe zagrożenie zakażeniem występuje w miejscach, w których nie ma rozbudowanego systemu kanalizacji. Nosiciel wydala bowiem jaja pasożyta, które po około miesiącu stają się zagrożeniem dla kolejnych osób. Są one dość odporne na warunki atmosferyczne i mogą przetrwać w ziemi nawet kilka lat.

Jak przebiega zakażenie?

Gdy rozwinięte jaja pasożyta przedostaną się do organizmu człowieka, zaczyna się ich wyniszczająca wędrówka. Najpierw larwy glisty wyswobadzają się z otoczki i wnikają przez ścianę jelit do układu krwionośnego. Stamtąd przedostają się do płuc i infekują je. Może wówczas dojść do stanu zapalnego. Glista ludzka w płucach wywołuje objawy takie jak m.in.:

  • kaszel z gęstą wydzieliną,
  • gorączka i dreszcze,
  • utrudniony oddech,
  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu.

Glista w płucach może być wykrztuszana z wydzieliną. Większość ludzi nie potrafi jej wypluwać, toteż ponownie połyka pasożyty, a te dostają się do jelit. Tam osiągają dojrzałość, a samice składają miliony jaj, które są wydalane z kałem i stanowią potencjalne zagrożenie dla innych. 

Żerując w jelicie człowieka, pasożyt pozbawia go części substancji odżywczych. Powoduje to niedobory, które są groźne szczególnie wśród najmłodszych. Jakie są objawy glistnicy ludzkiej ze strony układu pokarmowego?

Glistnica objawy

Rozwój glistnicy ludzkiej odbywa się kosztem osoby zakażonej. Pasożyt żywi się krwią i substancjami odżywczymi zawartymi w trawionym przez człowieka pokarmie. W zależności od nagromadzenia glist w organizmie, można zauważyć mniej lub bardziej nasilone dolegliwości glistnicy ludzkiej – objawy ogólne obejmują m.in.:

Obawiasz się zakażenia glistnicą ludzką?

Zapytaj lekarza o sposoby profilaktyki

Dzieci są szczególnie podatne na zakażenie glistnicą, gdyż nie mają jeszcze wyrobionych nawyków higienicznych.
Jaja glistnicy ludzkiej mogą być przenoszone przez muchy, więc pozostawianie jedzenia bez przykrycia grozi zakażeniem.
Glista ludzka przemieszcza się aż do płuc, wywołując stan zapalny.
Wygodna rejestracja online. Duża dostępność terminów. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu. Glistnica przyczyny Umów się na konsultację lekarską
  • ból brzucha,
  • nudności i/lub wymioty,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • gorączka,
  • wstręt do niektórych potraw,
  • wzmożona praca ślinianek.

Niekiedy zdarza się, że nagromadzenie pasożytów w organizmie człowieka jest bardzo duże. Dochodzi wówczas do zatkania jelita – to niebezpieczny stan, wymagający operacji. Na taki rozwój zakażenia szczególnie narażone są dzieci. Aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie środki zaradcze, trzeba być wyczulonym na sygnały, które wysyła maluch. 

Glisty u dzieci objawy

U dzieci chorych na glistnicę można zaobserwować zmianę nastroju i sposobu zachowania. Bywają wówczas roztargnione, łatwiej wpadają w złość oraz niechętnie wykonują swoje codzienne obowiązki. Jak zapobiegać zatem zakażeniu?

Glistnica profilaktyka

Glistnica ludzka to jedna z chorób brudnych rąk, ważne jest więc zachowanie higieny. Jaja pasożyta rozwijają się w kale i glebie, toteż wykonując prace fizyczne (jak np. nawożenie upraw, pielenie grządek) należy przyłożyć szczególną uwagę do dokładnego mycia rąk. Nie warto też zostawiać jedzenia bez przykrycia/zamknięcia, gdyż jaja pasożyta mogą być przenoszone przez muchy.  

Jedzenie warzyw i owoców prosto z krzaka/grządki lub picie wody z niesprawdzonego źródła to też nie najlepszy pomysł – w ten sposób bardzo łatwo narazić się na połknięcie mikroskopijnych, rozwiniętych jaj pasożyta.

To z kolei prosta droga do opisanej wyżej glistnicy – diagnostyka choroby polega na badaniu próbki kału pod kątem obecności jaj pasożytów. Wykrywa się je dość prosto, gdyż jedna samica potrafi złożyć ich miliony. Po stwierdzeniu glistnicy, leczy się ją albendazolem i mebendazolem (preparatami przeciw pasożytom).