Jakie szczepienia do Mjanmy są zalecane i wymagane od podróżnych?

Birma/Mjanma szczepienia – jakie są zalecenia na 2024 rok?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Birma szczepienia obowiązkowe Katarzyna Ślusarz | 2022-05-31 (ostatnia aktualizacja: 2024-04-15)
Mjanma (Birma) jest zlokalizowana w Azji Południowo-Wschodniej, w klimacie tropikalnym. Na nieuodpornionych turystów czyhają tam choroby takie jak dur brzuszny czy japońskie zapalenie mózgu. Szczepienia ochronne pomagają zapobiegać większości z nich – wyjątek stanowi m.in. malaria. Pozostałe zasady profilaktyki chorób zakaźnych to m.in. unikanie ukąszeń komarów i zachowanie higieny.

Większość obostrzeń COVID-19 w Birmie zniesiono, jednak w razie zakażenia koszty leczenia trzeba pokryć z własnej kieszeni. Obowiązek szczepienia na żółtą febrę dotyczy tylko przyjezdnych z krajów zagrożonych tą chorobą. 

Dla podróżnych ważne jest uodpornienie na choroby tropikalne (dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, denga) oraz na WZW A i B, meningokoki i wściekliznę – w zależności od specyfiki wycieczki. Należy też upewnić się o aktualnym szczepieniu przeciw tężcowi przed wyjazdem.

Niektórym podróżnym, których celem podróży jest Mjanma malaria stanowi kolejne zagrożenie, dlatego należy skonsultować się z lekarzem w sprawie chemioprofilaktyki. Wizytę w ośrodku najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed wylotem.

Mjanma/Birma szczepienia obowiązkowe – kto musi się zaszczepić?

Daleki Wschód co roku przyciąga mnóstwo turystów. Aby cieszyć się zdrowymi i bezpiecznymi wakacjami w Mjanmie, należy jednak pamiętać o profilaktyce chorób zakaźnych. Najlepszą znaną metodą są immunizacja, więc warto wiedzieć, jakie szczepienia do Mjanmy warto wykonać. Równie ważne jest minimalizowanie ryzyka wniknięcia drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu, czyli m.in. ochrona przed komarami (sprawdź: repelenty), higiena czy uzdatnianie wody do picia

Birma bezpieczeństwo COVID-19: według najnowszych danych MSZ (z 01.03.2024 r.), większość obostrzeń zniesiono, ale koszty leczenia w razie ewentualnej infekcji ponosi podróżujący; jest możliwość wykupienia ubezpieczenia w agencji Myanma Insurance[1].

Birma szczepienia obowiązkowe: od osób podróżujących bezpośrednio z Polski nie wymaga się żadnych certyfikatów szczepienia. Sytuacja zmienia się w przypadku wieloprzystankowej podróży. Wcześniejszy pobyt (>12 h) w kraju występowania żółtej gorączki zobowiązuje wszystkich podróżnych od 1. roku życia do posiadania tzw. żółtej książeczki. Mjanma sama w sobie nie jest zagrożona tą chorobą, więc rzadko potrzeba certyfikatu szczepienia[2].

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mjanma (Birma) dysponuje systemem opieki zdrowotnej, który odbiega od europejskich standardów. Leczenie ewentualnej infekcji może być tam utrudnione, dlatego tak ważna w planowaniu podróży jest wizyta u lekarza medycyny tropikalnej – najlepiej 6-8 tygodni przed wylotem.

Planujesz podróż do Birmy?

Zaplanuj szczepienia przed podróżą!

W niektórych przypadkach od przyjeżdżających do Birmy wymagane jest szczepienie na żółtą gorączkę.
Mjanma jest zagrożona transmisją wirusa japońskiego zapalenia mózgu.
Poziom opieki medycznej w Birmie nie jest oceniany dobrze – warto więc dbać o profilaktykę chorób.
Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek. Szczepimy też w sobotę.
kobieta po szczepieniu. Birma bezpieczeństwo Zaplanuj szczepienia do Birmy

Jakie szczepienia do Mjanmy są zalecane i ile kosztują?

Dla przeciętnego polskiego turysty podróż do Birmy może być naprawdę wyczerpująca. Do pokonania jest naprawdę długi dystans i kilka stref czasowych. Szokiem dla organizmu może być też gwałtowna zmiana klimatu – Mjanma leży w strefie tropikalnej. Azja Południowo-Wschodnia jest też siedliskiem wielu drobnoustrojów chorobotwórczych, które nie występują w Polsce. Brak naturalnej odporności zwiększa ryzyko zachorowania podczas wakacji. Z tych powodów warto dowiedzieć się jakie szczepienia do Mjanmy mogą się przydać poszczególnym podróżnikom.

Mjanma szczepienia na pobyt hotelowy
Mjanma szczepienia na wycieczkę objazdową
  • szczepienia rutynowe
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • meningokoki
  • denga

+ profilaktyka malarii

  • szczepienia rutynowe
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • japońskie zapalenie mózgu
  • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Szczepienia do Mjanmy koszt: kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł poprzedza podanie szczepionek. Ich łączny koszt zależy od tego, ilości i rodzaju preparatów zaleconych i zatwierdzonych przez pacjenta. Sprawdź ofertę w: cennik TropicalMed.

Decyzję o immunizacji przed podróżą podejmuje się na własną rękę, a raczej – z pomocą lekarza medycyny podróży. Miejsce docelowe (np. miasto/wieś, nizina/wyżyna) i stan zdrowia to główne czynniki wpływające na zasadność poszczególnych szczepień. Co warto wiedzieć o nich oraz o chorobach, którym zapobiegają?

Dur brzuszny

Dur brzuszny to jedna z tzw. chorób brudnych rąk typowa dla tropików; zakażenie może też być wynikiem wypicia/zjedzenia skażonej wody lub pokarmu – to zdarza się często szczególnie podczas wakacji. Pałeczki duru brzusznego przedostają się do układu pokarmowego i wywołują nieprzyjemną infekcję z gorączką, bólem brzucha, wzdęciami oraz zaparciami lub biegunką.

Przed chorobą chroni albo jednodawkowy preparat, który można stosować już od 2. roku życia, albo trzydawkowa, doustna szczepionka podawana w dniach 1, 3 i 5 – można ją stosować dopiero od 5. roku życia. Podczas konsultacji lekarskiej lekarz podpowiada, jakie szczepienia do Mjanmy wybrać, biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje i potrzeby pacjenta.

Japońskie zapalenie mózgu

Japońskie zapalenie mózgu (JZM) jest kolejną z chorób tropikalnych, które występują w Mjanmie. To groźna infekcja wywołana przez wirusy, które mogą zaatakować układ nerwowy człowieka. Patogeny są transmitowane przez komary, dlatego jedną z zasad profilaktyki jest ochrona przed ukąszeniami.

Szczepienie na JZM powinni rozważyć szczególnie ci, którzy wybierają się na tereny zielone, nizinne, wiejskie. Dla osób, których celem jest Birma bezpieczeństwo zależy od długości i pory podróży – najgroźniejszy jest dłuższy pobyt w sezonie nasilonej transmisji wirusa (w porze deszczowej/przed zbiorami ryżu)[3]Przed JZM w Polsce chroni jedna szczepionka, która może być stosowana już od 2. miesiąca życia. Preparat podaje się najczęściej w dwudawkowym schemacie, w dniu 0 i 28.

Denga

Denga to ostatnia tropikalna choroba zagrażająca w Mjanmie, której można zapobiec za pomocą szczepionek. Przenosi się podobnie jak japońskie zapalenie mózgu, (przez ukąszenia komarów) z tą różnicą, że do większości zakażeń dochodzi raczej w regionach miejskich i podmiejskich[4].

Choroba może przybrać postać groźnej gorączki krwotocznej, którą poprzedzają nieswoiste objawy, takie jak gorączka, wysypka, ból głowy (szczególnie za oczami) czy pogorszone samopoczucie. Szczepienie przeciw dendze jest podawane w schemacie dwudawkowym (miesiąc 0 i 3) i można go stosować dopiero od 4. roku życia.

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby występuje w wielu wariantach, jednak szczepienia chronią tylko przed typami A i B. WZW A najczęściej przenosi się brudnymi rękami oraz skażoną żywność i wodę, natomiast WZW B – przez zainfekowaną krew i kontakt płciowy z nosicielem. Obie choroby mogą przyjąć objawową postać, z bólem brzucha, gorączką, utratą apetytu, zmęczeniem, żółtaczką, nudnościami i wymiotami. Wariant B może mieć groźny, przewlekły przebieg, który nie daje żadnych oznak, a kończy się marskością lub (rzadziej) rakiem wątroby.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kalendarzem, szczepienia na WZW B są obowiązkowe od 1994-96 roku. Osoby urodzone po tym okresie przebyły immunizację w wieku niemowlęcym i są chronione dożywotnio. Pozostali muszą wykonać szczepienie na własną rękę.

Z własnej kieszeni trzeba też zapłacić za preparat przeciwko WZW A, który jest w Polsce tylko zalecany (a więc nierefundowany). Na polskim rynku są dostępne szczepionki zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Skojarzone szczepienia do Mjanmy koszt: aby oszczędzić czas i pieniądze, można rozważyć szczepionkę, która uodparnia na oba typy WZW za pomocą jednej serii szczepień (trzy zastrzyki w miesiącu 0, 1 i 6) i kosztuje 339 zł/dawka.

Wścieklizna

Zaniedbanie profilaktyki może doprowadzić do wzmożonego rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Tak właśnie dzieje się w przypadku wścieklizny w Mjanmie. Można tam spotkać chore, bezpańskie psy i nieszczepione, dzikie zwierzęta – ryzyko ugryzienia, a w konsekwencji zakażenia śmiertelną chorobą neurologiczną jest więc zdecydowanie wyższe niż w Polsce[5]

Planując podejmowanie aktywności narażających na kontakt z bezpańskimi lub dzikimi zwierzętami (np. pobyt na prowincji, wypoczynek na łonie natury), warto rozważyć szczepienie. Jest ono zazwyczaj podawane w trzech dawkach w dniach 0, 7 i 21 lub 28.

Meningokoki 

Podczas podróży zagranicznych (np. do Birmy) zaleca się też szczepienia na meningokoki. Wynika to z zagrożenia infekcją w miejscu zakwaterowania. Nocując w obiektach o dużym obłożeniu, można zarazić się dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową (podczas kaszlu, kichania, a nawet rozmowy). 

O tym, jakie szczepienia do Mjanmy są przydatne, informuje lekarz medycyny podróży po przeprowadzeniu wywiadu na temat specyfiki podróży i związanych z nią zagrożeń dla zdrowia. Warto rozważyć i skonsultować z lekarzem szczepienie na meningokoki, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym wypoczynkiem.

Mjanma szczepienia rutynowe

Przed każdym wyjazdem, szczególnie dalszym, zaleca się sprawdzenie swojej książeczki i upewnienie się o terminowym wykonaniu niezbędnej immunizacji. Ważne jest, aby mieć aktualne szczepienie przeciw tężcowi. Obecnie ostatni obowiązkowy zastrzyk jest przyjmowany w wieku 19 lat, a dawkę przypominającą zaleca się co 10 lat.

Uodpornienie jest szczególnie istotne przed podróżą do kraju, w którym poziom opieki medycznej, a więc także dostęp do szczepień poekspozycyjnych, może być niewystarczający. Laseczki tężca łatwo wnikają do organizmu przez rany, a kiedy im się to uda, mogą wywołać groźną, neurologiczną chorobę z charakterystycznymi, bolesnymi napadami konwulsji.

Mjanma malaria i inne choroby, na które nie ma szczepień – jak im zapobiegać?

Mjanma bezpieczeństwo żywności: biegunki podróżnych to częsta przypadłość na wakacjach w Azji Południowo-Wschodniej. Wiążą się z nieprzestrzeganiem zasad higieny żywienia w Birmie. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, należy regularnie myć ręce, pić tylko uzdatnioną lub butelkowaną wodę oraz jadać w lokalach, w których żywność jest przechowywana i przygotowywana w odpowiednich warunkach. 

Choroba wysokościowa: na terenie Mjanmy znajduje się kilka szczytów, które mogą być celem podróży alpinistów – to m.in. Sarametu w górach Patkaj czy Hkakabo Razi w górach Hengduan Shan. Miłośnicy wspinaczki powinni pamiętać, że na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. mogą zacząć pojawiać się pierwsze symptomy choroby wysokościowej. Aby tego uniknąć, należy pokonywać trasę stopniowo, zadbać o odpowiednie przygotowanie oraz zgłosić się do lekarza po odpowiednie leki o działaniu profilaktycznym.

Mjanma malaria: to kolejna z chorób tropikalnych zagrażających w Birmie. Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention), ryzyko rozprzestrzeniania się malarii występuje głównie na terenach nizinnych, poniżej 1000 m n. p. m[6]. W przypadku Mjanmy (Birmy) jest to centralna część kraju i wybrzeże. Malaria to choroba wywołana przez pasożyty (zarodźce malarii), które przenoszą zainfekowane komary. Więcej na temat choroby i jej leczenia, a także o pracach nad szczepionką ochronną pisaliśmy tutaj: profilaktyka malarii.

Ochrona przed słońcem: pierwsza połowa roku w Mjanmie jest wyjątkowo upalna i słoneczna, a więc warto wyposażyć swoją apteczkę w mocne kremy z filtrem UV. dodatkowe zabezpieczenie przed poparzeniami i przegrzaniem stanowią nakrycie głowy i przewiewne ubrania zasłaniające jak największą powierzchnię ciała.

Mjanma co przed podróżą, o czym warto wiedzieć?

Birma/Mjanma przyciąga turystów swoją bogatą historią i kulturą, starożytnymi świątyniami (np. w Pagan), malowniczymi jeziorami (np. Inle), niesamowitymi krajobrazami (np. w górach Shan) oraz egzotyczną kuchnią. Każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Od specyfiki wycieczki zależy jednak stopień zagrożenia poszczególnymi chorobami, dlatego warto najpierw sporządzić listę miejsc/atrakcji i dopiero z nią udać się na konsultację lekarską i szczepienia w TropicalMed. Poniżej zamieszczono kilka przydatnych informacji dla osób, które są właśnie na etapie planowania podróży.

Mjanma co przed podróżą – praktyczne informacje

Stolica: Naypyidaw – najważniejszym punktem w mieście jest Pagoda Uppātasanti, w której znajduje się relikwia zęba Buddy

Język: birmański; nie powinno być problemu z komunikacją w języku angielskim

Waluta: kiat mjanmański (MMK); bankomaty i możliwość płatności kartą jest raczej tylko w większych miastach

Wiza: Polacy potrzebują wizy do Mjanmy; najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie

Klimat: tropikalny monsunowy, z porą suchą od grudnia do kwietnia

Plaże: Ngwesaung czy Thandwe to tylko przykłady nadmotskich kurortów w Mjanmie

Flora i fauna: Park Narodowy Lenya to miejsce występowania krytycznie zagrożonego kurtaczka czarnobrzuchego

Transport: na dłuższe dystanse sprawdzają się autobusy/autokary lub wynajęcie samochodu z kierowcą, natomiast na krótsze dobrą opcją jest wypożyczenie roweru

Bezpieczeństwo: napięta sytuacja w kraju negatywnie wpływa na bezpieczeństwo; dodatkowym zagrożeniem są trzęsienia ziemi i cyklony, które mogą występować od kwietnia do października

Kuchnia: tradycyjny deser kyauk kyaw czy zupa rybna mohinga to tylko przykłady przysmaków wartych skosztowania.

TropicalMed oferuje wszystkie preparaty ochronne zalecane przed podróżą. W naszym ośrodku można liczyć nie tylko na wygodną i bezpieczną immunizację, ale także na profesjonalną konsultację lekarską w sprawie profilaktyki oraz uzyskanie recepty na leki przeciwmalaryczne.

Podróżniku, serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia do Mjanmy warto wykonać?

W przypadku podróżujących do Mjanmy, istotne jest, aby rozważyć szczepienia przeciw chorobom tropikalnym takim jak dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu i denga, a także przeciw WZW A i B, meningokokom i wściekliźnie, w zależności od charakteru podróży. Ponadto, przed wyjazdem trzeba sprawdzić aktualność szczepienia przeciwko tężcowi.

Czy do Mjanmy potrzebne są szczepienia?

Obowiązek szczepienia na COVID-19 został zniesiony, natomiast certyfikat potwierdzający uodpornienie na żółtą febrę jest wymagany tylko od osób przybywających z krajów dotkniętych tą chorobą. Z reguły nie trzeba więc żadnych szczepień, jednak ze względu na zagrożenie wieloma innymi chorobami, warto je wykonać.

Czy w Mjanmie jest bezpiecznie?

Sytuacja polityczno-społeczna w Mjanmie jest napięta, a zagrożenie chorobami zakaźnymi znaczne. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w podróży, ważne jest stosowanie podstawowych środków ostrożności oraz przestrzeganie zasad profilaktyki chorób.

Jak zapisać się na szczepienia do Mjanmy w Krakowie i gdzie jest ośrodek?

Na szczepienia Mjanma Kraków można zapisać się za pośrednictwem formularza online, co pozwala szybko i wygodnie wybrać dogodny termin wizyty. Na konsultację lekarską oraz szczepienia przed podróżą należy zgłosić się do ośrodka pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.

Jak przygotować się do szczepień w TropicalMed?

Na wizytę trzeba przynieść dokument tożsamości. Przed przyjęciem szczepionki warto ubrać się wygodnie, aby ułatwić wkłucia/e. W przypadku doustnego preparatu na dur brzuszny konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia, picia i przyjmowania leków godzinę przed wizytą. Przydatne będzie także przygotowanie informacji o stanie zdrowia, alergiach oraz szczegółach planowanej podróży: trasie, terminie i charakterze wyjazdu do Mjanmy.

Wyjeżdżasz do Mjanmy (Birmy)?

Może grozić Ci m.in. żółta febra, dur brzuszny, wścieklizna czy japońskie zapalenie mózgu!
Zaplanuj szczepienia do Birmy
Czytaj więcej: