Uwaga: szczepionka na japońskie zapalenie mózgu nie jest dostępna.

Szczepienia za granicę a wymagania wizowe

Czy trzeba się szczepić, żeby móc wyrobić wizę?

Klaudia Gierlicka | 2023-01-12 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
W większości krajów w Azji i Afryce oraz na Kubie i brytyjskim Montserrat wymaga się wiz od Polaków. Aby wyrobić takie zezwolenie na pobyt, należy złożyć wniosek oraz m.in. zdjęcie, dowód tożsamości i dokument potwierdzający cel podróży. Często potrzebna jest też karta szczepień i tzw. żółta książeczka. Sprawdź szczegóły!

Co jest potrzebne do wizy?

Globalizacja to proces, który wpłynął m.in. na trendy turystyczne i migracyjne – ludzie podróżują częściej, bo jest to znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Ogólnodostępne, standaryzowane egzaminy wstępne na studia, znoszenie kontroli granicznych (np. w strefie Schengen), bogatsza i przystępniejsza cenowo oferta usług transportowych… to tylko niektóre czynniki zwiększające mobilność ludzi.

Mimo postępującej globalizacji, do niektórych krajów potrzebna jest wiza – np. turystyczna, pracownicza czy studencka. Aby ją wyrobić, trzeba skompletować wymagane dokumenty. Jakie?

Przykładowe wymagania wizowe:

  • zdjęcie,
  • paszport,
  • polisa ubezpieczeniowa,
  • potwierdzenie celu podróży (np. zaświadczenie o przyjęciu na studia),
  • potwierdzenie zakwaterowania i posiadania odpowiednich środków finansowych.

To tylko niektóre dokumenty, które należy skompletować. Do wniosku wizowego często trzeba też załączyć kartę szczepień lub tzw. żółtą książeczkę. Które szczepienia są obowiązkowe dla podróżnych?

Jakie są obowiązkowe szczepienia przed podróżą?

Planując podróż, najczęściej można spotkać się z obowiązkiem szczepienia na żółtą febrę – chorobę przenoszoną przez komary w Afryce Subsaharyjskiej i Ameryce Południowej i Środkowej. Certyfikat potwierdzający immunizację trzeba mieć zarówno do krajów, w których potrzebna jest wiza (większość afrykańskich), jak i tam, gdzie panuje ruch bezwizowy dla turystów (np. w Gujanie Francuskiej)

Ile dni po szczepieniu można wyjechać: tzw. żółta książeczka, którą otrzymuje się po szczepieniu na żółtą febrę, nabiera ważności po 10 dniach od immunizacji. Więcej szczegółów w: Międzynarodowa Książeczka Szczepień.

Chcąc wyjechać do Arabii Saudyjskiej na pielgrzymkę, trzeba wyrobić wizę oraz posiadać potwierdzenie szczepienia na meningokoki ACWY. Warto też sprawdzić wymagania w tym zakresie dla Libii i Gambii, aby swobodnie podróżować do tych państw.

Potrzebujesz szczepień do otrzymania wizy?

Przyjdź do ośrodka TropicalMed

Brak obowiązkowych szczepień może skutkować np. kwarantanną lub odmową wjazdu do danego kraju.
Obowiązkowe szczepienia chronią przed chorobami, które czyhają w danym kraju (np. polio w Afganistanie).
Chcąc dostać się na studia za granicą, często trzeba okazać potwierdzenie szczepień na określone choroby.
Bogaty wybór szczepionek. Wygodna rejestracja online. Szczepimy także w soboty.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienia potrzebne do uzyskania wizy

Wyjazd do Afganistanu także wiąże się z obowiązkiem wyrobienia wizy. Ubiegając się o zezwolenie na pobyt powyżej 4 tygodni, do wniosku należy dołączyć potwierdzenie szczepienia na polio. Afganistan jest bowiem jednym z dwóch krajów na świecie, gdzie dzikie szczepy wirusa nadal występują endemicznie. Warto też sprawdzić informacje o obowiązkowych szczepień na polio do uzyskania wizy w krajach takich jak Nigeria, Indonezja czy Pakistan (drugi kraj endemiczny). 

Strona MSZ, przedstawiciele placówek dyplomatycznych RP w poszczególnych krajach czy lekarz medycyny podróży (np. w TropicalMed) to najlepsze źródła informacji o tym, które szczepienia są obowiązkowe dla podróżnych i/lub potrzebne do wyrobienia wizy.

Jakie są szczepienia wymagane do wizy w USA i UK?

Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone to kraje, do których turyści nie potrzebują wizy, jednak migranci ubiegający się o pracę czy chcący studiować – już tak. Wymagania wizowe różnią się w zależności od jej przeznaczenia, jednak w obu przypadkach niezbędna jest karta szczepień/zaświadczenie o immunizacji. Co jest potrzebne do wizy USA?

Czy można lecieć do USA bez szczepienia?

Jeśli nie liczyć szczepienia na Covid-19, to turyści nie mają obowiązku immunizacji do USA. Sytuacja zmienia się w przypadku chęci pracowania i/lub studiowania w Stanach Zjednoczonych. Wówczas należy być uodpornionym na szereg różnych chorób. Jakich?

Co jest potrzebne do wizy USA – szczepienia obowiązkowe:

  • COVID-19
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • Grypa
  • Hib
  • Odra, świnka, różyczka
  • Błonica, tężec, krztusiec
  • Meningokoki
  • Pneumokoki
  • Polio
  • Rotawirusy
  • Ospa wietrzna

Wymienione wyżej pogrubione pozycje figurują w polskim Programie Szczepień Ochronnych (PSO) jako obowiązkowe – może się więc okazać, że immunizację ma się już za sobą. 

Jak sprawdzić historię szczepień: służy do tego Internetowe Konto Pacjenta. Można też przeczytać o tym w artykule: „Szczepienia dla dorosłych”.

Aby procedura ubiegania się o wizę do USA przebiegła sprawnie, należy mieć ze sobą dokumentację szczepień i okazać ją lekarzowi podczas imigracyjnego badania lekarskiego. Jak to wygląda w przypadku Wielkiej Brytanii?

Jak zdobyć wizę do UK?

Od turystów podróżujących do Wielkiej Brytanii nie wymaga się żadnych szczepień, nawet na Covid-19. Na rządowej stronie z informacjami dla imigrantów także nie ma wzmianki o obowiązkowej immunizacji do wyrobienia wizy.

Niemniej jednak, osoby będące w trakcie cyklu szczepień według polskiego harmonogramu, po przyjeździe kontynuują go według brytyjskich wytycznych.

Szczepienia obowiązkowe kalendarz w Polsce i UK: przykładowo, obowiązkowe szczepienia dzieci na meningokoki i grypę nie występują w Polsce, a w Wielkiej Brytanii już tak. Oba harmonogramy różnią się nieco między sobą.

Dlatego migrując do UK ze swoją pociechą, należy wprowadzić dodatkowe pozycje w schemacie szczepień. Szczegółów o polskim PSO można przeczytać tutaj: szczepienia obowiązkowe kalendarz 2024

Czy studenci medycyny muszą się szczepić?

Uczelnie na kierunkach lekarskich mają określone wymagania zdrowotne, dotyczące m.in. szczepienia studentów medycyny. Aplikując na polskie uniwersytety należy uodpornić się głównie na żółtaczkę typu B (WZW B). To choroba przenoszona m.in. przez krew – przyszli lekarze udzielający pomocy mają z nią częstszy kontakt niż inni.

Okazuje się, że obowiązkowe szczepienia za granicę mogą obejmować nie tylko kandydatów na studia medyczne, ale także aplikujących na pozostałe kierunki. Poniżej przedstawiono kilka przykładów:

Obowiązkowe szczepienia studentów:

  • na grypę i COVID-19 – Uniwersytet Harvarda,
  • na odrę, świnkę i różyczkę oraz meningokoki (≤ 21. rok życia) – New York University,
  • na tężec, grypę, WZW A i B oraz odrę, świnkę i różyczkę – Uniwersytet Kapsztadzki,
  • na odrę, świnkę i różyczkę – Narodowy Uniwersytet Seulski,
  • na tężec, WZW A i B oraz ospę wietrzną (tylko dla niezaszczepionych) – Indyjski Instytut Edukacji Naukowej i Badań w Thiruvananthapuram.

Chcąc studiować na którejś z wymienionych wyżej uczelni, trzeba też złożyć wniosek o wizę. Szczepienia studentów mogą obowiązywać jednak także w krajach, które oferują ruch bezwizowy dla Polaków. Przykładowo na Uniwersytecie Amerykańskim w Paryżu (AUP) wymaga się od kandydatów przedstawienia dowodu szczepienia na odrę, świnkę i różyczkę, tężec i błonicę oraz meningokoki. Ostatnie z wymienionych powinno być wykonane w ciągu ostatnich 5 lat preparatem Menveo.

Czy studenci medycyny muszą się szczepić: przykładowo, na wydziałach medycznych uniwersytetów w Toronto czy Bolonii, komisje rekrutacyjne wymagają szczepień od kandydatów: na WZW B, ospę wietrzną oraz odrę, świnkę i różyczkę (na Uniwersytecie w Toronto dodatkowo na błonicę, tężec i krztusiec).

Jak widać, nawet brak wymagań wizowych wobec kandydatów na studia z Polski nie zawsze zwalnia z obowiązku szczepienia studentów. Rozważając aplikację, warto dokładnie sprawdzić wymagania danej uczelni i uzupełnić ewentualne braki w swojej karcie szczepień. Gdzie to zrobić?

Gdzie najlepiej zaszczepić się przed wyjazdem?

Szczepienia za granicę, czy to w celach turystycznych czy migracyjnych, można wykonać w TropicalMed. Można nas znaleźć w Krakowie, Kielcach i Chorzowie (Śląsk). TropicalMed to miejsce, w którym bez kolejek i w dogodnym terminie (nawet w sobotę!) wykonasz wszystkie szczepienia potrzebne do wizy. Jak?

Jak można się zaszczepić: wejdź w system rejestracji online TropicalMed, wybierz termin i przyjdź do ośrodka. Podczas wizyty wykwalifikowany lekarz przeprowadza konsultację do szczepienia i podaje odpowiednie preparaty.

Szczepienia za granicę nie tylko umożliwiają swobodne podróżowanie, ale także chronią zdrowie. Zadbaj o to z TropicalMed – zapraszamy! 

Chcesz uzyskać wizę na wyjazd zagraniczny?

Sprawdź szczepienia w wymaganiach wizowych!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: