6-8 tygodni przed wyjazdem na Ukrainę warto odwiedzić lekarza medycyny podróży. Specjalista może zalecić dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec oraz uzupełnienie szczepienia na odrę. Ze względu na słabsze warunki higieniczno-sanitarne, występuje tam ryzyko WZW typu A i duru brzusznego. Poza tym może przydać się szczepienie na WZW typu B, meningokoki, kleszczowe zapalenie mózgu czy wściekliznę. Zalecenia są wydawane indywidualnie, na podstawie specyfiki konkretnej podróży.
Szczepienia Ukraina – kiedy najlepiej je wykonać?
Ukraina słynie z pięknych krajobrazów oraz bogatej historii i kultury – wszystko to przyciąga turystów z różnych części świata. Jako że w ostatnim czasie warunki sanitarne w tym kraju się pogorszyły, a zagrożenie różnymi chorobami wzrosło, przed wyjazdem (najlepiej 6-8 tygodni wcześniej) warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży po zalecenia dotyczące profilaktyki chorób. Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania infekcjom są szczepienia.
Czy są obowiązkowe szczepienia na Ukrainie COVID-19 i na inne choroby?
Polacy przybywający na Ukrainę są zobowiązani do posiadania odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej wszelkie koszty związane z COVID-19. Podróżując samochodem, niezbędne jest też wyrobienie tzw. zielonej karty.
Szczepienia na Ukrainie COVID-19: według najnowszych danych MSZ z 27.07.2023 r., wszelkie obostrzenia dla podróżnych (poza wymogiem posiadania ubezpieczenia) zostały zniesione.
Immunizacja na Ukrainę nie jest obowiązkowa. Ze względu na to, że obciążenie chorobami jest tam wysokie (szczególnie w ostatnim czasie), warto jednak zadbać o swoje zdrowie.
Ukraina szczepienia zalecane – przed jakimi chorobami warto się chronić?
Należy pamiętać, że choroby z Ukrainy przenoszą się na różne sposoby, a sytuacja epidemiologiczna w poszczególnych obwodach może się różnić. Dlatego wytyczne od lekarza medycyny podróży mają charakter indywidualny.
Oto zalecenia o charakterze ogólnym:
Szczepienia Ukraina – pobyt hotelowy | Szczepienia Ukraina – wycieczka objazdowa |
- szczepienia rutynowe
- WZW A i B
- meningokoki
| - szczepienia rutynowe
- WZW A i B
- kleszczowe zapalenie mózgu
- dur brzuszny
- wścieklizna
|
Wymagania od studentów: od kandydatów na studia w ukraińskich uczelniach może być wymagane zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia oraz negatywny wynik testu na HIV.
Ukraina szczepienia rutynowe
Ze względu na słabe wyposażenie szpitali i konieczność samodzielnego pokrywania kosztów opieki medycznej i lekarstw, warto sprawdzić swoją książeczkę szczepień i uzupełnić ewentualne braki. Szczególnie ważne są:
Dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec – jest zalecana raz na 10 lat; o regularną immunizację warto zadbać m.in. ze względu na to, że ukraiński kalendarz szczepień nie uwzględnia dawek przypominających na krztusiec (ryzyko zakażenia jest większe.
Szczepienie na odrę (+ świnkę i różyczkę) – MSZ przestrzega przed wzrostem zakażeń wirusem odry, szczególnie na zachodzie Ukrainy i w Kijowie; jako że część Polaków jest zaszczepiona tylko jedną dawką (lub niezaszczepiona wcale), zaleca się uzupełnienie immunizacji przed wyjazdem.
WZW A i dur brzuszny
Te dwie choroby z Ukrainy przenoszą się głównie brudnymi rękami oraz przez skażoną żywność i wodę. Jako że warunki sanitarne nie są w tym kraju najlepsze, to ryzyko zakażenia jest naprawdę duże. MSZ przestrzega przed ogniskami WZW A i duru brzusznego – szczególnie latem na południu Ukrainy. Aby cieszyć się zdrowiem na wakacjach, zaleca się m.in.:
- unikanie picia wody z kranu,
- higiena rąk (szczególnie przed posiłkami),
- spożywanie bezpiecznej żywności, tj. przygotowywanej w higienicznych warunkach,
- szczepienia na WZW A, szczepienia na dur brzuszny (więcej informacji w odnośnikach).
Ukraina szczepienia na dur i WZW A: atutem TropicalMed jest szeroka oferta szczepionek na obie te choroby; w ośrodku dostępne są preparaty dla dzieci i dorosłych na WZW A oraz szczepionki iniekcyjne/doustne na dur brzuszny.
WZW B
Wirusowe zapalenie wątroby typu B w podróży przenosi się przez skażoną krew oraz stosunki płciowe. Obowiązkowe szczepienia w Polsce są wprowadzono w latach 1994-1996, dzięki czemu część osób jest chroniona. Dla pozostałych dobrym rozwiązaniem jest preparat skojarzony na oba typy WZW.
