Przed podróżą do Iraku, warto rozważyć uzupełniającą dawkę szczepienia przeciwko tężcowi, zwłaszcza jeśli minęło 10 lat od ostatniej. Skutecznym rozwiązaniem jest również booster 4w1, który dodatkowo chroni przed błonicą, krztuścem i, co najważniejsze, polio. Zalecane jest także zaszczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, cholerze, meningokokom oraz wściekliźnie. Na konsultację w sprawie immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Irak jak się przygotować do wyjazdu?
Irak, choć przez lata kojarzony głównie z konfliktami zbrojnymi, kryje w sobie niezwykłe bogactwo historyczne i kulturowe. Jest fascynującą, ale także wymagającą destynacją turystyczną, dlatego warto zastanowić się, jakie szczepienia do Iraku wykonać, jak spakować apteczkę oraz co robić, żeby uniknąć infekcji podczas wyjazdu.
Profesjonalnej porady w tym zakresie udziela lekarz medycyny podróży, którego najlepiej odwiedzić 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Specjalista poinformuje też o zasadach wjazdu, w tym o obowiązkowych szczepieniach do Iraku.
Irak obowiązkowe szczepienia – na jakie choroby trzeba się uodpornić?
Irak szczepienia lub test COVID-19: podróżni mają dwie opcje – albo poddać się pełnemu szczepieniu minimum 14 dni przed wyjazdem i okazać certyfikat, albo wykonać test na koronawirusa do 72h przed wylotem i przedłożyć negatywny wynik (nie dotyczy osób poniżej 12. roku życia).
Irak obowiązkowe szczepienia: mimo że Irak nie jest krajem zagrożonym żółtą febrą, to wymaga się certyfikatu szczepienia na tę chorobę od osób, które przybywają z kraju endemicznego (także w tranzytach lotniczych powyżej 12h). W Polsce żółtej febry nie ma, a loty z przesiadkami raczej nie obejmują krajów afrykańskich, toteż szczepienie rzadko jest konieczne.
Jakie szczepienia do Iraku są nieobowiązkowe, ale zalecane?
Przed wyjazdem do Iraku konieczne jest zbadanie aktualnych zaleceń dotyczących szczepień. Indywidualna konsultacja lekarska jest niezwykle ważna, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę zdrowia podczas konkretnej podróży.
Irak szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy
| Irak szczepienia na wyjazd turystyczny
|
- szczepienia rutynowe
- WZW A i B
- dur brzuszny
- meningokoki
| - szczepienia rutynowe
- WZW A i B
- dur brzuszny
- cholera
- wścieklizna
|
Choroby, na które nie ma szczepień: w Iraku jest kilka trzytysięczników (np. Cheekha Dar, 3610 m n.p.m.), na których występuje ryzyko choroby wysokościowej. Drugim zagrożeniem jest wirus MERS-CoV wywołujący infekcje układu oddechowego
Irak szczepienia rutynowe
Ze względu na niski poziom opieki medycznej w Iraku, warto zadbać o aktualne szczepienia rutynowe, by nie przekonywać się o jakości świadczeń na własnej skórze. Najważniejsza jest dawka przypominająca na tężec (+ błonicę i krztusiec) – wszelkie rany lub obrażenia grożą bowiem zakażeniem laseczkami tężca, a dostęp do szczepień poekspozycyjnych może być utrudniony.
Skojarzone szczepienia do Iraku cena: MSZ przestrzega też przed ogniskami polio w Iraku, dlatego dobrą opcją są szczepionki 4w1. Pojedynczy zastrzyk „odświeża” odporność na błonicę, tężec, krztusiec i polio. Adacel Polio jest w cenie 199 zł, natomiast Boostrix Polio kosztuje 199 zł.
Choroby brudnych rąk w Iraku
Warunki higieniczne w Iraku są słabsze niż w Polsce, co sprzyja rozwojowi chorób przenoszących się brudnymi rękami oraz przez skażoną żywność/wodę. Ważne są więc szczepienia na:
- WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A;
- dur brzuszny – bakteryjną chorobę układu pokarmowego z wysoką gorączką i bólem głowy;
- cholerę – ostrą, biegunkową infekcję bakteryjną, prowadzącą do szybkiego odwodnienia.
Irak jak się przygotować: poza immunizacją, podróżni powinni pamiętać o przestrzeganiu higieny oraz unikać spożycia nieuzdatnionej wody oraz surowych/nieodpowiednio przygotowanych produktów spożywczych.
