Jakie szczepienia do Mongolii zaleca lekarz medycyny podróży?
Mongolia szczepienia: jakie zalecenia zdrowotne na 2024 rok?
Katarzyna Ślusarz |
2022-11-29 (ostatnia aktualizacja: 2024-05-27)
Warto dać sobie szansę na zdrowe korzystanie z atrakcji, jakie zapewnia Mongolia – szczepienia przed podróżą (np. na KZM czy żółtaczkę) i stosowanie się do poniższych zasad profilaktyki to podstawa. Lekarz medycyny podróży podpowie, jak zadbać o swoje zdrowie w Mongolii.
Szczepienia do Mongolii nie są obowiązkowe (także te na COVID-19), ale ze względu na duże zagrożenie chorobami, bardzo zalecane. Zalecane są szczepienia na grypę i meningokoki oraz dawka przypominająca na tężec. Dobrze jest też uodpornić się na dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Ugryzienia zwierząt (drapieżnych ssaków i pajęczaków) grożą wścieklizną czy kleszczowym zapaleniem mózgu, na które także można (i warto) się zaszczepić.
Mongolia bezpieczeństwo w podróży – jak o nie zadbać?
Planując podróż, należy pamiętać o kilku ważnych elementach, mających wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Trzeba wiedzieć, jakie szczepienia do Mongolii wykonać, jakie dodatkowe środki profilaktyki podjąć oraz jak dopełnić formalności związanych z wyjazdem.
Mongolia co przed podróżą:
wiza turystyczna – według MSZ, na pobyt <30 dni wystarczy elektroniczna[1];
wizyta u lekarza medycyny podróży TropicalMed – minimum 6-8 tygodni przed wyjazdem;
odpowiedni ubiór – panuje tam surowy, nieprzewidywalny klimat, trzeba nastawić się na dużą zmienność temperatur;
apteczka podróżna – wyposażona m.in. w leki na chorobę wysokościową (średnia wysokość w Mongolii to ~1500 m n.p.m. + duże różnice wysokości).
COVID-19 szczepienia Mongolia (dane aktualne na 21.03.2023) władze kraju zniosły wszystkie obostrzenia dla podróżujących, co oznacza brak obowiązku immunizacji i poddawania się testom czy kwarantannie[2].
Więcej informacji o zaplanowaniu zdrowej podróży udziela lekarz. Specjalista nie tylko wydaje zalecenia dotyczące profilaktyki, ale także wypisuje recepty (np. na chorobę wysokościową) czy wykonuje szczepienia ochronne. Jakie?
Jakie szczepienia do Mongolii są zalecane i ile kosztują?
Szczepienia do Mongolii nie są obowiązkowe, ale pozwalają zapobiegać groźnym chorobom i cieszyć się zdrowym wyjazdem. To ważne, gdyż duża różnica czasu (minimum 5h) i długi lot mogą osłabić organizm i zwiększyć jego podatność na infekcje czyhające w Mongolii. Jakie, w dużej mierze zależy od specyfiki wyjazdu:
Mongolia szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy
Mongolia szczepienia na wycieczkę turystyczną/objazdową
szczepienia rutynowe
WZW A i B
dur brzuszny
meningokoki
szczepienia rutynowe
WZW A i B
dur brzuszny
kleszczowe zapalenie mózgu
wścieklizna
Szczepienia do Mongolii koszt: mając listę szczepionek dopasowaną do celu podróży i własnych predyspozycji, warto sprawdzić cennik TropicalMed. Warto wiedzieć, że stawki są za pojedynczą dawkę preparatu, a na każdej wizycie odbywa się kwalifikacja lekarska za 70 zł.
Spędź zdrowy urlop w Mongolii
Zapytaj naszego lekarza o szczepienia przed podróżą
Pijąc mleko, kumys czy nieprzegotowaną wodę w Mongolii można nabawić się infekcji przenoszonych drogą pokarmową; warto rozważyć szczepienia.
Uzyskanie pomocy medycznej w nagłych wypadkach poza większymi miastami może być niemożliwe.
Duże różnice wysokości mogą negatywnie wpływać na kondycję turysty, a to prosta droga do infekcji.
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób w podróży.
Preparaty ochronne stymulują układ odpornościowy, dzięki czemu organizm lepiej zwalcza choroby w Mongolii. Warto też pamiętać o pozostałych zasadach profilaktyki.
