Zdrowie w Panamie – zaplanuj bezpieczne wakacje!
Panama to atrakcyjny kierunek dla turystów – przyciąga rajskimi plażami, pięknymi szlakami (np. na Volcan de Chiriqui) czy monumentalnymi zabytkami (np. Panamá Viejo). Dla Polaków to jednak drugi kraniec świata, a więc długa podróż oraz gwałtowna zmiana strefy czasowej i klimatu. Wszystko to negatywnie wpływa na kondycję podczas wakacji.
Warto więc wspomóc swój organizm przed wyjazdem i skonsultować się z lekarzem medycyny podróży – najlepiej zrobić to z 4- lub 6-tygodniowym wyprzedzeniem.
Szczepienia ochronne na choroby (szczególnie tropikalne) oraz zalecenia dotyczące profilaktyki (np. wyposażenie apteczki podróżnej) zmniejszają ryzyko związane z infekcjami podczas wakacji. To ważne z dwóch względów:
- bezpieczeństwa – według MSZ, jakość opieki medycznej poza stolicą Panamy jest niska;
- finansowych – wizyta u lekarza kosztuje tam 30-200$, doba w szpitalu: 100-300$, a wizyta na pogotowiu nawet do 1000$ (!).
Jak widać, profilaktyka chroni nie tylko zdrowie, ale i portfel turysty. Do lekarza warto się zgłosić nawet w przypadku wycieczki last-minute – nawet jednorazowa wizyta przed wyjazdem jest lepsza niż żadna. Niektóre szczepienia da się przeprowadzić w schemacie przyspieszonym, a inne wymagają tylko jednej dawki. Które preparaty są ważne przed podróżą do Panamy?
Panama szczepienia obowiązkowe
Szczepienie na żółtą febrę jest w Panamie wymagane od turystów przybywających z regionów zagrożonych tą chorobą (Polska nie jest jednym z nich) – należy jednak pamiętać, że chodzi tu nawet o przesiadki na lotniskach. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 1. rok życia. Listę krajów z transmisją wirusa żółtej gorączki oraz szczegóły dotyczące immunizacji można znaleźć tutaj: Międzynarodowa Książeczka Szczepień.
Szczepienie na żółtą gorączkę dla Polaków (od 9. miesiąca życia) zaleca się jednak w przypadku podróży na wschód od Kanału Panamskiego. Występuje tam bowiem wzmożone ryzyko żółtej febry. Więcej o chorobie można znaleźć tutaj: żółta febra.
Jakie choroby w Panamie? Szczepienia zalecane
Pozostałe szczepienia do Panamy mają charakter opcjonalny, jednak ze względu na wymienione wyżej czynniki, tj. ryzyko infekcji i wysokie koszty leczenia, warto zaszczepić się przeciw chorobom takim jak:
Dur brzuszny (tyfus)
To infekcja układu pokarmowego, której można nabawić się po spożyciu jedzenia/wypiciu wody skażonych odchodami nosiciela. Tyfus często jest bezobjawowy, co utrudnia zlokalizowanie osoby chorej i zachowanie szczególnej ostrożności w jej obecności. Pałeczki duru brzusznego występują w Panamie endemicznie, co oznacza, że występuje tam ciągłe i wzmożone ryzyko infekcji.
Ważne są więc środki zapobiegawcze, czyli szczepienia na tyfus, zachowanie higieny, mycie i/lub obieranie owoców/warzyw przed zjedzeniem czy uzdatnianie wody do picia. Więcej na temat przebiegu choroby można przeczytać na naszym blogu: szczepienia na dur brzuszny.
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW)
Szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B są zalecane w przypadku większości wyjazdów zagranicznych – tak samo jest w przypadku Panamy. Osoby urodzone po 1994 roku nie muszą wykonywać obu, gdyż w okresie niemowlęcym uodporniono je na WZW B (groźniejszy wariant). Sprawdź szczegóły w: szczepienia na WZW B.
Przed żółtaczką pokarmową (WZW A) trzeba chronić się na własną rękę – immunizacja nie jest w Polsce obowiązkowa dla nikogo (a więc nierefundowana). Więcej informacji w: szczepienia na WZW A. Wirus HAV, który wywołuje tę chorobę występuje w Panamie powszechniej niż w Polsce. Oznacza to słabszą odpowiedź układu immunologicznego w razie ewentualnej infekcji.
Dobrą opcją dla osób, którym zależy na uodpornieniu na oba typy żółtaczki jest preparat skojarzony Twinrix Adult.
Panama szczepienia rutynowe
Wyjeżdżając do Panamy, należy też pamiętać o szczepieniach rutynowych. Szczególnie ważna jest dawka przypominająca DTP na błonicę, tężec i krztusiec. Daje ona tylko 10-letnią ochronę, toteż jeśli odporność wygasa przed wyjazdem, warto ją „pobudzić” za pomocą szczepienia.
Jest to o tyle ważne, że według danych UNICEF tylko 74% dzieci w Panamie przyjęło trzecią dawkę DTP. O ile tężec nie przenosi się z człowieka na człowieka, o tyle błonica i krztusiec już tak. Więcej na temat tych chorób można przeczytać na naszym blogu:
Poza DTP, warta rozważenia jest szczepionka na meningokoki. Nocując w obiektach zamieszkania zbiorowego oraz udając się w miejsca zatłoczone (np. przy największych atrakcjach) można natknąć się na nosiciela (często bezobjawowego) i zarazić się.
Turystom w Panamie zagrażają też inne choroby, na które szczepień nie ma lub są niedostępne w Polsce. Jakie?
Panama – pozostałe zagrożenia zdrowotne
W przypadku chorób, na które szczepionek nie ma lub są one niedostępne w Polsce, trzeba zwrócić szczególną uwagę na pozostałe zasady profilaktyki. O czym powinni pamiętać podróżujący do Panamy?
Choroby przenoszone przez komary
Szczególnie groźne dla turystów są choroby tropikalne przenoszone przez komary. Panama to kraj, w którym występuje wiele z nich:
- denga – CDC ogłosiło 1. stopień zagrożenia tą chorobą w obu Amerykach; wśród 9 krajów zgłaszających największą liczbę przypadków jest m.in. Panama;
- zika – choroba zazwyczaj nie jest zbyt groźna, jednak u kobiet w ciąży może powodować poważne komplikacje związane z porodem;
- czikungunia.
Najgroźniejsza jest jednak malaria, która występuje w 6 na 10 prowincji Panamy:
- Bocas del Toro,
- Chiriquí,
- Colón,
- Darién,
- Panama (z wyłączeniem stolicy),
- Veraguas
Malaria rozprzestrzenia się także w 3 rdzennych prowincjach: Emberá, Kuna Yala i Ngäbe-Buglé. W strefie kanałów nie odnotowuje się obecności pasożytów wywołujących tę chorobę.
Profilaktyka wszystkich wymienionych tu chorób polega na unikaniu ukąszeń komarów – m.in. stosowanie repelentów, moskitier i zakrywającej odzieży (w tym specjalnych nakryć głowy z siatką). W przypadku malarii przydadzą się też specjalne leki przeciwmalaryczne, wydawane na receptę wypisaną przez lekarza medycyny podróży.
Biegunki podróżnych
Biegunki podróżnych to najczęstsza dolegliwość na wakacjach. Aby im zapobiegać, zaleca się m.in. zachowanie higieny, rozważne dobieranie posiłków (np. zrezygnowanie z niedogotowanych potraw), wybieranie wody butelkowanej, mycie i/lub obieranie owoców i warzyw.
Więcej na temat zatruć pokarmowych oraz ich profilaktyki można znaleźć tutaj: biegunki podróżnych.
Panama – szczepienia w TropicalMed
TropicalMed to ośrodek medycyny podróży oraz punkt szczepień, w którym w 100% przygotujesz się na bezpieczne wakacje w Panamie.
Pamiętaj, żeby nawet po powrocie z wycieczki pamiętać o swoim zdrowiu – nie bagatelizować niepokojących objawów i zgłosić je specjaliście jak najszybciej. Pozwoli to na skuteczne leczenie i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby wśród najbliższych.
Serdecznie zapraszamy!