Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).
Wytyczne i zalecenia 2024: czy do Grecji trzeba się szczepić?
Grecja szczepienia: po co szczepić się przed podróżą 2024?
Katarzyna Ślusarz |
2022-03-28 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-21)
Przed podróżą do Grecji warto zaplanować szczepienia ochronne, m.in. na meningokoki i żółtaczkę typu A. Należy także sprawdzić swoją książeczkę, aby uzupełnić lub odświeżyć niezbędne szczepienia rutynowe – np. na tężec, błonicę i krztusiec co 10 lat.
Najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem do Grecji, ale może być później w przypadku wycieczki last minute, zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży. Specjalista podpowie, jakie szczepienia do Grecji warto wykonać oraz jakie działania podjąć na miejscu, by minimalizować ryzyko chorób. Nie ma obowiązku przedstawiania żadnych certyfikatów szczepień, jednak wśród zalecanych wyróżnia się rutynowe (na błonicę, tężec i krztusiec, odrę, świnkę i różyczkę oraz grypę), a także naWZW A i B, meningokoki oraz w określonych przypadkach – na wściekliznę. Należy też pamiętać o profilaktyce biegunek podróżnych.
Grecja szczepienia obowiązkowe – czy do Grecji trzeba się szczepić?
W związku z ostatnią pandemią COVID-19 ludzie zastanawiają się, czy do Grecji trzeba się szczepić. Poszczególne kraje UE mają bowiem różne wytyczne w tej sprawie.
Według najnowszych danych IATA (z 20.02.2023 r.) władze kraju zniosły wszelkie obostrzenia[1]. Dla osób, którym marzy się Grecja COVID-19 nie stanowi więc żadnych przeszkód w podróżowaniu.
Żeby skorzystać z wyjazdu bez obaw o zdrowie, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Po pierwsze, o wyrobieniu karty EKUZ, która zapewni pokrycie większości kosztów pomocy medycznej w razie potrzeby. Po drugie, o wizycie u lekarza medycyny podróży, najlepiej minimum 4 tygodnie przed wyjazdem. Specjalista doradzi w sprawie immunizacji oraz zasad profilaktyki (np. jak wyposażyć apteczkę).
Wprawdzie wobec osób, którym marzy się Grecja szczepienia obowiązkowe nie są egzekwowane, jednak niektóre czynności podejmowane na wakacjach zwiększają ryzyko różnych infekcji. Jakich?
Jakie są choroby w Grecji i ile kosztują szczepienia w TropicalMed?
Jak na razie szczepienia są najlepszą znaną metodą profilaktyki. Są one w stanie zapobiec większości chorób zagrażających zdrowiu podróżnych w Grecji.
Planujesz podróż do Grecji?
Zaszczep się przed wyjazdem!
CDC zaleca szczepienia rutynowe do Grecji.
Według PZH, w Grecji występują pałeczki duru brzusznego i wirus HAV wywołujący WZW A.
Przed wyjazdem warto zaszczepić się na meningokoki, które przenoszą się szczególnie szybko w tłumie ludzi.
Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób. Skuteczne szczepionki.
Grecja COVID-19: TropicalMed oferuje szczepienia na niemal wszystkie wymienione wyżej choroby z wyjątkiem COVID-19. Zważywszy na dużą liczbę zakażeń w tym kraju (3. miejsce w Europie), warto rozważyć immunizację przed podróżą[2].
Na biegunki podróżnych nie ma zarejestrowanego żadnego skutecznego preparatu ochronnego, dlatego zaleca się przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia: m.in. regularne mycie rąk, jadanie w sprawdzonych lokalach, unikanie picia wody z kranu.
Lista zalecanych szczepionek różni się w zależności od specyfiki wycieczki:
Grecja choroby zagrażające na wyjeździe służbowym/hotelowym
Jakie szczepienia do Grecji zaleca się studentom
Grecja choroby zagrażające na wycieczce objazdowej
błonica, tężec, krztusiec
odra, świnka, różyczka
grypa
meningokoki
COVID-19
Na przykładzie Amerykańskiej Szkoły Studiów Klasycznych w Atenach[3]:
COVID-19
grypa
WZW A i B
błonica, tężec, krztusiec
wścieklizna
Należy pamiętać, że powyższe wytyczne mają charakter ogólny, ponieważ choroby w Grecji zagrażają w mniejszym lub większym stopniu w zależności od podejmowanych aktywności oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Co jeszcze warto wiedzieć o poszczególnych szczepionkach?
Szczepienia do Grecji koszt: w ofercie TropicalMed znajdują się zarówno pojedyncze preparaty, jak i korzystne pakiety (np. Hotelowy). Na każdej wizycie jest potrzebna kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł. Sprawdź cennik TropicalMed i zobacz, ile możesz zaoszczędzić, wybierając nasz ośrodek.
Należy pamiętać, że powyższe wytyczne mają charakter ogólny, ponieważ choroby w Grecji zagrażają w mniejszym lub większym stopniu w zależności od podejmowanych aktywności oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Co jeszcze warto wiedzieć o poszczególnych szczepionkach?
Grecja szczepienia rutynowe
Przed wyjazdem do Grecji warto sprawdzić kompletność swojej książeczki szczepień. Spora część preparatów, które zaleca się przed każdą podróżą, jest w Polsce obowiązkowa i wykonywana według PSO (Programy Szczepień Ochronnych). Niektóre z nich należy jednak co jakiś czas odświeżać lub uzupełnić w razie braków. Jakie?
Tężec (+ błonica i krztusiec) – odporność uzyskana przez szczepienie utrzymuje się około 10 lat; w razie potrzeby warto rozważyć jej pojedynczą dawkę przypominającą. To ważne, bo laseczki tężca mogą przedostać się do organizmu człowieka przez każde zranienie, o które nietrudno szczególnie podczas wakacji. Infekcja powoduje zaburzenia pracy układu nerwowego, które prowadzą do bolesnych i niebezpiecznych konsulsji.
WZW typu B – w podróży przenosi się drogą krwi oraz płciową. Podejmując ryzykowne praktyki seksualne na wakacjach (jak np. stosunki bez zabezpieczeń) czy korzystając z niesprawdzonych salonów kosmetycznych/tatuażu, można nabawić się infekcji. Wirusowe zapalenie wątroby może być ostre (z nudnościami i wymiotami, żółtaczką, bólem brzucha itd.) albo przewlekłe, prowadzące do marskości/raka narządu. Warto więc zabezpieczyć się w formie trzydawkowego szczepienia w miesiącach 0, 1 i 6.
Chociaż szczepienia obowiązkowe są bezpłatne, to za dawki przypominające albo uzupełniające szczepienia w razie niewykonania ich w dzieciństwie, płaci się z własnej kieszeni.
Pojedyncze szczepionki podawane co roku chronią przed chorobą przenoszoną drogą kropelkową. Pomagają łagodzić objawy (m.in. gorączkę i dreszcze, bóle mięśni, kaszel, ból gardła) oraz zmniejszać ryzyko niebezpiecznych powikłań układu oddechowego i nerwowego, takich jak m.in. zapalenie płuc czy opon mózgowo-rdzeniowych. Są w Polsce zalecane nie tylko przed podróżą (np. do Grecji), ale także dla osób zostających w kraju. Immunizację przed wyjazdem należy zaplanować odpowiednio wcześniej – na efekty preparatu trzeba bowiem czekać około 2-3 tygodni.
W przeciwieństwie do WZW typu B, nie jest ujęta w programie szczepień obowiązkowych, a także może wywołać ostrą infekcję wątroby (nie przechodzi w stan przewlekły). Zakażenie WZW A (przez skażoną żywność/pokarm lub brudnymi rękami) jest szczególnie prawdopodobne w krajach występowania wirusa HAV, do których według PZH zalicza się także Grecja[4]. Jadanie na ulicznych straganach czy niedostateczna higiena wzmaga ryzyko infekcji.
Aby złagodzić przebieg choroby i uchronić się przed najpoważniejszym skutkiem WZW typu A (niewydolność wątroby), warto rozważyć szczepienie na WZW A (dwie dawki w miesiącach 0 i 6-12) przed podróżą. Pozwoli to bez obaw próbować lokalnych przysmaków.
Grecja szczepienia ochronne na WZW: immunizacja niemowląt na wirusowe zapalenie wątroby typu B w Polsce działa od 1994-96 roku. Osoby urodzone wcześniej nie są chronione, toteż powinny rozważyć preparat skojarzony na oba typy WZW przed podróżą do Grecji. Jest on podawany w trzech dawkach (miesiąc 0, 1 i 6).
Grecja jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów świata, toteż tłumy ludzi w sezonie wakacyjnym to norma. Kolejki na Partenon czy Akropol bywają tak długie, że na zwiedzanie zabytków czeka się cały dzień. Duże skupiska ludzi sprzyjają natomiast rozprzestrzenianiu się drogą kropelkową meningokoków – bakterii mogących wywołać groźną sepsę lub inwazyjną chorobę układu nerwowego (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).
Profilaktyka wścieklizny jest w Grecji na dobrym poziomie, jednak nie można wykluczyć, że śmiertelny wirus krąży wśród gatunków dzikich zwierząt, głównie nietoperzy. Osoby, które mają w planach zwierzanie jaskiń czy biwakowanie, mogą rozważyć szczepienia na wściekliznę do Grecji. Są one zazwyczaj trzydawkowe, podawane w dniach 0, 7 i 21 lub 28. Może to pomóc uniknąć niebezpiecznej, neurologicznej choroby będącej wynikiem pokąsania przez zainfekowane zwierzę.
Grecja bezpieczeńswo – co warto wiedzieć przed podróżą?
Grecja to kolebka kultury europejskiej – nic więc dziwnego, że co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych państw Starego Kontynentu, przyciągającym zabytkami (jak Akropol czy Olimp), mnóstwem malowniczych wysp (m.in. popularna Zakintos), wspaniałą kuchnią oraz słoneczną pogodą przez większość roku. Co warto wiedzieć przed podróżą?
Grecja– co warto wiedzieć
Stolica: Ateny – miasto jest pełne atrakcji takich jak m.in. Odeon Heroda Attyka czy wpisany na listę UNESCO Akropol
Język: nowogrecki; nie ma problemu z komunikacją po angielsku i (rzadziej) po niemiecku
Waluta: euro (EUR); zaleca się, żeby poza kartą wziąć ze sobą trochę gotówki
Wiza: dla obywateli Polski, nie jest wymagana wiza turystyczna
Klimat: śródziemnomorski; najgoręcej jest na przełomie lipca i sierpnia
Plaże: Grecja to raj dla miłośników plażowania; Mykonos, Zakintos, Rodos czy Korfu to tylko niektóre miejsca, w których można wypocząć na pięknych plażach
Flora i fauna: Park Narodowy Gór Pindos znajduje się w północno-zachodniej części Grecji i jest dobrym miejscem dla miłośników dziewiczej przyrody
Transport: najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu lub korzystanie z autobusów (KTEL); chcąc dostać się na poszczególne wyspy, można korzystać z promów i wodolotów
Bezpieczeństwo: przestępczość pospolita, sezonowe pożary i trzęsienia ziemi to główne zagrożenia w Grecji
Kuchnia: tradycyjne greckie przysmaki to m.in. zapiekanka pastitsio, suwlaki czy gyros
Jak wspomniano powyżej, najkorzystniejszą metodą podróżowania po Grecji jest wynajem samochodu. Warto więc przyjrzeć się ofercie tego typu usług w poszczególnych zakątkach kraju. Rozwiń poniższy tekst, by dowiedzieć się więcej o wynajęciu auta na Krecie, największej greckiej wyspie.
Wynajem auta Grecja
Ceny za wynajem auta w
Grecji zaczynają się od 20 euro/dzień, jednak koszty mogą być wyższe u
młodocianych kierowców (poniżej 25. roku życia) i w sezonie wakacyjnym.
Dobrym sposobem jest porównanie ofert międzynarodowych firm
(np. przez rentalcars.com) z lokalnymi wypożyczalniami. Oto kilka przykładów:
wynajem auta Grecja Kreta – Rental Center,
wynajem auta Grecja Rodos – Rodos Cars,
wynajem samochodu Ateny – Vega S.A.
Należy pamiętać, że zasady korzystania z tego typu usług są różne.
Z reguły na wynajem samochodu Grecja pozwala osobom, które mogą okazać dokument
tożsamości (może być dowód osobisty) i prawo jazdy ważne od co najmniej roku.
Jest jednak rozbieżność przy minimalnym wieku kierowcy. Przykładowo, firma z
Rodos świadczy usługi dla osób w przedziale wiekowym 23-80 lat, natomiast
wypożyczalnia z Aten – już od 21. roku życia (do 79 lat).
Dla podróżnych istotne są nie tylko kwestie logistyczne, ale i solidne zabezpieczenie się przed nieszczęśliwymi wypadkami, kradzieżami czy skutkami katastrof. Osoby, u których w planach jest Grecja bezpieczeństwo mogą zapewnić sobie:
rejestrując się w systemie Odyseusz,
sprawdzając komunikaty na Twitterze lub Instagramie 112 Greece,
zapoznając się z zasadami postępowania w razie trzęsienia ziemi (są dostępne na stronie MSZ),
zachowując ostrożność w miejscach publicznych: pilnując swoich rzeczy w zatłoczonych miejscach i na plażach oraz zostawiając pojazdy w wyłącznie strzeżonych miejscach postojowych.
Problem migracyjny i rosnące bezrobocie to czynniki mające negatywny wpływ na bezpieczeństwo w Grecji, jednak rozsądni i ostrożni turyści mogą liczyć na spokojny wypoczynek.
Jeśli chodzi o przygotowanie pod kątem zdrowia, zgłoś się do TropicalMed. Chorowanie samo w sobie nie jest przyjemne, a w obcym kraju wiąże się z dodatkowymi kłopotami. Wymaga prowadzenie skrzętnej dokumentacji w celu uzyskania zwrotu kosztów leczenia od firmy ubezpieczeniowej. Bywa to naprawdę żmudne, szczególnie dla osoby borykającej się z chorobą.
Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, zarówno zdrowotnych jak i finansowych, warto zaszczepić się przed podróżą do Grecji. Pomagamy w nabywaniu odporności, która pozwala cieszyć się zdrowymi wakacjami.
Serdecznie zapraszamy na szczepienia ochronne do naszych oddziałów!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie wykonam szczepienia do Grecji w Krakowie?
Szczepienia Grecja Kraków dostępne są w ośrodku TropicalMed, który znajduje się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. Można tam liczyć na specjalistyczną konsultację lekarską i bogaty wybór szczepionek przydatnych przed wyjazdem do Grecji.
Czy do Grecji potrzebne są szczepienia?
Podróżujący do Grecji nie muszą okazywać żadnych certyfikatów szczepienia, jednak aby w pełni wykorzystać wakacje i nie tracić czasu na chorowanie, warto rozważyć poddanie się zalecanej immunizacji.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Grecji?
Najważniejsze są szczepienia rutynowe na błonicę, tężec i krztusiec, grypę oraz odrę, świnkę i różyczkę. To choroby, które zagrażają nie tylko na wakacjach w Grecji, ale także w Polsce. Poza tym dobrze jest uodpornić się na żółtaczkę (A i B) oraz meningokoki. W niektórych przypadkach, jeśli turysta planuje aktywności obarczone ryzykiem kontaktu z dzikimi zwierzętami, zaleca się też szczepienie na wściekliznę.
Na co trzeba uważać w Grecji?
Warto uważać na choroby, przestrzegając zasad profilaktyki. Najważniejsza jest higiena osobista i żywienia, która zapobiega częstym na wakacjach zatruciom pokarmowym. Poza tym warto chronić się przed oparzeniami słonecznymi za pomocą kremów z filtrem UVA i UVB oraz zaopatrzyć się w buty do pływania, aby nie natknąć się na jeżowce i meduzy. Dobrze jest też pomyśleć o repelencie odstraszającym owady i pajęczaki.
Jak trzeba przygotować się przed wizytą szczepienną?
Przed zgłoszeniem się do TropicalMed, warto posiadać szczegółowe informacje dotyczące swojego stanu zdrowia (m.in. chorób, alergii) oraz trasy, terminu i specyfiki wyjazdu do Grecji. W przypadku szczepienia iniekcyjnego, przygotuj się, zakładając wygodne ubranie, które ułatwi odsłonięcie ramienia do wkłucia.