Wakacje w tropikach: jakie kosmetyki ze sobą zabrać?

Kosmetyki na wakacje lista – co warto spakować w tropiki?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, kosmetyki na wakacje lista Katarzyna Ślusarz | 2023-05-24 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-23)
Kosmetyki na wakacje w tropikach nie tylko pomagają dbać o wygląd i czuć się komfortowo, ale także mogą zapobiegać różnym chorobom i dolegliwościom – np. poparzeniom słonecznym, infekcjom pokarmowym. Sprawdź, jakie kosmetyki zabrać na wakacje i na co zwracać uwagę podczas pakowania się.

Kosmetyki na wakacje lista:

  • krem z filtrem (osobny do twarzy i ciała),
  • kremy po opalaniu,
  • ochronna pomadka do ust,
  • nawilżane chusteczki, 
  • żel do dezynfekcji,
  • turystyczne mydło w listkach,
  • antyperspirant,
  • dezodorant,
  • chłodząca mgiełka, 
  • nawilżający szampon i odżywka
  • krem do twarzy i balsam do ciała
  • pasta i szczoteczka do zębów
  • akcesoria: szczotka i gumki do włosów, pilnik, pęseta.

Jakie kosmetyki zabrać na wakacje dla komfortu i zdrowia w podróży?

Egzotyczne wakacje to nie tylko relaks i niezapomniana przygoda, ale także spore obciążenie dla organizmu. Męczący lot (często połączony z jet lagiem), występowanie chorób tropikalnych i nagła zmiana klimatu to tylko niektóre czynniki negatywnie odbijające się na zdrowiu podróżnych.

Aby w pełni cieszyć się wakacjami i nie chorować podczas wyjazdu, zaleca się szczepienia tropikalne i zabranie ze sobą kompletnej apteczki podróżnej. Okazuje się, że zawartość kosmetyczki także ma znaczenie! Jakie kosmetyki zabrać na wakacje, żeby odpowiednio o siebie zadbać?

Ochrona przed słońcem – jaki krem do opalania w tropiki?

Ekspozycja na intensywne promieniowanie słoneczne jest nieunikniona w tropikach, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony:

Krem z filtrem UVA i UVB – dobrze jest wybrać produkt o wysokim faktorze ochrony (najlepiej SPF 50 lub 50+), a jeśli wilgotność powietrza w miejscu docelowym jest bardzo duża, krem powinien być dodatkowo wodoodporny. Słońce w tropikach jest naprawdę ostre, więc można śmiało stosować produkty ochronne – opalenizna mimo to powinna się pojawić.

Jaki krem do opalania w tropiki na twarz: częstym błędem jest stosowanie produktów do ciała także na skórę twarzy. Ich konsystencja jest zbyt ciężka i zapychająca, więc aby uniknąć wyprysków i przetłuszczającej się cery, lepiej zaopatrzyć się w dwa osobne kremy.

Kremy po opalaniu – w przypadku długiej ekspozycji na słońce czy jasnej cery produkty z filtrem mogą nie wystarczyć. Warto zaopatrzyć się w krem nawilżający i łagodzący; jedną ze substancji, która wykazuje takie działanie, jest panthenol.

Apteczka, szczepienia i kosmetyki pomagają dbać o zdrowie w podróży

Przyjdź do TropicalMed i dowiedz się więcej

Nadmierna ekspozycja na słońce, nawet bez oparzeń, grozi wystąpieniem czerniaka (nowotworu skóry).
Brak higieny może prowadzić m.in. do tyfusu, cholery, żółtaczki typu A czy polio. Chorobom tym zapobiegają szczepienia.
Ryzyko poważnych infekcji jest w tropikach wysokie, szczególnie dla nieuodpornionych przyjezdnych.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. jakie kosmetyki zabrać na wakacje Zarezerwuj termin konsultacji lekarskiej

Ochronna pomadka do ust – opalanie i ochrona przed słońcem raczej rzadko przywodzą na myśl usta. To błąd, gdyż skóra na wargach jest jeszcze cieńsza i podatniejsza na poważne uszkodzenia słoneczne; aby temu zapobiegać, warto wziąć ze sobą balsam do ust z filtrem SPF.

Słońce ≠ ciepło!
Duże nasłonecznienie nie zawsze oznacza upały. Przykładowo, wybierając się na wyprawę w góry (na szczycie może nawet leżeć śnieg), także trzeba chronić się przed promieniowaniem UVA i UVB.

Produkty z filtrem UV oraz łagodzące podrażnienia po nadmiernej ekspozycji na słońce są bardzo ważne w podróży. Więcej na temat ochrony skóry można przeczytać tutaj: ochrona przed słońcem.

Jakie kosmetyki w tropiki chronią przed infekcjami pokarmowymi?

Stosowanie się do zasad higieny na wakacjach to nie tylko kwestia komfortu, ale i bezpieczeństwa. Brudnymi rękami można wprowadzić do swojego organizmu mnóstwo różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Jakie kosmetyki w tropiki mogą pomóc w utrzymaniu się w czystości?

  • Nawilżane chusteczki – to awaryjne rozwiązanie, kiedy brakuje dostępu do czystej i bieżącej wody. Dobrze jest wybrać produkt antybakteryjny, który w pewnym stopniu może chronić przed chorobami brudnych rąk.
  • Turystyczne mydło w listkach – w profilaktyce chorób przenoszonych drogą pokarmową ważną rolę odgrywa regularne mycie rąk; podręczne mydełka pozwalają na to w każdych warunkach.
  • Żel do dezynfekcji – ma działanie podobne jak chusteczki; warto stosować go regularnie, szczególnie po dotykaniu powierzchni publicznych (np. klamek, poręczy) i przed posiłkiem. Dobrze jest, gdy produkt zawiera w sobie alkohol o stężeniu 60-80% – ma wówczas działanie dezynfekujące.

Kosmetyki na wakacje – skuteczność
Ważny jest nie tylko skład żelu do dezynfekcji, ale także sposób, w jaki się go stosuje. Produkt powinien być dokładnie rozprowadzony po całych dłoniach i pozostać na skórze minimum 30 sekund. Niektóre patogeny, jak np. wirus zapalenia wątroby typu A czy polio, wykazują dużą odporność na środki do dezynfekcji z alkoholem. Ważne są więc szczepienia ochronne.

Kosmetyki w tropiki, gdzie warunki higieniczno-sanitarne są zazwyczaj nieco gorsze, zwiększają nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo w podróży. Najczęstszą dolegliwością wśród turystów są biegunki podróżnych – kliknij link, żeby dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki.

Które kosmetyki na wakacje warto wziąć dla swojego komfortu?

Mimo że nie zapobiegają żadnym chorobom, to pomagają zadbać o wygląd i czuć się świeżo podczas pobytu w tropikalnym kraju. Oto kosmetyki na wakacje, które warto ze sobą zabrać: 

  • Antyperspirant i dezodorant – upały w tropikach mogą być naprawdę uciążliwe; organizm broni się przed nimi, wytwarzając pot. Aby czuć się świeżo i komfortowo, warto zaopatrzyć się w antyperspirant kontrolujący wydzielanie potu oraz dezodorant redukujący nieprzyjemny zapach związany z występowaniem bakterii na skórze.
  • Chłodząca mgiełka – słońce i wysokie temperatury mogą powodować uczucie dyskomfortu i przegrzania; niektórzy skarżą się wówczas na obrzęki (głównie stóp). Chłodząca mgiełka pomaga łagodzić dokuczliwe dolegliwości.
  • Krem do twarzy i balsam do ciała – skóra na wakacjach może być przesuszona przez ekspozycję na słońce czy kąpiele w słonej, morskiej wodzie lub chlorowanych basenach; aby zapobiec swędzeniu i łuszczeniu się skóry, warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie.
  • Pasta i szczoteczka do zębów – higiena jamy ustnej to nie tylko kwestia komfortu, ale i zdrowia.
  • Akcesoria – szczotka i gumki do włosów czy pilnik do paznokci to przedmioty, których także nie powinno zabraknąć w bagażu.
  • Nawilżający szampon i odżywka – kąpiel w słonych wodach mórz/oceanów oraz ekspozycja na słońce osłabiają strukturę włosów. Aby zapobiegać zniszczeniom, warto wziąć ze sobą kosmetyki o działaniu nawilżającym i odżywczym.

Kosmetyki w bagażu podręcznym
Wiele osób chce zaoszczędzić na biletach lotniczych, więc rezygnuje z bagażu rejestrowanego. Aby zmieścić się do małej torby/plecaka oraz uniknąć konfiskaty rzeczy, kosmetyki w bagażu podręcznym trzeba przechować w bezbarwnym opakowaniu o objętości do 100 ml każdy. Zamiast metalowego pilnika do paznokci lepiej wziąć papierowy.

Więcej szczegółów dla osób wybierających się w podróż drogą powietrzną znajduje się na naszym blogu. Sprawdź: bagaż w samolocie.

Jak wygląda przygotowanie pod kątem zdrowia w podróży?

Informacji na temat zdrowia i bezpieczeństwa na egzotycznych wakacjach warto zaczerpnąć w ośrodku medycyny podróży TropicalMed. Wizytę najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed datą wyjazdu, aby otrzymać zalecenia dotyczące profilaktyki chorób i zaszczepić się na choroby występujące w miejscu docelowym.

Serdecznie zapraszamy!