Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).
Bułgaria choroby turystów i szczepienia zalecane przed wyjazdem
Bułgaria szczepienia: jak wykorzystać sezon 2024 na 100%?
Katarzyna Ślusarz |
2022-12-22 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-17)
Cztery najważniejsze szczepienia do Bułgarii to na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B dla wszystkich nieuodpornionych, na błonicę, tężec i krztusiec dla tych, którym wygasa ochrona oraz na kleszczowe zapalenie mózgu – dla wypoczywających na terenach zielonych.
Warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży 6-8 tygodni przed wyjazdem do Bułgarii, chociaż można też później, jeśli czasu zostało mniej. Zagrożenie dla zdrowia turystów stanowią choroby takie jak WZW typu A i B, kleszczowe zapalenie mózgu, tężec, zakażenie meningokokowe i (rzadko) wścieklizna. W TropicalMed lekarz podpowie, jak przygotować się do wyjazdu do Bułgarii pod kątem zdrowia, a także wykona szczepienia w komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Bułgaria szczepienia i profilaktyka – kiedy zgłosić się do lekarza?
Aby cieszyć się zdrowiem i spokojem w Bułgarii, warto rozważyć wizytę u lekarza medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Pozwoli to w odpowiednim tempie wykonać wszystkie przydatne szczepienia ochronne. Są one zalecane na podstawie badania i wywiadu. Lekarz pyta m.in. o trasę i termin wycieczki, a także przybliżoną lokalizację, zakwaterowanie oraz alergie i historię szczepień. Warto przygotować te informacje na wizytę.
Termin szczepienia Bułgaria: jeśli do wyjazdu zostało mniej niż 6 tygodni, nie należy rezygnować z wizyty w ośrodku medycyny podróży. W niektórych przypadkach wystarczy bowiem jedna dawka szczepionki, aby zapewnić ochronę przed daną chorobą – warto z tego skorzystać.
Przestrzegając zasad profilaktyki, odpowiednio pakując apteczkę oraz szczepiąc się przed podróżą, można zminimalizować ryzyko infekcji na wakacjach, a co za tym idzie – w 100% wykorzystać wyjazd do Bułgarii. Przed wyjazdem warto też wyrobić kartę EKUZ, by w razie potrzeby móc skorzystać z refundacji na tych samych zasadach, co obywatele tego kraju.
Bułgaria COVID-19 i inne szczepienia – jakie są zalecenia dla podróżnych?
Immunizacja to sprawa całkowicie indywidualna dla osób, którym marzy się Bułgaria – szczepienia do tego kraju nie są obowiązkowe, jednak aby cieszyć się pełnią zdrowia, warto je wykonać. Które z nich są najważniejsze dla poszczególnych typów podróżnych?
Bułgaria szczepienia na wyjazd służbowy/pobyt w hotelu
Bułgaria szczepienia studentów [na przykładzie Amerykańskiego Uniwersytetu w Bułgarii][1]
Bułgaria szczepienia na wycieczki objazdowe
błonica, tężec, krztusiec
WZW A i B
meningokoki
polio
błonica i tężec
odra, świnka i różyczka (2 dawki)
błonica, tężec, krztusiec
WZW A i B
wścieklizna
kleszczowe zapalenie mózgu
Szczepienia Bułgaria COVID-19 (dane aktualne na dzień 02.05.2022 r.) władze kraju zniosły wszelkie obostrzenia związane z COVID-19[2], a liczba zakażeń jest tam niższa niż w Polsce[3]. Nie ma możliwości zaszczepienia się na tę chorobę w TropicalMed.
Wszystkim chorobom wymienionym w tabeli można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych oraz przestrzegając pozostałych zasad profilaktyki, które opisano w dalszej części artykułu.
W Bułgarii zagraża Ci kilka chorób
Zaszczep się i w pełni skorzystaj z wyjazdu
Według statystyk, u 1/3 chorych na KZM rozwija się stan zapalny mózgu, rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych.
Turyści to reprezentanci tzw. grup ryzyka żółtaczki pokarmowej – to znaczy, że są szczególnie narażeni na infekcję.
Według danych WHO, WZW typu B w Bułgarii jest naprawdę dużym problemem, co przekłada się na ryzyko infekcji na wakacjach.
1. Szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby (WZW)
Ostre, wirusowe zapalenie wątroby objawia się m.in. męczliwością, bólem brzucha, nudnościami i wymiotami, żółtaczką (zażółceniem skóry i oczu), odbarwionym stolcem oraz ciemniejszym kolorem moczu. Symptomy, o ile się pojawią, są podobne w obu wariantach WZW, na które można się zaszczepić. W przypadku typu B infekcja może być przewlekła, bezobjawowa i prowadząca do znacznych uszkodzeń wątroby, a w konsekwencji – do raka czy marskości wątroby.
Osoby, którym marzy się Bułgaria choroby turystów mogą uniknąć, wykonując szczepienia ochronne dostępne w TropicalMed:
WZW typu A(dwie dawki w miesiącu 0 i 6-12) – to choroba przenoszona drogą pokarmową, która może dotknąć podróżnych w Bułgarii ze względu na większą powszechność wirusa HAV niż w Polsce[4]. Poza szczepieniami należy przestrzegać zasad higieny, unikać picia wody z kranu, jadać w sprawdzonych lokalach itd.
WZW typu B (trzy dawki w miesiącu 0, 1 i 6) – według danych CDC, Bułgaria to jeden z krajów europejskich odnotowujący sporą liczbę zakażeń wirusem HBV[5]. Patogeny przenoszą się drogą krwi lub płciową. Co prawda w Polsce szczepienia są wykonywane obowiązkowo, jednak dopiero od 1994-96 roku
WZW szczepienia do Bułgarii cena: dobrym sposobem dla osób urodzonych przed 1994 rokiem, które nie były uodpornione na WZW B w dzieciństwie, jest trzydawkowa szczepionka skojarzona na oba typy żółtaczki, podawana w miesiącu 0, 1 i 6. Pojedynczy zastrzyk kosztuje 399 zł.
2. Dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec
Dla osób wykonujących rutynowe szczepienia Bułgaria jest znacznie bezpieczniejszą destynacją turystyczną. Zachowanie ciągłości pamięci immunologicznej jest ważne, szczególnie w przypadku osób podróżujących. Wakacje to czas, kiedy spotyka się dużo osób – potencjalnych nosicieli chorób przenoszonych drogą kropelkową i atakujących m.in. układ oddechowy (błonica, krztusiec). Nie zawsze ma się też przy sobie środek antyseptyczny, a w przypadku zakażenia rany może łatwo dojść do rozwoju tężca, który charakteryzuje się atakami bolesnych i niebezpiecznych skurczy mięśni całego ciała.
Szczepionki są ogólnodostępne i już po pojedynczej dawce przypominającej zapewniają ochronę przed wszystkimi trzema chorobami.
3. Selektywne szczepienia Bułgaria – KZM, meningokoki i wścieklizna
Osoby, które nie planują wypoczynku na terenach zielonych, czyli tam, gdzie głównie występują kleszcze, nie powinny obawiać się KZM. W przypadku wycieczki do któregoś z parków narodowych czy rezerwatów przyrody (szczególnie latem), może być zalecane szczepienie ochronne. Kleszczowe zapalenie mózgu w Bułgarii jest zgłaszane sporadycznie, jednak nieznana jest realna skala zakażeń – danych jest zbyt mało. Nie warto ryzykować i przed wyjazdem wykonać szczepienie na KZM. Jest ono o tyle ważne, że nie ma leku zwalczającego tego wirusa, a jak sama nazwa choroby wskazuje, grozi ona zapaleniem mózgu.
Wypoczynek na łonie natury wiąże się też z ryzykiem zakażenia wścieklizną w wyniku pogryzienia przez zainfekowane zwierzę. W Bułgarii nie odnotowuje się zakażeń wśród zwierząt domowych, ale śmiertelny wirus może krążyć wśród dzikich gatunków, głównie nietoperzy[6]. Dlatego grotołazi, biwakowicze i inne osoby narażające się na kontakt z dzikimi (potencjalnie chorymi) zwierzętami, mogą rozważyć szczepienie na wściekliznę.
Meningokoki błędnie kojarzą się wyłącznie z zakażeniami wśród dzieci. Bakterie te mogą jednak wywołać inwazyjną chorobę z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsą także wśród dorosłych. Zważywszy na to, że Bułgaria to coraz popularniejsza destynacja turystyczna, warto chronić się przed meningokokami przenoszonymi drogą kropelkową. Należy pamiętać o zjawisku bezobjawowego nosicielstwa, które utrudnia zlokalizowanie i izolowanie się od osób mogących zarażać. Aby zapobiec infekcji, szczególnie w tłocznych miejscach takich jak kurorty wypoczynkowe i hotele, zaleca się szczepienia na meningokoki.
Szczepienia do Bułgarii cena – jak można zaoszczędzić z TropicalMed?
Jak widać, lista zalecanych szczepionek może być dłuższa lub krótsza, w zależności od specyfiki konkretnej wycieczki. Ceny poszczególnych preparatów (za dawkę) można znaleźć, klikając tutaj: szczepienia do Bułgarii cena.
Warto zwrócić uwagę na profilowane pakiety szczepień, które pozwalają zmniejszyć całkowity koszt immunizacji dzięki temu, że kwalifikacja lekarska (70 zł) jest wówczas w zdecydowanej większości przypadków darmowa.
Wykonanie szczepień to tylko jeden z kroków dla osób zastanawiających się, jak przygotować się do wyjazdu do Bułgarii. Kolejnym jest poznanie i przestrzeganie zaleceń profilaktycznych, które także można uzyskać przy okazji wizyty szczepiennej w TropicalMed. Nasi wykwalifikowani lekarze oferują merytoryczne wskazówki dla podróżnych.
Bułgaria choroby turystów – jak im zapobiegać bez szczepionek?
Największe zagrożenie w Bułgarii stanowi wirusowe zapalenie wątroby i tężec, na które są dostępne szczepionki. Wypoczywając na łonie natury w Bułgarii, można zostać ukąszonym przez kleszcza i nabawić się nie tylko wspomnianego KZM, ale także gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej. Komary mogą tam natomiast przenosić wirusa zachodniego Nilu. Warto chronić się przed wszelkimi ukąszeniami za pomocą repelentów i zakrywającej odzieży – najlepiej w jasnym, jednolitym kolorze.
Planując zdobyć szczyt Musała, warto pamiętać o profilaktyce choroby wysokościowej, czyli stopniowej wspinaczce, odpowiednim nawodnieniu i odżywieniu oraz przygotowaniu kondycyjnym.
Na bardzo częste wśród podróżnych biegunki przenoszone drogą pokarmową, zaleca się higienę osobistą i żywienia, której zasady opisano przy WZW typu A. W apteczce podróżnej nie może zabraknąć środków do dezynfekcji dłoni i wody, leków przeciwbiegunkowych oraz elektrolitów.
W miesiącach letnich, kiedy w Bułgarii jest słonecznie i upalnie, warto pamiętać o nawodnieniu i ochronie przed słońcem w postaci nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, zakrywającej odzieży oraz kremów z filtrem UV.
Praktyczne informacje: jak przygotować się do wyjazdu do Bułgarii?
Bułgaria to kraj atrakcyjny turystycznie – posiada zarówno piękne plaże i czyste morze, jak i średniowieczne zabytki (np. Monastyr Rylski) czy dziewiczą naturę (np. w Parku Narodowym Pirynu). Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg to bardzo popularne kurorty wśród turystów – przyciągają ich stosunkowo niskie ceny, dobra pogoda i wyśmienita kuchnia. Co warto wiedzieć przed podróżą?
Bułgaria bezpieczeńtwo i informacje dla turystów
Stolica: Sofia – w Parku Kambanite, zwanym też parkiem dzwonów, znajduje się słynny pomnik powstały z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka
Język: bułgarski; ludzie młodzi i pracujący w sektorze turystycznym nie mają problemów z komunikacją w języku angielskim
Waluta: lew bułgarski (BGN); tylko niektóre kantory i banki w Bułgarii wymieniają złotówki
Klimat: umiarkowany; nieco zbliżony do polskiego
Plaże: Bułgaria ma ponad 350 km linii brzegowej; Harmani Beach czy Bolata Bay to tylko niektóre punkty odpowiednie dla miłośników plażowania
Flora i fauna: w słynnym Park Narodowy Witosza niedaleko Sofii znajduje się wiele gatunków roślin i zwierząt; to popularne miejsce wśród miłośników pieszych wędrówek (latem) i sportów zimowych
Transport: najszybszym i ogólnodostępnym środkiem transportu jest autobus; można też podróżować wynajętym samochodem
Bezpieczeństwo: Bułgaria jest z reguły bezpiecznym miejscem dla turystów, jednak zaleca się zabezpieczanie przed kradzieżami; zagrożeniem dla pływających są martwe fale, dlatego należy bezwzględnie słuchać ratowników
Kuchnia: na wycieczce warto spróbować tradycyjnych kebapczy, banicy czy parlenki
Zważywszy na to, że poza pociągiem to właśnie wynajem samochodu jest najwygodniejszą opcją dla podróżujących do Bułgarii, warto sprawdzić praktyczne informacje dla osób chcących skorzystać z tego typu usług.
