Tajlandia szczepienia obowiązkowe i zalecane

Tajlandia szczepienia – jak zadbać o zdrowie na wakacjach?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Tajlandii Katarzyna Ślusarz | 2022-03-28 (ostatnia aktualizacja: 2023-05-12)
Tajlandia to kraj, w którym można nabawić się chorób tropikalnych, takich jak japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny czy malaria. Przeciw dwóm pierwszym chronią szczepienia. Planując podróż z przystankiem w Afryce, należy posiadać tzw. żółtą książeczkę. Warto też sprawdzić terminowe wykonanie szczepień rutynowych.

Dużym zagrożeniem dla nieuodpornionych turystów w Tajlandii są choroby tropikalne, takie jak japońskie zapalenie mózgu czy dur brzuszny. Nie wolno też zapominać o szczepieniu na żółtaczkę oraz dawce przypominającej na błonicę, tężec i krztusiec (co 10 lat). Osoby planujące wypoczynek na łonie natury mogą też być narażeni na wściekliznę. Jeśli chodzi o obowiązkowe szczepienia w Tajlandii, dotyczą one tylko osób przybywających z krajów zagrożonych żółtą febrą. Do lekarza medycyny podróży najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem.

Tajlandia szczepienia – jak wpływają na komfort i koszty wyjazdu?

Tajlandia to bardzo popularny kierunek turystyczny. Przyciąga m.in. mnóstwem atrakcji, egzotyczną kuchnią i zadowalającym dostępem do opieki lekarskiej. Prywatne placówki oferują usługi medyczne na naprawdę bardzo dobrym poziomie, instytucje publiczne – na nieco gorszym. Ceny wizyt lekarskich są jednak dość wysokie – zaczynają się od około 120 zł.

Koszt wizyty lekarskiej w TajlandiiSzczepionki do Tajlandii uratują Twój budżet

Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii pozwolą zminimalizować ryzyko zachorowania, a co za tym idzie – narażania się na niepotrzebne koszty. 

Po drugie, immunizacja zapobiega tamtejszym chorobom. To ważne, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i komfort podróży. U osób zaszczepionych obserwuje się także łagodniejszy przebieg choroby, jeśli dojdzie już do zakażenia.

Korzyści ze szczepienia do TajlandiiTajlandia szczepionki dają mnóstwo korzyści

Wszystko to przemawia na korzyść szczepienia do Tajlandii. Kiedy zgłosić się do lekarza medycyny podróży?

Wyjeżdżasz do Tajlandii?

Odwiedź lekarza medycyny podróży!

W Tajlandii zagrażają choroby tropikalne, np. japońskie zapalenie mózgu czy tyfus.
MSZ zwraca uwagę na zagrożenie dengą i ziką.
Seksturystyka w Tajlandii generuje ryzyko WZW B, na które istnieje skuteczna szczepionka.
Wiele dostępnych terminów. Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Tajlandii Umów się na wizytę u lekarza.

Kiedy wykonać szczepienia do Tajlandii?

Wakacje w Tajlandii powinny być poprzedzone wizytą u lekarza medycyny podróży (6-8 tygodni przed wyjazdem). W kraju tym występuje bowiem wiele chorób, które zagrażają nieuodpornionym turystom.

Konsultacja ze specjalistą pozwoli też dowiedzieć się, jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii są obowiązkowe, a jakie tylko zalecane. Lekarz to osoba, którą można też zapytać o to, co zabrać do apteczki podróżnej.

Tajlandia szczepienia obowiązkowe – czy do Tajlandii trzeba się szczepić?

Turyści często zastanawiają się, czy do Tajlandii trzeba się szczepić. Bezpośrednia podróż z Polski zwalnia z obowiązku szczepienia. Immunizacja ma wówczas charakter dobrowolny i jest skierowana do osób, którym zależy na profilaktyce chorób i bezpiecznym pobycie.

Tajlandia szczepienia obowiązkowe dotyczą osób powyżej 9. miesiąca życia, które przybywają z kraju występowania żółtej gorączki (regiony Afryki Subsaharyjskiej i Ameryki Południowej). Zaświadczenie szczepienia na żółtą febrę należy okazać nie tylko w przypadku dłuższego pobytu w kraju podwyższonego ryzyka, ale także przy tranzytach lotniczych trwających dłużej niż 12 godzin. Jedynym zarejestrowanym w Polsce preparatem na żółtą febrę jest Stamaril, który należy przyjąć minimum 10 dni przed wylotem. Więcej szczegółów na temat certyfikatu potwierdzającego immunizację można znaleźć we wpisie żółta książeczka.

COVID-19 szczepienie Tajlandia (dane aktualne na dzień 10.01.2023 r.): nie ma obowiązku szczepienia na COVID-19 ani robienia testów przed wylotem i po przybyciu; niektóre linie lotnicze mogą prowadzić kontrole pasażerów, jednak nie jest to wymagane prawnie.

Tajlandia jakie szczepienia są zalecane?

Tajlandia choroby: najczęściej zalecana jest ochrona przed infekcjami typowymi dla tropików: tyfusem, japońskim zapaleniem mózgu oraz malarią, ziką i dengą, na które nie ma szczepień ochronnych. Nie tylko na choroby tropikalne są zalecane szczepienia – Tajlandia to kraj, gdzie można dużo łatwiej nabawić się wścieklizny, choroby meningokokowej i żółtaczki typu A i B. 

Czynniki wpływające na zalecenia lekarza: na wytyczne dotyczące immunizacji wpływają przede wszystkim indywidualne predyspozycje pacjenta oraz charakter pobytu. Jakie szczepienia do Tajlandii może zalecić lekarz różnym podróżnym?

Wyjazd na studia (na przykładzie Mahidol University)                                                                Wyjazd służbowy/hotelowy (np. Bangkok szczepienia)                                                                Wycieczka objazdowa (obszary wiejskie, pobyt u znajomych/rodziny)                                                       
  • błonica, tężec, krztusiec
  • odra, świnka i różyczka
  • ospa wietrzna
  • WZW typu B
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW typu A i B
  • dur brzuszny
  • meningokoki
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW typu A i B
  • dur brzuszny
  • wścieklizna
  • japońskie zapalenie mózgu

Poniżej przedstawiamy listę zawierającą wszystkie zalecane szczepienia do Tajlandii.

1. Dur brzuszny Tajlandia – jakie jest ryzyko?

Dur brzuszny (inaczej tyfus) to choroba układu pokarmowego przenoszona z człowieka na człowieka. Jej profilaktyka podczas podróży obejmuje ostrożne dobieranie posiłków i wody, higienę oraz szczepienia ochronne.

Profilaktyka duru brzusznego w TajlandiiTajlandia szczepienia i zasady profilaktyki tyfusu

Dur brzuszny Tajlandia – dostępne szczepionki: wśród zalecanych preparatów na tyfus przed wyjazdem do Tajlandii często znajduje się preparat doustny (3 dawki) lub Typhim Vi (jednodawkowy, w formie zastrzyku).

Więcej na temat choroby można dowiedzieć się z tego artykułu: "Szczepienia na dur brzuszny". 

2. Japońskie zapalenie mózgu w Tajlandii – komu zagraża?

Japońskie zapalenie mózgu (JZM) to choroba przenoszona przez komary, występująca w Azji Południowo-Wschodniej. Wśród państw szczególnie zagrożonych JZM znajduje się m.in. Tajlandia – szczepienia na JZM są zalecane szczególnie osobom, które:

  • planują dłuższy pobyt,
  • chcą spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu,
  • podróżują do Tajlandii od maja do października, kiedy przypada szczyt zachorowań na JZM.

Pełna ochrona przed komarami nie jest możliwa, a przeciętny organizm nie zna tropikalnego wirusa. Dlatego szczepionki do Tajlandii Ixiaro są ważne dla turystów. 

3. Czy w Tajlandii jest wścieklizna?

Poza chorobami charakterystycznymi dla tropików, w Tajlandii powszechny problem stanowi wścieklizna. Zaniedbanie profilaktyki wśród zwierząt w tym kraju doprowadziło do wzmożonego rozprzestrzeniania się śmiertelnego wirusa, a co za tym idzie – zwiększenia ryzyka niebezpiecznej choroby wśród ludzi. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: szczepienia na wściekliznę.

Tajlandia jakie szczepienia na wściekliznę: preparat Verorab zastosowany przed podróżą do Tajlandii zmniejszy ryzyko śmierci wskutek wścieklizny w przypadku ugryzienia przez bezpańskie/dzikie, chore zwierzę.

Immunizacja zapobiega tej infekcji zarówno przed jak i po ekspozycji.

4. Kto powinien zaszczepić się na meningokoki do Tajlandii?

Zakwaterowanie w miejscach, gdzie przebywa wielu innych ludzi, odwiedzanie największych atrakcji (szczególnie w sezonie turystycznym) oraz pobyt w Tajlandii podczas pory suchej to tylko niektóre czynniki zwiększające ryzyko zakażenia meningokokami.

W ochronie przed dwoinkami zapalenia opon mózgowych pomaga immunizacja. Tajlandia znajduje się w TOP10 najczęściej odwiedzanych państw na świecie, toteż drobnoustroje rozprzestrzeniające się drogą kropelkową (np. meningokoki) stanowią szczególne zagrożenie.

W tym przypadku o swoje zdrowie powinni zadbać szczególnie ci, którzy odwiedzają najpopularniejsze miasta, takie jak Phuket czy Bangkok – szczepienia na meningokoki pozwalają cieszyć się wakacjami bez obaw o infekcję.

5. Jak zapobiegać żółtaczce na wakacjach w Tajlandii?

Turyści wyruszają do Azji nie tylko dla zabytków, orientalnej kuchni czy plażowania. Równie powszechnym skojarzeniem jest Tajlandia – seksturystyka. Wśród chorób przenoszonych drogą płciową, którym zapobiegają szczepienia ochronne, jest WZW typu B.

Przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu typu A. Wirus HAV jest w Tajlandii powszechniejszy, a turyści znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka infekcji.

WZW szczepienie Tajlandia: uodparnianie na WZW B jest w Polsce obowiązkowe, ale dopiero od 1994 roku. Turyści urodzeni wcześniej często wybierają szczepionkę Twinrix Adult na oba typy żółtaczki.

Więcej na ten temat można znaleźć w tym artykule: szczepienia na żółtaczkę.

6. Rutynowe szczepienia Tajlandia 

Poza ochroną przed chorobami tropikalnymi w Tajlandii, warto pamiętać o rutynowej immunizacji. 

Jakie szczepienia do Tajlandii [rutynowe]:

  • na tężec, błonicę i krztusiec – dawka przypominające co 10 lat;
  • na odrę, świnkę i różyczkę – w zależności od historii szczepień, warto uzupełnić/wykonać immunizację. 

To najważniejsze zalecane szczepienia – Tajlandia dla osób, które podjęły immunizację jest dużo bezpieczniejszą destynacją turystyczną. Czasami jednak nie ma możliwości uodpornienia się w taki sposób, bo nie ma preparatów ochronnych. Jak wyglądają pozostałe zasady profilaktyki?

Szczepienia Tajlandia cena – ile kosztują w TropicalMed?

Ceny poszczególnych preparatów, zarówno rutynowych jak i tropikalnych, można znaleźć tutaj: szczepienia Tajlandia cena.

Warto zwrócić uwagę na korzystne cenowo pakiety, dopasowane do charakteru podróży (np. Hotelowy, Azja Południowo-Wschodnia). Wybierając szczepienia w zestawie, można sporo zaoszczędzić.

Tajlandia choroby, na które nie ma szczepień – jak się przed nimi chronić?

W Tajlandii występują choroby, na które nie ma żadnych szczepień ochronnych. W tym przypadku zaleca się bezwzględne przestrzeganie zasad profilaktyki. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą wnikać do organizmu człowieka na wiele sposobów, toteż zalecenia w przypadku poszczególnych chorób mogą się różnić.

Tajlandia malaria i denga – jakie są zasady profilaktyki chorób przenoszonych przez komary?

Na rozprzestrzenianie się tego typu chorób wpływa kilka czynników, takich jak:

  • wysokość nad poziomem morza – im wyżej, tym mniejsze ryzyko zakażenia;
  • pora roku – im chłodniej, tym rozprzestrzenianie malarii jest mniejsze;
  • profilaktyka – im skuteczniejsza ochrona przed ukąszeniami (za pomocą repelentów, moskitier, odzieży z długimi rękawami i nogawkami), tym mniej infekcji.

Tajlandia malaria: zagrożenie występuje głównie przy granicach z Birmą, Kambodżą, Malezją i Laosem oraz w prowincji Surat Thani. O szczegółach na temat choroby i jej zapobiegania można przeczytać tu: profilaktyka malarii.

Malarone Bangkok: podróżnym zaleca się leki zawierające m.in. atowakwon i proguanil (np. Malarone); według informacji na stronie amerykańskiej agencji CDC, w stolicy Tajlandii zagrożenie malarią jest jednak naprawdę niskie.

Denga Tajlandia: szczyt zachorowań zbiega się z porą deszczową w Tajlandii (maj-październik); według statystyk, najwięcej zakażeń odnotowuje się u dzieci i młodych dorosłych. Więcej informacji o chorobie i zasadach profilaktyki znajduje się w artykule: profilaktyka dengi.

Jak zapobiegać chorobom przenoszonym drogą pokarmową w Tajlandii?

Ze względu na nawyki żywieniowe, flora bakteryjna jelit Azjatów i Europejczyków znacznie się różni. Stopniowe przyzwyczajanie swojego układu trawiennego do nowych potraw pozwala zapobiegać zaparciom i biegunkom podróżnychNiezmiernie ważna jest też higiena i unikanie picia wody z kranu w Tajlandii. Pozwoli to uniknąć chorób brudnych rąk, infekcji pasożytniczych i innych zatruć pokarmowych.

Tajlandia HIV i HPV – jak chronić się przed chorobami wenerycznymi?

Seksturystyka w Tajlandii jest bardzo popularna, dlatego zaleca się prawidłowe używanie środków ochrony podczas stosunków płciowych. Ważne jest też unikanie wspólnego używania rzeczy typu strzykawki czy żyletki do golenia, gdyż niektóre drobnoustroje chorobotwórcze rozprzestrzeniają się i drogą płciową i przez skażoną krew.

Tajlandia HIV: według szacunków projektu UNAIDS, w Tajlandii żyje ponad 520 tys. nosicieli wirusa HIV (zakażenie może prowadzić do AIDS); do zakażenia dochodzi drogą płciową i przez krew.

Tajlandia szczepionki na HPV: wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się tylko drogą płciową i w przeciwieństwie do HIV, są dostępne szczepionki zapobiegające zakażeniu. Według statystyk, co roku ponad 9 tys. osób choruje tam na raka szyjki macicy spowodowanego zakażeniem HPV (~4,7 tys. kobiet umiera). Dla porównania, w Polsce odnotowuje się około 3. tys. nowych przypadków rocznie, średnia liczba zgonów to 1800. Dlatego zaleca się szczepienia na wyjazd do Tajlandii.

Jak przygotować się przed wyjazdem do Tajlandii?

Poza przygotowaniem zdrowotnym, należy pamiętać o formalnościach związanych z pobytem w Tajlandii. Od przyjezdnych może być wymagane potwierdzenie charakteru podróży – np. przedłożenie rezerwacji hotelowej czy zaproszenia/planu wycieczki. Należy też mieć ze sobą minimum 10 tys. batów tajlandzkich (THB) na osobę. Odmawiając okazania dowodu posiadania środków finansowych na pobyt i/lub wymaganych dokumentów, można zostać odesłanym do portu macierzystego.

Chcąc podróżować po Tajlandii wynajętym samochodem, trzeba zgłosić się po międzynarodowe prawo jazdy w Polsce. Żeby móc prowadzić skuter, trzeba mieć uprawnienia na motocykl. Trzeba też pamiętać, że ruch drogowy w Tajlandii jest lewostronny.

Pakując się do Tajlandii, warto dokładnie zapoznać się z przepisami. Lepiej nie zabierać ze sobą e-papierosów czy niezarejestrowanych dronów – to przedmioty zabronione.

Tajlandia – co warto wiedzieć

Stolica: Bangkok – znajduje się tam Wielki Pałac Królewski, jedna z najważniejszych atrakcji Tajlandii.

Język: tajski, chociaż w użyciu jest też angielski.

Waluta: bat tajlandzki (THB).

Wiza: Polacy mogą spędzić w Tajlandii bez wizy 30 dni lub 45 dni w terminie od października do końca marca.

Klimat: tropikalny, monsunowy; pora deszczowa zaczyna się w połowie maja i trwa do października.

Flora i fauna: ogromny, dziewiczy las monsunowy Thung Yai-Huai Kha Kheng jest wpisany na listę UNESCO.

Bezpieczeństwo: głównym zagrożeniem w Tajlandii są wypadki drogowe, zdarzają się też trzęsienia ziemi i tsunami; może dochodzić tam do zamachów terrorystycznych, dlatego zaleca się rejestrację w systemie Odyseusz.

Kuchnia: ostra zupa tom yam czy słodko-kwaśna wieprzowina mu pat prio wan to tylko niektóre przykłady lokalnych przysmaków, których warto spróbować

Wizyta w ośrodku medycyny tropikalnej to obowiązkowy punkt dla każdego, komu marzy się Tajlandia. Jakie szczepienia warto wykonać, które leki przeciwmalaryczne wybrać, jakich zachowań unikać, aby nie chorować... to tylko niektóre kwestie, które porusza się podczas takiej wizyty. Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Tajlandii potrzebne są szczepienia?

Zazwyczaj nie jest to konieczne, jednak przed wyjazdem do Tajlandii warto rozważyć szczepienia zalecane przeciwko: durowi brzusznemu, WZW A i B, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu czy żółtej febrze. Obowiązek szczepienia na żółtą febrę dotyczy tylko przyjezdnych z krajów dotkniętych tą chorobą (w Afryce i Ameryce Południowej).

Czy w Tajlandii występuje malaria?

Malaria to choroba, której można się nabawić podczas wyjazdu do Tajlandii. Warto mieć to w pamięci i starać się minimalizować ryzyko ukąszenia przez komara. W tym celu należy stosować różne środki ochrony osobistej, między innymi odzież z długim rękawem, moskitiery oraz repelenty, czyli preparaty odstraszające te owady. Zmniejszy to ryzyko kontaktu i przeniesienia infekcji.

Czy warto szczepić się wyjeżdżając do Tajlandii?

Przed wyjazdem do Tajlandii warto zasięgnąć konsultacji z lekarzem medycyny tropikalnej. Taka wizyta pomoże Ci zrozumieć ewentualne zagrożenia, które niesie ze sobą podróż oraz zaszczepić się na najgroźniejsze choroby. Ponadto lekarz doradzi Ci jak postępować na miejscu, by chronić się przed najczęściej występującymi w Tajlandii wirusami, bakteriami i pasożytami. Taka wiedza oraz odporność uzyskana dzięki immunizacji zapewnia zdrowe i bezpieczne wakacje.

Jakie są ceny szczepień do Tajlandii w Krakowie?

Koszt szczepień waha się w zależności rodzaju i dawkowania szczepionek. Cennik szczepienia Tajlandia Kraków zawiera stawki za pojedyncze dawki preparatu, a przed każdą z nich potrzebna jest specjalistyczna kwalifikacja, która kosztuje 60 zł. Wybierając szczepienia w pakiecie, można sporo zaoszczędzić.

Wyjeżdżasz do Tajlandii?

Zaszczep się na żółtaczkę i choroby tropikalne!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: