Szczepienia Izrael – zaplanuj zdrową podróż

Szczepienia Izrael – jak zachować zdrowie w podróży w 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Izrael szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2023-04-21 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-19)
Zalecane szczepienia do Izraela są ustalane indywidualnie, na podstawie charakteru pobytu oraz predyspozycji pacjenta. Zazwyczaj rekomenduje się jednak uodpornienie na żółtaczkę typu A i B, polio oraz błonicę, tężec i krztusiec. Pozostałe szczepienia mają charakter selektywny, tj. są zalecane tylko wybranym podróżnym.

6-8 tygodni przed wyjazdem do Izraela warto zgłosić się do TropicalMed w celu wykonania szczepień ochronnych i uzyskania informacji na temat profilaktyki chorób na wakacjach.

Podróżnym najczęściej zaleca się szczepienie na żółtaczkę typu A i B oraz dawki przypominające na błonicę, tężec i krztusiec oraz polio. Dzięki dostępności szczepień skojarzonych da się uodpornić na wszystkie te choroby za pomocą dwóch preparatów.

Dodatkowo, wybranym podróżnym zaleca się uodpornienie na wściekliznę, meningokoki czy dur brzuszny.

Wyjazd do Izraela jak się przygotować, kiedy przyjść na szczepienia?

Izrael to państwo słynące ze starożytnej historii, zlokalizowane na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Aby w pełni cieszyć się z wypoczynku w tym kraju, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, m.in. pod względem zdrowotnym.

Wizytę u lekarza medycyny podróży zaleca się 6-8 tygodni przed wyjazdem do Izraela. MSZ podaje, że koszty leczenia są tam naprawdę wysokie, toteż warto zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem. Pierwszą kwestią, która interesuje podróżnych jest obowiązek immunizacji – czy do Izraela trzeba się szczepić, np. na COVID-19. Jak wyglądają wytyczne w tym zakresie?

Izrael COVID-19 i zasady wjazdu – czy do Izraela trzeba się szczepić?

Szczepienia do Izraela nie są obowiązkowe, a więc nie trzeba martwić się o wyrabianie żółtej książeczki. Ze względu na zagrożenie chorobami w tym kraju, warto jednak pomyśleć o immunizacji.

Izrael COVID-19 (informacje aktualne na dzień 13.10.2022 r.) nie ma obowiązku szczepienia czy przedstawiania negatywnych wyników testów na obecność koronawirusa. Niezbędne jest jednak okazanie polisty ubezpieczeniowej, która pokryje ewentualne koszty leczenia Covid-19.

Planujesz wyjazd do Izraela?

Nie zapomnij zadbać o swoje zdrowie w TropicalMed!

W Izraelu odnotowuje się zakażenia tzw. krążącym wirusem polio typu 2 i 3; szczepienia są zalecane nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.
Suchy klimat Izraela sprzyja infekcjom dróg oddechowych, więc warto rozważyć szczepienie m.in. na meningokoki.
Osoby planujące dłuższy pobyt, przebywanie na obszarach wiejskich czy odwiedziny bliskich w Izraelu są szczególnie narażeni na choroby brudnych rąk: np. tyfus, WZW typu A czy polio.
Bezpieczne i skuteczne szczepionki. Brak kolejek. Duża dostępność terminów.
kobieta po szczepieniu. wyjazd do Izraela jak się przygotować Umów się na szczepienia

Należy pamiętać, że brak obowiązku szczepienia nie oznacza braku zagrożeń zdrowotnych. Które szczepienia warto wykonać, aby chronić swoje zdrowie w podróży?

Jakie szczepienia do Izraela są najczęściej zalecane podróżnym?

Aby cieszyć się zdrowiem podczas pobytu w Izraelu, warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży. To specjalista, który wydaje zalecenia dotyczące immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki chorób. Jakie szczepienia do Izraela mogą się przydać?

Szczepienia Izrael – pobyt hotelowy
Szczepienia Izrael – wycieczka objazdowaSzczepienia Izrael – wyjazd na studia
 • błonica, tężec, krztusiec
 • WZW A i B
 • meningokoki
 • błonica, tężec, krztusiec
 • polio
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • wścieklizna
 • odra, świnka, różyczka
 • ospa wietrzna
 • krztusiec
 • polio
 • WZW typu B

Jak widać, zalecenia lekarze medycyny podróży są wydawane indywidualnie. Aby dowiedzieć się więcej na temat czynników ryzyka poszczególnych chorób, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Izrael szczepienia rutynowe

Bagatelizowanie rutynowych szczepień przed podróżą to jeden z najczęstszych błędów wśród turystów. Nie warto go popełniać, gdyż zagrożenie niektórymi chorobami jest tam większe niż w Polsce.

Wyjazd do Izraela jak się przygotować:

 • przed podróżą każdemu zaleca się sprawdzenie daty podania ostatniej dawki na błonicę, tężec i krztusiec i w razie potrzeby (gdy upłynęło więcej niż 10 lat) zgłoszenie się na szczepienie przypominające;
 • szczepienie na polio jest bardzo zalecane każdemu, kto wybiera się do Izraela – dorośli, którzy ostatni raz byli szczepieni ponad 10 lat temu, powinni przyjąć pojedynczą dawkę przypominającą.

Przypominające szczepienia do Izraela koszt: o ile szczepienia podstawowe na tężec czy polio są w Polsce obowiązkowe, a więc refundowane, o tyle za szczepionki przypominające zalecane przed podróżą trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dobrym rozwiązaniem jest preparat 4w1 na błonicę, tężec, krztusiec i polio w cenie 199 zł.

Polio to wirusowa choroba przenoszona drogą pokarmową (rzadziej kropelkową), która może prowadzić do trwałych porażeń (zazwyczaj kończyn). Mimo Globalnej Inicjatywy Eradykacji Polio (GPEI), nadal odnotowuje się ogniska zakażeń – m.in. w Izraelu. Sytuację epidemiologiczną można śledzić na stronie internetowej GPEI. Szczepienie przed podróżą zaleca się tym osobom, które podczas pobytu mogą przebywać w miejscach o niższym standardzie higieniczno-sanitarnym.

WZW typu A i B

Wirusowe zapalenie wątroby przenosi się na różne sposoby, w zależności od typu:

 • WZW A – głównie drogą pokarmową,
 • WZW B – przez krew i drogą płciową.

Szczepienia na WZW typu A są w Polsce nierefundowane, a więc mało kto jest uodporniony na tę chorobę. Aby zapobiec chorowaniu na wakacjach, zaleca się immunizację oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia podczas pobytu w Izraelu.

Szczepienia na WZW B są w Polsce obowiązkowe i refundowane, jednak dopiero od 1994-1996 roku. Poza szczepieniem, profilaktyka obejmuje unikanie współdzielenia ostrych narzędzi (jak np. brzytwa do golenia) oraz stosowanie środków zabezpieczających podczas stosunków płciowych (np. prezerwatyw).

WZW szczepienia do Izraela koszt: osoby urodzone przed 1994 rokiem chętnie korzystają z preparatu skojarzonego, dającego odporność na oba typy żółtaczki. Szczepionka jest podawana w schemacie trzydawkowym i kosztuje 339 zł/dawka.

Meningokoki

Meningokoki to bakterie rozprzestrzeniające się drogą kropelkową, a więc wzmożone ryzyko infekcji występuje w dużych skupiskach ludzkich – w hotelach, popularnych kurortach, na pielgrzymkach czy przy największych atrakcjach Izraela. 

Szczepienia na meningokoki pozwalają uniknąć zakażenia, które może skutkować sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Immunizacja jest o tyle zasadna, że w suchym, gorącym klimacie Izraela bakterie te mogą łatwiej się rozprzestrzeniać.

Dur brzuszny

To choroba bakteryjna, której można nabawić się drogą pokarmową. Objawia się wysoką gorączką i uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak zaparcia i wzdęcia. Może prowadzić m.in. do uszkodzeń jelita czy wątroby. Aby chronić się przed groźnym zakażeniem, warto wykonać szczepienie na dur brzuszny.

Izrael szczepienia na dur: do wyboru w TropicalMed jest preparat w formie zastrzyku (pojedynczy) lub doustny (trzydawkowy).

Immunizację zaleca się głównie osobom, które planują pobyt u miejscowych czy odwiedzanie obszarów wiejskich – mogą tam panować gorsze warunki higieniczno-sanitarne, a w konsekwencji ryzyko zakażenia jest duże

Wścieklizna

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa, której można nabawić się w wyniku ugryzienia przez zainfekowane zwierzę – domowe lub dzikie. Podczas pobytów typowo hotelowych szansa na tego typu interakcję jest niska, dlatego zazwyczaj nie zaleca się immunizacji.

Szczepienia na wściekliznę są zalecane osobom, które planują wypoczynek na łonie natury, turystykę jaskiniową czy pobyt na obszarach wiejskich.