Pozostałe choroby w Iraku
Zagrożenie w Iraku stanowią też inne choroby, którym na szczęście da się zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych są to:
- WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B, przenoszące się przez krew i inne płyny ustrojowe (np. podczas stosunków płciowych); szczepienie jest w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku, więc niektórzy nie muszą uodparniać się na ten typ WZW.
- Zakażenie meningokokowe – bakteryjna choroba mogąca doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy; przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową, szczególnie w zatłoczonych miejscach (np. hotelach).
- Wścieklizna – praktycznie w 100% śmiertelna choroba neurologiczna, której źródłem jest ugryzienie przez zarażone zwierzę (dzikie lub domowe); w Iraku wirus krąży wśród psów i dzikiej zwierzyny, więc narażając się na kontakt z nimi, warto rozważyć szczepienie ochronne.
Przygotowanie pod kątem zdrowia do Iraku stanowi niezwykle istotny element planowania podróży. Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem?
Bogactwo kultury, dziedzictwa historycznego i przyrody czyni Irak miejscem wyjątkowym. Poniżej zamieszczono kilka praktycznych wskazówek oraz ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Informacje mogą okazać się przydatne osobom planującym podróż.
Irak – co warto wiedzieć
Stolica: Bagdad, w którego centrum znajduje się historyczny Łuk Zwycięstwa (Miecze Qādisīyah)
Język: arabski, porozumienie się po angielsku może być trudne
Waluta: dinar iracki (IQD)
Wiza: należy ją obowiązkowo wyrobić, by wjechać i przebywać na terenie kraju
Klimat: głównie pustynny, od kwietnia do czerwca oraz od września do listopada występują suche wiatry piaskowe
Plaże: kraj ma dostęp do Zatoki Perskiej i pięknych plaż, np. w miejscowościach Umm Kasr i Al-Fau
Flora i fauna: znajdują się tu fascynujące wodospady: Bekhal oraz Gali Ali Bag; do występujących zwierząt w kraju należą skorpiony, a także żmije i antylopy
Transport: można przemieszczać się taksówkami, autobusami oraz wynajętym samochodem z kierowcą
Bezpieczeństwo: w związku z napiętą sytuacją polityczną przebywając w kraju należy zachować szczególną ostrożność oraz zarejestrować się w systemie Odyseusz
Kuchnia: za narodową potrawę uważa się masgouf – grillowany karp w sosie m.in. z tamaryndowca, innym lokalnym daniem jest qoozi, czyli jagnięcina nadziewana ryżem i warzywami
O ile opracowaniem planu wycieczki można zająć się w pojedynkę, o tyle przygotowanie pod kątem zdrowia warto zostawić profesjonalistom. W TropicalMed można liczyć na szeroką ofertę skutecznych szczepień, także w pakietach (sprawdź: szczepienia do Iraku cena) oraz zalecenia dopasowane do konkretnej podróży.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do kraj potrzebne są szczepienia?
Obowiązkowe szczepienia na żółtą febrę obejmują wyłącznie osoby przybywające (także w tranzytach lotniczych) z krajów zagrożonych tą chorobą. Ani w Polsce, ani państwach, w których z reguły odbywają się przesiadki do Iraku, nie ma żółtej febry, więc szczepienie rzadko jest konieczne.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do kraj?
Przed wyjazdem do Iraku warto przyjąć dawkę przypominającą na tężec, jeśli od ostatniej upłynęło 10 lat lub dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest booster 4w1, zapewniający dodatkową ochronę na błonicę, krztusiec i (przede wszystkim) polio. Zaleca się także szczepienia na WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, meningokoki i wściekliznę.
W którym ośrodku bez kolejek wykonam szczepienia do Iraku w Krakowie?
Szczepienia Irak Kraków najszybciej można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To miejsce, w którym można liczyć na dużą dostępność terminów (także w soboty!) oraz sprawną obsługę.
Jak zapobiegać chorobom w podróży do Iraku?
W przypadku podróży do Iraku jest ważne, aby przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia niezbędnych szczepień i przygotować kompletną apteczkę. Już na miejscu należy przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia, unikać kontaktu ze zwierzętami oraz stosować pozostałe środki ochrony zalecone przez specjalistę ds. medycyny podróży.