Mjanma (Birma) – bezpieczeństwo w podróży
Daleki Wschód co roku przyciąga mnóstwo turystów. Aby cieszyć się zdrowymi i bezpiecznymi wakacjami w Mjanmie, należy jednak pamiętać o profilaktyce chorób zakaźnych. Najlepszą znaną metodą są szczepienia. Równie ważne jest minimalizowanie ryzyka wniknięcia drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu, czyli m.in. ochrona przed komarami, higiena czy uzdatnianie wody do picia.
Dla przeciętnego polskiego turysty podróż do Birmy może być naprawdę wyczerpująca. Do pokonania jest naprawdę długi dystans i kilka stref czasowych. Szokiem dla organizmu może być też gwałtowna zmiana klimatu – Mjanma leży w strefie tropikalnej. Azja Południowo-Wschodnia jest też siedliskiem wielu drobnoustrojów chorobotwórczych, które nie występują w Polsce. Brak naturalnej odporności zwiększa ryzyko zachorowania podczas wakacji.
Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mjanma (Birma) dysponuje systemem opieki zdrowotnej, który odbiega od europejskich standardów. Leczenie ewentualnej infekcji może być tam utrudnione – dlatego tak ważna w planowaniu podróży jest wizyta u lekarza medycyny tropikalnej.
Jakie szczepienia ochronne mogą znaleźć się w zaleceniach?
Myanmar Birma – szczepienia na żółtą febrę
Od osób podróżujących bezpośrednio z Polski nie wymaga się żadnych certyfikatów szczepienia na granicy Mjanmy/Birmy. Sytuacja zmienia się w przypadku wieloprzystankowej podróży. Wcześniejszy pobyt (>12 h) w kraju zagrożonym transmisją żółtej gorączki zobowiązuje wszystkich podróżnych od 1. roku życia do posiadania tzw. żółtej książeczki.
Więcej informacji o chorobie i certyfikacie szczepienia można znaleźć na naszym blogu (sprawdź: profilaktyka żółtej febry).
Jakie choroby w Birmie?
Szczepienie na żółtą gorączkę jest jedynym wymaganym od przyjezdnych i to tylko w określonych przypadkach. Decyzję o immunizacji przed podróżą podejmuje się na własną rękę, a raczej – z pomocą lekarza medycyny podróży. Miejsce docelowe (np. miasto/wieś, nizina/wyżyna) i stan zdrowia to główne czynniki wpływające na zasadność poszczególnych szczepień.
W Birmie zagrażają choroby tropikalne, takie jak tyfus, JZM i malaria oraz inne – m.in. żółtaczka i wścieklizna.
Podczas podróży zagranicznych (np. do Birmy) zaleca się też szczepienia na meningokoki. Wynika to z zagrożenia infekcją w miejscu zakwaterowania. Nocując w obiektach o dużym obłożeniu, można zarazić się dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które są transmitowane drogą kropelkową.
Jak wygląda profilaktyka chorób podczas podróży?
Birma – szczepienia na dur brzuszny
Dur brzuszny to jedna z tzw. chorób brudnych rąk. Jest uznawana za typową dla tropików. Pałeczki duru brzusznego przedostają się do układu pokarmowego i wywołują nieprzyjemną infekcję. Zakażenie może być wynikiem wypicia/zjedzenia skażonej wody lub pokarmu – to zdarza się często szczególnie podczas wakacji.
Przed durem brzusznym chroni m.in. szczepionka Typhim Vi – jednodawkowy preparat, który można stosować już od 2. roku życia. Drugą dostępną w TropicalMed jest trzydawkowa, doustna szczepionka – można ją stosować dopiero od 5. roku życia. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: „Dur brzuszny – profilaktyka choroby”
Birma – szczepienia na japońskie zapalenie mózgu
Japońskie zapalenie mózgu (JZM) jest kolejną z chorób tropikalnych, które występują w Mjanmie. To groźna infekcja wywołana przez wirusy, które mogą zaatakować układ nerwowy człowieka. Patogeny są transmitowane przez komary, dlatego jedną z zasad profilaktyki jest ochrona przed ukąszeniami.
Szczepienie na JE powinni rozważyć szczególnie ci, którzy wybierają się na tereny zielone, nizinne, wiejskie. Długość oraz pora podróży także wpływają na ryzyko infekcji – najgroźniejszy jest dłuższy pobyt w sezonie nasilonej transmisji wirusa (w porze deszczowej/przed zbiorami ryżu).
Przed JZM w Polsce chroni jedna szczepionka – Ixiaro, która może być stosowana już od 2. miesiąca życia. Preparat podaje się najczęściej w dwudawkowym schemacie 0-28 dni.
Birma – szczepienia na WZW
Wirusowe zapalenie wątroby występuje w wielu wariantach, jednak szczepienia chronią tylko przed typami A i B. Żółtaczka pokarmowa (WZW A) najczęściej przenosi się brudnymi rękami, natomiast żółtaczka wszczepienna (WZW B) – przez skażoną krew i kontakt płciowy z nosicielem.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kalendarzem, szczepienia na WZW B są obowiązkowe od 1994 roku. Osoby urodzone po tym okresie przebyły immunizację w wieku niemowlęcym i są chronione dożywotnio. Pozostali muszą wykonać szczepienie na własną rękę.
Z własnej kieszeni trzeba też zapłacić za preparat przeciwko WZW A, który jest w Polsce tylko zalecany (a więc nierefundowany). Na polskim rynku są dostępne szczepionki zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Aby oszczędzić czas i pieniądze, można rozważyć preparat Twinrix Adult przed podróżą do Birmy. To szczepionka, która uodparnia na oba typy żółtaczki.
Birma – szczepienia na wściekliznę
Zaniedbanie profilaktyki może doprowadzić do wzmożonego rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Tak właśnie dzieje się w przypadku wścieklizny w Mjanmie. Można tam spotkać chore, bezpańskie psy i nieszczepione, dzikie zwierzęta – ryzyko zakażenia śmiertelną chorobą jest więc zdecydowanie wyższe, niż w Polsce. Wścieklizna występuje tam endemicznie nawet wśród ludzi.
Mapa występowania wścieklizny, a także dane o przebiegu choroby i jej profilaktyce znajdują się na stronie TropicalMed (sprawdź: szczepionka na wściekliznę).
Mjanma Birma – szczepienia rutynowe
Przed każdym wyjazdem, szczególnie dalszym, zaleca się sprawdzenie swojej książeczki i upewnienie się o terminowym wykonaniu niezbędnych szczepień rutynowych. Warto zwrócić uwagę szczególnie na odrę, bowiem na terenie Mjanmy odnotowano ryzyko rozprzestrzeniania się tego wirusa, a nie wszyscy są chronieni dwoma dawkami szczepionki MMR.
Kolejne ważne szczepienie to to przeciw tężcowi. Ostatni obowiązkowy zastrzyk jest przyjmowany w wieku 19 lat, a dawkę przypominającą zaleca się co 10 lat. Warto to sprawdzić – szczególnie przed podróżą do kraju, w którym poziom opieki medycznej może być niewystarczający.
Pozostałe szczepienia, które nie figurują w narodowym Programie jako „obowiązkowe”, a które warto wykonać, to przeciw grypie i ospie wietrznej.
Mjanma Birma – profilaktyka malarii
To kolejna z chorób tropikalnych zagrażających w Birmie, ostatnia w tym zestawieniu. Znalazła się na końcu z racji braku szczepionki ochronnej, która byłaby dostępna w Polsce. Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention), ryzyko rozprzestrzeniania się malarii występuje głównie na terenach nizinnych, poniżej 1000 m n. p. m. W przypadku Mjanmy (Birmy) jest to centralna część kraju i wybrzeże.
Malaria to choroba wywołana przez pasożyty (zarodźce malarii), które przenoszą zainfekowane komary. Więcej na temat choroby i jej leczenia, a także o pracach nad szczepionką ochronną pisaliśmy w tym artykule o malarii.
Szczepienia dla podróżnych
TropicalMed w Krakowie, Katowicach i Warszawie oferuje wszystkie szczepienia niezbędne przed podróżą do Mjanmy. To miejsce, w którym można liczyć nie tylko na wygodną i bezpieczną immunizację, ale także na profesjonalną konsultację lekarską.
Podróżniku, serdecznie zapraszamy!