Szczepienia do Izraela koszt – ile wyniesie uodpornienie przed wyjazdem?

Całkowity koszt szczepienia do Izraela jest uzależniony od tego, które preparaty zostaną zalecone przez lekarza i/lub wybrane przez pacjenta. Stawki w TropicalMed można znaleźć tutaj: szczepienia do Izraela koszt (ceny za dawkę preparatu).

Warto zwrócić uwagę na korzystne cenowo pakiety, które pozwalają zaoszczędzić na kwalifikacjach – przed podaniem każdej dawki szczepionki niezbędne jest bowiem badanie lekarskie mające na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do immunizacji. Koszt kwalifikacji w TropicalMed to 60 zł.

Jak przygotować się do Izraela?

Przygotowanie przed podróżą do Izraela różni się w zależności od specyfiki danego wyjazdu. Przykładowo, chcąc jechać w celach turystycznych nie trzeba mieć wizy, natomiast kandydaci na studia muszą wyrobić dokument w izraelskim konsulacie. Osoby chcące podróżować po Izraelu autem, muszą posiadać zieloną kartę, czyli potwierdzenie ubezpieczenia OC samochodu. Można je otrzymać za darmo lub za niewielką opłatą u swojego ubezpieczyciela. Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem? Oto garść praktycznych informacji:

Izrael – co warto wiedzieć

Stolica: Jerozolima – miasto pełne starożytnych zabytków, ważne miejsce dla chrześcijan

Język: hebrajski i arabski, chociaż nie ma problemu z komunikacją w języku angielskim

Waluta: Nowy Izraelski Szekel (NIS); jest możliwa wymiana polskich złotych, jednak lepiej wziąć ze sobą euro lub dolary amerykańskie

Klimat: na zachodzie, tj. od granicy z Libanem aż do Strefy Gazy panuje klimat śródziemnomorski; w pozostałej części kraju panuje suchy, pustynny klimat

Plaże: turyści mają naprawdę spory wybór, gdyż plaże znajdują się nad Morzem Martwym (np. w Ein Bokek), Śródziemnym (np. w Naharijji) czy Czerwonym (w Ejlat).

Transport: od piątkowego do sobotniego wieczoru komunikacja może być ograniczona

Bezpieczeństwo: najwięcej zagrożeń jest w obszarach spornych/przygranicznych, takich jak Strefa Gazy czy Wzgórza Golan; wszystkim turystom zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz, który powiadamia o zagrożeniach.

Kuchnia: falafele, sałatka tabuleh czy hummus to przysmaki popularne w Izraelu, których warto spróbować.

Jeśli chodzi przygotowanie pod kątem zdrowia, warto zgłosić się do TropicalMed – wygodna rejestracja online, brak kolejek i bogata oferta preparatów ochronnych to tylko niektóre atuty, które nas wyróżniają.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Izraela trzeba się szczepić?

Nie ma obowiązku szczepienia do Izraela, jednak zważywszy na zagrożenie poszczególnymi chorobami, warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży przyjąć zalecane preparaty ochronne. Dzięki temu można uniknąć chorowania w Izraelu i związanych z tym wysokich kosztów leczenia.

Jakie szczepienia do Izraela Kraków?

Najczęściej zalecane szczepienia do Izraela to te przeciw żółtaczce typu A i B oraz dawki przypominające na błonicę, tężec i krztusiec oraz polio. Wybrani podróżni mogą być też narażeni na zakażenie meningokokowe, wściekliznę czy dur brzuszny. TropicalMedw Krakowie oferuje wszystkie wymienione preparaty ochronne, dzięki czemu umożliwia kompleksowe przygotowanie pod względem zdrowotnym przed wyjazdem do Izraela.

Na co uważać w Izraelu?

Pod względem zdrowotnym należy uważać na duże skupiska ludzi, w których łatwo o infekcje przenoszone drogą kropelkową. Ważne jest też przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia. Poza tym przed podróżą do Izraela zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz, który powiadamia o zbliżających się zagrożeniach.

Kiedy nie jechać do Izraela?

Od maja do października w Izraelu jest najgoręcej, co może negatywnie wpływać na kondycję turystów, a co za tym idzie – na układ odpornościowy. Szczególnie wysokie temperatury panują w lipcu i sierpniu; planując podróż w tym okresie trzeba jeszcze bardziej przygotować się pod kątem zdrowotnym.

Chcesz spędzić zdrowe wakacje w Izraelu?

Pamiętaj o szczepieniach i profilaktyce chorób
Umów się na szczepienia
Czytaj więcej: