Bułgaria szczepienia ochronne – dlaczego warto?

Bułgaria szczepienia – jak wykorzystać wakacje na 100%?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia bułgaria Katarzyna Ślusarz | 2022-12-22 (ostatnia aktualizacja: 2023-06-07)
Trzy najważniejsze szczepienia do Bułgarii to na wirusowe zapalenie wątroby (dla wszystkich nieuodpornionych), na błonicę, tężec i krztusiec (dla tych, którym wygasa ochrona) oraz na kleszczowe zapalenie mózgu – dla wypoczywających na terenach zielonych. Poza tym warto pamiętać o szczepieniach rutynowych

Warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży 6-8 tygodni przed wyjazdem do Bułgarii, chociaż można też później, jeśli czasu zostało mniej. Zagrożenie dla zdrowia turystów stanowią choroby takie jak żółtaczka, kleszczowe zapalenie mózgu, tężec, zakażenie meningokokowe i wścieklizna. W TropicalMed można liczyć na indywidualne zalecenia dotyczące immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki chorób.

Bułgaria wakacje – kiedy zapisać się na szczepienia przed podróżą?

Mimo że wycieczka do Bułgarii nie jest jakimś wielkim obciążeniem dla organizmu, to warto rozważyć wizytę u lekarza medycyny podróży. Najlepszy czas na konsultację to około 6-8 tygodni przed wyjazdemPozwoli to w odpowiednim tempie wykonać wszystkie przydatne szczepienia ochronne.

Bułgaria wakacje last minute a szczepienia: jeśli do wyjazdu zostało mniej niż 6 tygodni, nie należy rezygnować z wizyty w ośrodku medycyny podróży. W niektórych przypadkach wystarczy bowiem jedna dawka szczepionki, aby zapewnić ochronę przed daną chorobą – warto z tego skorzystać.

Przestrzegając zasad profilaktyki i szczepiąc się przed podróżą, można zminimalizować ryzyko infekcji na wakacjach, a co za tym idzie – w 100% wykorzystać wyjazd do Bułgarii.

Bułgaria choroby turystów – jak można im zapobiegać?

Największe zagrożenie w Bułgarii stanowi żółtaczka wszczepienna, czyli WZW B. Turystom często zaleca się szczepienie na drugi typ: żółtaczkę pokarmową (WZW A). 

Wypoczywając na łonie natury w Bułgarii, można zostać ukąszonym i nabawić się kleszczowego zapalenia mózgu. Jest też ryzyko pogryzienia przez dzikie zwierzę zainfekowane wirusem wścieklizny.

Każdemu podróżnemu zaleca się szczepienia rutynowe; osoby, którym wygasa 10-letnia odporność po szczepieniu na błonicę, tężec i krztusiec, zaleca się dawkę przypominającą. 

W Bułgarii zagraża Ci kilka chorób

Zaszczep się i w pełni skorzystaj z wyjazdu

Według statystyk, u 1/3 chorych na KZM rozwija się stan zapalny mózgu, rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych.
Turyści to reprezentanci tzw. grup ryzyka żółtaczki pokarmowej – to znaczy, że są szczególnie narażeni na infekcję.
Według danych WHO, WZW typu B w Bułgarii jest naprawdę dużym problemem, co przekłada się na ryzyko infekcji na wakacjach.
Wykwalifikowany personel. Skuteczne szczepionki. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. bułgaria choroby turystów Zarejestruj się na szczepienie

Osoby planujące wypoczynek w zatłoczonych kurortach są narażone na zakażenie meningokokowe, które przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową.

Bułgaria szczepienia zalecane – które z nich warto wykonać?

Immunizacja to sprawa całkowicie indywidualna dla osób, którym marzy się Bułgaria – szczepienia do tego kraju nie są obowiązkowe, jednak aby cieszyć się pełnią zdrowia, warto je wykonać. Które z nich są najważniejsze?

Bułgaria zalecana immunizacja na wyjazd służbowy lub pobyt w hotelu                Bułgaria szczepienia kandydatów na studia [na przykładzie Amerykańskiego Uniwersytetu w Bułgarii]Bułgaria choroby turystów na wycieczkach objazdowych – zalecane szczepienia                 
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW A i B
  • meningokoki
  • polio
  • błonica i tężec
  • odra, świnka i różyczka (2 dawki)
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW A i B
  • wścieklizna
  • kleszczowe zapalenie mózgu

COVID-19 szczepienia Bułgaria (dane aktualne na dzień 15.06.2022 r.) władze kraju zniosły wszelkie obostrzenia związane z COVID-19. W niektórych sytuacjach, np. wybierając się na studia w Amerykańskim Uniwersytecie w Bułgarii, może być wymagany negatywny wynik testu na koronawirusa (w tym przypadku wykonany 72h przed przyjazdem na kampus).

Wszystkim chorobom wymienionym w tabeli można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych oraz przestrzegając pozostałych zasad profilaktyki, które opisano w dalszej części artykułu.

1. Szczepienia na WZW/żółtaczkę

WZW typu A – to choroba przenoszona drogą pokarmową, która bardzo często dotyka podróżnych. Z tego względu szczepienia są zalecane do Bułgarii. Poza tym należy przestrzegać zasad higieny, unikać picia wody z kranu, jadać w sprawdzonych lokalach itd.

WZW typu B – według danych WHO, Bułgaria to jeden z krajów europejskich odnotowujący największą liczbę zakażeń wirusem HBV. Patogeny przenoszą się drogą krwi lub płciową. Co prawda w Polsce szczepienia są wykonywane obowiązkowo, jednak dopiero od 1994 roku

WZW szczepienia do Bułgarii cena: dobrym sposobem dla osób urodzonych przed 1994 rokiem, które nie były uodpornione na WZW B w dzieciństwie, jest szczepionka skojarzona na oba typy żółtaczki (Twinrix Adult) w cenie 339 zł.

2. Dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec

Zachowanie ciągłości pamięci immunologicznej jest ważne, szczególnie w przypadku osób podróżujących. Wakacje to czas, kiedy spotyka się dużo osób – potencjalnych nosicieli chorób przenoszonych drogą kropelkową (błonica, krztusiec). Nie zawsze ma się też przy sobie środek antyseptyczny, a w przypadku zakażenia rany może łatwo dojść do rozwoju tężca. 

Szczepionki są ogólnodostępne i już po pojedynczej dawce przypominającej zapewniają ochronę przed wszystkimi trzema chorobami.

3. Selektywne szczepienia Bułgaria – KZM, meningokoki i wścieklizna

Osoby, które nie planują wypoczynku na terenach zielonych, czyli tam, gdzie głównie występują kleszcze, nie powinny obawiać się KZM. W przypadku wycieczki do któregoś z parków narodowych czy rezerwatów przyrody (szczególnie latem), może być zalecane szczepienie ochronne. Kleszczowe zapalenie mózgu w Bułgarii jest zgłaszane sporadycznie, jednak nieznana jest realna skala zakażeń – danych jest zbyt mało. Nie warto ryzykować i przed wyjazdem wykonać szczepienie na KZM. Jest ono o tyle ważne, że nie ma leku zwalczającego wirusa KZM. W razie infekcji musi wystarczyć tylko leczenie objawowe.

Wypoczynek na łonie natury wiąże się też z ryzykiem zakażenia wścieklizną w wyniku pogryzienia przez zainfekowane zwierzę. W Bułgarii nie odnotowuje się zakażeń wśród zwierząt domowych, ale śmiertelny wirus może krążyć wśród dzikich gatunków, głównie nietoperzy. Dlatego grotołazi, biwakowicze i inne osoby narażające się na kontakt z dzikimi (potencjalnie chorymi) zwierzętami, mogą rozważyć szczepienie na wściekliznę.

Meningokoki błędnie kojarzą się wyłącznie z zakażeniami wśród dzieci. Bakterie te mogą jednak wywołać inwazyjną chorobę także wśród dorosłych. Zważywszy na to, że Bułgaria to coraz popularniejsza destynacja turystyczna, warto chronić się przed meningokokami przenoszonymi drogą kropelkową. Należy pamiętać o zjawisku bezobjawowego nosicielstwa, które utrudnia zlokalizowanie i izolowanie się od osób mogących zarażać. Aby zapobiec infekcji, szczególnie w tłocznych miejscach takich jak kurorty wypoczynkowe i hotele, zaleca się szczepienia na meningokoki.

Bułgaria informacje dla turystów – jak przygotować się do wycieczki?

Bułgaria to kraj atrakcyjny turystycznie – posiada zarówno piękne plaże i czyste morze, jak i średniowieczne zabytki (np. Monastyr Rylski) czy dziewiczą naturę (np. w Parku Narodowym Pirynu). Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg to bardzo popularne kurorty wśród turystów – przyciągają ich stosunkowo niskie ceny, dobra pogoda i wyśmienita kuchnia. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Bułgaria informacje dla turystów

Stolica: Sofia – w Parku Kambanite, zwanym też parkiem dzwonów, znajduje się słynny pomnik powstały z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka

Język: bułgarski; ludzie młodzi i pracujący w sektorze turystycznym nie mają problemów z komunikacją w języku angielskim

Waluta: lew bułgarski (BGN); tylko niektóre kantory i banki w Bułgarii wymieniają złotówki

Klimat: umiarkowany; nieco zbliżony do polskiego

Plaże: Bułgaria ma ponad 350 km linii brzegowej; Harmani Beach czy Bolata Bay to tylko niektóre punkty odpowiednie dla miłośników plażowania

Flora i fauna: w słynnym Park Narodowy Witosza niedaleko Sofii znajduje się wiele gatunków roślin i zwierząt; to popularne miejsce wśród miłośników pieszych wędrówek (latem) i sportów zimowych 

Transport: najszybszym i ogólnodostępnym środkiem transportu jest autobus; można też podróżować samochodem, legitymując się polskim prawem jazdy (nie trzeba zielonej karty, chociaż warto ją wyrobić)

Bezpieczeństwo: Bułgaria jest z reguły bezpiecznym miejscem dla turystów, jednak zaleca się zabezpieczanie przed kradzieżami; zagrożeniem dla pływających są martwe fale, dlatego należy bezwzględnie słuchać ratowników

Kuchnia: na wycieczce warto spróbować tradycyjnych kebapczy, banicy czy parlenki

Zalecenia lekarza medycyny podróży są dostosowane do planu wycieczki, predyspozycji pacjenta oraz czasu pobytu. Przyjdź do TropicalMed po indywidualną listę zalecanych szczepień do Bułgarii oraz dowiedz się więcej o profilaktyce chorób na bałkańskich wakacjach (sprawdź ofertę: szczepienia do Bułgarii cena).

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Bułgarii potrzebne są szczepienia?

W większości przypadków szczepienia do Bułgarii nie są obowiązkowe, jednak od kandydatów na studia w niektórych uczelniach wyższych immunizacja może być wymagana. Przed rozpoczęciem aplikacji warto więc sprawdzić kryteria wybranej uczelni pod kątem zdrowia i szczepień.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Bułgarii?

Zdrowiu turystów w Bułgarii zagraża głównie żółtaczka i tężec, którym można zapobiegać dzięki immunizacji. W określonych przypadkach zaleca się też szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu, wściekliznę czy meningokoki. Po indywidualne wytyczne warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem.

Czy szczepienia przed wyjazdem do Bułgarii są dostępne w Krakowie?

Tak. Szczepienia Bułgaria Kraków czekają w ośrodku medycyny podróży i poradni chorób zakaźnych TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To najszybszy i najwygodniejszy sposób na przygotowanie się pod kątem zdrowia przed wyjazdem na wakacje.

Czy w Bułgarii działa EKUZ?

Jako państwo członkowskie UE, Bułgaria honoruje niebieską kartę EKUZ. Dzięki temu można liczyć na pokrycie niektórych kosztów leczenia za granicą. Należy pamiętać, że mimo to niektóre świadczenia są płatne (częściowo lub całościowo). Przykładowo, ratownictwo górskie w ogóle nie podlega refundacji w Bułgarii.

Planujesz wypocząć w Bułgarii?

Wykonaj szczepienia i ciesz się wakacjami
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: