Jak postępować przy zranieniu?
Na świecie występuje wiele drobnoustrojów chorobotwórczych wnikających do organizmu człowieka przez zainfekowaną krew. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka chorób zakaźnych w przypadku przerwania ciągłości skóry. Dotyczy to nie tylko klasycznych, ciętych lub kłutych ran, ale także termicznych (oparzeń/odmrożeń) czy chemicznych.
Bez względu na rodzaj uszkodzenia ciała, ważne jest zachowanie poniższych zasad:
1. Dlaczego trzeba zdjąć biżuterię i ubrania zasłaniające ranę?
To szczególnie ważne w przypadku ran termicznych – tkanki oraz metale, z których wykonana jest biżuteria, zmieniają swoją objętość pod wpływem temperatury. Poparzone fragmenty ciała mogą puchnąć, a nałożone na nią elementy (np. pierścionki, bransoletki) – blokować przepływ krwi. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej je zdjąć.
2. Jak prawidłowo oczyścić ranę?
To najważniejsze w zapobieganiu niebezpiecznych zakażeń. Polega na usunięciu ciał obcych (np. odłamków szkła, naboju czy kamieni) i martwych tkanek skóry. Należy pamiętać, że o ile drobne skaleczenia i urazy można opatrywać bez pomocy specjalisty, o tyle poważniejszymi ranami, np. martwiczymi czy złamaniami otwartymi, powinna zająć się osoba wykwalifikowana (lekarz, pielęgniarz).
Drugi etap polega na dokładnym przemyciu rany, najlepiej czystą wodą z mydłem. Należy wówczas pamiętać, by w miarę możliwości nie dotykać uszkodzonej skóry palcami – dobrze jest użyć w tym celu lateksowych rękawiczek. Po pierwsze, zapobiegają one zainfekowaniu rany, a po drugie – chronią innych przed chorobami przenoszonymi drogą krwi jeśli pomocy udziela osoba trzecia.
3. W jaki sposób zatamować krwawienie?
W przypadku silnie krwawiących ran, niezbędne jest uszczelnienie rany i interwencja medyczna. Znaczna utrata krwi jest bowiem bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. W tym celu stosuje się jałowy opatrunek i bandaż elastyczny. Należy pamiętać, by nie zdejmować przesiąkniętego opatrunku, a dokładać kolejne warstwy. Jeśli jest taka możliwość, warto unieść zranioną część ciała powyżej serca – ma to zminimalizować ryzyko wykrwawienia się.
4. Jaki opatrunek założyć?
Opatrunek zakłada się tylko wtedy, gdy uda się oczyścić ranę. Jeśli nie ma takiej możliwości, lepiej zostawić uszkodzoną część ciała bez przykrycia – zmniejszy to ryzyko zakażenia w wyniku rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli chodzi o opatrunek, powinien być on jałowy, sterylny i suchy – najlepiej w tym celu sprawdza się gaza. Pod żadnym pozorem nie należy okładać rany watą ani chusteczkami – kawałki tychże materiałów mogą się przyklejać i utrudniać prawidłowe gojenie się.