Wynajem samochodu Bułgaria
W Bułgarii wynajem auta kosztuje średnio 20-30 EUR/dzień, chociaż ceny mogą różnić się w zależności od sezonu i wieku kierowcy – poniżej 21. roku życia można napotkać albo całkowity zakaz korzystania z tego typu usług, albo dodatkowe opłaty.
Ważny jest też staż za kółkiem – firmy wymagają od roku do nawet 3 lat ważności prawa jazdy. Jeśli dokument został wydany w kraju EOG (a więc m.in. w Polsce), nie trzeba wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy. Rozważając wynajem samochodu Bułgaria, trzeba mieć też ważny dowód osobisty lub paszport.
O tym, czy podróż do Bułgarii jest dziś bezpieczna, decydują podjęte (lub nie) środki ochrony. Rejestracja w systemie Odyseusz pozwala uzyskać powiadomienia o zagrożeniach, np. o trzęsieniach ziemi (kraj leży w strefie aktywnej sejsmicznie). Wzmożona ostrożność w nadmorskich kurortach i miejscach turystycznych pomaga minimalizować ryzyko kradzieży i rabunków. Dla osób, którym marzy się Bułgaria bezpieczeństwo zapewnia świadomość zagrożeń oraz wiedza na temat tego, jak się ich wystrzegać.
Podobnie jak w powyższym przypadku, zalecenia lekarza medycyny podróży są dostosowane do planu wycieczki i czasu pobytu, ale także predyspozycji pacjenta. Bez względu na specyfikę wyjazdu, dla wykonujących szczepienia Bułgaria jest znacznie bezpieczniejsza. Przyjdź do TropicalMed po indywidualną listę zalecanych szczepień oraz dowiedz się więcej o profilaktyce chorób na bałkańskich wakacjach.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Bułgarii potrzebne są szczepienia?
W większości przypadków szczepienia do Bułgarii nie są obowiązkowe, jednak od kandydatów na studia w niektórych uczelniach wyższych immunizacja może być wymagana. Przed rozpoczęciem aplikacji warto więc sprawdzić kryteria wybranej uczelni pod kątem zdrowia i szczepień.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Bułgarii?
Zdrowiu turystów w Bułgarii zagraża głównie żółtaczka i tężec, którym można zapobiegać dzięki immunizacji. W określonych przypadkach zaleca się też szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu, wściekliznę czy meningokoki. Po indywidualne wytyczne warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Czy szczepienia przed wyjazdem do Bułgarii są dostępne w Krakowie?
Tak. Szczepienia Bułgaria Kraków czekają w ośrodku medycyny podróży i poradni chorób zakaźnych TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To najszybszy i najwygodniejszy sposób na przygotowanie się pod kątem zdrowia przed wyjazdem na wakacje.
Czy w Bułgarii działa EKUZ?
Jako państwo członkowskie UE, Bułgaria honoruje niebieską kartę EKUZ. Dzięki temu można liczyć na pokrycie niektórych kosztów leczenia za granicą. Należy pamiętać, że mimo to niektóre świadczenia są płatne (częściowo lub całościowo). Przykładowo, ratownictwo górskie w ogóle nie podlega refundacji w Bułgarii.
Czy wizyta szczepienna wymaga specjalnego przygotowania?
Zanim wybierzesz się do TropicalMed, przygotuj dokument tożsamości i zbierz niezbędne informacje związane z kwalifikacją, obejmujące termin, trasę oraz pozostałe szczegóły podróży. Ponadto, zaleca się wygodny strój, aby ułatwić przeprowadzenie szczepienia iniekcyjnego (w formie zastrzyku).