Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).
Poradnik: wyjazd do Izraela jak się przygotować, by nie chorować?
Szczepienia Izrael – jak zachować zdrowie w podróży w 2024?
Katarzyna Ślusarz |
2023-04-21 (ostatnia aktualizacja: 2024-05-07)
Zalecane szczepienia do Izraela są ustalane indywidualnie, na podstawie charakteru pobytu oraz predyspozycji pacjenta. Zazwyczaj rekomenduje się jednak uodpornienie na żółtaczkę typu A i B, polio oraz błonicę, tężec i krztusiec. Pozostałe szczepienia mają charakter selektywny, tj. są zalecane tylko wybranym podróżnym.
6-8 tygodni przed wyjazdem do Izraela warto zgłosić się do TropicalMed w celu wykonania szczepień ochronnych i uzyskania informacji na temat profilaktyki chorób na wakacjach.
Podróżnym najczęściej zaleca się szczepienie na żółtaczkę typu A i B oraz dawki przypominające na błonicę, tężec i krztusiec oraz polio. Dzięki dostępności szczepień skojarzonych da się uodpornić na wszystkie te choroby za pomocą dwóch preparatów. To ważne szczególnie dla podróżników długoterminowych.
Dodatkowo, wybranym podróżnym zaleca się uodpornienie na wściekliznę, meningokoki czy dur brzuszny.
Wyjazd do Izraela jak się przygotować, kiedy przyjść na szczepienia?
Izrael słynie ze starożytnej historii i zabytków; jest zlokalizowany na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Aby w pełni cieszyć się z wypoczynku w tym kraju, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, m.in. pod względem zdrowotnym. Wizytę u lekarza medycyny podróży zaleca się 6-8 tygodni przed wyjazdem do Izraela. Specjalista oceni ryzyko poszczególnych chorób w podróży i podpowie, jakie szczepienia do Izraela wykonać w konkretnym przypadku.
MSZ podaje, że koszty leczenia są tam naprawdę wysokie, toteż warto zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem i wykupić odpowiednią polisę (sprawdź:jak kupić ubezpieczenie turystyczne)[1]. Kolejną ważną kwestią, która interesuje podróżnych jest obowiązek immunizacji – czy do Izraela trzeba się szczepić, np. na COVID-19. Jak wyglądają wytyczne w tym zakresie?
Izrael COVID-19 i zasady wjazdu – czy do Izraela trzeba się szczepić?
Dla osób odwiedzających Izrael zasady wjazdu zazwyczaj nie obejmują żadnych obowiązkowych szczepień, więc nie trzeba martwić się o wyrabianie żółtej książeczki.
Sytuacja zmienia się w przypadku podróży trwającej powyżej 4 tygodni – wówczas do swobodnego powrotu do Polski może być wymagane zaświadczenie o szczepieniu na polio. Jak wyglądają natomiast najnowsze obostrzenia związane z COVID-19?
Planujesz wyjazd do Izraela?
Nie zapomnij zadbać o swoje zdrowie w TropicalMed!
W Izraelu odnotowuje się zakażenia tzw. krążącym wirusem polio typu 2 i 3; szczepienia są zalecane nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.
Suchy klimat Izraela sprzyja infekcjom dróg oddechowych, więc warto rozważyć szczepienie m.in. na meningokoki.
Osoby planujące dłuższy pobyt, przebywanie na obszarach wiejskich czy odwiedziny bliskich w Izraelu są szczególnie narażeni na choroby brudnych rąk: np. tyfus, WZW typu A czy polio.
Bezpieczne i skuteczne szczepionki. Brak kolejek. Duża dostępność terminów.
Izrael COVID-19 (informacje aktualne na dzień 11.09.2023 r.) nie ma obowiązku szczepienia, kwarantanny czy przedstawiania negatywnych wyników testów na obecność koronawirusa. Oznacza to swobodne podróżowanie dla wszystkich[2].
Należy pamiętać, że nawet brak obowiązku immunizacji nie oznacza braku zagrożeń zdrowotnych. Które szczepienia warto wykonać, aby chronić swoje zdrowie w podróży?
Jakie szczepienia do Izraela są najczęściej zalecane podróżnym?
Aby cieszyć się zdrowiem podczas pobytu w Izraelu, warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży. To specjalista, który wydaje zalecenia dotyczące immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki chorób. Jakie szczepienia do Izraela mogą się przydać?
Pobyt powyżej 4 tygodni generuje konieczność immunizacji bez względu na typ wycieczki. Aby wrócić do Polski, niezbędna jest dawka przypominająca przyjęta od 4 tygodni do 12 miesięcy przed datą powrotu.
Jak widać, zalecenia lekarze medycyny podróży są wydawane indywidualnie. Trzeba pamiętać, że pod uwagę brana jest nie tylko specyfika podróży, ale także predyspozycje zdrowotne i potrzeby pacjenta, a powyższa tabela zawiera dość ogólne wytyczne. Aby dowiedzieć się więcej na temat czynników ryzyka poszczególnych chorób, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.
Izrael szczepienia rutynowe
Bagatelizowanie rutynowych szczepień przed podróżą to jeden z najczęstszych błędów wśród turystów. Nie warto go popełniać, gdyż zagrożenie niektórymi chorobami jest tam większe niż w Polsce.
Wyjazd do Izraela jak się przygotować:
przed podróżą każdemu zaleca się sprawdzenie daty podania ostatniej dawki na błonicę, tężec i krztusiec i w razie potrzeby (gdy upłynęło więcej niż 10 lat) zgłoszenie się na szczepienie przypominające;
szczepienie na polio jest bardzo zalecane każdemu, kto wybiera się do Izraela – dorośli, którzy ostatni raz byli szczepieni ponad 10 lat temu, powinni przyjąć pojedynczą dawkę przypominającą.
Przypominające szczepienia do Izraela koszt: o ile szczepienia podstawowe na tężec czy polio są w Polsce obowiązkowe, a więc refundowane, o tyle za dawkę przypominającą zalecaną przed podróżą trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dobrym rozwiązaniem jest preparat 4w1 na błonicę, tężec, krztusiec i polio w cenie 259 zł.
Polio to wirusowa choroba przenoszona drogą pokarmową (rzadziej kropelkową), która może prowadzić do trwałych porażeń (zazwyczaj kończyn). Mimo Globalnej Inicjatywy Eradykacji Polio (GPEI), nadal odnotowuje się ogniska zakażeń – m.in. w Izraelu. Sytuację epidemiologiczną można śledzić na stronie internetowej GPEI[4]. Szczepienie przed podróżą zaleca się tym osobom, które podczas pobytu mogą przebywać w miejscach o niższym standardzie higieniczno-sanitarnym.
Tężec to choroba rozpowszechniona praktycznie na całym świecie. Można się jej nabawić, doznając skaleczenia i nieumiejętnie je oczyszczając. Kiedy laseczki tężca wnikną przez przerwaną tkankę, namnażają się w organizmie i wywołują neurologiczną chorobę z napadami konwulsji i szczękościskiem. Ataki są niezwykle bolesne i mogą skończyć się uduszeniem w wyniku nadmiernych skurczy mięśni oddechowych.
WZW typu A i B
Wirusowe zapalenie wątroby przenosi się na różne sposoby, w zależności od typu:
WZW A – głównie drogą pokarmową,
WZW B – przez krew i drogą płciową.
Szczepienia na WZW typu A są w Polsce nierefundowane, a więc mało kto jest uodporniony na tę chorobę. Aby zapobiec chorowaniu na wakacjach, zaleca się dwudawkową immunizację (miesiąc 0, 6-12) oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia podczas pobytu w Izraelu.
Szczepienia na WZW Bsą w Polsce obowiązkowe i refundowane, jednak dopiero od 1994-1996 roku. Poza szczepieniem (trzy dawki w miesiącach 0-1-6), profilaktyka obejmuje unikanie współdzielenia ostrych narzędzi (jak np. brzytwa do golenia) oraz stosowanie środków zabezpieczających podczas stosunków płciowych (np. prezerwatyw).
WZW szczepienia do Izraela koszt: osoby urodzone przed 1994 rokiem chętnie korzystają z preparatu skojarzonego, dającego odporność na oba typy WZW. Szczepionka jest podawana w schemacie trzydawkowym (takim jak przy WZW B) i kosztuje 399 zł/dawka.
Meningokoki to bakterie rozprzestrzeniające się drogą kropelkową, a więc wzmożone ryzyko infekcji występuje w dużych skupiskach ludzkich – w hotelach, popularnych kurortach, na pielgrzymkach czy przy największych atrakcjach Izraela.
Szczepienia na meningokoki pozwalają uniknąć zakażenia, które może skutkować sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Immunizacja jest o tyle zasadna, że w suchym, gorącym klimacie Izraela bakterie te mogą łatwiej się rozprzestrzeniać. Immunizacja polega na zaaplikowaniu 1-3 zastrzyków; dawkowanie różni się w zależności od preparatu.
To choroba bakteryjna, której można nabawić się drogą pokarmową; to kolejna z tzw. chorób brudnych rąk (jak WZW A). Objawia się wysoką gorączką i uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak zaparcia i wzdęcia. Może prowadzić m.in. do uszkodzeń jelita czy wątroby. Aby chronić się przed groźnym zakażeniem, warto wykonać szczepienie na dur brzuszny.
Izrael szczepienia na dur: do wyboru w TropicalMed jest preparat w formie zastrzyku (pojedynczy) lub doustny (trzydawkowy, w dniach 1-3-5).
Immunizację zaleca się głównie osobom, które planują pobyt u miejscowych czy odwiedzanie obszarów wiejskich – mogą tam panować gorsze warunki higieniczno-sanitarne, a w konsekwencji ryzyko zakażenia jest duże. Klęski żywiołowe i działania wojenne mogą pogarszać warunki higieniczne w miejscu docelowym, co trzeba wziąć pod uwagę, mówiąc o profilaktyce wszelkich chorób brudnych rąk.
Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa, której można nabawić się w wyniku ugryzienia przez zainfekowane zwierzę – domowe lub dzikie. Podczas pobytów typowo hotelowych szansa na tego typu interakcję jest niska, dlatego zazwyczaj nie zaleca się immunizacji.
Szczepienia na wściekliznę zazwyczaj w trzech dawkach w dniach 0, 7, 21 lub 28 są zalecane osobom, które planują wypoczynek na łonie natury, turystykę jaskiniową czy pobyt na obszarach wiejskich. Pozwoli to uniknąć infekcji, która może mieć formę mózgową (nadpotliwość, trudności w połykaniu, nadpobudliwość, halucynacje) lub porażenną (postępujące osłabienie mięśni, śpiączka) i praktycznie zawsze prowadzi do śmierci, jeśli w porę nie poda się szczepionki i immunoglobuliny.
Szczepienia do Izraela koszt – ile wyniesie uodpornienie przed wyjazdem?
Całkowity koszt szczepienia do Izraela jest uzależniony od tego, które preparaty zostaną zalecone przez lekarza i/lub wybrane przez pacjenta. Stawki w TropicalMed można znaleźć tutaj: szczepienia do Izraela koszt (ceny za dawkę preparatu).
Warto zwrócić uwagę na korzystne cenowo pakiety, które pozwalają zaoszczędzić na kwalifikacjach – przed podaniem każdej dawki szczepionki niezbędne jest bowiem badanie lekarskie mające na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do immunizacji. Koszt kwalifikacji w TropicalMed to 70 zł.
Jak przygotować się do Izraela?
Dla poszczególnych osób odwiedzających Izrael zasady wjazdu mogą się różnić. Przykładowo, chcąc jechać w celach turystycznych nie trzeba mieć wizy, natomiast kandydaci na studia muszą wyrobić dokument w izraelskim konsulacie. Osoby chcące podróżować po Izraelu autem, muszą posiadać zieloną kartę, czyli potwierdzenie ubezpieczenia OC samochodu. Można je otrzymać za darmo lub za niewielką opłatą u swojego ubezpieczyciela. Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem? Oto garść praktycznych informacji:
Izrael – co warto wiedzieć
Stolica: Jerozolima– miasto pełne starożytnych zabytków, ważne miejsce dla chrześcijan
Język: hebrajski i arabski, chociaż nie ma problemu z komunikacją w języku angielskim
Waluta: Nowy Izraelski Szekel (NIS); jest możliwa wymiana polskich złotych, jednak lepiej wziąć ze sobą euro lub dolary amerykańskie
Klimat: na zachodzie, tj. od granicy z Libanem aż do Strefy Gazy panuje klimat śródziemnomorski; w pozostałej części kraju panuje suchy, pustynny klimat
Plaże: turyści mają naprawdę spory wybór, gdyż plaże znajdują się nad Morzem Martwym (np. w Ein Bokek), Śródziemnym (np. w Naharijji) czy Czerwonym (w Ejlat).
Transport: od piątkowego do sobotniego wieczoru komunikacja może być ograniczona
Bezpieczeństwo: najwięcej zagrożeń jest w obszarach spornych/przygranicznych, takich jak Strefa Gazy czy Wzgórza Golan; wszystkim turystom zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz, który powiadamia o zagrożeniach.
Kuchnia: gulasz czulent czy sałatka jerozolimska to przysmaki popularne w Izraelu, których warto spróbować.
Trzeba wiedzieć, że planując odwiedzić Izrael szczepienia to nie jedyna forma ochrony zdrowia. W miesiącach letnich panują tam naprawdę bardzo wysokie temperatury, więc zaleca się ochronę przed słońcem w postaci nakrycia głowy, zakrywającej ciało, przewiewnej odzieży czy kremów z filtrem. Chorobom odzwierzęcym, jak gorączka krwotoczna krymsko-kongijskaczy zakażenie MERS-CoV można zapobiegać m.in. unikając kontaktu z wielbłądami i zapobiegając ukąszeniom kleszczy (np. za pomocą repelentów).
O tym, jakie szczepienia do Izraela wykonać oraz co zrobić, by nie chorować podczas zagranicznego pobytu (m.in. jak spakować apteczkę podróżną), podpowiedzą specjaliści w TropicalMed. Jeśli chodzi przygotowanie pod kątem zdrowia, nasz ośrodek to najlepsza opcja – wygodna rejestracja online, brak kolejek i bogata oferta preparatów ochronnych to tylko niektóre atuty, które nas wyróżniają.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Izraela trzeba się szczepić?
Nie ma obowiązku szczepienia do Izraela, jednak zważywszy na zagrożenie poszczególnymi chorobami, warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży przyjąć zalecane preparaty ochronne. Dzięki temu można uniknąć chorowania w Izraelu i związanych z tym wysokich kosztów leczenia.
Jakie szczepienia do Izraela warto wykonać?
Najczęściej zalecane szczepienia do Izraela to te przeciw żółtaczce typu A i B oraz dawki przypominające na błonicę, tężec i krztusiec oraz polio. Wybrani podróżni mogą być też narażeni na zakażenie meningokokowe, wściekliznę czy dur brzuszny. TropicalMedw Krakowie oferuje wszystkie wymienione preparaty ochronne, dzięki czemu umożliwia kompleksowe przygotowanie pod względem zdrowotnym przed wyjazdem do Izraela.
Na co uważać w Izraelu?
Pod względem zdrowotnym należy uważać na duże skupiska ludzi, w których łatwo o infekcje przenoszone drogą kropelkową. Ważne jest też przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia. Poza tym przed podróżą do Izraela zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz, który powiadamia o zbliżających się zagrożeniach.
Kiedy nie jechać do Izraela?
Od maja do października w Izraelu jest najgoręcej, co może negatywnie wpływać na kondycję turystów, a co za tym idzie – na układ odpornościowy. Szczególnie wysokie temperatury panują w lipcu i sierpniu; planując podróż w tym okresie trzeba jeszcze bardziej przygotować się pod kątem zdrowotnym.
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Izraela?
Przed zagraniczną podróżą do Izraela warto mieć wykonane szczepienia ochronne. Skorzystaj z usług TropicalMed, ośrodka znajdującego się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.
Jak przygotować się do wizyty szczepiennej?
Przed wyborem TropicalMed dla szczepień przed podróżą, warto zadbać o wygodne ubranie, co ułatwi podanie zastrzyku. Planując przyjąć preparat doustny (np. na dur brzuszny), należy powstrzymać się od jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. W trakcie kwalifikacji lekarskiej lekarz może pytać o stan zdrowia, uczulenia oraz plan podróży – warto być przygotowanym. Na wizytę trzeba zabrać dokument tożsamości.