Mongolia szczepienia – co radzi lekarz medycyny podróży?

Mongolia szczepienia: jakie zalecenia zdrowotne na 2023 rok?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia do Mongolii Katarzyna Ślusarz | 2022-11-29 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-25)
Warto dać sobie szansę na zdrowe korzystanie z atrakcji, jakie zapewnia Mongolia – szczepienia przed podróżą (np. na KZM czy żółtaczkę) i stosowanie się do poniższych zasad profilaktyki to podstawa. Lekarz medycyny podróży podpowie, jak zadbać o swoje zdrowie w Mongolii.

Szczepienia do Mongolii nie są obowiązkowe (także te na COVID-19), ale ze względu na duże zagrożenie chorobami, bardzo zalecane. Ważne są szczepienia rutynowe na grypę i meningokoki oraz dawka przypominająca na tężec. Dobrze jest też uodpornić się na dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Ugryzienia zwierząt (drapieżnych ssaków i pajęczaków) grożą wścieklizną i kleszczowym zapaleniem mózgu.

Mongolia bezpieczeństwo w podróży – jak o nie zadbać?

Planując podróż, należy pamiętać o kilku ważnych elementach, mających wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Trzeba wiedzieć, jakie szczepienia do Mongolii wykonać, jakie dodatkowe środki profilaktyki podjąć oraz jak dopełnić formalności związanych z wyjazdem. 

Mongolia co przed podróżą:

 • wiza turystyczna – według MSZ, na pobyt <30 dni wystarczy elektroniczna;
 • odpowiedni ubiór – panuje tam zimny, surowy klimat;
 • wizyta u lekarza medycyny podróży TropicalMed – minimum 6-8 tygodni przed wyjazdem;
 • apteczka podróżna – wyposażona m.in. w leki na chorobę wysokościową (średnia wysokość w Mongolii: ~1500 m n.p.m. + duże różnice wysokości).

COVID-19 szczepienia Mongolia (dane aktualne na 08.02.2023) władze kraju zniosły niemal wszystkie obostrzenia związane z COVID-19; nie trzeba się szczepić ani wykonywać testów, jednak każdy przyjezdny musi wypełnić formularz lokalizacyjny.

Więcej informacji o zaplanowaniu zdrowej podróży udziela lekarz. Specjalista nie tylko wydaje zalecenia dotyczące profilaktyki, ale także wypisuje recepty (np. na chorobę wysokościową) czy wykonuje szczepienia ochronne. Jakie?  

Jakie szczepienia do Mongolii są zalecane poszczególnym podróżnym?

Szczepienia do Mongolii nie są obowiązkowe, ale pozwalają zapobiegać groźnym chorobom i cieszyć się zdrowym wyjazdem. To ważne, gdyż duża różnica czasu (minimum 5h) i długi lot mogą osłabić organizm i zwiększyć jego podatność na infekcje czyhające w Mongolii. Jakie, w dużej mierze zależy od specyfiki wyjazdu:

Mongolia szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowyMongolia szczepienia na wycieczkę turystyczną/objazdową
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • meningokoki
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • wścieklizna

Szczepienia do Mongolii koszt: mając listę szczepionek dopasowaną do celu podróży i własnych predyspozycji, warto sprawdzić cennik TropicalMed. Warto wiedzieć, że stawki są za pojedynczą dawkę preparatu, a na każdej wizycie odbywa się kwalifikacja lekarska w cenie 60 zł.

Spędź zdrowy urlop w Mongolii

Zapytaj naszego lekarza o szczepienia przed podróżą

Pijąc mleko, kumys czy nieprzegotowaną wodę w Mongolii można nabawić się infekcji przenoszonych drogą pokarmową; warto rozważyć szczepienia.
Uzyskanie pomocy medycznej w nagłych wypadkach poza większymi miastami może być niemożliwe.
Duże różnice wysokości mogą negatywnie wpływać na kondycję turysty, a to prosta droga do infekcji.
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób w podróży.
kobieta po szczepieniu. szczepienia Mongolia Umów się na szczepienie do Mongolii

Preparaty ochronne stymulują układ odpornościowy, dzięki czemu organizm lepiej zwalcza choroby w Mongolii. Warto też pamiętać o pozostałych zasadach profilaktyki. 

Rutynowe szczepienia Mongolia – na jakie choroby?

Rutynowe czyli wskazane nie tylko podróżującym, ale także osobom pozostającym w Polsce. Figurują w PSO (Programie Szczepień Ochronnych) jako zalecane i w większości przenoszą się drogą kropelkową, tj. podczas kaszlenia, mówienia czy kichania:

 • Szczepienia przeciw grypie – infekcja jest szczególnym zagrożeniem w Azji, gdzie zmutowanej wersji wirusa typu A (A/H5N1) udało się przekroczyć barierę gatunkową; można więc zarazić się zarówno od człowieka, jak i od ptactwa (tzw. ptasia grypa).
 • Szczepionki na meningokoki – jednym z czynników zwiększających ryzyko infekcji (zarówno u dzieci, jak i dorosłych) jest suchy klimat, który występuje właśnie w Mongolii. Drugim jest przebywanie w skupiskach ludzkich i/lub nocowanie w miejscach zamieszkania zbiorowego (np. w hotelach). Warto więc rozważyć szczepienie przed podróżą.
 • Błonica, krztusiec, tężec – tylko dwie pierwsze choroby są przenoszone drogą kropelkową, jednak wymieniono je wszystkie razem, gdyż na polskim rynku istnieją szczepionki skojarzone chroniące (przez około 10 lat) przed trzema chorobami. W profilaktyce tężca ważne jest oczyszczenie i odpowiednia pielęgnacja ran.

Uodpornienie dzieci i młodzieży do 19. roku życia na błonicę, tężec i krztusiec jest w Polsce obowiązkowe (refundowane), jednak za dawki przypominające trzeba zapłacić z własnej kieszeni, podobnie jak za szczepienie na meningokoki. W przypadku grypy na dofinansowanie może liczyć dość wąskie grono osób.

Mongolia szczepienia + higiena: jakim chorobom można tak zapobiec?

Drobnoustroje chorobotwórcze mogą znajdować się nie tylko w wydzielinach dróg oddechowych nosiciela, ale tak naprawdę na wszystkim: w wodzie/pożywieniu, na narzędziach do iniekcji (np. igłach) czy innych powierzchniach. Nie zachowując higieny żywienia i używając niesterylnych przedmiotów, patogenom udaje się przedostać do organizmu i powodują:

Choroby brudnych rąk

Dur brzuszny – to bakteryjna choroba objawiająca się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i wysoką gorączką; Mongolia jest jednym z krajów występowania pałeczek duru brzusznego, toteż ryzyko zakażenia jest znacznie wyższe niż w Polsce.

WZW typu A – nazwa wirusowe zapalenie wątroby typu A mówi wiele o konsekwencjach choroby, która jest szczególnie częsta w podróżach do obcych krajów i przenosi się głównie drogą pokarmową i brudnymi rękami.

Choroby przenoszone przez płyny ustrojowe

WZW typu B – tej wirusowej choroby można nabawić się w wyniku kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela (np. krwi, nasienia); według CDC, Mongolia jest jednym z krajów, gdzie patogeny te są rozpowszechnione znacznie bardziej niż w Polsce.

Szczepienia do Mongolii koszt: osoby urodzone przed 1994 rokiem, czyli niezaszczepione na WZW B według obowiązującego harmonogramu, przed podróżą do Mongolii mogą uodpornić się na oba typy żółtaczki (A i B) za pomocą trzydawkowego preparatu Twinrix Adult w cenie 339 zł/dawka.

W zapobieganiu wszystkich trzech powyższych chorób ważna jest higiena żywienia i osobista, a także stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych czy używanie sterylnych narzędzi do iniekcji.

Mongolia szczepienia + unikanie kontaktu ze zwierzętami: co to daje?

Patogeny mogą przenosić się nie tylko z człowieka na człowieka (bezpośrednio lub pośrednio), ale także międzygatunkowo. W ten sposób można nabawić się następujących chorób:

 • Wścieklizna – to śmiertelna infekcja układu nerwowego wywołana przez wirusy występujące w ślinie zainfekowanego zwierzęcia. Niestety, są one w Mongolii powszechnie spotykane, toteż ryzyko zachorowania jest duże. Warto wykonać profilaktyczne szczepienie jeszcze przed podróżą.
 • Kleszczowe zapalenie mózgu – nazwa mówi bardzo dużo o tej chorobie. Według CDC, główne obszary ryzyka w Mongolii to północne ajmaki: bulgański i selengijski. 

Mongolia bezpieczeństwo
Dżuma to bakteryjna choroba, przez wielu niesłusznie uważana za wymarłą; niestety, występuje do dziś m.in. w Mongolii. Ważne jest unikanie kontaktu ze zwierzętami, gdyż one i żerujące na nich pchły przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze.

Jak widać, bezpieczeństwo zdrowia podróżnych zależy nie tylko od immunizacji, ale także innych działań profilaktycznych. To ważne szczególnie w przypadku chorób takich jak dżuma, na które nie ma szczepionek, a stanowią zagrożenie w Mongolii.

Mongolia jak się przygotować do wyjazdu?

Mongolia to azjatycki kraj graniczący z Rosją i Chinami. Jest atrakcyjną destynacją turystyczną – przyciąga m.in. charakterystyczną, azjatycką architekturą czy surową, ale piękną przyrodą (np. najsłynniejszą zimną pustynią – Gobi). Oto kilka praktycznych informacji dla osób, które przygotowują plan wyjazdu do tego interesującego kraju:

Mongolia – co warto wiedzieć

Stolica: Ułan Bator – zaletą miasta jest skoncentrowanie wielu atrakcji w niedalekiej okolicy Placu Suche Batora

Język: mongolski, najczęściej używanym językiem obcym jest rosyjski

Waluta: tugrik mongolski (MNT); gotówka to podstawowy środek płatniczy, a poza stolicą bankomatów jest mało

Klimat: kontynentalny, z gorącymi latami i bardzo mroźnymi zimami. 

Typ gniazdek elektrycznych: C i E (podobne jak w Polsce, więc raczej nie trzeba adaptera)

Flora i fauna: Gorchi-Tereldż to park narodowy z pasmami górskimi, tajgą i mnóstwem gatunków ptaków; można pokusić się o nocleg w jurcie

Transport: autobusy na dłuższe dystanse i minibusy to podstawowe i najpopularniejsze środki transportu

Bezpieczeństwo: głównym zagrożeniem w Mongolii są choroby zakaźne, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zasad profilaktyki

Kuchnia: podobne do pierogów z mięsem buudze czy zasmażany makaron cujwan to tylko niektóre tradycyjne mongolskie potrawy

Mając już plan wycieczki, przyjdź na szczepienia ochronne i po zalecenia dotyczące profilaktyki chorób w podróży. W TropicalMed zrobisz to szybko (bez kolejek) wygodnie (rejestracja online) i kompleksowo – podpowiemy, jakie szczepienia do Mongolii są dla Ciebie odpowiednie i uodpornimy Cię na wszystkie choroby zagrażające w tym kraju.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia do Mongolii?

Ważne szczepienia to te przeciw grypie, meningokokom oraz tężcowi (dawka przypominająca). Immunizacja na dur brzuszny i WZW typu A musi być połączona z higieną, a przed WZW B chronią szczepienia i stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych. Wybrani podróżni powinni też uodpornić się na kleszczowe zapalenie mózgu i wściekliznę oraz unikać kontaktu ze zwierzętami.

Czy do Mongolii potrzebne są szczepienia?

Szczepienia do Mongolii nie są obowiązkowe, ale zważywszy na jet lag spowodowany przekroczeniem minimum 5 stref czasowych, powszechność chorób oraz słabszą służbę zdrowia w tym kraju, lepiej zadbać o immunizację przed wyjazdem.

Kiedy przyjść na szczepienia do Mongolii?

Optymalny czas na wizytę szczepienną przed wyjazdem do Mongolii to 6-8 tygodni wcześniej, jednak jeśli do podróży zostało mniej czasu, nie warto całkowicie zrezygnować z konsultacji lekarskiej i uodpornienia!

Gdzie wykonać szczepienia do Mongolii w Krakowie?

Szczepienia Mongolia Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To ośrodek, w którym otrzymasz najdokładniej dopasowane preparaty ochronne, dzięki czemu Twój organizm będzie przygotowany na walkę z chorobami w podróży, ale nie przeciążony nadmiernymi szczepieniami.

Zaplanuj zdrowe wakacje w Mongolii

Umów się na szczepienia i pamiętaj o profilaktyce
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: