Wakacje w Grecji? Sprawdź zalecane szczepienia!

Grecja szczepienia: po co szczepić się przed podróżą 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, grecja choroby Katarzyna Ślusarz | 2022-03-28 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-25)
Przed podróżą do Grecji warto zaplanować szczepienia ochronne, m.in. na meningokoki i żółtaczkę typu A. Należy także sprawdzić swoją książeczkę, aby uzupełnić lub odświeżyć niezbędne szczepienia rutynowe – np. na tężec, błonicę i krztusiec co 10 lat.

Najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem do Grecji, ale może być później w przypadku wycieczki last minute, zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży. Specjalista podpowie, jakie szczepienia do Grecji warto wykonać oraz jakie działania podjąć na miejscu, by minimalizować ryzyko chorób. Nie ma obowiązku przedstawiania żadnych certyfikatów szczepień, jednak wśród zalecanych wyróżnia się rutynowe (na błonicę, tężec i krztusiec, odrę, świnkę i różyczkę oraz grypę), a także na WZW A i B, meningokoki oraz w określonych przypadkach – na wściekliznę. Należy też pamiętać o profilaktyce biegunek podróżnych.

Grecja szczepienia przed podróżą – kiedy je wykonać?

O czym pamiętać przed wyjazdem do Grecji, żeby skorzystać z wakacji bez obaw o zdrowie? Po pierwsze, o wyrobieniu karty EKUZ, która zapewni pokrycie kosztów pomocy medycznej w razie potrzeby. Po drugie, o wizycie u lekarza medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Wprawdzie Grecja nie jest zbyt wymagającą destynacją turystyczną, jednak niektóre czynności podejmowane na wakacjach zwiększają ryzyko różnych infekcji. Jakich?

Grecja szczepienia obowiązkowe – czy do Grecji trzeba się szczepić?

W związku z ostatnią pandemią COVID-19 ludzie zastanawiają się, czy do Grecji trzeba się szczepić. Poszczególne kraje UE mają bowiem różne wytyczne w tej sprawie.

Grecja szczepienia obowiązkowe COVID-19 (dane aktualne na dzień 18.07.2022 r.) władze Grecji zniosły wszelkie obostrzenia, co oznacza brak wymogu okazywania certyfikatów szczepienia, wyników testów i formularzy lokalizacyjnych oraz poddawania się kwarantannie.

W przypadku wystąpienia objawów zakażenia, zalecane jest poddanie się pięciodniowej samoizolacji.

Jakie choroby w Grecji mogą zagrażać zdrowiu podróżnych?

Istnieje kilka zagrożeń dla zdrowia podróżnych, którym marzy się Grecja  szczepienia ochronne są najlepszą znaną metodą profilaktyki, gdyż zapobiegają większości chorób zagrażających zdrowiu turystów.


Planujesz podróż do Grecji?

Zaszczep się przed wyjazdem!

CDC zaleca szczepienia rutynowe do Grecji.
Według PZH, w Grecji występują pałeczki duru brzusznego i wirus HAV wywołujący WZW A.
Przed wyjazdem warto zaszczepić się na meningokoki, które przenoszą się szczególnie szybko w tłumie ludzi.
Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób. Skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do grecji Zapisz się na szczepienie.

Grecja choroby:

 • brudnych rąk: WZW A, biegunki podróżnych;
 • przenoszone drogą kropelkową: meningokoki, błonica, krztusiec, grypa, odra, świnka, różyczka;
 • inne: tężec, WZW B, wścieklizna.

TropicalMed oferuje szczepienia na niemal wszystkie wymienione wyżej choroby – tylko na biegunki podróżnych nie ma skutecznego preparatu ochronnego, dlatego zaleca się przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia (m.in. mycie rąk, jadanie w sprawdzonych lokalach, unikanie picia wody z kranu).

Lista zalecanych szczepionek różni się w zależności od specyfiki wycieczki:

Grecja choroby zagrażające na wyjeździe służbowym/hotelowymJakie szczepienia do Grecji zaleca się studentom                                               Choroby w Grecji zagrażające na    wycieczce objazdowej                          
 • błonica, tężec, krztusiec
 • odra, świnka, różyczka
 • grypa
 • meningokoki
 • błonica, tężec, krztusiec
 • odra, świnka, różyczka
 • grypa
 • meningokoki
 • WZW A i B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • wścieklizna

Szczepienia do Grecji koszt: w ofercie TropicalMed znajdują się zarówno pojedyncze preparaty, jak i korzystne pakiety (np. hotelowy), które pozwalają zaoszczędzić na immunizacji. Na każdej wizycie jest potrzebna jest kwalifikacja lekarska w cenie 60 zł. Sprawdź: szczepienia do Grecji koszt.

Należy pamiętać, że powyższe wytyczne mają charakter ogólny, ponieważ choroby w Grecji zagrażają w mniejszym lub większym stopniu w zależności od podejmowanych aktywności oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Co jeszcze warto wiedzieć o poszczególnych szczepionkach?

Grecja szczepienia rutynowe

Przed wyjazdem do Grecji warto sprawdzić kompletność swojej książeczki szczepień. Spora część preparatów, które zaleca się przed każdą podróżą, jest w Polsce obowiązkowa i wykonywana według obowiązującego Kalendarza. Niektóre z nich należy jednak co jakiś czas odświeżać. Jakie szczepienia do Grecji są najważniejsze?

Tężec (+ błonica i krztusiec) – ostatnią dawkę na tężec w ramach obowiązującego w Polsce szczepienia podstawowego przyjmuje się zazwyczaj w wieku 19 lat. Biorąc pod uwagę, że uzyskana w ten sposób odporność utrzymuje się około 10 lat, w razie potrzeby warto rozważyć jej odświeżenie przed podróżą.

Warto rozważyć dodatkową immunizację przed podróżą do Grecji. Bakterie tężca mogą bowiem przedostać się do organizmu człowieka przez każde zranienie, o które nietrudno szczególnie podczas wakacji. Infekcja powoduje zaburzenia pracy układu nerwowego, które mogą być naprawdę niebezpieczne.

Odra, świnka i różyczka – wśród preparatów skojarzonych, dostępnych w Polsce można wyróżnić szczepionki MMR (tj. na odrę, świnkę i różyczkę). W ramach obowiązującego kalendarza, pełne szczepienie jest dwudawkowe; jeśli figuruje w książeczce, nie jest konieczna dawka przypominająca dla osoby dorosłej. 

Szczepionki na grypę – dają około 6-12 miesięcy ochrony. Pomagają łagodzić objawy i zmniejszać ryzyko niebezpiecznych powikłań układu oddechowego i nerwowego, takich jak m.in. zapalenie płuc czy opon mózgowo-rdzeniowych. Są w Polsce zalecane nie tylko przed podróżą (np. do Grecji), ale także dla osób zostających w kraju. Immunizację przed wyjazdem należy zaplanować odpowiednio wcześniej – na efekty preparatu trzeba bowiem czekać około 2-3 tygodni.

WZW/żółtaczka

WZW typu A – w przeciwieństwie do tzw. żółtaczki wszczepiennej (WZW typu B), nie jest ujęta w programie szczepień obowiązkowych. Oznacza to, że organizm jest bardziej zagrożony w przypadku ewentualnej infekcji. Jest ona szczególnie prawdopodobna w krajach występowania WZW typu A, do których według PZH zalicza się także Grecja. Jadanie na ulicznych straganach czy niedostateczna higiena wzmaga ryzyko infekcji. 

Aby złagodzić przebieg choroby i uchronić się przed najpoważniejszym skutkiem WZW typu A (niewydolność wątroby), warto rozważyć szczepienie na żółtaczkę pokarmową przed podróżą. Pozwoli to bez obaw próbować lokalnych przysmaków.

WZW typu B – przenosi się drogą krwi oraz płciową. Podejmując ryzykowne praktyki seksualne na wakacjach (jak np. stosunek bez zabezpieczeń) czy korzystając z niesprawdzonych salonów kosmetycznych/tatuażu, można nabawić się infekcji.

Grecja szczepienia ochronne na WZW: immunizacja niemowląt na wirusowe zapalenie wątroby typu B w Polsce działa od 1994 roku. Osoby urodzone wcześniej nie są chronione, toteż powinny rozważyć preparat skojarzony Twinrix Adult na oba typy żółtaczki przed podróżą do Grecji.

Meningokoki

Grecja jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów świata, toteż tłumy ludzi w sezonie wakacyjnym to norma. Kolejki na Partenon czy Akropol bywają tak długie, że na zwiedzanie zabytków czeka się cały dzień. Duże skupiska ludzi sprzyjają natomiast rozprzestrzenianiu się meningokoków – bakterii mogących wywołać groźną sepsę lub inwazyjną chorobę układu nerwowego.

Więcej informacji na temat infekcji oraz jej profilaktyki można znaleźć na naszym blogu (sprawdź: szczepienia na meningokoki).

Wścieklizna

Profilaktyka wścieklizny jest w Grecji na dobrym poziomie, jednak nie można wykluczyć, że śmiertelny wirus krąży wśród gatunków dzikich zwierząt, głównie nietoperzy. Osoby, które mają w planach zwierzanie jaskiń czy biwakowanie, mogą rozważyć szczepienia na wściekliznę do Grecji.

Grecja – co przed podróżą? TropicalMed!

Grecja to kolebka kultury europejskiej – nic więc dziwnego, że co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych państw Starego Kontynentu, przyciągającym zabytkami (jak Akropol czy Olimp), mnóstwem malowniczych wysp (m.in. popularna Zakintos), wspaniałą kuchnią oraz słoneczną pogodą przez większość roku. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Grecja– co warto wiedzieć

Stolica: Ateny – miasto jest pełne atrakcji takich jak m.in. Odeon Heroda Attyka czy wpisany na listę UNESCO Akropol

Język: nowogrecki; nie ma problemu z komunikacją po angielsku i (rzadziej) po niemiecku

Waluta: euro (EUR); zaleca się, żeby poza kartą wziąć ze sobą trochę gotówki

Wiza: dla obywateli Polski, nie jest wymagana wiza turystyczna

Klimat: śródziemnomorski; najgoręcej jest na przełomie lipca i sierpnia

Plaże: Grecja to raj dla miłośników plażowania; Mykonos, Zakintos, Rodos czy Korfu to tylko niektóre miejsca, w których można wypocząć na pięknych plażach

Flora i fauna: Park Narodowy Gór Pindos znajduje się w północno-zachodniej części Grecji i jest dobrym miejscem dla miłośników dziewiczej przyrody

Transport: najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu lub korzystanie z autobusów (KTEL); chcąc dostać się na poszczególne wyspy, można korzystać z promów i wodolotów

Bezpieczeństwo: Grecja jest bezpiecznym miejscem dla turystów, jednak nie można zapominać o podstawowych zasadach ostrożności

Kuchnia: tradycyjne greckie przysmaki to m.in. zapiekanka pastitsio, suwlaki czy gyros

Jeśli chodzi o przygotowanie pod kątem zdrowia, zgłoś się do TropicalMed. Chorowanie samo w sobie nie jest przyjemne, a w obcym kraju wiąże się z dodatkowymi kłopotami. Wymaga prowadzenie skrzętnej dokumentacji w celu uzyskania zwrotu kosztów leczenia od firmy ubezpieczeniowej. Bywa to naprawdę żmudne, szczególnie dla osoby borykającej się z chorobą.

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, zarówno zdrowotnych jak i finansowych, warto zaszczepić się przed podróżą do Grecji. Pomagamy w nabywaniu odporności, która pozwala cieszyć się zdrowymi wakacjami.

Serdecznie zapraszamy na szczepienia ochronne do naszych oddziałów!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie wykonam szczepienia do Grecji w Krakowie?

Szczepienia Grecja Kraków dostępne są w ośrodku TropicalMed, który znajduje się przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Można tam liczyć na specjalistyczną konsultację lekarską i bogaty wybór szczepionek przydatnych przed wyjazdem do Grecji.

Czy do Grecji potrzebne są szczepienia?

Podróżujący do Grecji nie muszą okazywać żadnych certyfikatów szczepienia, jednak aby w pełni wykorzystać wakacje i nie tracić czasu na chorowanie, warto rozważyć poddanie się zalecanej immunizacji.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Grecji?

Najważniejsze są szczepienia rutynowe na błonicę, tężec i krztusiec, grypę oraz odrę, świnkę i różyczkę. To choroby, które zagrażają nie tylko na wakacjach w Grecji, ale także w Polsce. Poza tym dobrze jest uodpornić się na żółtaczkę (A i B) oraz meningokoki. W niektórych przypadkach, jeśli turysta planuje aktywności obarczone ryzykiem kontaktu z dzikimi zwierzętami, zaleca się też szczepienie na wściekliznę.

Na co trzeba uważać w Grecji?

Warto uważać na choroby, przestrzegając zasad profilaktyki. Najważniejsza jest higiena osobista i żywienia, która zapobiega częstym na wakacjach zatruciom pokarmowym. Poza tym warto chronić się przed oparzeniami słonecznymi za pomocą kremów z filtrem UVA i UVB oraz zaopatrzyć się w buty do pływania, aby nie natknąć się na jeżowce i meduzy. Dobrze jest też pomyśleć o repelencie odstraszającym owady i pajęczaki.