Organizacja wyjazdu do Tajlandii w 7 krokach

Poradnik: jak zorganizować wyjazd do Tajlandii?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jak zorganizować wyjazd do Tajlandii Katarzyna Ślusarz | 2022-12-12 (ostatnia aktualizacja: 2023-12-07)
Podróż do Tajlandii może być wspaniałą przygodą, o ile dobrze zaplanuje się swój wyjazd. Warto znać przepisy prawne, zagrożenia dla turystów, wykaz przydatnych rzeczy czy panujące w tym kraju warunki pogodowe. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii.

Jak zorganizować wyjazd do Tajlandii w 7 krokach?

Tajlandia jest drugim najczęściej odwiedzanym krajem azjatyckim (po Chinach), co jest jasnym sygnałem, że to świetna destynacja turystyczna. Oferuje najlepszą infrastrukturę drogową w całej Azji Południowo-Wschodniej oraz mnóstwo atrakcji.

Ranking najczęściej odwiedzanych krajów azjatyckichAtrakcje Tajlandii przyciągają turystów z całego świata

Tajlandia jest odpowiednim wyborem dla osób początkujących, chcących po raz pierwszy zetknąć się z Azją. Mimo to tamtejsza kultura, obyczaje, kuchnia czy standardy sanitarne mogą wywołać zaskoczenie. Żeby uniknąć niemiłych niespodzianek i na miejscu skupić się wyłącznie na zwiedzaniu, warto sprawdzić wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii.

Niniejszy poradnik jest skarbnicą wiedzy na temat atrakcji, klimatu oraz wymagań i zaleceń (zdrowotnych i formalnych) przed i w trakcie wyjazdu. Postępując zgodnie z poniższą instrukcją, organizacja wyjazdu do Tajlandii będzie znacznie łatwiejsza.

1. Ułóż plan wycieczki: jakie są największe atrakcje Tajlandii?

Tamtejsza oferta turystyczna jest przebogata: znajdują się tam rajskie plaże, dziewicze parki krajobrazowe (np. Khao Sok) i monumentalne zabytki (np. Ajutthaja). Głównym celem większości turystów, szczególnie dla tych, co są pierwszy raz w Tajlandii, jest Bangkok i znajdujące się w nim atrakcje – m.in. Wielki Pałac Królewski czy świątynia buddyjska Wat Pho).Każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie, stąd tak duże zainteresowanie tym krajem wśród przyjezdnych. Jako że wybór jest ogromny, trzeba wiedzieć, jak zorganizować wyjazd do Tajlandii, żeby w spełnił on indywidualne oczekiwania.

Pierwszą ważną kwestią jest długość pobytu. Jako że jest tam stosunkowo tanio, a najdroższym komponentem wycieczki są bilety lotnicze, trzeba warto wyjechać tam na minimum dwa tygodnie. Krótsze wyjazdy do Tajlandii są po prostu nieekonomiczne.

Nie wiesz, czy szczepić się przed Tajlandią?

Nie ryzykuj – zaszczep się w TropicalMed

Komary w Tajlandii przenoszą m.in. japońskie zapalenie mózgu; nie zawsze da się uniknąć ukąszeń, więc warto się zaszczepić.
Choroby brudnych rąk (np. tyfus czy WZW A) są bardzo częste wśród podróżujących do Tajlandii.
W określonych przypadkach może być konieczne potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę.
Bogata oferta szczepionek. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. wycieczka do Tajlandii koszt Zapisz się na szczepienia zalecane do Tajlandii

Służbowy wyjazd do Tajlandii co warto wiedzieć
Tajlandia znajduje się w czołówkach wielu rankingów krajów najlepszych do tzw. workation. To wykonywanie obowiązków służbowych zdalnie w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Phangan i Bangkok to dwie najlepiej oceniane destynacje do praco-odpoczynku.

Nic nie stoi też na przeszkodzie do odkrywania mniej znanych miejsc, które skrywa Tajlandia. Jest to m.in. region Isan, w którym znajduje się malowniczy park narodowy Khao Yai czy historyczny park Phanom Rung. Wakacje na własną rękę dają szansę głębszego poznania tego niezwykłego kraju. Dla leniwych lub obawiających się samodzielnej organizacji, biura turystyczne oferują wycieczki, które pozwalają zobaczyć największe atrakcje Tajlandii.

Jako że na pomyślny przebieg wycieczki wpływa nie tylko to, co jakie miejsca się wybiera, ale także to, w jakich warunkach odbywa się zwiedzanie, to warto sprawdzić informacje na temat klimatu. Dzięki temu wiadomo nie tylko jak zaplanować wyjazd do Tajlandii, ale też w jakim sezonie najlepiej pojechać.

2. Sprawdź pogodę: wyjazd do Tajlandii co warto wiedzieć o klimacie?

Czynnikiem mającym bardzo duży wpływ na turystykę w tym kraju jest pora roku. Tajlandia leży tropikach, a warunki pogodowe są uzależnione od regionu (kraj liczy ponad 500 tys.km²), oraz monsunów, czyli wiatrów sezonowych: Wyróżnia się trzy pory:

  • „Chłodna” (tylko z nazwy), przypadającą na okres listopad-luty. To czas, kiedy najlepiej jechać do Tajlandii – można wówczas liczyć na świetną pogodę: optymalną temperaturę 20-30°C i niskie ryzyko opadów.
  • Gorąca i sucha trwa od marca do połowy maja – upały stają się wówczas nieznośne (powyżej 30°C). Mając przed sobą pierwszy raz w Tajlandii, lepiej wybrać się tam jednak w miesiącach zimowych.
  • Deszczowa zaczynająca się od połowy maja, a kończąca pod koniec października. W tym czasie temperatury stopniowo maleją, jednak grubo ponad połowa dni w tych miesiącach jest deszczowa.

Należy pamiętać, że powyższa charakterystyka nie do końca sprawdza się w niektórych regionach. Osoby udające się w góry (np. Tanen Taunggyi) muszą nastawić się na niższe temperatury niż na terenach nizinnych.

Pory roku w TajlandiiKiedy najlepiej jechać do Tajlandii?

Wybór optymalnego terminu na wyjazd zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji oraz doświadczenia podróżnika. Z jednej strony w porze deszczowej szansa na dobrą pogodę jest znacznie niższa niż w "chłodnej", a ze względu na ogromną wilgotność, komary dają się we znaki. Z drugiej strony, można wtedy liczyć na mniejszy ruch turystyczny, a co za tym idzie – niższe ceny i bardziej autentyczny wymiar podróży. Decydując się, kiedy najlepiej jechać do Tajlandii, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw".

3. Zadbaj o zdrowie i uniknij ryzyka: czy wyjazd do Tajlandii jest bezpieczny?

Każda podróż wiąże się z większym lub mniejszym ryzykiem, jednak zachowując rozsądek, można znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii i jak przygotować się na ewentualne zagrożenia? Oto trzy bardzo ważne kwestie:

Co daje rejestracja w serwisie Odyseusz?

Odyseusz to system ułatwiający kontakt z odpowiednimi instytucjami państwowymi, które w razie potrzeby udzielają pomocy obywatelom przebywającym za granicą. Rejestracja w Odyseuszu daje też możliwość otrzymywania powiadomień o zagrożeniach i nadzwyczajnych sytuacjach w wybranym kraju. Jakich na przykład?

Tajlandia zagrożenia dla turystów:

  • napięta sytuacja polityczna (ryzyko protestów, zamieszek, starć zbrojnych),
  • ataki terrorystyczne (możliwe szczególnie na południu kraju),
  • niebezpieczne prądy morskie,
  • katastrofy naturalne – trzęsienia ziemi, tsunami.

Zaprezentowane wyżej zdarzenia mogą budzić wątpliwości, czy wyjazd do Tajlandii jest bezpieczny; należy jednak pamiętać o ich sporadycznym charakterze. Dodatkowo, dostając powiadomienie odpowiednio wcześniej, można uchronić się przed niebezpieczeństwem np. zrezygnować z wyjścia na plażę w przypadku ryzyka tsunami. Zgłoszenie podróży w systemie jest całkowicie darmowe (szczegóły w artykule: Odyseusz rejestracja krok po kroku).

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii wykonać?

Wiele osób zastanawia się, czy szczepić się przed wyjazdem do Tajlandii. Od turystów przybywających bezpośrednio z Europy nie wymaga się bowiem żadnych certyfikatów. Trzeba mieć jednak na względzie, że sytuacja epidemiologiczna na świecie jest dynamiczna i zalecenia/wytyczne mogą ulegać ciągłym zmianom. Poza tym, niektóre linie lotnicze mogą wymagać potwierdzenia szczepienia przeciwko COVID-19. Organizacja wyjazdu do Tajlandii powinna być poprzedzona sprawdzeniem polityki wybranego przewoźnika.

Zważywszy na to, że układ odpornościowy może być osłabiony po męczącej podróży, a dodatkowo "nie wie", jak zwalczać nieznane drobnoustroje występujące w tropikach, warto rozważyć immunizację. Japońskie zapalenie mózgu, denga czy wirusowe zapalenie wątroby to tylko niektóre zagrożenia zdrowia publicznego w Tajlandii, którym można zapobiec dzięki szczepieniom.

Korzyści ze szczepień do TajlandiiCzy szczepić się przed wyjazdem do Tajlandii [argumenty za]

Jak zaplanować wyjazd do Tajlandii last minute: jak wspomniano wcześniej, lekarza medycyny podróży najlepiej odwiedzić 6-8 tygodni wcześniej, jednak w przypadku wycieczek last minute nie warto rezygnować z wizyty. Nawet pojedyncza dawka szczepionki jest lepsza niż żadna i może uratować życie!

Wizyta w ośrodku medycyny podróży TropicalMed umożliwia nie tylko zaszczepienie się na choroby czyhające w Tajlandii, ale także uzyskanie informacji na temat profilaktyki malarii. Ta tropikalna choroba występuje w regionach przygranicznych oraz w południowej prowincji Surat Thani. Lekarz doradzi też, jaki probiotyk przed wyjazdem do Tajlandii i w trakcie pobytu zażywać, żeby uniknąć biegunek podróżnych. Jest to bowiem najczęstsza dolegliwość na azjatyckich wakacjach.

Warto zauważyć, że kolejność organizacji wycieczki do Tajlandii jest nieprzypadkowa. Najpierw trzeba mieć plan wycieczki (chociażby wstępny), a dopiero później zgłosić się do lekarza medycyny podróży. Podczas kwalifikacji specjalista pyta bowiem o termin i długość wyjazdu, planowane aktywności czy rodzaj zakwaterowania. Na tej podstawie sporządza indywidualny zestaw zaleceń i szczepionek, by kompleksowo zadbać o zdrowie konkretnego turysty.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj: jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii?

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Tajlandii wykupić?

Zważywszy na wysokie koszty usług medycznych w Tajlandii, wykupienie ubezpieczenia to bardzo ważny element planowania podróży. Według MSZ, doba w szpitalu może tam kosztować nawet 20 tys. THB (ponad 2000 PLN). Nie mając polisy uznawanej w Tajlandii, wszystkie koszty leczenia czy transportu medycznego, trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Nie warto narażać się na dodatkowe (i niemałe) wydatki na wakacjach i wykupić ubezpieczenie na wyjazd do Tajlandii. Czym kierować się przy wyborze, można sprawdzić w naszym poradniku: jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

4. Spakuj się: co zabrać na wyjazd do Tajlandii?

Bagaż podróżny z pewnością będzie różnił się w zależności od planowanych aktywności czy stylu życia konkretnego turysty, jednak wymienione niżej dokumenty i przedmioty przydadzą się raczej każdej osobie planującej podróż do Tajlandii. 

Jakie dokumenty zabrać?

  • Dokument tożsamości – paszport, jeśli pobyt jest turystyczny i nie przekracza 30 dni; w przeciwnym przypadku trzeba wyrobić wizę (zasady te mogą ulegać zmianom, dlatego trzeba sprawdzić najnowsze wytyczne bezpośrednio przed wyjazdem).
  • Żółta książeczka – szczepienie jest wymagane od osób przybywających z kraju zagrożonego żółtą febrą.
  • Polisa ubezpieczeniowa.
  • Międzynarodowe prawo jazdy – dla zmotoryzowanych;

Prawo jazdy kategorii B nie umożliwia w Tajlandii prowadzenia motocykli o małej pojemności ani nawet skuterów – chcąc prowadzić, trzeba mieć osobne uprawnienia.

Dodatkowo, każdy podróżny powinien mieć bilet powrotny, dowód posiadania środków finansowych (10 tys. THB) i/lub rezerwację hotelową oraz plan wycieczki. Rewizji tego typu dokumentów można spodziewać się na lotnisku i należy je mieć, chcąc swobodnie podróżować po Tajlandii.

Do Tajlandii trzeba zabrać 10 tysięcy batów tajlandzkichIle pieniędzy do Tajlandii trzeba zabrać?

Jakie rzeczy warto spakować do walizki/placaka?

Poza dokumentami, które są niezbędne, warto wziąć ze sobą następujące przedmioty:

  • powerbank,
  • chusta – rzecz o wielu zastosowaniach (np. nakrycie głowy, zakrycie ramion przed wejściem do świątyni),
  • adapter podróżny – gniazdka w Tajlandii mogą być kompatybilne z wtyczkami typu A, B, C lub F,
  • środki odstraszające owady – szczególnie komary, które mogą przenosić różnego rodzaju choroby (sprawdź: jakie repelenty),
  • moskitiera – stosowana w tym samym celu co repelenty, przydatna szczególnie nocą,
  • środki higieniczne i kosmetyki – z racji dużego nasłonecznienia, najważniejszy to krem z filtrem UV (sprawdź: kosmetyki w tropiki)
  • ubrania – klimat w Tajlandii sprawia, że nie trzeba brać grubej, ciepłej odzieży; pranie na miejscu jest też dość tanie.

O tym, co zabrać na wyjazd do Tajlandii, w dużej mierze decydują planowane aktywności. Bez względu na wszystko, w każdym placaku/walizce powinna znaleźć się apteczka podróżna z odpowiednim wyposażeniem. Jakim?

Jakie leki na wyjazd do Tajlandii?

Jednym z najważniejszych elementów bagażu do Tajlandii jest odpowiednio wyposażona apteczka podróżna. Powinny się w niej znajdować przede wszystkim elektrolity "dbające" o odpowiednie nawodnienie w gorącym, tropikalnym klimacie, środek dezynfekujący, pomagający zapobiegać chorobom brudnych rąk oraz leki na wyjazd do Tajlandii – m.in. przeciwbólowe czy na biegunkę, a w razie zagrożenia zarodźcami, także przeciwmalaryczne.

Poza standardowym wyposażeniem, warto uzupełnić apteczkę o preparaty wspomagające układ pokarmowy – flora jelitowa Azjatów i Europejczyków jest zupełnie inna, co jest przyczyną przykrych dolegliwości na wakacjach. Będąc u lekarza medycyny podróży, warto zapytać, jaki probiotyk przed wyjazdem do Tajlandii warto zażywać przed i w trakcie wyjazdu. Wspomaganie swojej mikroflory bakteryjnej w taki sposób należy rozpocząć około 7 dni przed planowaną datą podróży.

Czego nie można zabrać do Tajlandii?

Chcąc spędzić spokojne wakacje w Tajlandii, należy zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami. Jest kilka rzeczy, których lepiej nie zabierać ze sobą w podróż. Oto kilka przykładów:

Pierwszym z nich jest e-papieros lub e-shisha. To przedmioty, których do Tajlandii wwozić nie wolno pod groźbą grzywny lub nawet pozbawienia wolności. Podobnie jest w przypadku dronów. Chcąc legalnie fotografować i/lub kręcić filmy w Tajlandii, trzeba zarejestrować swoje urządzenie.

Zakaz wwozu do Tajlandii e-papierosów i e-sish oraz niezarejestrowanych dronówCzego nie można zabrać do Tajlandii?

Na koniec warto wspomnieć o surowym prawie antynarkotykowym w Tajlandii. Przestępstwa tego rodzaju są karane nawet śmiercią! Mając przy sobie przedmioty mogące wskazywać na zażywanie narkotyków (np. strzykawki), także można się narazić na zatrzymanie w celu złożenia wyjaśnień. Jeśli nie ma wyraźnych wskazań, np. zdrowotnych, lepiej nie mieć przy sobie tego typu rzeczy.

5. Oszacuj budżet: ile kosztuje wyjazd do Tajlandii?

Walutą, jaką posługują się mieszkańcy tego kraju to bat tajlandzki. Na wyjazd będzie potrzebne minimum 10 tys. THB od osoby – przy wjeździe może być sprawdzane posiadanie środków finansowych na wycieczkę. Czy ta kwota wystarczy na 2-tygodniowy wyjazd zależy wielu czynników, m.in. planowanych aktywności czy standardu zakwaterowania. Poniżej znajduje się kilka przykładów.

Wycieczka do Tajlandii koszty 2023:

  • nocleg w hostelu: około 240 TBH,
  • tani posiłek na mieście: ~40 TBH,
  • jedzenie w restauracji: 100-300 TBH (w zależności od standardu),
  • przejażdżka taksówką 10 km: 80-100 TBH.

O tym, ile kosztuje wyjazd do Tajlandii, duży wpływ mają też bilety wstępu na największe atrakcje. Przykładowo, Wielki Pałac w Bangkoku zwiedza się za 500 TBH, natomiast Khao Yai – za 400 TBH od osoby (+ 30 batów za parking dla samochodu).

Wycieczka do Tajlandii koszt: według szacunków, na 2-tygodniowy wyjazd trzeba zabrać 20-25 tys. THB. 

Turyści często zabierają amerykańskie dolary do Tajlandii. Należy pamiętać, żeby wziąć ze sobą raczej nowe banknoty, bo stare mogą zostać nieprzyjęte przez tamtejszych sprzedawców/usługodawców. 

6. Zorganizuj lot: jak zaplanować wyjazd do Tajlandii samolotem?

Jak wspomniano wyżej, podróż do Tajlandii może być droższa lub tańsza w zależności od sezonu – przykładowo, średnia cena biletów lotniczych w lutym to 2-3 tys. zł, natomiast w maju: 1,5-2 tys. Aby obniżyć koszty, warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów na tańsze podróżowanie samolotem. Jednym z nich jest wybór przelotów poza wysokim sezonem turystycznym, który w Tajlandii przypada w miesiącach zimowych (pora "chłodna"). Więcej tego typu tricków można znaleźć na naszym blogu. Sprawdź: 10 sposobów na tanie bilety lotnicze.

Poza kosztami, warto też orientować się, ile trwa lot do Tajlandii – trzeba na to zaplanować kilkanaście godzin (średnio 14). To długa i wyczerpująca podróż, do której dochodzi jeszcze jet-lag, czyli rozregulowanie rytmu dobowego. Dzieje się tak przez gwałtowną zmianę strefy czasowej w stosunkowo krótkim czasie.

Jaka różnica czasowa Polska Tajlandia: +5-6h (w zależności od pory roku). 

Tropikalne upały oraz jet-lag mogą negatywnie wpływać na kondycję organizmu turysty, a to prosta droga do infekcji na wakacjach. Aby zadbać o swoje zdrowie, zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży TropicalMed.

7. Poznaj lokalne obyczaje: jak zaskarbić sobie sympatię Tajów?

Tajowie to ludzie sympatyczni i życzliwi wobec turystów, co nie zwalnia z obowiązku uszanowania lokalnych obyczajów. Udając się w miejsca kultu religijnego należy odpowiednio się ubrać (tj. zakryć nogi i ramiona) i zdjąć obuwie. Jeśli robienie zdjęć jest dozwolone, należy zachować powagę, pozując do zdjęć. 

Powszechnym szacunkiem wśród Tajów cieszy się też rodzina królewska. Wszelkie niepochlebne komentarze na ich temat warto zachować więc dla siebie i nie przywoływać ich podczas rozmów. Za obrazę może być uznane nawet nieświadome zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy.

Chcąc obniżyć całkowite koszty wycieczki, a jednocześnie zdobyć przychylność lokalnych przedawców, na bazarach należy się targować. Początkowa cena jest zazwyczaj sporo zawyżona, a zapłacenie jej bez żadnych negocjacji bywa uznawane za obraźliwe. Podczas dyskusji nie wolno jednak podnosić głosu i nadmiernie gestykulować, bo to także jest odbierane negatywnie.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii wykonasz w TropicalMed?

Jak widać, jest mnóstwo kwestii, o których warto pamiętać przed wyjazdem do Tajlandii. Spakowanie się odpowiednio, zadbanie o swoje bezpieczeństwo, wyrobienie potrzebnych dokumentów, zarezerwowanie biletów… wszystko to jest praco- i czasochłonne. 

W ośrodku medycyny podróży TropicalMed wykonasz wszystkie niezbędne szczepienia (po wnikliwej kwalifikacji) i otrzymasz poradę dotyczącą pozostałych zasad profilaktyki chorób zakaźnych na wakacjach. To wygodne i szybkie rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale i pieniądze

Wycieczka do Tajlandii koszt szczepień: w ofercie TropialMed znajdują się profilowane, przystępne cenowo zestawy, m.in. dla osób wybierających się do Tajlandii. Sprawdź: pakiet Azja Południowo-Wschodnia

W TropicalMed można też liczyć na uzyskanie receptę na leki przeciwmalaryczne oraz jasne i spersonalizowane zalecenia dotyczące pozostałych zasad profilaktyki chorób podczas wakacji w Tajlandii.

Serdecznie zapraszamy na wizytę! 

FAQ - często zadawane pytania

Kiedy Tajlandia najtaniej?

Ceny podróży do Tajlandii mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak sezon turystyczny, święta, imprezy kulturalne oraz ogólne trendy rynkowe. Z reguły najtaniej jest w porze deszczowej/monsunowej, która trwa od połowy maja, do końca października.

Ile kosztuje Tajlandia na 2 tygodnie?

Koszty podróży do Tajlandii na 2 tygodnie mogą się różnić w zależności od styl podróżowania (solo/z biurem), standard zakwaterowania i aktywności na wakacjach. Szacuje się, że wycieczkę do Tajlandii na własną rękę można zorganizować już za 20-25 tys. BHT (bez biletów lotniczych).

Na co trzeba uważać w Tajlandii?

Tajlandia to stosunkowo bezpieczny kraj; należy zachować standardowe środki ostrożności – unikać samodzielnego wychodzenia po zmroku, uważać na kradzieże kieszonkowe itd. Ważne jest przygotowanie pod kątem zdrowia, gdyż w Tajlandii czyha wiele chorób zakaźnych (m.in. japońskie zapalenie wątroby czy dur brzuszny). Warto też zarejestrować się w systemie Odyseusz, by dostawać powiadomienia o tsunami czy trzęsieniach ziemi, które mogą wystąpić w tamtym regionie.

Czego nie wolno wwieźć do Tajlandii?

W Tajlandii zabronione jest wwożenie e-papierosów i e-shish. Podobnie jest z niezarejestrowanymi dronami. Użytkownicy takich urządzeń muszą zgłosić chęć filmowania/robienia zdjęć odpowiednim organom. Surowe prawo antynarkotykowe sprawia, że nie warto wwozić też strzykawek i innych przedmiotów wskazujących na zażywanie niedozwolonych substancji (nie wspominając o samych narkotykach).