Tasiemce u człowieka – zagrożenie dla człowieka
Tasiemiec to pasożyt, który wywołuje infekcję jelitową i może prowadzić do rozwoju poważniejszych chorób, takich jak wągrzyca (wągry tasiemca) czy bąblowica (larwy tasiemca). Do zakażenia dochodzi najczęściej wskutek spożycia niedogotowanego mięsa wieprzowego/wołowego i ryb, a także drogą fekalno-oralną.
Chore zwierzęta, takie jak lisy czy świnie, wydalają jaja pasożyta i infekują w ten sposób m.in. wodę, owoce leśne, różne powierzchnie, a także swoją własną sierść. Bliski kontakt ze zwierzętami oraz niezachowanie ostrożności i higieny skutkuje wprowadzeniem jaj do swojego organizmu. Tasiemiec jelitowy zagrażający ludziom występuje w wariantach takich jak:
- Taenia saginata – wołowy tasiemiec nieuzbrojony;
- Taenia solium – wieprzowy tasiemiec uzbrojony (budowa).
- Echinococcus granulosus – tasiemiec bąblowcowy.
Tasiemiec – objawy zakażenia
Objawy tasiemca u człowieka obejmują:
- ból brzucha,
- biegunkę/zaparcia,
- nudności,
- utratę apetytu i wagi.
Taki stan nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta, jednak nieleczone pasożyty mogą wywołać poważne choroby, takie jak wągrzyca czy bąblowica wątroby lub płuc.
Tasiemiec – choroby
Zakażenie tasiemcem to coś, czego nie warto bagatelizować, bowiem może doprowadzić do poważnych chorób. T. saginata jest najmniej niebezpieczny – poza wymienionymi wyżej dolegliwościami, może wywołać zapalenie wyrostka robaczkowego lub dróg żółciowych.
Najważniejsze cechy tasiemca T. solium to dodatkowe narządy czepne (haczyki) oraz ryzyko rozwoju wągrzycy. Dochodzi do niej w wyniku rozwinięcia się larw w mięśniach, skórze czy oczach. Tasiemiec w mózgu (neurocysticerkoza) może z kolei wywoływać chroniczny ból głowy, napady epilepsji, wodogłowie oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Możliwa jest też utrata wzroku. Taki stan jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia pacjenta.
Echinococcus granulosus prowadzi do powstania torbieli, które najczęściej pojawiają się na płucach i wątrobie. Rzadziej spotyka się je w mózgu lub gałce ocznej. Tego typu zmiany uciskają poszczególne narządy, utrudniając ich pracę. Przykładowo, bąblowiec wątroby napiera na drogi żółciowe, utrudniając przepływ żółci – prowadzi to m.in. do żółtaczki. Bąblowica w mózgu występuje rzadziej, lecz stanowi realne zagrożenie dla życia pacjenta.