Tasiemiec – profilaktyka chorób

Tasiemiec - czym jest i jak można się nim zarazić?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-06-08 (ostatnia aktualizacja: 2022-10-21)
Początkowe objawy tasiemca u człowieka obejmują m.in. ból brzucha, nudności, biegunkę lub zaparcia. W późniejszym stadium może dojść do rozwoju niebezpiecznych schorzeń, takich jak bąblowica czy torbiele wywołane przez wągry tasiemca. Higiena jest najskuteczniejszą bronią w walce z rozprzestrzenianiem się pasożytów.

Tasiemce u człowieka – zagrożenie dla człowieka

Tasiemiec to pasożyt, który wywołuje infekcję jelitową i może prowadzić do rozwoju poważniejszych chorób, takich jak wągrzyca (wągry tasiemca) czy bąblowica (larwy tasiemca). Do zakażenia dochodzi najczęściej wskutek spożycia niedogotowanego mięsa wieprzowego/wołowego i ryb, a także drogą fekalno-oralną.

Chore zwierzęta, takie jak lisy czy świnie, wydalają jaja pasożyta i infekują w ten sposób m.in. wodę, owoce leśne, różne powierzchnie, a także swoją własną sierść. Bliski kontakt ze zwierzętami oraz niezachowanie ostrożności i higieny skutkuje wprowadzeniem jaj do swojego organizmu. Tasiemiec jelitowy zagrażający ludziom występuje w wariantach takich jak:

  • Taenia saginata – wołowy tasiemiec nieuzbrojony;
  • Taenia solium – wieprzowy tasiemiec uzbrojony (budowa).
  • Echinococcus granulosus – tasiemiec bąblowcowy.

Tasiemiec – objawy zakażenia

Objawy tasiemca u człowieka obejmują:

  • ból brzucha,
  • biegunkę/zaparcia,
  • nudności,
  • utratę apetytu i wagi.

Taki stan nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta, jednak nieleczone pasożyty mogą wywołać poważne choroby, takie jak wągrzyca czy bąblowica wątroby lub płuc.

Tasiemiec – choroby

Zakażenie tasiemcem to coś, czego nie warto bagatelizować, bowiem może doprowadzić do poważnych chorób. T. saginata jest najmniej niebezpieczny – poza wymienionymi wyżej dolegliwościami, może wywołać zapalenie wyrostka robaczkowego lub dróg żółciowych.

Najważniejsze cechy tasiemca T. solium to dodatkowe narządy czepne (haczyki) oraz ryzyko rozwoju wągrzycy. Dochodzi do niej w wyniku rozwinięcia się larw w mięśniach, skórze czy oczach. Tasiemiec w mózgu (neurocysticerkoza) może z kolei wywoływać chroniczny ból głowy, napady epilepsji, wodogłowie oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Możliwa jest też utrata wzroku. Taki stan jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia pacjenta.

Echinococcus granulosus prowadzi do powstania torbieli, które najczęściej pojawiają się na płucach i wątrobie. Rzadziej spotyka się je w mózgu lub gałce ocznej. Tego typu zmiany uciskają poszczególne narządy, utrudniając ich pracę. Przykładowo, bąblowiec wątroby napiera na drogi żółciowe, utrudniając przepływ żółci – prowadzi to m.in. do żółtaczki. Bąblowica w mózgu występuje rzadziej, lecz stanowi realne zagrożenie dla życia pacjenta. 

Czy tasiemczycy da się zapobiegać?

Zapytaj naszego lekarza!

Jaja tasiemca mogą znajdować się m.in. na niemytych owocach leśnych i sierści zwierząt.
Larwy pasożyta mogą zająć układ nerwowy i wywołać m.in. padaczkę.
Tasiemce w organizmie mogą wywoływać groźne choroby: bąblowicę i wągrzycę.
Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób. Wiele dostępnych terminów.
kobieta po szczepieniu. Zapisz się na wizytę.

Tasiemiec – profilaktyka

Tasiemiec przedostaje się do organizmu człowieka przewodem pokarmowym, toteż należy pamiętać o stosowaniu się do zasad higieny i zachowaniu ostrożności podczas przygotowywania posiłków. Ważne jest m.in.:

  • gotowanie żywności (mięsa) przed spożyciem,
  • dokładne mycie i/lub obieranie owoców,
  • częste mycie rąk,
  • ograniczanie nawyku dotykania się po twarzy,
  • stosowanie środków ochrony (rękawic) podczas kontaktu ze zwierzętami,
  • uzdatnianie wody do picia.

Dzięki temu tasiemiec w organizmie jest dużo mniej prawdopodobny – minimalizowanie ryzyka wprowadzenia go do swojego organizmu to jedyny sposób profilaktyki chorób takich jak wągrzyca czy bąblowica.

Przedstawione wyżej zasady sprawdzają się także w zapobieganiu innych chorób przenoszonych drogą fekalno-oralną. Są to m.in. dur brzuszny i cholera. Dodatkową ochronę przed tymi chorobami zapewniają szczepienia. Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach TropicalMed:

Przed wymienionymi wyżej chorobami można uodpornić się w TropicalMed. To punkt szczepień i poradnia w jednym – w tym miejscu nie tylko wykonasz niezbędną immunizację, ale także otrzymasz profesjonalną konsultację lekarską.

Serdecznie zapraszamy!

Podejrzewasz u siebie lub bliskich tasiemczycę?

Skontroluj stan zdrowia na konsultacji z lekarzem
Zarezerwuj termin wizyty
Czytaj więcej: