Podróżując do Libanu, warto zadbać o rutynowe szczepienia na tężec i błonicę oraz odrę, a dla studentów dodatkowo na ospę wietrzną. Poza tym warto pomyśleć o immunizacji na WZW B, meningokoki i wściekliznę. W Libanie istnieje również ryzyko chorób przenoszonych brudnymi rękami i drogą pokarmową (WZW A, dur brzuszny, cholera), którym także można zapobiec dzięki szczepieniom. Na wizytę w ośrodku medycyny podróży, przygotowującą pod kątem zdrowia, najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni wcześniej.
Liban jak się przygotować, by wyjazd był zdrowy i udany?
Przed wyjazdem do Libanu warto zadbać o swoje zdrowie, aby podróż była bezpieczna i komfortowa. Ośrodek medycyny podróży stanowi kluczowy element przygotowań, gdzie można skonsultować się z lekarzem, zaktualizować/wykonać szczepienia oraz dowiedzieć się, jakie środki ostrożności należy podjąć na miejscu, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń zdrowotnych. Taką wizytę najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed datą wyjazdu. Jakie szczepienia do Libanu mogą znaleźć się w zaleceniach specjalisty?
Liban szczepienia obowiązkowe i zalecane – jakim chorobom zapobiegają?
Obostrzenia COVID-19: według najnowszych danych (z 27.09.2022 r.) obowiązek okazywania certyfikatu szczepienia i/lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa został zniesiony. Można więc swobodnie podróżować.
Pozostałe szczepienia do Libanu z reguły nie są wymagane, jednak przez wzgląd na bezpieczeństwo, lepiej wykonać je przed wyjazdem. Lista zalecanych szczepień jest ustalana indywidualnie. Poniżej znajduje się tabela z bardzo ogólnymi wytycznymi.
Liban szczepienia na podróż służbową
| Liban szczepienia na pobyt turystyczny
| Liban szczepienia kandydatów na studia [na przykładzie American University of Beirut]
|
- szczepienia rutynowe
- WZW A i B
- meningokoki
| - szczepienia rutynowe
- WZW A i B
- cholera
- dur brzuszny
- wścieklizna
| - tężec + błonica
- odra, świnka i różyczka
- ospa wietrzna
- meningokoki
- WZW B
|
Liban jak się przygotować do studiów: szczepionki z powyższej tabeli są wymagane w AUB; o zwolnienie z tego obowiązku można się starać, wykonując testy na obecność przeciwciał każdej z wymienionych chorób. Dodatkowo, zalecane (niewymagane) są szczepienia na WZW A i HPV.
Jak widać, zalecenia i zasady wjazdu są różne w zależności od celu wizyty w Libanie. Aby skuteczniej chronić się przed chorobami, warto dowiedzieć się więcej o poszczególnych chorobach i sposobach ich zapobiegania.
Szczepienia rutynowe
Przed podróżą do Libanu warto sprawdzić swoją historię immunizacji i uzupełnić/wykonać brakujące szczepienia rutynowe na choroby takie jak:
- Tężec (+ błonica i krztusiec) – ostatnia obowiązkowa dawka na tężec w Polsce odbywa się w 19. roku życia, a co 10 lat zaleca się dawki przypominające.
- Odra, świnka i różyczka – obecnie szczepienie jest obowiązkowe i dwudawkowe, jednak wytyczne w tym zakresie się zmieniały; zarówno CDC jak i Measles&Rubella Initiative przestrzegają przed wybuchem odry w Libanie, więc immunizacja jest zasadna.
- Ospa wietrzna – szczepienie zalecane, ale nierefundowane w Polsce; jest wymagane wobec kandydatów na studia w AUB.
Poza immunizacją, zapobieganie powyższym chorobom obejmuje unikanie skupisk ludzkich (szczególnie osób z objawami infekcji) oraz odpowiednie opatrywanie ran (tężec). Więcej na temat poszczególnych chorób można znaleźć, klikając odpowiedni odnośnik.
Choroby brudnych rąk w Libanie
Warunki higieniczno-sanitarne w Libanie są zróżnicowane. W dużych miastach i kurortach są zazwyczaj dobre, jednak w pozostałych miejscach mogą być gorsze. Z tego powodu występuje tam zagrożenie chorobami przenoszonymi brudnymi rękami i przez skażoną wodę/żywność. Jakie szczepienia do Libanu można wykonać, by się przed nimi chronić:
- WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A;
- cholera – ostra, biegunkowa choroba bakteryjna;
- dur brzuszny – bakteryjna infekcja z wysoką gorączką i dokuczliwymi objawami ze strony układu pokarmowego.
Poza immunizacją ważne jest stosowanie się do zasad higieny, stołowanie się w miejscach, gdzie potrawy są przyrządzane i przechowywane w czystych warunkach oraz picie uzdatnionej/butelkowanej wody.
Pozostałe szczepienia do Libanu
W Libanie istnieje zagrożenie innymi chorobami zakaźnymi, które przenoszą się na wiele różnych sposobów. Ryzyko zakażenia jest bezpośrednio związane z aktywnościami podejmowanymi podczas pobytu w tym kraju. Najważniejszą metodą profilaktyki są szczepienia na:
- Meningokoki – to bakterie zwane dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które przenoszą się drogą kropelkową, szczególnie w skupiskach ludzkich. Unikanie tłocznych miejsc (jak np. obłożone hotele) oraz immunizacja zmniejszają ryzyko nabawienia się inwazyjnej choroby meningokokowej.
- Wściekliznę – to wirusowa, śmiertelna choroba układu nerwowego, przenoszona przez ugryzienia zakażonych zwierząt. Są one w Libanie powszechne, więc ryzyko zakażenia jest wysokie – szczególnie na prowincji, podczas pieszych wędrówek czy zwiedzania jaskiń. Ze względu na wysokie koszty świadczeń medycznych (np. szczepień poekspozycyjnych) w Libanie, warto profilaktycznie zaszczepić się w Polsce.
- WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B przenosi się przez skażoną krew i drogą płciową. Podczas pobytu w Libanie należy unikać współdzielenia ostrych narzędzi (np. strzykawek, brzytew) oraz stosunków płciowych bez zabezpieczeń. Osoby urodzone przed wprowadzeniem powszechnych szczepień w Polsce (lata 1994-96) powinny też rozważyć immunizację.
Jakie szczepienia do Libanu na WZW?
W ofercie TropicalMed znajduje się szczepionka skojarzona, która jest podawana w schemacie trzydawkowym i uodparnia na oba typy WZW (A i B). To popularne rozwiązanie wśród osób, które urodziły się przed powszechną immunizacją.
Szczepienia do Libanu cena
Przed wyjazdem do Libanu warto skorzystać z bogatej oferty szczepionek dostępnych w TropicalMed. W ośrodku można uodpornić się niemal na wszystkie choroby wymienione w artykule (poza COVID-19).
Szczepienia do Libanu cena: na całkowity koszt immunizacji składa się cena preparatu (× liczba dawek) oraz kwalifikacja lekarska przed każdym szczepieniem w cenie 60 zł.
TropicalMed oferuje przystępne cenowo pakiety, dzięki którym można obniżyć całkowity koszt immunizacji. Sprawdź cennik TropicalMed.
Liban jest krajem o bogatej historii i niezwykłym dziedzictwie kulturowym. To miejsce, gdzie spotykają się tradycja (np. Tyr) i nowoczesność (np. Zatoka Zaitunay), a także malownicze krajobrazy i niezwykła kuchnia. Co warto wiedzieć przed podróżą?
Liban – co warto wiedzieć
Stolica: Bejrut – to miasto kontrastów, w którym można zauważyć wpływy chrześcijaństwa (np. Maronicka katedra św. Jerzego) oraz islamu (Mohammad Al-Amin)
Język: arabski; w użyciu jest też francuski oraz rzadziej angielski
Waluta: funt libański (LBP)
Wiza: na pobyt turystyczny do miesiąca (z możliwością przedłużenia do trzech) wystarczy wiza uzyskana na przejściu granicznym lub lotnisku, tzw. on arrival
Klimat: podzwrotnikowy śródziemnomorski, z największymi opadami w miesiącach zimowych
Plaże: w Libanie jest mnóstwo miejscowości z pięknymi plażami, m.in. Bejrut (Ramlet El-Baida) czy Tyr (Tyre Beach)
Flora i fauna: Horsh Arz el-Rab to rezerwat przyrody, w skład którego wchodzą lasy cedrowe oraz wiele gatunków zwierząt (głównie ptaków)
Transport: głównymi środkami transport są autobusy i taksówki
Bezpieczeństwo: odradza się podróże na tereny przygraniczne; poza tym trzeba zachować środki ostrożności w związku z napiętą sytuacją społeczno-polityczną oraz zarejestrować się w systemie Odyseusz, gdyż latem w Libanie mogą występować pożary
Kuchnia: warte spróbowania w Libanie są m.in. podobne do tatara danie kibbeh nayi czy sałatka tabbouleh
O ile do ułożenia planu wycieczki z reguły wystarczy Internet, o tyle po wytyczne w sprawie zdrowia w podróży warto zgłosić się do rzetelnego źródła. W TropicalMed można liczyć na kompleksowe, wygodne i sprawne przygotowanie.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Libanu potrzebne są szczepienia?
Podróż do Libanu nie wymaga wyrabiania żadnych certyfikatów potwierdzających immunizację, jednak ze względu na obciążenie chorobami w tym kraju, warto rozważyć wykonanie zalecanych szczepień ochronnych.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Libanu?
Planując wylot do Libanu, należy rozważyć szczepienia rutynowe (m.in. na tężec i odrę) oraz przeciw WZW A i B, meningokokom, wściekliźnie, durowi brzusznemu czy cholerze. Lista szczepionek jest dobierana indywidualnie przez lekarza wyspecjalizowanego w medycynie podróży.
Gdzie wykonam szczepienia potrzebne do Libanu?
Niemal wszystkie szczepienia Liban Kraków (poza COVID-19) można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Chcąc uodpornić się na kilka chorób i zaoszczędzić na immunizacji, warto sprawdzić nasze profilowane pakiety szczepień.
Czy w Libanie jest bezpiecznie?
Przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, sprawdzając powiadomienia w systemie Odyseusz oraz stosując się do zaleceń lekarza w sprawie profilaktyki chorób zakaźnych i szczepień ochronnych, można znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Libanie.