Tasiemce u człowieka – jak zagrażają zdrowiu?
Tasiemiec to pasożyt, który wywołuje infekcję jelitową i może prowadzić do rozwoju poważniejszych chorób, takich jak wągrzyca (wągry tasiemca) czy bąblowica (larwy tasiemca). Do zakażenia dochodzi najczęściej wskutek spożycia niedogotowanego mięsa wieprzowego/wołowego i ryb, a także drogą fekalno-oralną.
Chore zwierzęta, takie jak lisy czy świnie, wydalają jaja pasożyta i infekują w ten sposób m.in. wodę, owoce leśne, różne powierzchnie, a także swoją własną sierść. Bliski kontakt ze zwierzętami oraz niezachowanie ostrożności i higieny skutkuje wprowadzeniem jaj do swojego organizmu. Tasiemiec jelitowy zagrażający ludziom występuje w wariantach takich jak:
- Taenia saginata – wołowy tasiemiec nieuzbrojony;
- Taenia solium – wieprzowy tasiemiec uzbrojony (budowa).
- Echinococcus granulosus – tasiemiec bąblowcowy.
Jak objawia się choroba wywołana przez tasiemca, kiedy już dojdzie do zakażenia?
Tasiemiec objawy – jak przebiega infekcja?
Objawy tasiemca u człowieka obejmują:
- ból brzucha,
- biegunkę/zaparcia,
- nudności,
- utratę apetytu i wagi.
Taki stan nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta, jednak nieleczone pasożyty mogą wywołać poważne choroby, takie jak wągrzyca czy bąblowica wątroby lub płuc.
Tasiemiec choroby
Zakażenie tasiemcem to coś, czego nie warto bagatelizować, bowiem może doprowadzić do poważnych chorób. T. saginata jest najmniej niebezpieczny – poza wymienionymi wyżej dolegliwościami, może wywołać zapalenie wyrostka robaczkowego lub dróg żółciowych.
Najważniejsze cechy tasiemca T. solium to dodatkowe narządy czepne (haczyki) oraz ryzyko rozwoju wągrzycy. Dochodzi do niej w wyniku rozwinięcia się larw w mięśniach, skórze czy oczach. Tasiemiec w mózgu (neurocysticerkoza) może z kolei wywoływać chroniczny ból głowy, napady epilepsji, wodogłowie oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Możliwa jest też utrata wzroku. Taki stan jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia pacjenta.
Czy tasiemczycy da się zapobiegać?
Zapytaj naszego lekarza!
Jaja tasiemca mogą znajdować się m.in. na niemytych owocach leśnych i sierści zwierząt.
Larwy pasożyta mogą zająć układ nerwowy i wywołać m.in. padaczkę.
Tasiemce w organizmie mogą wywoływać groźne choroby: bąblowicę i wągrzycę.
Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób. Wiele dostępnych terminów.
Zapisz się na wizytę.
Echinococcus granulosus prowadzi do powstania torbieli, które najczęściej pojawiają się na płucach i wątrobie. Rzadziej spotyka się je w mózgu lub gałce ocznej. Tego typu zmiany uciskają poszczególne narządy, utrudniając ich pracę. Przykładowo, bąblowiec wątroby napiera na drogi żółciowe, utrudniając przepływ żółci – prowadzi to m.in. do żółtaczki. Bąblowica w mózgu występuje rzadziej, lecz stanowi realne zagrożenie dla życia pacjenta.
Tasiemiec profilaktyka – jak chronić się przed pasożytem?
Tasiemiec przedostaje się do organizmu człowieka przewodem pokarmowym, toteż należy pamiętać o stosowaniu się do zasad higieny i zachowaniu ostrożności podczas przygotowywania posiłków. Ważne jest m.in.:
- częste mycie rąk,
- uzdatnianie wody do picia,
- dokładne mycie i/lub obieranie owoców,
- ograniczanie nawyku dotykania się po twarzy,
- gotowanie żywności (mięsa) przed spożyciem,
- stosowanie środków ochrony (rękawic) podczas kontaktu ze zwierzętami.
Dzięki temu tasiemiec w organizmie jest dużo mniej prawdopodobny – minimalizowanie ryzyka wprowadzenia go do swojego organizmu to jedyny sposób profilaktyki chorób takich jak wągrzyca czy bąblowica.
Przedstawione wyżej zasady sprawdzają się także w zapobieganiu innych chorób przenoszonych drogą fekalno-oralną. Są to m.in. dur brzuszny i cholera. Dodatkową ochronę przed tymi chorobami zapewniają szczepienia. Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach TropicalMed:
Przed wymienionymi wyżej chorobami można uodpornić się w TropicalMed. To punkt szczepień i poradnia w jednym – w tym miejscu nie tylko wykonasz niezbędną immunizację, ale także otrzymasz profesjonalną konsultację lekarską.
Serdecznie zapraszamy!