Jakie szczepienia do Korei Południowej są obowiązkowe i zalecane?

Korea Południowa szczepienia 2024 – które warto wykonać?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia Korea Południowa Katarzyna Ślusarz | 2023-12-02 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-22)
Korea Południowa jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów państw azjatyckich. Aby w pełni skorzystać z jego atrakcji, warto 6-8 tygodni przed wyjazdem zgłosić się do lekarza medycyny podróży w celu wykonania zalecanych szczepień i odebrania zaleceń związanych z zapobieganiem chorobom na wakacjach.

Podróż do Korei Południowej powinna być poprzedzona szczepieniami przypominającymi na błonicę, tężec i krztusiec oraz pozostałymi, w zależności od potrzeby: na wirusowe zapalenie wątroby, meningokoki, japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny i wściekliznę.

Po indywidualne zalecenia dotyczące immunizacji oraz zapobiegania pozostałym chorobom (np. chemioprofilaktyki malarii) należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży w terminie 6-8 tygodni przed wyjazdem.

Czy Korea Południowa jest bezpieczna pod kątem zdrowia?

Korea Południowa znajduje się w TOP10 najczęściej odwiedzanych krajów azjatyckich. Buddyjskie świątynie, piękne plaże czy tętniące energią miasta (jak np. Seul) to tylko niektóre atrakcje przyciągające turystów. Aby skorzystać ze wszystkich uroków tego kraju, warto 6-8 tygodni przed wylotem zaplanować wizytę w ośrodku medycyny podróży.

To ważne, gdyż lot do Korei Południowej jest długi (zazwyczaj kilkunastogodzinny), a zmiana czasu znaczna, co wiąże się z jet lagiem. Wyczerpująca podróż odbija się na kondycji turystów i sprawia, że są podatniejsi na choroby. Tych z kolei w Korei nie brakuje, a co gorsza, na niektóre przeciętny turysta nie ma naturalnej odporności, co grozi gorszym przebiegiem i większym prawdopodobieństwem powikłań. Koszty leczenia w podróży są natomiast wysokie. Dla osób, których celem podróży jest Korea szczepienia są jedną z najskuteczniejszych metod profilaktyki. Jak wyglądają obostrzenia COVID-19 i ogólne zalecenia lekarskie?

Korea Południowa szczepienia COVID-19 – czy jest wymóg immunizacji?

Planujący pobyt służbowy lub turystyczny w Korei Południowej nie muszą się szczepić, chociaż jest to zalecane. Wobec kandydatów na studia w niektórych uczelniach stosuje się wymóg immunizacji na niektóre choroby (o czym w dalszej części artykułu).

Korea Południowa szczepienia COVID-19 (dane aktualne na dzień 13.03.2023 r.) władze kraju zniosły wszelkie obostrzenia dla podróżnych – nie trzeba się szczepić ani wykonywać testów przed/po przylocie[1].

Jakie szczepienia do Korei Południowej są zalecane podróżnym?

Na podstawie badania stanu zdrowia pacjenta i wywiadu lekarz medycyny podróży wydaje wytyczne dotyczące immunizacji. W poniższej tabeli zaprezentowano zalecenia ogólne, nieuwzględniające indywidualnych czynników, takich jak historia szczepień, wiek czy stan zdrowia.

Chcesz cieszyć się zdrowiem w Korei Południowej?

Pamiętaj o szczepieniach przed podróżą

Japońskie zapalenie mózgu to choroba mogąca prowadzić do trwałych powikłań neurologicznych (np. padaczki).
Nieprzestrzeganie zasad higieny żywienia grozi żółtaczką typu A i/lub tyfusem.
Seul i inne koreańskie metropolie są pełne ludzi, co sprzyja transmisji meningokoków drogą kropelkową.
Skuteczne szczepionki. Duży wybór terminów. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Korea Południowa malaria Zarezerwuj termin szczepienia
Korea szczepienia na pobyt w hotelu/wyjazd służbowyKorea szczepienia na wycieczkę objazdową    Wyjazd na studia do Korei Południowej [przykład][2]
  • rutynowe (głównie błonica, tężec i krztusiec)
  • WZW typu A i B
  • meningokoki
  • rutynowe (głównie błonica, tężec i krztusiec)
  • WZW typu A i B
  • japońskie zapalenie mózgu
  • dur brzuszny
  • wścieklizna

+profilaktyka malarii

Narodowy Uniwersytet w Seulu:

  • odra, świnka różyczka*
  • ospa wietrzna
  • błonica, tężec, krztusiec,
  • WZW typu A i B
  • meningokoki

*szczepienie obowiązkowe

Aby dowiedzieć się więcej o przebiegu poszczególnych chorób i ich zapobieganiu, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu. Można tam też znaleźć ceny szczepionek i sposób ich podawania (schemat, liczba dawek).

Japońskie zapalenie mózgu

To choroba układu nerwowego transmitowana przez komary. Wirus japońskiego zapalenia mózgu jest rozpowszechniony w Korei Południowej, a szczyt zachorowań przypada na okres maj-listopad[3]. Podróż w tereny wiejskie, dłuższe pobyty i brak ochrony przed ukąszeniami komarów to czynniki zwiększające ryzyko infekcji.

Moskitiery, repelenty, zakrywająca odzież i szczepienia na japońskie zapalenie mózgu to sprawdzona strategia zapobiegania tej chorobie. Immunizacja polega na podaniu dwóch zastrzyków w dniach 0 i 28, przy czym pojedyncza dawka kosztuje 599 zł.

Dur brzuszny

To bakteryjna choroba zwana także tyfusem, przenosząca się drogą pokarmową. Objawia się wysoką gorączką, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (zaparcia lub biegunka, ból brzucha) i nieco rzadziej wysypką. Planując dłuższy pobyt w regionach o gorszych warunkach sanitarnych (np. w terenach wiejskich), można rozważyć szczepienie na dur brzuszny.

Rodzaje szczepienia Korea Południowa: do wyboru w TropicalMed są trzydawkowe preparaty doustne (299 zł/dawka) podawane w dniach 1-3-5 oraz jednodawkowe w formie zastrzyku (299 zł).

WZW typu A i B

Wirusowe zapalenie wątroby ma objawy o różnym stopniu nasilenia. Zalicza się do nich nudności, ból i obrzęk brzucha, utratę apetytu i masy ciała, żółtaczkę (zażółcenie skóry, błon śluzowych i oczu) czy gorączkę. W przypadku WZW typu B bezobjawowa infekcja wcale nie musi oznaczać łagodnej choroby – niewykryte, przewlekłe nosicielstwo może prowadzić do marskości czy raka wątroby. Choroba ma różne drogi transmisji, w zależności od typu patogenu (wirusa):

  • WZW A – przenosi się głównie drogą pokarmową, czyli brudnymi rękami oraz przez żywność i wodę skażone wydalinami nosiciela; w profilaktyce ważne są szczepienia oraz zachowanie zasad higieny osobistej i żywienia (mycie rąk, spożywanie dobrze dogotowanych potraw, unikanie picia wody z kranu).
  • WZW B – w podróży przenosi się przed krew i drogą płciową; chorobie zapobiegają szczepienia (w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku) oraz profilaktyka, czyli m.in. stosowanie prezerwatyw i unikanie kontaktu z krwią. To ważne, bo wirus HBV jest w Korei nieco bardziej rozpowszechniony niż w Polsce[4].

Skojarzone szczepienia Korea Południowa: podróżni, którzy nie są uodpornieni na tzw. żółtaczkę typu B, często wybierają preparat trzydawkowy, skojarzony preparat na oba typy WZW w cenie 339 zł/dawka (podawany w miesiącu 0, 1 i 6).

Młodsze osoby, których celem jest Korea Południowa szczepienia na WZW B nie muszą powtarzać, ale pozostaje im uodpornienie na wariant A. W tym celu służą dwudawkowe preparaty podawane w dwóch dawkach, przy czym drugi zastrzyk aplikuje się po 6-12 miesiącach (można już po powrocie).

Meningokoki

Meningokoki, czyli bakterie przenoszące się drogą kropelkową, mogące wywołać poważne zakażenie krwi (sepsę) czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jak wspomniano wcześniej, Koreę Południową co roku odwiedza mnóstwo turystów. Przebywając w zatłoczonych miejscach, np. w przeludnionych miastach czy obłożonych hotelach, można narazić się na infekcję.

Preparatów ochronnych na meningokoki w TropicalMed jest kilka, zarówno jednodawkowych (279 zł) jak i podawanych w 2-3 zastrzykach  (449 zł). Informacji o tym, jakie szczepienia do Korei Południowej są najlepsze dla konkretnego podróżnego, można zasięgnąć podczas wizyty w TropicalMed.

Wścieklizna

Korea Południowa jest wolna od psiej wścieklizny, jednak śmiertelny wirus może krążyć wśród dzikich zwierząt, szczególnie nietoperzy. Podobnie jak w przypadku meningokoków, szczepienie na wściekliznę ma charakter selektywny, co oznacza, że jest zalecane tylko tym podróżnym z grup ryzyka. Są to osoby, które mogą natknąć się na dzikie zwierzęta – np. miłośnicy turystyki jaskiniowej czy biwakowicze.

Aby uniknąć choroby układu nerwowego, która bez odpowiedniej interwencji lekarskiej praktycznie zawsze kończy się zgonem, warto skonsultować z lekarzem konieczność szczepienia, zazwyczaj podawanego w trzech dawkach w dniach 0, 7 i 21/28.

Korea Południowa malaria i biegunki – jak ich uniknąć w podróży?

Chociaż dla wykonujących zalecane szczepienia Korea Południowa jest bezpieczniejszym celem podróży, to nie wszystkim chorobom da się zapobiec w ten sposób. Na niektóre nie ma w Polsce preparatów ochronnych, dlatego trzeba znać i przestrzegać pozostałych zasad profilaktyki. Jakich?

Korea Południowa malaria: zagrożenie tą chorobą występuje od marca do grudnia na obszarach wiejskich w północnych częściach prowincji Gangwon i Gyeonggi oraz w północnych dzielnicach miasta Inczon.

Chemioprofilaktyka (leki na malarię) oraz zapobieganie ukąszeniom komarów, które przenoszą zarodźce malarii to najskuteczniejsza strategia zapobiegania chorobie. Przed owadami chronią m.in. repelenty, spanie pod moskitierą i ubieranie odzieży zakrywającej ciało. Więcej informacji we wpisie: profilaktyka malarii.

Biegunki podróżnych to najczęstsza dolegliwość na wakacjach, zagrażająca szczególnie miłośnikom ulicznego jedzenia czy osobom ze słabą mikroflorą jelitową, niedostosowaną do odmiennych pokarmów. Ważne jest przestrzeganie opisanych już zasad higieny żywienia, a także przyjmowanie probiotyków, które warto rozpocząć kilka dni przed podróżą.

Pakując się w podróż, warto wziąć ze sobą apteczkę podróżną, pamiętając o wzięciu leków w oryginalnych opakowaniach oraz listu/recepty od lekarza na każdy z nich. O czym jeszcze należy wiedzieć, planując podróż?

Korea Południowa jak przygotować się na wyjazd?

Przygotowanie do wyjazdu powinno obejmować m.in. rejestrację w systemie Odyseusz, który powiadamia o zagrożeniach w miejscu docelowym. Przykładowo, od czerwca do listopada w Korei Południowej występuje zagrożenie tajfunami. Poniższe praktyczne informacje mogą znacznie ułatwić organizację wycieczki.

Korea Południowa – co warto wiedzieć

Stolica: Seul – to miasto kontrastów, gdzie nowoczesność splata się z tradycją; znajdują się tam zarówno szklane wieżowce, jak i tradycyjne budynki (np. Pałac Gyeongbokgung)

Język: koreański; może być problem z komunikacją po angielsku

Waluta: won południowokoreański (KRW); chcąc wybrać pieniądze z bankomatu przy użyciu karty zagranicznej, trzeba szukać urządzenia z oznaczeniem "Global ATM"

Wiza: do Korei Południowej można podróżować bez wizy, jeśli pobyt trwa nie dłużej niż 90 dni

Klimat: monsunowy, z porą deszczową od czerwca do początku września

Plaże: w Korei Południowej jest ich sporo; Jeongdongjin czy Jungmun Saekdal to tylko niektóre z nich

Flora i fauna: wart odwiedzenia jest Sŏraksan Kungnip Kongwŏn, czyli park narodowy, w którym występują m.in. piżmowce syberyjskie czy gorale długoogonowe

Transport: sieć komunikacji publicznej jest naprawdę bardzo dobrze rozwinięta; metro jest najpopularniejsze, jednak autobusy i pociągi ekspresowe pozwalają pokonywać dalsze odległości

Bezpieczeństwo: Korea Północna jest bezpiecznym miejscem dla turystów, jednak nie należy rezygnować z podstawowych środków ostrożności; warto zarejestrować się w systemi Odyseusz, by dostawać powiadomienia o zagrożeniach (np. tajfunach)

Kuchnia: fermentowane/kiszone warzywa kimchi czy mięso w sosie słodko-kwaśnym tangsuyuk to tylko niektóre specjały kuchni koreańskiej, której warto spróbować podczas wakacji.

Na koniec warto jeszcze raz wspomnieć o zadbaniu o swoje zdrowie przed wyjazdem do Korei Południowej. TropicalMed to poradnia chorób zakaźnych i punkt szczepień, w którym najbardziej kompleksowo przygotujesz się do podróży.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Co zabrać w podróż do Korei Południowej?

Ważnym elementem dla podróżujących do Korei Południowej jest apteczka. Według MSZ, większość leków w Korei jest bowiem na receptę, a miejscowe preparaty zazwyczaj zawierają ulotki tylko w języku koreańskim.

Czy do Korei Południowej potrzebne są szczepienia?

Immunizacja do Korei Południowej jest dla turystów w stu procentach opcjonalna, jednak chcąc w pełni skorzystać z wyjazdu oraz nie tracić czasu i pieniędzy na chorowanie, lepiej wykonać zalecane (nieobowiązkowe) szczepienia.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Korei Południowej?

Przed podróżą do Korei Południowej warto w razie potrzeby przyjąć dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec, oraz szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby. W zależności od wyjazdu, dodatkowo może być zalecane uodpornienie na meningokoki, japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny albo wściekliznę.

Co powinieneś wiedzieć o Korei Południowej?

System opieki zdrowotnej w Korei Południowej działa bez zarzutu, jednak problemem dla turystów mogą być wysokie koszty świadczeń oraz bariera komunikacyjna – poza międzynarodowymi klinikami raczej nie mówi się po angielsku. Zaleca się więc wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Korei Południowej?

Szczepienia Korea Południowa Kraków oraz wytyczne w sprawie profilaktyki malarii czekają w TropicalMed. Zaleca się skorzystanie z usług naszego ośrodka przed podróżą, aby dostosować listę szczepień do specyfiki wyjazdu.Jego lokalizacja to Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.

Czy wizyta w TropicalMed wymaga przygotowania?

Po pierwsze, trzeba wziąć ze sobą dokument tożsamości. Zdecydowana większość szczepionek to zastrzyki, dlatego warto założyć wygodne ubranie do odsłonięcia ramienia. W przypadku doustnego preparatu na dur brzuszny konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. Przydatne będzie również przygotowanie informacji o stanie zdrowia, alergiach oraz szczegółach planowanej podróży, takich jak trasa, termin i charakter wyjazdu do Korei Południowej.