Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, ubezpieczenie turystyczne opinie Katarzyna Ślusarz | 2023-02-03 (ostatnia aktualizacja: 2023-02-11)
Mnóstwo firm oferuje ubezpieczenia – Itaka, TUI czy PZU to tylko niektóre z nich. Polisę należy dopasować do indywidualnych potrzeb i predyspozycji turysty. Nie jest więc ważne, gdzie kupić ubezpieczenie podróżne, a co obejmuje polisa i jakie są ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać, żeby nie żałować?

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd, czyli umowny obowiązek pokrycia ewentualnych kosztów związanych z wypadkiem, kontuzją czy chorobą. Zakres świadczeń jest uzależniony od wniesionej składki oraz wybranego pakietu. 

Przykładowo, TUI ubezpieczenie standardowe nie pokrywa kosztów pomocy, jeśli wypadek miał miejsce pod wpływem alkoholu. Jest jednak możliwość dokupienia pakietu all inclusive, który zapewni ochronę i w takich przypadkach.

PZU bezpieczny powrót to z kolei ubezpieczenie górskie obejmujące ponad 40 aktywności i sportów – m.in. trekking czy speleologię. Działa jednak tylko do wysokości 6000 m n.p.m.

Jak widać, ubezpieczenia w turystyce są różne, w zależności od specyfiki podróży i predyspozycji turysty. Nie jest ważne gdzie się ubezpieczyć na wyjazd, a jakie warunki oferują określone towarzystwa. Bez względu na wybraną firmę, trzeba dokładnie czytać OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne na co zwrócić uwagę

Destynacja, planowane aktywności, oczekiwania finansowe, wiek czy stan zdrowia to czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze pakietu. Ubezpieczenie turystyczne w ciąży będzie się różniło od tego dla osoby uprawiającej sporty ekstremalne. 

Co wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd?

1. Koszty

Pierwszą kwestią, którą bierze pod uwagę wielu Polaków jest to, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne. Używając specjalnych kalkulatorów dostępnych w Internecie, można znaleźć najkorzystniejsze cenowo oferty na podstawie wprowadzonych danych – ceny zaczynają się już od kilku złotych dziennie. Czasami warto dopłacić, by zapewnić sobie komfortowy i bezpieczny wyjazd, tym bardziej, że jest to niewielki wydatek.

Wybierasz się w podróż za granicę?

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia przed wyjazdem

Koszty leczenia w niektórych krajach, np. w USA czy Australii są naprawdę wysokie.
Ubezpieczenie do egzotycznych krajów jest zazwyczaj droższe ze względu na zagrożenie chorobami tropikalnymi.
Kobiety w ciąży, dzieci czy osoby z chorobami przewlekłymi są bardziej narażone na infekcje podczas podróży.
Zalecenia dopasowane do podróży. Bogaty wybór szczepionek. Duża dostępność terminów.
kobieta po szczepieniu. rodzaje ubezpieczeń turystycznych Zarejestruj się na szczepienie

Akurat w tym przypadku warto tworzyć czarne scenariusze. Lepiej, żeby ubezpieczenie się „zmarnowało”, niż żeby okazało się, że oszczędność kilku złotych pozbawiła możliwości uzyskania świadczeń.

2. Destynacja turystyczna

Napięta sytuacja społeczno-polityczna, zagrożenie atakami terrorystycznymi czy kataklizmami to tylko niektóre czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo, a co za tym idzie – ofertę towarzystw ubezpieczeniowych do danego kraju. Polisa do Francji czy Czech będzie tańsza niż np. do Afganistanu – strefy aktywnej sejsmicznie, gdzie dodatkowo trwa konflikt zbrojny. Podróżując, warto więc zarejestrować się w systemie Odyseusz, który na bieżąco powiadamia o zagrożeniach w danym miejscu.

Jeszcze jedna ważna kwestia to koszty leczenia za granicą – w niektórych krajach (np. w USA) ceny usług medycznych są naprawdę wysokie, co wpływa na wysokość składki na ubezpieczenia w turystyce. Nieco lepiej jest w krajach europejskich, w których za część kosztów za opiekę medyczną pokrywa karta EKUZ

EKUZ + ubezpieczenie turystyczne czy warto?
Turyści są przekonani, że karta EKUZ jest w stanie pokryć 100% kosztów poniesionych w wyniku leczenia za granicą. To błąd! Za repatriację trzeba płacić samodzielnie nawet posiadając EKUZ, a warunki korzystania np. z ratownictwa, hospitalizacji czy transportu medycznego są różne w poszczególnych krajach – warto rozważyć ubezpieczenie w turystyce. Sprawdź szczegóły w: karta EKUZ

Należy wiedzieć, w niektórych krajach, takich jak np. Laos, Mozambik czy Etiopia, może być problem z uznawalnością polis od polskich towarzystw (np. PZU bezpieczny powrót). Przed zawarciem umowy warto dokładnie sprawdzić, w jakich krajach działa ubezpieczenie.

3. Stan zdrowia

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe znajdują się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka. Oznacza to że są szczególnie wrażliwe na infekcje czyhające na wakacjach – np. tropikalne. Z tego względu niektóre polisy nie obejmują pomocy w razie następstw chorób przewlekłych. Jest to np. ubezpieczenie Itaka Complex. Wykupując nieco droższy pakiet Optimum albo najlepszy Prestige, można już liczyć na pokrycie kosztów leczenia w razie pogorszenia stanu zdrowia spowodowanego chorobą przewlekłą.

4. Planowane aktywności

Miłośnicy sportów, np. ekstremalnych, są obarczeni większym ryzykiem kontuzji czy nieszczęśliwych wypadków. Podobnie jest w przypadku osób wybierających się do miejsc, w których panują ekstremalne warunki pogodowe – np. pustynia, tereny lodowcowe oraz busz, gdzie poza klimatem zagrożenie stanowią choroby tropikalne.

Należy pamiętać, że drobnoustroje chorobotwórcze zagrażają wszystkim podróżnym – nie tylko osobom wybierającym się w ekstremalne wyprawy. Do zakażenia niebezpiecznymi chorobami może dojść nawet w hotelu – patogeny mogą występować w wodzie z kranu, w organizmach komarów czy nawet w drugim człowieku (tzw. bezobjawowe nosicielstwo). Szczepienia przed podróżą w TropicalMed pozwalają zabezpieczyć się przed chorowaniem i w cieszyć się zdrowymi wakacjami.

5. Okres ubezpieczenia w turystyce

Bardzo ważne przy zawieraniu umowy jest dokładne sprawdzenie daty rozpoczęcia i wygaśnięcia ubezpieczenia. Powinny się one pokrywać z terminami wyjazdu i powrotu do kraju. Nie ma konieczności kupowania "na zapas", gdyż zazwyczaj jest możliwość przedłużenia polisy w razie złego samopoczucia, odwołania lotu czy innego zdarzenia losowego.

Należy pamiętać, że im dłuższy okres ochrony, tym droższa polisa. Osoby, które dużo podróżują (służbowo czy w ramach wypoczynku), często wybierają roczne ubezpieczenie turystyczne. Pozwala to nie tylko oszczędzić czas, ale i pieniądze – analizy potwierdzają, że jest to rozwiązanie korzystne finansowo. Dodatkowo, ubezpieczenie turystyczne na rok często daje dostęp do zniżek i dodatkowych pakietów, których nie ma w standardowych ofertach.

Ubezpieczenie turystyczne – czy warto je wykupić?

Pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego, repatriacji, akcji ratowniczej czy szkód poniesionych wskutek utraty bagażu. To tylko niektóre wydatki, którymi nie trzeba się martwić, mając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne – opinie na ten temat są jednoznaczne. Komfort podróżowania, zdrowie i bezpieczeństwo są warte zdecydowanie więcej niż cena polisy. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne forum
Na forach internetowych można przedyskutować ubezpieczenie turystyczne – jakie polecacie, które towarzystwa są godne rozważenia itd. Należy jednak pamiętać, że to sprawa indywidualna – specyfika podróży, stan zdrowia czy budżet na polisę są różne u każdego. Można skorzystać ze wskazówek innych, jednak później warto przeanalizować OWU pod kątem własnych oczekiwań.

Należy także pamiętać, że ubezpieczenia w turystyce to często nie tylko kwestia komfortu i bezpieczeństwa, ale i swobody podróżowania. W krajach takich jak m.in. Kuba, Zambia, Haiti, Kazachstan czy Iran odpowiednia polisa jest obowiązkowa. Jej brak może stanowić podstawę do odmowy przekroczenia granicy. Podobnie jest z certyfikatami szczepienia, głównie na żółtą gorączkę, ale i na meningokoki np. do Arabii Saudyjskiej. Bez wpisu do żółtej książeczki potwierdzającego immunizację, nie można swobodnie podróżować do wielu krajów. Sprawdź szczegóły w: "Międzynarodowa książeczka szczepień".

Jak widać, ubezpieczenie w turystyce to podstawa – nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie swoich i bliskich, ani narażać się na komplikacje w podróży.