Arabia Saudyjska – co przed podróżą [poradnik]

Arabia Saudyjska szczepienia zalecane i obowiązkowe

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, arabia saudyjska last minute Katarzyna Ślusarz | 2023-01-03 (ostatnia aktualizacja: 2023-05-25)
W Arabii Saudyjskiej są aż dwa obowiązkowe szczepienia – jedno z nich ma jednak charakter selektywny (dla wybranych podróżnych). Poza tym warto uodpornić się na żółtaczkę, tyfus oraz wściekliznę. Ważne są także szczepienia rutynowe. Sprawdź szczegóły!

W określonych przypadkach od przyjezdnych do Arabii Saudyjskiej wymagane są szczepienia na meningokoki i/lub żółtą febrę. Poza tym warto pamiętać o szczepieniach rutynowych (na błonicę, tężec i krztusiec oraz grypę), a także zalecanych na tyfus, żółtaczką typu A i B oraz wściekliznę. Wytyczne w sprawie immunizacji i chemioprofilaktyki malarii (przy granicy z Jemenem) są wydawane podczas indywidualnej konsultacji lekarskiej, którą najlepiej zaplanować na 6-8 tygodni przed wyjazdem.

Arabia Saudyjska szczepienia – kiedy je wykonać?

W Arabii Saudyjskiej panuje ekstremalnie suchy i gorący klimat, a lot trwa od kilku do kilkunastu godzin (w zależności od liczby przesiadek). Wszystko to może negatywnie odbijać się na odporności turysty. 

Aby wzmocnić swój organizm w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi, zaleca się szczepienia do Arabii Saudyjskiej. Można je wykonać w ośrodku medycyny podróży TropicalMed. Wizytę najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu.

Arabia Saudyjska last minute: nie warto rezygnować z wizyty u lekarza, jeśli do wyjazdu zostało mniej niż 6 tygodni. Wielodawkowe szczepienia można wykonać w schemacie przyspieszonym lub przyjąć chociaż jedną dawkę – to lepsze niż żadna ochrona.

Arabia Saudyjska szczepienia obowiązkowe – które są niezbędne, by swobodnie podróżować?

Arabia Saudyjska informacje COVID-19 (dane aktualne na dzień 15.06.2022 r.) władze kraju zniosły niemal wszystkie obostrzenia – obowiązkowe testy, szczepienie czy kwarantannę. Przyjezdni nadal muszą zarejestrować się w systemie Tawakkalna i mieć ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19.

Wyjazd do Arabii Saudyjskiej powinien być poprzedzony szczepieniami, które umożliwią swobodne podróżowanie. Bez nich można spotkać się z odmową wjazdu na terytorium kraju. Jakie to szczepienia?

Meningokoki szczepienia obowiązkowe

Wobec pielgrzymów (na Hadżdż czy Umra) lub sezonowych pracowników przybywających do Arabii Saudyjskiej wymaga się uodpornienia na meningokoki A, C, W-135 oraz Y. To bakterie przenoszące się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Transmisja tych bakterii jest więc wzmożona w dużych skupiskach ludzkich. Suchy, zapylony klimat także sprzyja rozprzestrzenianiu się meningokoków.

Przygotuj się na wyjazd do Arabii Saudyjskiej

Wykonaj szczepienia obowiązkowe i zalecane

MSZ podaje, że zabiegi medyczne i hospitalizacja w Arabii Saudyjskiej jest kosztowna.
Podróżni są bardziej narażeni na infekcje przenoszone drogą pokarmową – WZW A czy tyfus.
Szczepienie na meningokoki ACWY jest bezwzględnie wymagane od przybywających do Arabii Saudyjskiej.
Szczepimy także w soboty. Wygodna rejestracja online. Skuteczne i bezpieczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. meningokoki szczepienie obowiązkowe Zarejestruj się na szczepienie przed podróżą

Meningokoki szczepienia obowiązkowe: na polskim rynku farmaceutycznym są dwa preparaty zawierające wymienione wyżej cztery szczepy meningokoków: to Nimenrix i Menveo. Obie szczepionki są dostępne w TropicalMed. 