1. Rutynowe szczepienia Mongolia – które warto wykonać?
Rutynowe czyli figurujące w PSO (Programie Szczepień Ochronnych) jako obowiązkowe, czyli refundowane przez NFZ. Należy pamiętać, że tylko tylko dzieci i młodzież do 19. roku życia mogą liczyć na darmowe uodpornienie na błonicę, tężec i krztusiec, a za dawki przypominające trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Osoby, które przeszły w dzieciństwie immunizację na WZW B, nie muszą go powtarzać, warto więc sprawdzić swoją książeczkę szczepień.
Błonicę, krztusiec i tężec wymieniono razem, gdyż w PSO zazwyczaj stosuje się szczepionki skojarzone chroniące (przez około 10 lat) przed trzema chorobami. Dwie pierwsze są przenoszone drogą kropelkową; atakują układ oddechowy i wywołują intensywne napady kaszlu (krztusiec) lub powstawanie pseudobłon, zazwyczaj na gardle czy krtani, mogących doprowadzić do uduszenia (błonica). Tężec przenosi się przez zanieczyszczenie ran glebą lub śliną zwierząt i objawia się szczękościskiem i ostrymi skurczami mięśni, wyginającymi ciało w charakterystyczny łuk.
W profilaktyce tężca ważne jest oczyszczenie i odpowiednia pielęgnacja ran oraz szczepienie poekspozycyjne. Jako że o skaleczenie w podróży do Mongolii jest łatwo, a poziom opieki medycznej może odbiegać od europejskich standardów, lepiej się nie narażać i wykonać pojedynczą dawkę przypominającą na około miesiąc przed wyjazdem.
Wirusowego zapalenia wątroby typu B można nabawić się w wyniku kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela (np. krwi, nasienia). Według amerykańskiej agencji CDC, Mongolia jest jednym z krajów, gdzie choroba ta jest rozpowszechniona znacznie bardziej niż w Polsce[3]. Jej objawy obejmują m.in. ekstremalne zmęczenie, ból/dyskomfort w jamie brzusznej, utratę apetytu, odbarwiony stolec czy żółtaczkę (zażółcenie oczu i skóry). WZW B może też przybrać bezobjawową, przewlekłą formę i doprowadzić do marskości czy raka wątroby.
Poza trzydawkowymi szczepieniami (miesiąc 0-1-6), w zapobieganiu WZW B ważne jest też stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych czy używanie sterylnych narzędzi do iniekcji czy golenia.
2. Mongolia szczepienia + unikanie tłumów: jak uniknąć zakażenia drogą kropelkową?
Nosiciel meningokoków czy wirusów grypy może rozprzestrzeniać chorobę poprzez kaszel, kichanie czy nawet mówienie. Osoby, którym marzy się Mongolia bezpieczeństwo zapewnia więc unikanie dużych skupisk ludzkich, gdzie łatwiej o kontakt nosicielem (bezobjawowym lub chorym) oraz szczepienia na opisane niżej choroby.
Czyli wirusowa choroba zakaźna, którą znają chyba wszyscy. Należy wiedzieć, że zakażenie grozi nie tylko wysoką gorączką, bólem mięśni, stawów i głowy, dreszczami czy suchym kaszlem, ale także poważnymi powikłaniami (m.in. zapaleniem płuc). Ważne więc jest jednodawkowe, cykliczne szczepienie co roku, szczególnie przed podróżą do Mongolii.
Infekcja jest szczególnym zagrożeniem w Azji, gdzie zmutowanej wersji wirusa typu A (A/H5N1) udało się przekroczyć barierę gatunkową; można więc zarazić się zarówno od człowieka, jak i od ptactwa (tzw. ptasia grypa).
Czyli bakterie wywołujące inwazyjną chorobę meningokokową z sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Jednym z czynników zwiększających ryzyko infekcji (zarówno u dzieci, jak i dorosłych) jest suchy klimat, który występuje właśnie w Mongolii. Drugim jest przebywanie w skupiskach ludzkich i/lub nocowanie w miejscach zamieszkania zbiorowego (np. w hotelach). Warto więc rozważyć szczepienie przed podróżą; dawkowanie jest zależne od preparatu i może być jednodawkowe lub wymagać podania 2-3 zastrzyków.
Kto ponosi koszt szczepienia Mongolia: za uodpornienie na meningokoki trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a w przypadku grypy na dofinansowanie do immunizacji może liczyć dość wąskie grono osób (seniorzy i kobiety w ciąży).
3. Mongolia szczepienia + higiena: jakich chorób można tak uniknąć?
Drobnoustroje chorobotwórcze mogą znajdować się nie tylko w wydzielinach dróg oddechowych nosiciela, ale tak naprawdę we wszystkim: w wodzie/pożywieniu czy innych powierzchniach. Dzieje się tak szczególnie w miejscach o gorszym standardzie higieniczno-sanitarnym, np. w Mongolii[4]. Przy nienależytej higienie osobistej i żywienia patogenom udaje się przedostać do organizmu i powodują:
To bakteryjna choroba objawiająca się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (m.in. wzdęciami, zaparciami), wysypką i wysoką gorączką. Wśród powikłań wyróżnia się np. owrzodzenie, a w konsekwencji przerwanie ciągłości jelita. Mongolia jest jednym z krajów występowania pałeczek duru brzusznego, toteż ryzyko zakażenia jest znacznie wyższe niż w Polsce.
Poza zachowaniem zasad higieny, ważna jest immunizacja, dostępna w TropicalMed w formie pojedynczego zastrzyku lub trzech doustnych kapsułek podawanych w dniach 1-3-5. O tym, jakie szczepienia do Mongolii są lepsze dla konkretnego pacjenta, podpowie lekarz podczas konsultacji poprzedzającej podanie preparatu.
Nazwa choroby wiele mówi o jej przyczynach i konsekwencjach; jest ona szczególnie częsta w podróżach zagranicznych. Jej przebieg jest podobny do WZW typu B, z tym że wariant A raczej nie przechodzi w stan przewlekły. Infekcja wątroby może mieć jednak naprawdę ciężki przebieg, szczególnie u osób dorosłych. Dlatego zaleca się rozpoczęcie dwudawkowego szczepienia na WZW A przed podróżą, a dla wieloletniej ochrony drugi zastrzyk w ciągu 6-12 miesięcy (już po powrocie).
Skojarzone szczepienia do Mongolii koszt: osoby urodzone przed 1994 rokiem, czyli niezaszczepione na WZW B według obowiązującego harmonogramu, przed podróżą do Mongolii mogą uodpornić się na oba typy żółtaczki (A i B) za pomocą trzydawkowego preparatu skojarzonego w cenie 339 zł/dawka
4. Mongolia szczepienia + unikanie kontaktu ze zwierzętami: co to daje?
Patogeny mogą przenosić się nie tylko z człowieka na człowieka (bezpośrednio lub pośrednio), ale także międzygatunkowo. Wektorami, czyli organizmami przenoszącymi chorobę, mogą być owady (np. pchły), pajęczaki (np. kleszcze) czy ssaki (np. nietoperze, lisy).
Mongolia bezpieczeństwo a zwierzęta
Dżuma to bakteryjna choroba, przez wielu niesłusznie uważana za wymarłą; niestety, występuje do dziś m.in. w Mongolii. Ważne jest unikanie kontaktu ze zwierzętami, gdyż one i żerujące na nich pchły przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze.
Wektory mogą też przenosić wirusy wścieklizny i kleszczowego zapalenia mózgu. Wywołują one choroby, którym zapobiegają skuteczne szczepionki ochronne. Jakie?
To śmiertelna infekcja układu nerwowego, występująca w formie porażennej (stopniowy paraliż mięśni, śpiączka i zgon) lub mózgowej (nadpobudliwość, hydrofobia, zatrzymanie akcji serca). Jest wywołana przez wirusy występujące w ślinie zainfekowanego zwierzęcia. Niestety, są one w Mongolii powszechnie spotykane, toteż ryzyko zachorowania jest duże. Warto wykonać profilaktyczne szczepienie jeszcze przed podróżą. Zazwyczaj jest ono trzydawkowe (dzień 0-7-21/28).
Nazwa mówi bardzo dużo o tej chorobie. W ślinie kleszczy mogą znajdować się wirusy KZM, które atakują układ nerwowy człowieka – mózg, opony mózgowe czy rdzeń kręgowy. Początkowo zakażenie może przypominać grypę (m.in. gorączka, ból głowy i mięśni, zmęczenie). Według CDC, główne obszary ryzyka w Mongolii to północne ajmaki: bulgański i selengijski[5].
W profilaktyce KZM ważne są nie tylko trzydawkowe szczepienia, podawane różnie w zależności od preparatu, ale także ochrona przed ukąszeniami kleszczy. Pomagają w tym repelenty oraz zakrywająca ciało, jasna odzież w jednolitym odcieniu, ułatwiająca zlokalizowanie i strącenie pajęczaka przed wkłuciem.
Mongolia jak się przygotować do wyjazdu?
Mongolia to azjatycki kraj graniczący z Rosją i Chinami. Jest atrakcyjną destynacją turystyczną – przyciąga m.in. charakterystyczną, azjatycką architekturą czy surową, ale piękną przyrodą (np. najsłynniejszą zimną pustynią – Gobi). Oto kilka praktycznych informacji dla osób, które przygotowują plan wyjazdu do tego interesującego kraju:
Mongolia – co warto wiedzieć
Stolica: Ułan Bator – zaletą miasta jest skoncentrowanie wielu atrakcji w niedalekiej okolicy Placu Suche Batora
Język: mongolski, najczęściej używanym językiem obcym jest rosyjski
Waluta: tugrik mongolski (MNT); gotówka to podstawowy środek płatniczy, a poza stolicą bankomatów jest mało
Klimat: kontynentalny, z gorącymi latami i bardzo mroźnymi zimami.
Typ gniazdek elektrycznych: C i E (podobne jak w Polsce, więc raczej nie trzeba adaptera)
Flora i fauna: Gorchi-Tereldż to park narodowy z pasmami górskimi, tajgą i mnóstwem gatunków ptaków; można pokusić się o nocleg w jurcie
Transport: autobusy na dłuższe dystanse i minibusy to podstawowe i najpopularniejsze środki transportu
Bezpieczeństwo: głównym zagrożeniem w Mongolii są choroby zakaźne, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zasad profilaktyki
Kuchnia: podobne do pierogów z mięsem buudze czy zasmażany makaron cujwan to tylko niektóre tradycyjne mongolskie potrawy
Mając już plan wycieczki, przyjdź na szczepienia ochronne i po zalecenia dotyczące profilaktyki chorób w podróży. W TropicalMed zrobisz to szybko (bez kolejek) wygodnie (rejestracja online) i kompleksowo – podpowiemy, jakie szczepienia do Mongolii są dla Ciebie odpowiednie i uodpornimy Cię na wszystkie choroby zagrażające w tym kraju.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Jakie szczepienia do Mongolii?
Ważne szczepienia to te przeciw grypie, meningokokom oraz tężcowi (dawka przypominająca). Immunizacja na dur brzuszny i WZW typu A musi być połączona z higieną, a przed WZW B chronią szczepienia i stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych. Wybrani podróżni powinni też uodpornić się na kleszczowe zapalenie mózgu i wściekliznę oraz unikać kontaktu ze zwierzętami.
Czy do Mongolii potrzebne są szczepienia?
Szczepienia do Mongolii nie są obowiązkowe, ale zważywszy na jet lag spowodowany przekroczeniem minimum 5 stref czasowych, powszechność chorób oraz słabszą służbę zdrowia w tym kraju, lepiej zadbać o immunizację przed wyjazdem.
Kiedy przyjść na szczepienia do Mongolii?
Optymalny czas na wizytę szczepienną przed wyjazdem do Mongolii to 6-8 tygodni wcześniej, jednak jeśli do podróży zostało mniej czasu, nie warto całkowicie zrezygnować z konsultacji lekarskiej i uodpornienia!
Gdzie wykonać szczepienia do Mongolii w Krakowie?
Szczepienia Mongolia Kraków można wykonać w TropicalMed. To ośrodek znajdujący się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków, w którym otrzymasz najdokładniej dopasowane preparaty ochronne. Dzięki czemu Twój organizm będzie przygotowany na walkę z chorobami w podróży, ale nie przeciążony nadmiernymi szczepieniami.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Zanim wybierzemy się na wizytę, trzeba przygotować dokument tożsamości oraz zebrać istotne informacje związane z kwalifikacją, włączając w to termin, trasę i szczegóły podróży do Mongolii. Ponadto, należy wybrać wygodne ubranie, aby ułatwić wykonanie szczepienia poprzez zastrzyk. Niektóre preparaty (np. przeciw durowi brzusznemu), są podawane doustnie, więc należy powstrzymać się od jedzenia, picia i przyjmowania leków przez co najmniej godzinę przed wizytą.