#choroba-tropikalna #infekcja-wirusowa #transmitowana-przez-komary

Denga – leczenie, profilaktyka i objawy

Gorączka denga – objawy, profilaktyka, leczenie

zdjęcie Katarzyna Ślusarz autora postu o Denga – leczenie, profilaktyka i objawy Katarzyna Ślusarz | 2022-06-22 (ostatnia aktualizacja: 2022-09-19)
Denga – choroba tropikalna transmitowana przez komary. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie narządów czy krwotoki (tzw. gorączka krwotoczna/dengue fever). Dengę można powstrzymać dzięki szczepieniom ochronnym, które być może już niedługo będą dostępne także w Polsce.

Denga – choroba tropikalna

Denga, zwana czasami gorączką krwotoczną (ang. dengue fever) to choroba występująca w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym. Szczególnie wysokie ryzyko transmisji patogenów występuje w regionach:

 • Azji Południowo-Wschodniej (np. Wietnam, Filipiny, Malezja),
 • Ameryki Łacińskiej (np. Meksyk, Kuba, Brazylia),
 • Afryki (np. Tanzania, Erytrea).

Poniższa mapa zawiera wykaz wszystkich krajów, w których występuje ryzyko infekcji.

Mapa przedstawiająca kraje występowania dengiWystępowanie dengi na świecie

Jak rozprzestrzenia się denga – choroba tropikalna?

Co wywołuje dengę?

Dengę wywołuje wirus (a konkretniej: cztery wirusy dengi), którym można zarazić się głównie przez ukąszenie zainfekowanego komara. Istnieją także dowody na możliwość wertykalnego zakażenia, tj. z ciężarnej kobiety na płód. To jednak dużo rzadsza droga transmisji patogenów.

Wirus dengi inkubuje (rozwija się) w organizmie człowieka 4-10 dni. Większość infekcji (około 40-80%) ma charakter bezobjawowy, jednak u pozostałych występują dolegliwości takie jak:

 • wysoka gorączka (nawet 40°C),
 • silny ból głowy i w oczodołach,
 • bóle mięśni i stawów,
 • nudności i wymioty,
 • wysypka.

Chorobie nie zawsze towarzyszą wszystkie objawy. Gorączka w połączeniu z dwoma wymienionymi wyżej symptomami stanowi sygnał, że warto skonsultować się z lekarzem i wykonać test na obecność wirusa. Około 5% osób, u których zdiagnozowano dengę, rozwija się bowiem drugie, poważniejsze stadium choroby. Występuje wówczas:

 • silny ból brzucha,
 • obfite, częste wymioty,
 • krwotoki (z nosa i dziąseł),
 • krew w kale i wymiocinach
 • niewydolność oddechowa,
 • uszkodzenie lub zaburzenie pracy narządów (np. wątroby, serca).

Jak widać, wirus dengi może mieć naprawdę wyniszczający wpływ na organizm człowieka. Jak chronić się przed najpoważniejszymi powikłaniami choroby?

Wybierasz się w tropiki?

Pamiętaj o profilaktyce dengi!

W większości turystycznych krajów istnieje ciągłe ryzyko transmisji dengi.
Zarażajac się dengą, kobieta w ciąży może zainfekować też swoje nienarodzone dziecko.
Nie ma bezpośredniego leku na wirusa dengi.
Wykwalifikowany personel. Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób.
kobieta po szczepieniu Zarejestruj wizytę u lekarza.

Denga – leczenie

Jeśli już zdiagnozowano dengę, niezbędne jest leczenie, a konkretniej – łagodzenie jej objawów. Nie ma bowiem specyficznego remedium, które zwalczałoby wirusa dengi.

Pacjentom zaleca się:

 • odpoczynek,
 • odpowiednie nawodnienie i odżywienie,
 • stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych (najlepiej z paracetamolem),
 • unikanie ibuprofenu i aspiryny – wirus dengi wywołuje krwotoki, a substancje te rozrzedzają krew i mogą nasilać problem.

W zależności od nasilenia objawów, chorzy leczą się w domu lub wymagają pilnej hospitalizacji. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, opracowano szereg zasad profilaktyki dengi.

Denga – profilaktyka

Wiadomo już, jak niebezpieczna może być denga – profilaktyka choroby polega przede wszystkim na unikaniu ukąszeń komarów. Pomagają w tym chemiczne środki odstraszające insekty, moskitiery oraz długa, zakrywająca odzież.

Podobne zasady obowiązują w zapobieganiu malarii czy żółtej gorączce – chorobach transmitowanych przez komary i występujących w podobnych regionach co denga. Jak na razie, w Polsce są dostępnie wyłącznie szczepienia na żółtą gorączkę.

Prace nad preparatem Dengvaxia (na dengę) trwają od wielu lat – to odpowiedź na gwałtowny skok zachorowań. W 2015 roku zatwierdzono ją w pierwszych państwach, m.in. w Meksyku. 3 lata później Komisja Europejska dopuściła szczepionkę do obrotu, jednak w Polsce nie jest jeszcze dostępna.

Dengvaxia zawiera cztery żywe, osłabione szczepy wirusa dengi i jest podawana w formie zastrzyku w trzydawkowym schemacie co 6 miesięcy. Będzie można ją stosować u pacjentów w wieku 6-45 lat, którzy w przeszłości przebyli już infekcję. Szczepienie ma zapobiegać nawrotom choroby. 

Z racji możliwości wertykalnego zakażenia płodu, szczepienia nie zaleca się m.in. kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Stosowanie preparatu wyklucza się także w przypadku nadwrażliwości/alergii na składniki oraz niedoborów odporności – wrodzonym lub nabytym (np. przy AIDS).

Denga to jedna z wielu chorób tropikalnych, które zagrażają nieuodpornionym turystom. Aby wzmocnić swój organizm i pomóc mu w walce z nieznanymi drobnoustrojami, warto wykonać dostępne szczepienia ochronne. Silniejszy układ immunologiczny to większa szansa na uniknięcie zakażenia wirusem dengi lub znaczne złagodzenie objawów choroby.

Serdecznie zapraszamy na szczepienia przed podróżą! 

Objawiasz się choroby denga lub masz jej objawy?

Skonsultuj swoje obawy i potrzeby z lekarzem medycyny podróży
Zarezerwuj termin konsultacji z lekarzem
Czytaj więcej: