Jak postępować przy zranieniu, czyli zasady pierwszej pomocy

Zranienia – pierwsza pomoc i szczepienia

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-07-05 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-13)
Opatrując ranę, należy pamiętać o kilku zasadach profilaktyki chorób zakaźnych. Najpowszechniejszy w takich przypadkach jest tężec, jednak równie niebezpieczne są wirusy wścieklizny czy WZW B. Szczepienia ochronne przeciw wszystkim trzem chorobom można wykonać w TropicalMed.

Jak postępować przy zranieniu?

Na świecie występuje wiele drobnoustrojów chorobotwórczych wnikających do organizmu człowieka przez zainfekowaną krew. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka chorób zakaźnych w przypadku przerwania ciągłości skóry. Dotyczy to nie tylko klasycznych, ciętych lub kłutych ran, ale także termicznych (oparzeń/odmrożeń) czy chemicznych.

Bez względu na rodzaj uszkodzenia ciała, ważne jest zachowanie poniższych zasad:

1. Dlaczego trzeba zdjąć biżuterię i ubrania zasłaniające ranę?

To szczególnie ważne w przypadku ran termicznych – tkanki oraz metale, z których wykonana jest biżuteria, zmieniają swoją objętość pod wpływem temperatury. Poparzone fragmenty ciała mogą puchnąć, a nałożone na nią elementy (np. pierścionki, bransoletki) – blokować przepływ krwi. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej je zdjąć. 

2. Jak prawidłowo oczyścić ranę?

To najważniejsze w zapobieganiu niebezpiecznych zakażeń. Polega na usunięciu ciał obcych (np. odłamków szkła, naboju czy kamieni) i martwych tkanek skóry. Należy pamiętać, że o ile drobne skaleczenia i urazy można opatrywać bez pomocy specjalisty, o tyle poważniejszymi ranami, np. martwiczymi czy złamaniami otwartymi, powinna zająć się osoba wykwalifikowana (lekarz, pielęgniarz). 

Drugi etap polega na dokładnym przemyciu rany, najlepiej czystą wodą z mydłem. Należy wówczas pamiętać, by w miarę możliwości nie dotykać uszkodzonej skóry palcami – dobrze jest użyć w tym celu lateksowych rękawiczek. Po pierwsze, zapobiegają one zainfekowaniu rany, a po drugie – chronią innych przed chorobami przenoszonymi drogą krwi jeśli pomocy udziela osoba trzecia.

3. W jaki sposób zatamować krwawienie?

W przypadku silnie krwawiących ran, niezbędne jest uszczelnienie rany i interwencja medyczna. Znaczna utrata krwi jest bowiem bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. W tym celu stosuje się jałowy opatrunek i bandaż elastyczny. Należy pamiętać, by nie zdejmować przesiąkniętego opatrunku, a dokładać kolejne warstwy. Jeśli jest taka możliwość, warto unieść zranioną część ciała powyżej serca – ma to zminimalizować ryzyko wykrwawienia się. 

4. Jaki opatrunek założyć?

Opatrunek zakłada się tylko wtedy, gdy uda się oczyścić ranę. Jeśli nie ma takiej możliwości, lepiej zostawić uszkodzoną część ciała bez przykrycia – zmniejszy to ryzyko zakażenia w wyniku rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli chodzi o opatrunek, powinien być on jałowy, sterylny i suchy – najlepiej w tym celu sprawdza się gaza. Pod żadnym pozorem nie należy okładać rany watą ani chusteczkami – kawałki tychże materiałów mogą się przyklejać i utrudniać prawidłowe gojenie się.

Zostałeś zraniony/a lub opatrujesz czyjąś ranę?

Pamiętaj o profilaktyce chorób!

Przez przerwaną tkankę skórną do organizmu mogą wniknąć np. laseczki tężca.
Poszkodowany może być nosicielem WZW B, dlatego pomocy należy udzielać ostrożnie.
Nawet po opatrzeniu rany mogą pojawić się objawy zakażenia – należy wówczas zgłosić się do lekarza.
Wykwalifikowany personel. Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienie!

5. Kiedy trzeba wykonać szczepienie ochronne?

Tzw. profilaktyka poekspozycyjna to działania mające na celu zapobieganie groźnym chorobom zakaźnym. Jednym z jej etapów jest wykonanie szczepienia:

Na tężec – jeśli odporność nabyta w wyniku obowiązkowej immunizacji już minęła (utrzymuje się ona około 10 lat); to najważniejsze szczepienie, stosowane w przypadku każdego zranienia u osoby, której tzw. pamięć immunologiczna już minęła. Sprawdź szczegóły w: szczepienia na tężec.

Na wściekliznę – jeśli rana powstała w wyniku pogryzienia przez zwierzę; immunizacja jest szczególnie ważna w przypadku ataku zwierzęcia dzikiego lub bezpańskiego, kiedy nie ma możliwości weryfikacji szczepienia. Sprawdź: profilaktyka wścieklizny.

Wśród chorób przenoszonych drogą krwi znajduje się także WZW B. Przenosi się ona z człowieka na człowieka, toteż immunizacja przydaje się wyłącznie w przypadku zainfekowania rany krwią nosiciela wirusa HBV. Szczepienia na WZW B są obowiązkowe, jednak dopiero od niedawna (tj. od 1994 roku). Więcej informacji w artykule.

6. Dlaczego ważne jest codzienne sprawdzanie rany?

Nawet jeśli rana została opatrzona, warto obserwować swoje ciało. Do objawów zakażenia, które należy skonsultować z lekarzem, można zaliczyć:

  • intensywny ból i tkliwość,
  • opuchliznę,
  • zaczerwienienie i sączenie się rany.

Należy pamiętać, że w wyniku zranienia się, może także dojść do posocznicy, znanej szerzej jako sepsa. U poszkodowanego można wówczas zaobserwować następujące objawy:

  • dezorientacja,
  • przyspieszone tętno,
  • gorączka i dreszcze,
  • duszności,
  • nadmierna potliwość.

Sepsa to poważne zakażenie krwi, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nie wolno zatem lekceważyć żadnego z powyższych objawów.

Gdzie najlepiej wykonać szczepienia ochronne po zranieniu?

Samo zranienie rzadko jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia, jednak wniknięcie do organizmu śmiertelnych drobnoustrojów – już tak. Tężec i wścieklizna to bardzo niebezpieczne choroby zakaźne, którym można zapobiegać za pomocą immunizacji nawet po ewentualnej ekspozycji na patogeny.

Serdecznie zapraszamy na szczepienia ochronne (np. przeciw tężcowi)!

Dowiedz się, jak odpowiednio opatrzeć ranę

Pamiętaj o profilaktyce tężca i WZW!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: