Informator: zasady wjazdu i szczepienia zalecane Benin

Benin szczepienia: jakie są zasady dla turystów 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia zalecane Benin Katarzyna Ślusarz | 2023-09-22 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-23)
Podróżując do Beninu, należy pamiętać o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach oraz zasadach bezpieczeństwa. W celu solidnego przygotowania się do podróży warto odwiedzić TropicalMed (najlepiej 6-8 tygodni przed wylotem).

Przed wyjazdem do Beninu trzeba koniecznie zaszczepić się na żółtą febrę i wyrobić potwierdzający to certyfikat. Poza tym zaleca się szczepienia na WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, dengę, meningokoki i wściekliznę. Nie wolno też zapominać o odświeżeniu/uzupełnieniu immunizacji na tężec oraz odrę i/lub polio.

Do ośrodka medycyny podróży (najlepiej 6-8 tygodni wcześniej) należy zgłosić się nie tylko po szczepienia, ale i receptę na leki przeciwmalaryczne.

Benin co przed podróżą i jakie są obowiązkowe szczepienia?

Benin jest znany przede wszystkim ze swojego dziedzictwa kulturowego, w tym królestwa Dahomeju. Leży nad Zatoką Gwinejską, co daje możliwość relaksu na urokliwych plażach i uprawiania wodnych sportów. By móc po swojemu odkrywać atrakcje tego interesującego kraju, trzeba dostosować się do zasad wjazdu. Jakie szczepienia do Beninu i obostrzenia obowiązują podróżnych?

 • Benin informacje COVID-19 (dane aktualne na 16.06.2022 r.): Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) podaje, że wszelkie obostrzenia dla podróżnych zostały zniesione.
 • Benin szczepienia obowiązkowe: każdy przyjezdny w wieku ≥9 miesięcy musi mieć certyfikat szczepienia na żółtą febrę. To nie tylko kwestia formalności, ale i bezpieczeństwa, gdyż choroba stanowi ogromne zagrożenie w całym kraju.
 • Certyfikat szczepienia do Beninu cena: immunizacja kosztuje 279 zł (+ 60 zł za kwalifikację lekarską). Po podaniu jednodawkowego preparatu wystawiana jest żółta książeczka w cenie 35 zł.

Jeśli chodzi o formalności związane ze zdrowiem, warto jeszcze wspomnieć o obowiązkowym ubezpieczeniu. Jako że służba zdrowia w Beninie na niskim poziomie, warto wykupić odpowiednią polisę. Na wizytę w ośrodku medycyny podróży najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu.

Szczepienia zalecane Benin – jak zapobiegać chorobom w podróży?

Gorsze warunki higieniczno-sanitarne, brak dostępu do bezpiecznej wody czy występowanie wektorów (organizmów przenoszących choroby) to czynniki zagrażające zdrowiu podróżnych w Beninie. Wielu infekcjom da się zapobiec za pomocą szczepień. Zalecenia w tym zakresie powinny być dopasowane do planu podróży i predyspozycji pacjenta.

Benin szczepienia na wyjazd hotelowy
Benin szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe (tężec, odra)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • meningokoki
 • denga

+ profilaktyka malarii

 • szczepienia rutynowe (tężec, polio)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • cholera
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Szczepienia do Beninu cena: mając już listę potrzebnych preparatów, warto zapoznać się z ofertą TropicalMed, w której znajdują się szczepionki pojedyncze i skojarzone (na >1 chorobę), a także przystępne cenowo pakiety (Hotelowy/Afryka). Sprawdź: cennik TropicalMed.

Dla zwiększenia zdrowia w podróży ważna jest nie tylko wiedza o tym, jakie szczepienia do Beninu wykonać, ale także o pozostałych zasadach profilaktyki, które stanowią dodatkową ochronę. Co robić, żeby nie chorować podczas wyjazdu?

1. Przestrzegaj zasad higieny osobistej i żywienia

Ze względu na gorsze warunki higieniczne, tzw. choroby brudnych rąk przenoszone drogą pokarmową są w Beninie znacznie powszechniejsze niż w Polsce. Dlatego bardzo ważne dla podróżnych są szczepienia na:

Powyższe szczepienia zalecane Benin są ważne, ale ze względu na naprawdę duże obciążenie chorobami, trzeba podjąć dodatkowe środki ochrony. Profilaktyka polega na regularnym myciu rąk (szczególnie przed posiłkami), unikaniu nieuzdatnionej wody do picia (także w postaci kostek lodu) oraz zrezygnowaniu z posiłków przygotowywanych i/lub przechowywanych w niehigienicznych warunkach.

Przestrzeganie zasad profilaktyki jest ważne z jeszcze jednego powodu – w Beninie można nabawić się innych chorób brudnych rąk, na które nie ma żadnych szczepionek.

2. Chroń się przed ukąszeniami owadów i ugryzieniami zwierząt

Wektorami w Beninie są przede wszystkim owady (komary, muchy tse-tse) i pajęczaki (kleszcze). Pierwszym środkiem profilaktyki chorób wywołanych przez ukąszenia komarów są szczepienia ochronne na:

Drugą metodą profilaktyki jest solidna ochrona przed ukąszeniami owadów i pajęczaków – stosowanie moskitier i mocnych repelentów, odpowiedni (tj. zakrywający) ubiór, unikanie miejsc ze stojącą wodą. W ten sposób można minimalizować ryzyko nie tylko wymienionych wyżej chorób, ale też m.in. śpiączki afrykańskiej (mucha tse-tse) czy bardzo groźnej malarii.

Benin malaria: choroba jest rozprzestrzeniona w całym kraju, dlatego poza minimalizowaniem ukąszeń komarów, zaleca się dodatkowy środek ochrony w postaci leków (sprawdź: profilaktyka malarii).

Wektorami w Beninie są też większe zwierzęta – dzikie oraz domowe. Ugryzienie grozi śmiertelną, wirusową chorobą, jaką jest wścieklizna. Udając się na tereny wiejskie, gdzie łatwiej spotkać chore, bezpańskie psy, albo wypoczywając na łonie natury, gdzie może dojść do ataku dzikiego, zakażonego zwierzęcia, warto rozważyć immunizację.

3. Unikaj dużych zgromadzeń

W tłocznych miejscach, takich jak bazary, świątynie czy hotele, drobnoustroje chorobotwórcze łatwo rozprzestrzeniają się drogą kropelkową – przez kichanie, mówienie, kaszlenie itd. Czasami nie sposób uniknąć skupisk ludzkich, dlatego warto rozważyć następujące szczepienia zalecane Benin:

 • na meningokoki (kraj leży w strefie zagrożonej cyklicznymi epidemiami inwazyjnej choroby),
 • na odrę (CDC i Measles & Rubella Initiative przestrzegają przed ogniskami tej choroby w Beninie).

Szczepienie na meningokoki jest szczególnie ważne dla odwiedzających północne obszary przygraniczne – leżą one bowiem w tzw. pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

4. Sprawdź historię szczepień i uzupełnij braki

Niektóre szczepienia przydatne przed podróżą do Beninu są wykonywane także w Polsce w ramach obowiązującego kalendarza. Jako że wytyczne zmieniały się na przestrzeni lat, a immunizacja nie zawsze daje dożywotnią odporność, trzeba sprawdzić swoją dokumentację medyczną. Na jakie szczepienia do Beninu trzeba zwrócić uwagę?

 • tężec (+ błonica i krztusiec) – szczepienie podstawowe raczej każdy ma za sobą, jednak zalecana jest dawka przypominająca co 10 lat (szczególnie przed podróżą);
 • odra (+ świnka i różyczka) – nie każdy ma pełne, dwudawkowe szczepienie, a niektórzy nie są uodpornieni wcale, więc należy sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić/wykonać szczepienie przed podróżą do Beninu;
 • polio – szczepienie podstawowe raczej każdy ma za sobą i z reguły nie potrzeba dawek przypominających, jednak Benin jest obciążony wirusem polio i zaleca się pojedynczy zastrzyk przed wyjazdem;
 • WZW B – powszechna immunizacja obowiązuje od 1994-96 roku, więc nie każdy jest uodporniony, a ryzyko zakażenia w Beninie (przez krew i/lub drogą płciową) jest realne.

Procedurę immunizacji przed wyjazdem można nieco skrócić, wybierając szczepienia skojarzone dostępne w TropicalMed. Ile kosztuje uodpornienie na kilka chorób na raz?

Skojarzone szczepienia do Beninu cena: pojedynczy zastrzyk przypominający na błonicę, tężec, krztusiec + polio 199 zł; trzydawkowe szczepienie WZW A + WZW B – 339 zł/dawka.

Benin informacje – co warto wiedzieć, planując podróż?

Szczepienia są kluczowym narzędziem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób oraz w ochronie zdrowia podróżnych. Po zalecenia najlepiej zgłosić się jednak dopiero wtedy, gdy ma się chociaż wstępny plan podróży. To pomoże lekarzowi dopasować szczepionki do faktycznych zagrożeń. Oto kilka wskazówek dla osób przygotowujących się do wyjazdu

Benin co przed podróżą – informacje:

Stolica: Porto-Novo, gdzie warte zobaczenia są Pałac Króla Toffa oraz Wielki Meczet

Język: francuski, raczej słaba komunikacja po angielsku

Waluta: frank CFA, możliwa jest wymiana obcych walut w oficjalnych biurach wymiany, bankach i hotelach

Wiza: obowiązkowa na wjazd i pobyt

Klimat: równikowy; występują dwie pory suche i deszczowe (główna deszczowa od kwietnia do końca lipca) 

Plaże: nad Zatoką Gwinejską można wypoczywać na Fidjrossè czy La Bouche du Roi

Flora i fauna: Pendjari to najsłynniejszy park narodowy, w którym znajduje się ponad 460 gatunków ptaków – m.in. żyje tu lelek ostrosterny

Transport: podróżujący samochodem powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy

Bezpieczeństwo: w porównaniu z innymi państwami regionu, w Beninie jest stosunkowo bezpiecznie dla turystów; należy jednak zachowywać podstawowe zasady ostrożności

Kuchnia: typowymi dla tego regionu posiłkami są dania z kukurydzy z dodatkiem sosu

Serdecznie zapraszamy do TropicalMed po kompleksowe przygotowanie pod kątem zdrowia w podróży. W naszym ośrodku wykonasz wszystkie potrzebne szczepienia, a także otrzymasz jasne zalecenia dotyczące profilaktyki – w tym receptę na odpowiednie leki przeciwmalaryczne.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Beninu potrzebne są szczepienia?

Tak. Każdy przyjezdny (nawet niemowlęta w wieku 9 miesięcy) potrzebuje certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Obostrzenia związane z COVID-19 zostały natomiast zniesione.

Jakie szczepienia do Beninu warto wykonać?

Planując podróż, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych szczepień. Uodparniają one na choroby zagrażające w Beninie: WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, polio, dengę, żółtą febrę, meningokoki, odrę i wściekliznę. Ryzyko poszczególnych infekcji jest bezpośrednio związane z planowanymi aktywnościami i odwiedzanymi miejscami.

Kiedy zgłosić się na szczepienia do Beninu?

Najlepszy czas na wizytę w ośrodku medycyny podróży to 6-8 tygodni przed wyjazdem. Jeśli to niemożliwe, bo zostało mniej czasu, można zgłosić się w późniejszym terminie. Trzeba jednak przyjść minimum 10 dni przed wyjazdem, żeby zdążyć uodpornić się na żółtą febrę i wyrobić certyfikat.

Który ośrodek medycyny podróży w Krakowie wybrać przed wyjazdem do Beninu?

Kompleksowe szczepienia Benin Kraków, recepta na leki przeciwmalaryczne oraz jasne zalecenia dotyczące podróży czekają w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To najlepsze miejsce, by zadbać o swoje zdrowie w podróży.