WZW szczepienia na Ukrainę koszt: dawka Twinrix Adult kosztuje 339 zł; każdorazowo przed zastrzykiem musi odbyć się kwalifikacja lekarska w cenie 60 zł.
Meningokoki
Wbrew powszechnej opinii, meningokoki zagrażają nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Bardzo łatwo przenoszą się w skupiskach ludzkich – drogą kropelkową, czyli podczas kichania, mówienia, kaszlenia itd. Mimo zagrożenia, ani polski, ani ukraiński kalendarz szczepień nie uwzględnia szczepień obowiązkowych, a więc trzeba uodpornić się na własną rękę.
Kleszczowe zapalenie mózgu
Nazwa choroby wyraźnie wskazuje, przenosi się wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Na Ukrainie największe ryzyko zakażenia występuje w obwodzie wołyńskim, chociaż szczepienia i ochrona przed ukąszeniami pajęczaków wskazana jest też osobom odwiedzającym tereny zielone w całym kraju (m.in. w obwodzie kijowskim czy karpackim). Jako że nie ma lekarstwa na tę chorobę, immunizacja jest bardzo ważna.
Wścieklizna
Ta śmiertelna choroba neurologiczna przenosi się przez ugryzienie (rzadziej polizanie) przez zainfekowane zwierzę. Jako że wirus wścieklizny jest na Ukrainie rozpowszechniony bardziej niż w Polsce, ryzyko zakażenia jest większe. Służba zdrowia jest tam obciążona, toteż nie warto ryzykować i wykonać profilaktyczne szczepienia przed podróżą. To ważne szczególnie dla osób mogących mieć kontakt ze zwierzętami, np. podczas pieszych wędrówek poza szlakiem, odwiedzania obszarów wiejskich czy eksplorowania jaskiń.
Mnóstwo historycznych miast, malownicze krajobrazy, urokliwe plaże nad Morzem Czarnym czy opuszczone po katastrofie jądrowej Czarnobyl i Prypeć to tylko niektóre przykłady miejsc budzących ciekawość turystów z całego świata. Co warto wiedzieć przed zaplanowaniem wycieczki na Ukrainę?
Ukraina – co warto wiedzieć
Stolica: Kijów – warto zobaczyć Sobór Sofijski, cerkiew wpisaną na listę UNESCO
Język: ukraiński, w powszechnym użyciu na wschodzie kraju jest też rosyjski
Waluta: hrywna (UAH); w ukraińskich miastach jest dość dużo punktów wymiany walut
Wiza: do swobodnego podróżowania z Polski wystarczy paszport; może być też wymagany dowód posiadania odpowiednich środków finansowych
Klimat: umiarkowany kontynentalny, bardzo zbliżony do polskiego
Plaże: Odessa czy Jałta to popularne miejscowości turystyczne nad Morzem Czarnym, słynące m.in. z pięknych plaż
Flora i fauna: w Karpackim Parku Narodowym na miłośników przyrody czeka 6 szlaków turystycznych
Transport: najpopularniejsze w miastach i między miastami są marszrutki (minibusy), przy długich trasach lepszym wyborem jest kolej, a w Kijowie i Charkowie funkcjonuje też metro
Bezpieczeństwo: w związku z działaniami zbrojnymi, podróż na Ukrainę nie należy do najbezpieczniejszych; należy bezwzględnie zachować ostrożność i zarejestrować podróż w systemie Odyseusz
Kuchnia: barszcz ukraiński, żarkoje czy placki hreczane to tylko niektóre tradycyjne potrawy, których warto spróbować podczas pobytu na Ukrainie
O ile wybór atrakcji dopasowanych do indywidualnych predyspozycji podróżnego jest prosty i przyjemny, o tyle przygotowanie pod kątem zdrowia warto zostawić specjalistom. W TropicalMed można liczyć na profesjonalną konsultację lekarską i zestaw szczepień przydatnych przed podróżą (sprawdź: szczepienia na Ukrainę koszt).
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie wykonam szczepienia na Ukrainę w Krakowie?
Szczepienia Ukraina Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Przygotowanie pod kątem zdrowia przed podróżą do tego kraju jest ważne, aby cieszyć się zdrowym i bezpiecznym pobytem.
Czy na Ukrainę potrzebne są szczepienia?
Na Ukrainie nie ma obowiązku szczepienia wobec podróżnych, jednak ze względu na obciążenie wieloma chorobami, warto zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem do tego kraju.
Jakie szczepienia przed wyjazdem na Ukrainę?
Bardzo ważne dla podróżnych są szczepienia rutynowe (szczególnie na tężec i odrę). Poza tym warto pamiętać o uodpornieniu na żółtaczkę (A i B) oraz dur brzuszny. W zatłoczonych miejscach może przydać się szczepienie na meningokoki, a dla planujących wypoczynek na łonie natury na Ukrainie – szczepienie na wściekliznę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Jak się przygotować do wyjazdu na Ukrainę?
Po pierwsze, trzeba zgłosić się do lekarza medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni wcześniej. Po drugie, warto zgłosić swój wyjazd w systemie Odyseusz. Po trzecie, na miejscu należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności oraz profilaktyki chorób zakaźnych.