Mongolia szczepienia – co radzi lekarz medycyny podróży?

Mongolia – szczepienia zalecane i profilaktyka chorób

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-11-29 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Warto dać sobie szansę na zdrowe korzystanie z atrakcji, jakie zapewnia Mongolia – szczepienia przed podróżą (np. na KZM czy żółtaczkę) i stosowanie się do poniższych zasad profilaktyki to podstawa. Lekarz medycyny podróży podpowie, jak zadbać o swoje zdrowie w Mongolii.

O czym pamiętać przed wyjazdem do Mongolii?

Mongolia to azjatycki kraj graniczący z Rosją i Chinami. Jest atrakcyjną destynacją turystyczną – przyciąga m.in. charakterystyczną, azjatycką architekturą czy surową, ale piękną przyrodą (np. najsłynniejszą zimną pustynią – Gobi). Przed wyjazdem warto pamiętać jednak o kilku ważnych elementach, mających wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Jakich?

Mongolia – co przed podróżą:

 • wiza turystyczna – według MSZ, na pobyt <30 dni wystarczy elektroniczna;
 • odpowiedni ubiór – panuje tam zimny, surowy klimat;
 • wizyta u lekarza medycyny podróży TropicalMed – minimum 4-6 tygodni przed wyjazdem;
 • apteczka podróżna – wyposażona m.in. w leki na chorobę wysokościową (średnia wysokość w Mongolii: ~1500 m n.p.m. + duże różnice wysokości).

Więcej informacji o zaplanowaniu zdrowej podróży udziela lekarz. Specjalista nie tylko wydaje zalecenia dotyczące profilaktyki, ale także wypisuje recepty (np. na chorobę wysokościową) czy wykonuje szczepienia ochronne. Jakie?  

Jakie choroby w Mongolii i jak im zapobiegać?

Szczepienia do Mongolii pozwalają zapobiegać groźnym chorobom i cieszyć się zdrowym wyjazdem. To ważne, gdyż duża różnica czasu (7h) i długi lot mogą osłabić organizm i zwiększyć jego podatność na infekcje czyhające w Mongolii, takie jak:

 • żółtaczka,
 • tyfus,
 • wścieklizna,
 • kleszczowe zapalenie mózgu,
 • zakażenie meningokokowe,
 • ospa wietrzna,
 • grypa,
 • błonica,
 • tężec,
 • krztusiec.

Preparaty ochronne stymulują układ odpornościowy, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z chorobami w Mongolii. Warto też pamiętać o pozostałych zasadach profilaktyki.

Mongolia szczepienia rutynowe

Niektórym chorobom trudniej jest zapobiegać, gdyż są wywoływane przez drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową. Dlatego ważne są:

Szczepienia przeciw grypie – infekcja jest szczególnym zagrożeniem w Azji, gdzie zmutowanej wersji wirusa typu A (A/H5N1) udało się przekroczyć barierę gatunkową; można więc zarazić się zarówno od człowieka, jak i od ptactwa (tzw. ptasia grypa).

Spędź zdrowy urlop w Mongolii

Zapytaj naszego lekarza o szczepienia przed podróżą

Pijąc mleko, kumys czy nieprzegotowaną wodę w Mongolii można nabawić się infekcji przenoszonych drogą pokarmową; warto rozważyć szczepienia.
Uzyskanie pomocy medycznej w nagłych wypadkach poza większymi miastami może być niemożliwe.
Duże różnice wysokości mogą negatywnie wpływać na kondycję turysty, a to prosta droga do infekcji.
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób w podróży.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienie do Mongolii

Szczepienia na ospę wietrzną – to choroba występująca powszechnie, jednak w klimacie umiarkowanym (czyli m.in. w Mongolii) zagraża szczególnie dzieciom. Wybierając się na wakacje z rodziną, warto chronić swoich małych podróżników.

Szczepionki na meningokoki – jednym z czynników zwiększających ryzyko infekcji (zarówno u dzieci, jak i dorosłych) jest suchy klimat, który występuje właśnie w Mongolii. Drugim jest przebywanie w skupiskach ludzkich i/lub nocowanie w miejscach zamieszkania zbiorowego (np. w hotelach). Warto więc rozważyć szczepienie przed podróżą.

Błonica, krztusiec, tężec – tylko dwie pierwsze choroby są przenoszone drogą kropelkową, jednak wymieniono je wszystkie razem, gdyż na polskim rynku istnieją szczepionki skojarzone chroniące (przez około 10 lat) przed trzema chorobami. W profilaktyce tężca ważne jest oczyszczenie i odpowiednia pielęgnacja ran. Jakim innym chorobom może zapobiec higiena?

Mongolia szczepienia + higiena

Drobnoustroje chorobotwórcze mogą znajdować się nie tylko w wydzielinach dróg oddechowych nosiciela, ale tak naprawdę na wszystkim: w wodzie/pożywieniu, na narzędziach do iniekcji (np. igłach) czy innych powierzchniach. Gdy uda im się przedostać do organizmu, powodują choroby takie jak:

 • Tyfus – to bakteryjna choroba przenoszona drogą pokarmową; Mongolia jest jednym z krajów występowania pałeczek duru brzusznego, toteż ryzyko zakażenia jest znacznie wyższe niż w Polsce.
 • WZW typu A – to infekcja wirusowa, której można nabawić się w ten sam sposób, co tyfusu; infekcje przenoszone drogą pokarmową są szczególnie częste w podróżach do obcych krajów, takich jak np. Mongolia – szczepienia ochronne są więc ważne.
 • WZW typu B – tej wirusowej choroby można nabawić się w wyniku kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela (np. krwi, nasienia); według CDC, Mongolia jest jednym z krajów, gdzie patogeny te są najbardziej rozpowszechnione.

Osoby urodzone przed 1994 rokiem, czyli niezaszczepione na WZW B według obowiązującego harmonogramu, przed podróżą do Mongolii mogą uodpornić się na oba typy żółtaczki (A i B) za pomocą preparatu Twinrix Adult.

W zapobieganiu wszystkich trzech powyższych chorób ważna jest higiena żywienia i osobista, a także stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych czy używanie sterylnych narzędzi do iniekcji.

Mongolia szczepienia + unikanie kontaktu ze zwierzętami

Patogeny mogą przenosić się nie tylko z człowieka na człowieka (bezpośrednio lub pośrednio), ale także międzygatunkowo. W ten sposób można nabawić się następujących chorób:

Wścieklizna – to śmiertelna infekcja układu nerwowego wywołana przez wirusy występujące w ślinie zainfekowanego zwierzęcia. Niestety, są one w Mongolii powszechnie spotykane, toteż ryzyko zachorowania jest duże. Warto wykonać profilaktyczne szczepienie jeszcze przed podróżą.

Kleszczowe zapalenie mózgu – nazwa mówi bardzo dużo o tej chorobie. Według CDC, główne obszary ryzyka w Mongolii to północne ajmaki: bulgański i selengijski

Dżuma – to bakteryjna choroba, przez wielu niesłusznie uważana za wymarłą. Niestety, występuje do dziś m.in. w Mongolii i nie ma na nią szczepionki. Ważne jest unikanie kontaktu ze zwierzętami, gdyż one i żerujące na nich pchły przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze.

Mongolia – szczepienia ochronne w TropicalMed

Przyjdź na szczepienia ochronne i po zalecenia dotyczące profilaktyki chorób w Mongolii. W TropicalMed zrobisz to szybko (bez kolejek) wygodnie (rejestracja online) i kompleksowo – szczepimy na wszystkie choroby do Mongolii. 

Serdecznie zapraszamy!

Zaplanuj zdrowe wakacje w Mongolii

Umów się na szczepienia i pamiętaj o profilaktyce
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: