Czy zagraża nam epidemia cholery?

Uwaga! Epidemia cholery 2022-2023

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, gdzie panuje cholera Katarzyna Ślusarz | 2023-04-04 (ostatnia aktualizacja: 2024-09-06)
Trwająca epidemia cholery w wielu krajach jest groźna ze względu na przeciążone systemy opieki zdrowotnej oraz ogólny niedobór szczepionek ochronnych. Epidemia cholery w Polsce raczej nie zagraża, jednak aby tak pozostało, zaleca się wizytę w ośrodku medycyny podróży przed wyjazdem na zagraniczne wakacje. Immunizacja zapobiega zawleczeniu choroby do Polski.

Epidemia cholery 2022-2023 – skąd się wzięła?

Od połowy 2021 roku coraz więcej krajów zaczęło zgłaszać ogniska cholery na swoim terenie. Ta bakteryjna infekcja jest przenoszona drogą pokarmową. W 15-20% przypadków prowadzi do ostrej, wodnistej biegunki, która może prowadzić do silnego odwodnienia, a w konsekwencji – niewydolności nerek i zgonu. Więcej o chorobie można przeczytać na blogu TropicalMed: szczepienia przeciw cholerze. Epidemia cholery na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego (Liban, Syria) oraz w krajach afrykańskich (m.in. w Malawi czy Nigerii) zaczęła obejmować coraz więcej krajów.

Epidemia cholery kiedy: w połowie grudnia 2022 roku opublikowano pierwsze informacje o wybuchu pandemii, czyli epidemii o dużym zasięgu – obejmującej 30 krajów na wielu kontynentach.

Gdzie panuje cholera w 2023 roku?

Aktualnie epidemia cholery występuje w co najmniej 18 krajach – są wśród nich m.in. Syria, Afganistan, Malawi i Haiti. Należy pamiętać, że liczba przypadków jest prawdopodobnie mocno niedoszacowana, gdyż trudno jest zdiagnozować wszystkich chorych. 

Epidemia cholery w Polsce
Ostatnia epidemia cholery w Polsce miała miejsce w XIX wieku; choroba została zawleczona przez rosyjskich żołnierzy.

Czy epidemia cholery stanowi dla nas zagrożenie?

Epidemia cholery 2022-2023 charakteryzuje się dużą letalnością. Według WHO, wskaźniki śmiertelności przypadków (CFR) wynoszą ~2-3% – to najwięcej od ponad dekady i znacznie powyżej akceptowalnego wskaźnika wynoszącego <1%. 

Kolejną niepokojącą kwestią jest globalny niedobór doustnych szczepionek przeciw cholerze. Brak możliwości uodparniania ludzi na tę chorobę nasila i tak już duży problem.

Przeciążona służba zdrowia w wielu krajach oraz duża mobilność ludzi we współczesnych czasach zwiększa ryzyko ekspansji przecinkowca cholery. W zapobieganiu infekcji są pomocne szczepienia ochronne przed wyjazdem do krajów, gdzie panuje cholera (lub sąsiadujących). 

Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się cholery

Przyjdź na szczepienia, jeśli planujesz podróż!

Od ostatniej aktualizacji w połowie grudnia 2022 zgłoszono ponad 74 tys. przypadków cholery.
Według ostatnich danych ECDC, od 20 grudnia na cholerę zmarło ponad 740 osób.
Obecnie zachorowania na cholerę w Polsce pochodzą wyłącznie z podróży zagranicznych; aby chronić się na wakacjach, warto rozważyć szczepienie.
Zalecenia dopasowane do podróży. Bogata oferta szczepionek. Wiele dostępnych terminów.
kobieta po szczepieniu. epidemia cholery 2022-2023 Zarejestruj się na szczepienie

Epidemia cholery kiedy na szczepienie: wybierając się do kraju zagrożonego transmisją przecinkowca cholery, należy zgłosić się na szczepienie w TropicalMed z odpowiednim wyprzedzeniem. Optymalny czas na przyjęcie preparatu ochronnego to minimum 7-10 dni przed podróżą (w zależności od preparatu).

Ponadto, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny osobistej i żywienia – m.in. mycie/dezynfekcja rąk czy uzdatnianie wody do picia.

Epidemia cholery w Polsce raczej nie zagraża. Po pierwsze, warunki higieniczno-sanitarne są naprawdę na wysokim poziomie. Po drugie, jedyne odnotowywane przypadki to te zawleczone z podróży zagranicznych – są one jednak sporadyczne.

Planując wakacje, warto zgłosić się do TropicalMed w celu uzyskania informacji na temat zagrożenia cholerą w miejscu docelowym oraz ewentualnej immunizacji. Serdecznie zapraszamy!

Obawiasz się zachorowania na cholerę?

Zaplanuj szczepienie ochronne przed podróżą
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: