Portugalia szczepienia i profilaktyka chorób u podróżnych

Portugalia szczepienia – jakie choroby zagrażają w podróży?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, wyjazd do Portugalii Katarzyna Ślusarz | 2023-09-06
Od 1 lipca 2022 roku Portugalia nie ma już ograniczeń związanych z COVID-19. Jednak zalecane są szczepienia rutynowe na grypę oraz przypominające na błonicę, tężec i krztusiec. Jest też kilka chorób, które zagrażają m.in. biwakowiczom, osobom planującym zakwaterowanie w tłocznych hotelach czy miłośnikom ulicznego jedzenia.

Uwaga! Ten artykuł dotyczy Portugalii kontynentalnej. Aby sprawdzić zalecenia dla Madery, naciśnij tutaj.

Od 1 lipca 2022 roku, nie ma żadnych obostrzeń COVID-19 dla podróżnych do Portugalii. Zalecane szczepienia obejmują rutynowe na grypę oraz błonicę, tężec i krztusiec. W zależności od planowanych aktywności, niektórzy mogą potrzebować uodpornienia na meningokoki, wściekliznę oraz WZW A i B. Po indywidualne wytyczne i szczepienia ochronne najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem, jednak można też umówić się na wizytę z mniejszym wyprzedzeniem.

Jak przygotować się na wyjazd do Portugalii pod kątem zdrowia?

Portugalia to popularna destynacja turystyczna, znajdująca się w TOP10 najczęściej odwiedzanych krajów europejskich. Przyciąga m.in. malowniczymi plażami, urokliwymi miasteczkami, smaczną kuchnią oraz monumentalnymi zabytkami, takimi jak chociażby Pałac Pena w Sintrze. Każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie, jednak żeby wyjazd był udany, warto przygotować się pod kątem zdrowia.

Każdy podróżny powinien pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ, która pokryje większość kosztów ewentualnego leczenia. Poza tym 6-8 tygodni przed wyjazdem (lub później, jeśli zostało mniej czasu), warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży w celu uzyskania porady medycznej oraz wykonania obowiązkowych i zalecanych szczepień do Portugalii. Jakich?

Portugalia obostrzenia COVID-19 i zalecane szczepienia – jakie są zasady wjazdu?

Portugalia obostrzenia COVID-19: 1 lipca 2022 r. zniesiono wszelkie ograniczenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zalecane szczepienia: wytyczne lekarza medycyny podróży są wydawane indywidualnie, na podstawie badania stanu zdrowia konkretnego pacjenta oraz specyfiki danej podróży. W poniższej tabeli zaprezentowano zalecenia o charakterze ogólnym.

Zaplanuj zdrową podróż do Portugalii

Lekarz w TropicalMed pomoże Ci w tym!

Portugalia to kraj bardzo popularny wśród turystów; skupiska ludzi sprzyjają transmisji koronawirusa, meningokoków czy wirusa grypy.
Chcąc bez obaw próbować przysmaków kuchni ulicznej, warto wykonać szczepienia na WZW typu A.
Za niektóre świadczenia zdrowotne w Portugalii trzeba płacić (nawet z EKUZ), mimo że w Polsce są darmowe – np. leczenie szpitalne kosztuje ok. 25 euro/doba.
Skuteczne szczepionki. Brak kolejek. Duża dostępność terminów.
kobieta po szczepieniu. Portugalia obostrzenia Umów się na szczepienia

Portugalia szczepienia na wyjazd służbowy

Portugalia szczepienia na wycieczkę objazdową

Portugalia szczepienia dla kandydatów na studia

  • błonica, tężec, krztusiec
  • grypa
  • meningokoki
  • błonica, tężec, krztusiec
  • grypa
  • wścieklizna
  • WZW A i B
  • błonica i tężec

Szczepienia do Portugalii cena: całkowity koszt immunizacji zależy od celu podróży i planowanych aktywności. Mając listę zalecanych szczepionek, warto sprawdzić cennik TropicalMed, by dowiedzieć się, ile trzeba zapłacić za poszczególne preparaty (solo lub w pakietach).

W jakich przypadkach immunizacja jest szczególnie ważna oraz jakie dodatkowe kroki można podjąć, by wyjazd do Portugalii był zdrowy i spokojny? O tym w dalszej części artykułu.

Szczepienia rutynowe

Najważniejsze dla podróżnych wybierających się do Portugalii są szczepienia rutynowe na choroby takie jak:

Grypa – rozprzestrzenia się drogą kropelkową, szczególnie w skupiskach ludzkich oraz pośrednio (wirus osiada na różnych powierzchniach). Profilaktyka obejmuje dbanie o higienę rąk oraz unikanie kontaktu z osobami mającymi symptomy choroby. Szczepienia na grypę do Portugalii są ważne szczególnie w przypadku podróży w sezonie zimowym, kiedy w Europie odnotowuje się najwięcej zakażeń.

Błonica, tężec (+ krztusiec) – tym dwóm/trzem chorobom da się zapobiegać za pomocą jednej dawki przypominającej, zalecanej co 10 lat. Błonica i krztusiec przenoszą się drogą kropelkową, natomiast tężec – przez zakażenie rany. 

Przypominające szczepienia do Portugalii cena: Adacel w cenie 189 zł lub Boostrix za 189 zł zapobiegają wszystkim trzem chorobom. Chcąc podjąć studia w Portugalii i zaszczepić się tylko na błonicę i tężec, można wybrać Clodivac, który kosztuje 149 zł.

Szczepienia selektywne

Szczepienia selektywne to takie, które są zalecane tylko w niektórych przypadkach, kiedy aktywności podejmowane w podróży mogą narazić pacjenta na kontakt z czynnikiem zakaźnym. Oto one:

Meningokoki – przenoszą się drogą kropelkową (jak grypa), a spory odsetek ludzi, szczególnie w Europie Zachodniej, jest bezobjawowymi nosicielami. Planując przebywanie w zatłoczonych miejscach np. w obłożonych hotelach czy przy największych atrakcjach w sezonie turystycznym, warto rozważyć szczepienia ochronne. To choroba, która zagraża także dorosłym!

Wścieklizna – Portugalia jest wolna od psiej wścieklizny, jednak nie można wykluczyć, że śmiertelny wirus krąży wśród dzikich zwierząt. Osoby mogące mieć z nimi kontakt podczas podróży, powinny rozważyć szczepienia ochronne.

WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A przenosi się brudnymi rękami oraz przez skażoną żywność i wodę. To choroba, która zagraża miłośnikom ulicznej kuchni (nie zawsze higienicznej), oraz osobom podróżującym w obszary wiejskie.

WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B przenosi się przez zainfekowaną krew oraz stosunki płciowe z osobą zakażoną. To choroba, która może zagrażać m.in. w niesprawdzonym salonie tatuażu/piercingu.

Portugalia jak się przygotować, co warto wiedzieć?

Wyjazd do Portugalii powinien być poprzedzony wizytą w ośrodku medycyny podróży. Wybierając się na konsultację, trzeba jednak mieć chociaż orientacyjny plan podróży, aby lekarz wiedział, jakie wydać zalecenia dotyczące zdrowia. Poniżej znajduje się kilka przydatnych informacji dla osób, które planują właśnie swoją wycieczkę.

Portugalia – co warto wiedzieć

Stolica: Lizbona – wart zobaczenia jest monumentalny Klasztor Hieronimitów w dzielnicy Belém

Język: portugalski; nie powinno być problemu z komunikacją po angielsku z młodszymi Portugalczykami

Waluta: euro (EUR); pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach (loja de câmbio) czy bankomatach (multibanco)

Klimat: podzwrotnikowy morski, z zazwyczaj łagodną i deszczową zimą i upalnym latem

Plaże: wybrzeże Algarve jest pełne urokliwych plaż i jaskiń/grot morskich

Flora i fauna: Park Narodowy Peneda-Gerês słynie z bogatej roślinności, w tym endemicznych gatunków paprotników

Transport: Portugalia ma dobrze rozbudowaną sieć komunikacji publicznej (najpopularniejsze są autobusy), na dalsze trasy dobrze jest wynająć samochód

Bezpieczeństwo: turyści w Portugalii mogą się czuć bezpiecznie, jednak nie wolno zapominać o podstawowych środkach ostrożności; zagrożenie mogą stanowić pożary (latem), trzęsienia ziemi czy fale i prądy oceaniczne

Kuchnia: Portugalia to raj dla miłośników ryb; bazą wielu potraw jest Bacalhau, czyli solony i suszony dorsz

Kiedy wiadomo już, co będzie znajdowało się w planie wycieczki, warto udać się do TropicalMed. Można tam liczyć na profesjonalną poradę medyczną dopasowaną do indywidualnych potrzeb oraz szczepienia ochronne w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Portugalii trzeba robić testy?

Od 1 lipca 2022 r. w Portugalii nie ma żadnych obostrzeń związanych z COVID-19, dlatego testy na obecność koronawirusa nie są potrzebne osobom podróżującym.

Czy do Portugalii potrzebne są szczepienia?

Szczepienia do Portugalii w większości przypadków nie są obowiązkowe. Wyjątek stanowi ubieganie się o przyjęcie na studia w tym kraju. Na tamtejszych uczelniach może być wymagane aktualne szczepienie na tężec i błonicę – ostatnią obowiązkową dawkę w Polsce, dającą 10 lat ochrony, podaje się w wieku 19 lat.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Portugalii?

Niezwykle ważne dla podróżnych są szczepienia rutynowe grypę oraz przypominające na błonicę, tężec i krztusiec. Wybranym podróżnym może też przydać się uodpornienie na WZW A i/lub B, meningokoki oraz wściekliznę.

Gdzie i kiedy zgłosić się na szczepienia do Portugalii w Krakowie?

Na szczepienia Portugalia Kraków w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed podróżą. Jeśli to niemożliwe, bo do wyjazdu zostało mniej czasu, nie warto rezygnować z wizyty!