Uodpornienie na meningokoki jest ważne dla tych, którym marzy się Arabia Saudyjska – informacje na ten temat można znaleźć na naszym blogu: szczepienia na meningokoki.

Żółta gorączka – kto musi się szczepić?

W tym przypadku obowiązkowe szczepienie do Arabii Saudyjskiej ma charakter selektywny. Oznacza to, że nie dotyczy wszystkich przyjezdnych. Planując wcześniejszy pobyt w kraju zagrożonym żółtą febrą (w Afryce i Ameryce Południowej), należy pomyśleć o immunizacji – certyfikat szczepienia musi mieć wówczas każdy od 1. roku życia.

Arabia Saudyjska szczepienia obowiązkowe na żółtą febrę: sprawdź szczegóły w Międzynarodowa Książeczka Szczepień.

Należy pamiętać, że Arabia Saudyjska sama w sobie nie jest krajem zagrożonym żółtą febrą. Podróżując bezpośrednio z Europy, nie trzeba mieć szczepienia.

Obowiązkowe szczepienia do Arabii Saudyjskiej koszt

Przed meningokokami ACWY chronią preparaty Menveo (269 zł) lub Nimenrix (269 zł). Na żółtą febrę jest dostępny tylko jeden preparat – Stamaril w cenie 279 zł.

Pozostałe, zalecane preparaty ochronne można znaleźć w cenniku TropicalMed: szczepienia do Arabii Saudyjskiej koszt.

Arabia Saudyjska szczepienia zalecane – które warto wykonać przed wyjazdem?

MSZ podaje, że usługi medyczne w Arabii Saudyjskiej bywają naprawdę kosztowne. Aby chronić swoje zdrowie i nie nadwyrężać budżetu, warto więc wykonać szczepienia przed podróżą. Zalecenia w tej sprawie są wydawane indywidualnie, m.in. na podstawie specyfiki danego wyjazdu:

Szczepienia Arabia Saudyjska wyjazd służbowy/hotelowy

Arabia Saudyjska informacje dla studentów                                                                                                            

Szczepienia Arabia Saudyjska wycieczki objazdowe                    

 • błonica, tężec, krztusiec
 • meningokoki
 • WZW typu A i B

Na Uniwersytecie Króla Abdulaziza wymaga się:

 • aktualnego szczepienia na tężec i błonicę
 • 1 dawki szczepienia na świnkę i różyczkę
 • szczepienia lub historii zachorowania na ospę wietrzną
 • szczepienia na WZW B
 • potwierdzenia szczepienia na polio w dzieciństwie
 • błonica, tężec, krztusiec
 • meningokoki
 • WZW typu A i B
 • dur brzuszny
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Jak widać, zalecenia dla poszczególnych podróżnych bardzo się różnią, dlatego nawet Arabia Saudyjska last minute nie powinna być przeciwwskazaniem do wizyty w ośrodku medycyny podróży. Na indywidualnej konsultacji można dowiedzieć się, które choroby mogą zagrażać podczas pobytu za granicą i jak im przeciwdziałać. Poniżej znajdują się szczegóły na ten temat.

Arabia Saudyjska szczepienia rutynowe

Dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec (DTP) jest jedną z najbardziej zalecanych w przypadku wyjazdów zagranicznych. Immunizacja daje tylko 10 lat ochrony, więc warto sprawdzić datę ostatniej dawki i w razie potrzeby odświeżyć szczepienie. 

Arabia Saudyjska szczepienia zalecane na grypę: badania dowodzą, że wirus grypy rozprzestrzenia się szybciej w suchym klimacie. Warto więc rozważyć immunizację przed podróżą do pustynnej Arabii Saudyjskiej.

Chcąc, żeby wyjazd do Arabii Saudyjskiej był udany, nie warto zaniedbywać szczepień rutynowych oraz pozostałych, na choroby takie jak:

WZW (żółtaczka)

Jeśli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby, to przed każdą podróżą zaleca się tego typu szczepienia – Arabia Saudyjska nie stanowi wyjątku.

WZW typu A rozprzestrzenia się głównie drogą pokarmową (jak tyfus). Szczepienia nie są w Polsce obowiązkowe, a więc trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Do wyboru są albo preparaty pojedyncze (Avaxim, Havrix), albo Twinrix Adult na oba typy WZW.

WZW typu B przenosi się przez krew lub drogą płciową. Szczepienia są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku. Wspomniany wyżej preparat skojarzony na oba typy żółtaczki jest częstym wyborem wśród podróżnych, którzy nie przeszli obowiązkowej immunizacji w wieku niemowlęcym.

Dur brzuszny (tyfus)

Tyfus to bakteryjna choroba przenoszona drogą fekalno-oralną. Oznacza to, że do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku zjedzenia pokarmu lub wypicia wody skażonych wydalinami nosiciela. Wbrew pozorom bardzo łatwo o tego typu infekcję, toteż poza zachowaniem higieny osobistej i żywienia zaleca się szczepienia na dur brzuszny.

Według PZH tyfus jest powszechniejszy w Arabii Saudyjskiej niż w Polsce. Zwiększa to ryzyko infekcji podczas wyjazdu. 

Wścieklizna

Wścieklizna to śmiertelna infekcja wirusowa, która dotyka ludzi po ugryzieniu przez zainfekowane zwierzę. W Polsce choroba ta nie stanowi większego problemu, gdyż profilaktyka jest na dobrym poziomie. W Arabii Saudyjskiej zakażone zwierzęta spotyka się znacznie częściej – ryzyko ataku (i przeniesienia choroby) jest więc większe.

Arabia Saudyjska wycieczki: szczepienia na wściekliznę mogą znaleźć się w zaleceniach lekarza przed podróżą do Arabii Saudyjskiej, jeśli ktoś planuje biwakowanie, zwiedzanie jaskiń czy odwiedzanie obszarów wiejskich.

Arabia Saudyjska choroby, na które nie ma szczepień – jak im zapobiegać?

Nie na wszystkie choroby można się zaszczepić, toteż trzeba pamiętać o pozostałych zasadach profilaktyki. W Arabii Saudyjskiej ważne są:

 • zapobieganie ukąszeniom komarów – chroni przed malarią i dengą,
 • higiena żywienia – zapobiega m.in. biegunkom czy chorobami pasożytniczymi.

Malaria w Arabii Saudyjskiej: zarodźce malarii stanowią zagrożenie wyłącznie w południowo-zachodnich prowincjach Dżazan i Asir (przy granicy z Jemenem). W największych miastach, takich jak Mekka czy Medyna, nie ma malarii.

Więcej na temat ochrony przed zarodźcami można znaleźć tutaj: profilaktyka malarii.

Arabia Saudyjska wycieczki – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Arabia Saudyjska to największe państwo Bliskiego Wschodu, zajmujące 80% powierzchni Półwyspu Arabskiego. Jest kolebką islamu i słynie z monumentalnej architektury sakralnej – to właśnie tam znajduje się największy na świecie meczet – Al Haram. Turystów przyciągają tam też m.in. plaże przy Morzu Czerwonym, pustynne safari czy niezwykłe miejsca, takie jak np. Maraya – największy na Ziemi budynek pokryty lustrami. Co jeszcze warto wiedzieć?

Arabia Saudyjska – co warto wiedzieć

Stolica: Rijad – obowiązkowym punktem wycieczki powinien być Fort Masmak, który odegrał ważną rolę w zjednoczeniu Arabii

Język: arabski; w miejscach turystycznych nie powinno być problemów z komunikacją po angielsku

Waluta: rial saudyjski (SAR); pieniądze wymienia się na podstawie paszportu lub karty pobytu

Wiza: Polacy muszą uzyskać wizę, by móc podróżować do Arabii Saudyjskiej; w przypadku pobytu turystycznego wniosek można złożyć online (np. na stronie visa.mofa.gov.sa)

Klimat: suchy, pustynny; wiosną i latem zdarzają się burze pisakowe

Plaże: w Arabii Saudyjskiej jest ich sporo; Half Moon Bay czy Farasan Al Kabir to tylko niektóre przykłady

Flora i fauna: Ibex Reserve to miejsce ochrony wielu gatunków pustynnych zwierząt (m.in. koziorożca nubijskiego)

Transport: najłatwiej poruszać się taksówką lub wynajętym samochodem, jednak trzeba pamiętać o obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy

Bezpieczeństwo: niebezpiecznie jest podróżować w regiony pograniczne z Jemenem czy Irakiem; przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz

Typ gniazdek elektrycznych: G (w Polsce są C i E)

Kuchnia: kabsa czy murtabak to popularne w Arabii Saudyjskiej przysmaki, których warto skosztować.

Jeśli chodzi o przygotowanie pod kątem zdrowotnym, TropicalMed to odpowiednie miejsce dla osób planujących podróż do Arabii Saudyjskiej. W naszym ośrodku można liczyć na kompleksową obsługę, mającą na celu maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa każdego pobytu za granicą.

Arabia Saudyjska co przed podróżą (TropicalMed):

 • wizyta u lekarza (bez kolejek i w dogodnym terminie – nawet w soboty)
 • szczepienia ochronne (bogaty wybór preparatów),
 • odebranie zaleceń dotyczących profilaktyki (indywidualnych, dopasowanych do podróży).

Podróżniku, serdecznie zapraszamy do TropicalMed!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Arabii Saudyjskiej potrzebne są szczepienia?

Chcąc podróżować do Arabii Saudyjskiej, zazwyczaj trzeba wykonać szczepienie na meningokoki typu A, C, W-135 oraz Y. W przypadku żółtej gorączki wymóg immunizacji ma charakter selektywny, czyli tylko dla wybranych podróżnych. Tzw. żółtą książeczkę muszą mieć osoby, które przybywają z kraju/ów występowania tego wirusa.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej?

Poza obowiązkowymi szczepieniami do Arabii Saudyjskiej, bardzo zaleca się uodpornienie na dur brzuszny, żółtaczkę typu A i B oraz wściekliznę. Warto też w razie potrzeby pamiętać o dawce przypominającej na tężec, błonicę i krztusiec – tj. gdy od ostatniego szczepienia minęło 10 lat. Immunizacja jest ważna, gdyż zagrożenie wymienionymi chorobami jest tam z reguły większe niż w Polsce. Szczepienia Arabia Saudyjska Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul.

Jak wyrobić żółtą książeczkę do Arabii Saudyjskiej?

Aby otrzymać żółtą książeczkę niezbędną do Arabii Saudyjskiej, trzeba zgłosić się do TropicalMed na odpowiednie szczepienia (w tym przypadku na meningokoki i opcjonalnie żółtą febrę). Po szczegółowej kwalifikacji oraz bezpiecznym podaniu preparatu/ów, lekarz wystawia zaświadczenie o immunizacji. Należy pamiętać, że w przypadku żółtej febry certyfikat szczepienia zaczyna być ważny dopiero po 10 dniach od przyjęcia preparatu.

Ile kosztują obowiązkowe szczepienia do Arabii Saudyjskiej?

Obowiązkowe szczepienia do Arabii Saudyjskiej na meningokoki ACWY kosztują w TropicalMed 269 zł (Menveo) lub 269 zł (Nimenrix). Jeśli chodzi o żółtą febrę, jest dostępny tylko jeden preparat – Stamaril w cenie 279 zł.

Planujesz pobyt w Arabii Saudyjskiej?

Przyjdź na szczepienia obowiązkowe i zalecane
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: