Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Szczepienia przypominające na tężec – dlaczego warto?

Szczepienia przypominające – tężec

Klaudia Gierlicka | 2022-07-06 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Regularne wykonywane szczepienia przypominające na tężec zmniejszają ryzyko śmierci w wyniku infekcji. Są ważne szczególnie w przypadku dorosłych wykonujących określone zawody oraz osób starszych. To seniorzy są bowiem grupą obciążoną największą śmiertelnością w wyniku tężca. Immunizacja jest także wskazana po ekspozycji na bakterię Clostridium tetani.

Szczepienia przypominające tężec  kiedy je wykonywać?

Według obowiązującego w Polsce Kalendarza Szczepień Ochronnych, pełny, refundowany cykl uodparniania na tężec składa się z dawek podstawowych (głównie w wieku niemowlęcym) oraz przypominających dla dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat.

Analizując schemat szczepienia sporządzony przez GIS, można dojść do błędnego wniosku, że pełna, przeprowadzona według oficjalnych zaleceń immunizacja wystarcza na całe życie. Okazuje się jednak, że uzyskana w ten sposób odporność utrzymuje się tylko 10 lat. Po tym czasie antygeny zawarte w szczepionkach (m.in. toksoid tężcowy) przestają działać.

Regularna immunizacja pozwala utrzymać pożądany poziom przeciwciał w organizmie człowieka. Doraźna, tj. wykonywana po potencjalnej ekspozycji na bakterię Clostridium tetani, pozwala minimalizować ryzyko niebezpiecznej infekcji związanej z zanieczyszczeniem ran.

Co dają regularne szczepienia przypominające na tężec?

Zdecydowaną większość zachorowań na tężec odnotowuje się u dorosłych – szczególnie niezaszczepionych, urodzonych przed wprowadzeniem powszechnych szczepień w 1961 r. Mimo wysokiego poziomu współczesnej medycyny i ogólnodostępnych środków ratujących życie w przypadku zakażenia (jak immunoglobulina przeciwtężcowa), choroba nadal może być śmiertelna

Dzieje się tak, gdyż szkodliwe substancje wytwarzane przez laseczki tężca są niezwykle toksyczne – 80 mln razy bardziej niż cyjanek i 10 mln razy bardziej niż jad kobry! Ponadto, nie zawsze możliwa jest natychmiastowa interwencja lekarska. Każda chwila zwłoki oznacza większe ryzyko zgonu w wyniku zakażenia tężcem. Więcej na temat przebiegu choroby pisaliśmy w tym artykule: szczepienia przeciw tężcowi

Bakterie Clostridium tetani występują w glebie, popiele i w odchodach zwierząt. Jeśli substancje te wnikną do organizmu człowieka przez uszkodzoną tkankę skóry (np. poparzenie, ranę czy złamanie otwarte), dochodzi do groźnego zakażenia. Szczepienia dla dorosłych są ważne szczególnie w określonych zawodach – leśniczy, weterynarz, żołnierz czy speleolog to tylko niektóre z nich. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo w miejscu pracy, warto zadbać o regularną immunizację.

Szczepienia przypominające dla dorosłych powinno się najlepiej jest wykonywać co 10 lat, jednak nie częściej niż raz na pół dekady. Wyjątek od tej reguły stanowi wyłącznie realne zagrożenie (np. epidemiczne), jednak decyzję o zmniejszeniu odstępów pomiędzy poszczególnymi dawkami podejmuje lekarz.

Tężec jest groźną chorobą neurologiczną

Zaszczep się przeciw tężcowi!

Większość zachorowań na tężec odnotowuje się wśród dorosłych i seniorów.
Toksyny wytwarzane przez bakterie Clostridium tetani są niezwykle niebezpieczne.
Ryzyko zakażenia tężcem jest szczególnie wysokie w zawodach takich jak żołnierz czy leśniczy.
Skuteczne szczepionki, wygodna rejestracja online, szczepimy też w sobotę.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienie przypominające!

UWAGA! Ostatnie obowiązkowe szczepienie na tężec w Polsce odbywa się w 19. roku życia. Oznacza to, że dawka przypominająca zalecana jest w wieku 29, 39, 49 (...) lat. Nie w każdym kraju schemat wygląda tak samo! Przykładowo, na Ukrainie ostatni obowiązkowy zastrzyk na tężec przyjmuje się w 16. roku życia.

Jak wygląda profilaktyka poekspozycyjna tężca?

Szczepienia przypominające na tężec nie tylko zapobiegają ewentualnej infekcji – mogą uratować życie nawet po wniknięciu bakterii Clostridium tetani do organizmu! Immunizacja i ewentualne podanie antytoksyny po zakażeniu rany laseczkami tężca to tzw. profilaktyka poekspozycyjna

Taka kuracja w większości przypadków zapobiega śmierci w wyniku infekcji. W Polsce odnotowuje się sporadyczne zgony po zachorowaniu na tężec (kilka przypadków rocznie). Aby minimalizować ryzyko, zaleca się regularne szczepienia przypominające oraz odpowiednie postępowanie po zranieniu się (lub przy udzielaniu pomocy zranionemu). O czym warto pamiętać w takim przypadku? Sprawdź: jak postępować przy zranieniu?

Szczepienia przypominające na tężec w TropicalMed

Szczepienia przypominające na tężec dla dorosłych są wykonywane preparatem monowalentnym (na sam tężec) w cenie 159 zł lub skojarzonymi, tj. chroniącymi dodatkowo przed chorobami takimi jak:

  • błonica (179 zł)
  • błonica i krztusiec (229 zł)
  • błonica, krztusiec i polio 259 zł)

Przystępne cenowo, profilowane pakiety szczepień zawierające powyższe preparaty 2w1 lub 4w1 przemawiają na korzyść szczepień. Sprawdź szczegóły, klikając cennik TropicalMed.

Szybkie i wygodne uodpornienie na wiele chorób to kolejny atut immunizacji. Jest ona całkowicie bezpieczna i niemal nigdy nie wywołuje niepożądanych odczynów poszczepiennych. Sprawdź preparaty przeciw tężcowi dostępne w TropicalMed i umów się na szczepienie!

Szczepienia na tężec chronią tylko przez 10 lat

Pamiętaj o dawkach przypominających!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: