Epidemia cholery 2022-2023 – skąd się wzięła?
Od połowy 2021 roku coraz więcej krajów zaczęło zgłaszać ogniska cholery na swoim terenie. Ta bakteryjna infekcja jest przenoszona drogą pokarmową. W 15-20% przypadków prowadzi do ostrej, wodnistej biegunki, która może prowadzić do silnego odwodnienia, a w konsekwencji – niewydolności nerek i zgonu. Więcej o chorobie można przeczytać na blogu TropicalMed: szczepienia przeciw cholerze. Epidemia cholery na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego (Liban, Syria) oraz w krajach afrykańskich (m.in. w Malawi czy Nigerii) zaczęła obejmować coraz więcej krajów.
Epidemia cholery kiedy: w połowie grudnia 2022 roku opublikowano pierwsze informacje o wybuchu pandemii, czyli epidemii o dużym zasięgu – obejmującej 30 krajów na wielu kontynentach.
Gdzie panuje cholera w 2023 roku?
Aktualnie epidemia cholery występuje w co najmniej 18 krajach – są wśród nich m.in. Syria, Afganistan, Malawi i Haiti. Należy pamiętać, że liczba przypadków jest prawdopodobnie mocno niedoszacowana, gdyż trudno jest zdiagnozować wszystkich chorych.
Czy epidemia cholery stanowi dla nas zagrożenie?
Epidemia cholery 2022-2023 charakteryzuje się dużą letalnością. Według WHO, wskaźniki śmiertelności przypadków (CFR) wynoszą ~2-3% – to najwięcej od ponad dekady i znacznie powyżej akceptowalnego wskaźnika wynoszącego <1%.
Kolejną niepokojącą kwestią jest globalny niedobór doustnych szczepionek przeciw cholerze. Brak możliwości uodparniania ludzi na tę chorobę nasila i tak już duży problem.
Przeciążona służba zdrowia w wielu krajach oraz duża mobilność ludzi we współczesnych czasach zwiększa ryzyko ekspansji przecinkowca cholery. W zapobieganiu infekcji są pomocne szczepienia ochronne przed wyjazdem do krajów, gdzie panuje cholera (lub sąsiadujących).