Podróżni na Maltę powinni przede wszystkim sprawdzić swoją historię immunizacji i uzupełnić brakujące szczepienia rutynowe. To ważne dla zdrowia i komfortu podczas wycieczki. Aby uzyskać dostęp do studiów medycznych, warto sprawdzić wymagania immunizacyjne uczelni. Sprawdź zalecenia dla turystów, podróżników służbowych i kandydatów na studia.
Podróżującym na Maltę zaleca się szczepienia na krztusiec i tężec, odrę, meningokoki i grypę. Warto też sprawdzić obowiązkowe szczepienia dla studentów medycyny (m.in. na ospę wietrzną czy WZW typu B) albo dla przybywających z regionów zagrożonych żółtą febrą.
Na konsultację i szczepienia ochronne warto zgłosić się do TropicalMed, najlepiej miesiąc przed planowanym wyjazdem.
Czy na Maltę trzeba mieć szczepienia?
Malta szczepienia COVID-19: od 27.02.2023 roku nie ma żadnych obostrzeń dla podróżujących[1], co oznacza brak konieczności poddawania się testom czy immunizacji przed wyjazdem.
Malta przyciąga turystów rajskimi plażami, śródziemnomorskim klimatem, oraz mnóstwem zabytków – to tam znajdują się właśnie słynne, prehistoryczne świątynie megalityczne. Aby móc tam przebywać, należy upewnić się, czy na Maltę trzeba mieć szczepienia.
Dla większości podróżujących nie są one wymagane, jednak w przypadku wcześniejszej podróży lub tranzytu lotniczego w regionach zagrożonych żółtą febrą, władze Malty mogą zobowiązać każdego od 9. miesiąca życia do posiadania tzw. żółtej książeczki[2]. To sporadyczne przypadki, bo kraje endemiczne znajdują się w Afryce i Ameryce Łacińskiej, a nie w Europie.
Dla kandydatów na studia, których celem jest Malta szczepienia mogą być wymagane, jeśli aplikują na określone kierunki (zwykle medyczne). Listę chorób, na które trzeba uodpornić się w poszczególnych uczelniach, można znaleźć w dalszej części artykułu.
Szczepienia zalecane Malta – w jaki sposób są dobierane?
Chociaż dla osób, którym marzy się Malta szczepienia COVID-19, na żółtą febrę czy inne choroby są z reguły nieobowiązkowe, warto przyjść do TropicalMed celem immunizacji i uzyskania zaleceń profilaktycznych. Są one uzależnione m.in. od specyfiki podróży, co można zaobserwować w poniższej tabeli.
Nie chcesz martwić się chorobami w Malcie?
Zabezpiecz swoje zdrowie w TropicalMed
Choroby przenoszone drogą kropelkową (przez kaszel czy rozmowę) to główne zagrożenie w Malcie.
Kandydaci na studia medyczne mogą być zobowiązani do potwierdzenia niektórych szczepień.
Niektóre choroby, jak np. grypa, są niezwykle zaraźliwe, więc nietrudno o infekcję, szczególnie w sezonie wzmożonych zachorowań.
Szczepienia wymagane od studentów na niektóre choroby (polio, WZW typu B czy gruźlicę) są w Polsce obowiązkowe na tyle długo, że raczej każdy ma je za sobą i nie potrzebuje dodatkowych dawek.
Nie tylko specyfika, ale także termin i trasa podróży jest brana pod uwagę podczas dobierania szczepień. Równie ważne są indywidualne czynniki, takie jak wiek czy stan zdrowia pacjenta. Co warto wiedzieć na temat poszczególnych chorób, przed którymi chronią szczepienia zalecane Malta?
Osoby, których celem podróży rodzinnej jest Malta szczepienia dzieci na te trzy choroby mają zapewnione w ramach obowiązującego w Polsce kalendarza. Za dawki przypominające zalecane co 10 lat dorośli uczestnicy wycieczki muszą natomiast zapłacić z własnej kieszeni.
Malta szczepienia skojarzone: w ofercie TropicalMed znajdują się zarówno preparaty 3w1, jak i 4w1 chroniące dodatkowo przed polio. To dobre rozwiązanie dla kandydatów na Queen Mary University, którzy chcą uzupełnić swoje szczepienia.
Błonica i krztusiec przenoszą się drogą kropelkową i atakują układ oddechowy człowieka. Druga z wymienionych chorób jest częstsza i może wywołać duszące napady kaszlu utrzymujące się przez długi czas.
Laseczki tężca wnikają do organizmu przez wszelkie rany, jeśli się je zanieczyści. Podczas podróży łatwiej o nieopatrzne skaleczenie i zakażenie, które grozi atakami bolesnych i niebezpiecznych skurczy.
To kolejna pozycja obowiązkowa w polskim PSO (Programie Szczepień Ochronnych), jednak nie każdy ma za sobą pełny, dwudawkowy cykl. Przed wyjazdem warto sprawdzić swoją książeczkę i w razie potrzeby uzupełnić braki.
Malta szczepienia dzieci i dorosłych: masowa, jednodawkowa immunizacja dzieci na odrę działa od 1975 roku, ale dwudawkowy cykl wprowadzono dopiero w 1991 roku. Nie każdy ma więc za sobą pełne szczepienie, a niektórzy nie mają go wcale.
Wysoka gorączka oraz uporczywa wysypka, jakie towarzyszą odrze, mogą wykluczyć podróżnego ze zwiedzania i radości z wyjazdu. Aby zapobiec tej chorobie zakaźnej przenoszonej drogą kropelkową, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie szczepienia.
To szczepienia zalecane Malta, które nie są obowiązkowe według PSO, a więc nie można liczyć na refundację – nawet dla dzieci. Planując wyjazd w wysokim sezonie turystycznym, przebywanie w zatłoczonych miejscach czy zakwaterowanie w obłożonych hotelach Malty, warto uodpornić się na meningokoki. Bakterie łatwiej przenoszą się wówczas z człowieka na człowieka drogą kropelkową.
Przed meningokokowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsą meningokokową chronią szczepienia jedno- lub wielodawkowe, w zależności od typu bakterii, którym mają zapobiegać.
To kolejna nieobowiązkowa, a więc pełnopłatna pozycja w polskim kalendarzu. Kandydaci na studia w Malcie muszą zadbać o dwudawkowe szczepienie (podawane w minimum 6-tygodniowych odstępach) na własną rękę, by spełnić wymagania immunizacyjne na wymienione programy medyczne. Alternatywą dla tych, którzy przechorowali ospę wietrzną, często są testy na przeciwciała.
W krajach takich jak Polska czy Malta szczepienia na grypę (jednodawkowe) są zalecane co roku, by zapobiegać niezwykle zaraźliwej infekcji układu oddechowego. Towarzyszą jej gorączka, kaszel, ból mięśni, zmęczenie czy mdłości – to dolegliwości, które uniemożliwiają wyjście z pokoju hotelowego i cieszenie się wyjazdem.
Grypa, podobnie jak większość powyższych chorób, przenosi się drogą kropelkową i jest częstsza w okresie jesienno-zimowym.
Ile kosztują szczepienia do Malty?
Po ustaleniu listy szczepionek przydatnych dla konkretnego podróżnego, lekarz przystępuje do kwalifikacji (70 zł). Jeśli ustali, że nie ma żadnych przeciwwskazań do immunizacji, podaje preparat/y. Ich ceny (za dawkę) można znaleźć, klikając: oferta TropicalMed.
O innych schorzeniach, czyli na co trzeba uważać na Malcie?
Poza szczepionkami ochronnymi, pacjent TropicalMed zyskuje jasną i kompleksową listę zaleceń profilaktycznych, dopasowanych do konkretnej podróży. Dowiaduje się m.in., jak wyposażyć apteczkę podróżną. W krajach takich jak Malta nie można też zapomnieć o solidnej ochronie przed słońcem.
Ze względu na ciepły klimat wysp, podróżni często zastanawiają się, czy na Malcie jest malaria i denga – tropikalne choroby przenoszone przez komary. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma zagrożenia ani jedną, ani drugą chorobą.
Więcej informacji na temat tego, na co trzeba uważać na Malcie, lekarz udziela na podstawie wnikliwego wywiadu z pacjentem.
Praktyczne wskazówki: jak przygotować się na wyjazd do Malty?
Kiedy wiadomo już, czy na Malcie jest malaria, jak wyposażyć apteczkę oraz które szczepionki mogą się przydać, przychodzi czas na zaplanowanie innych kwestii związanych z wyjazdem. W organizacji niezapomnianej wycieczki mogą pomóc poniższe fakty i ciekawostki.
Jak przygotować się na wyjazd do Malty
Stolica: Valletta to XVI-wieczne miasto pełne zabytków, wpisane na światową listę UNESCO
Język: maltański i angielski
Waluta: euro (EUR); do końca 2007 roku używano tam liry maltańskiej
Klimat: subtropikalny typu śródziemnomorskiego, z bardzo łagodnymi zimami i długimi, ciepłymi (często gorącymi) latami
Plaże: Mellieħa Bay czy Għajn Tuffieħa to tylko wybrane przykłady popularnych plaż na Malcie
Flora i fauna: pierwszy w kraju park narodowy Il-Majjistral zamieszkują głównie ptaki (m.in. potrzeszcz czy burzyk śródziemnomorski); można też tam znaleźć mnóstwo gatunków roślin (m.in. ogórecznik lekarski)
Transport: najlepszym środkiem transportu jest autobus; po trasy przejazdów warto udać się do centrum informacji w Valletcie
Bezpieczeństwo: Malta to jedno z najbezpieczniejszych krajów w Europie, należy jednak uważać na zdarzające się czasami kradzieże kieszonkowe
Kuchnia: kuchnia maltańska oferuje m.in. pieczywo z nadzieniem pastizzi czy ciasto z daktylami imqaret
Kiedy publiczne środki transportu zawodzą, jest możliwość skorzystania z usług wypożyczalni samochodów. To rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i swobodę podróżowania. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Wynajem samochodów Malta
Ceny za wypożyczenie samochodu zaczynają się od około 20 EUR/dzień, chociaż w sezonie turystycznym może być ponad dwukrotnie drożej.
Wynajem samochodów Malta umożliwiają zarówno firmy międzynarodowe (np. Enterprise Rent-A-Car), jak i lokalne wypożyczalnie (np. JS Car Hire czy Daniel’s Car Rentals). Każda ma własne zasady świadczenia usług, jednak zazwyczaj wśród wymaganych dokumentów wyróżnia się prawo jazdy, dowód tożsamości oraz karta kretydowa.
Jedną ze zmiennych w poszczególnych firmach jest oczekiwany wiek kierowcy. Przykładowo, w JS Car Hire wynosi 25-75 lat; osoby w wieku 23-24 lat mogą co prawda wypożyczyć samochód, ale są obarczone dodatkową dopłatą. Bez względu na wiek, każda osoba rozważająca wynajem samochodów Malta w JS Car Hire musi mieć minimum 2-letnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.
Aby w pełni wykorzystać podróż do Malty, warto zadbać o swoje zdrowie. Na wizytę w TropicalMed najlepiej umówić się miesiąc przed planowanym wyjazdem, by zdążyć nabyć odporność po szczepieniach. Przed podróżą warto też wyrobić kartę EKUZ (kliknij i sprawdź jak).
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Malty?
TropicalMed, znajdujący się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków, to placówka zdrowia specjalizująca się w medycynie podróży. Można tam otrzymać zarówno szczepienia Malta Kraków, jak i jasne zalecenia zdrowotne.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Na kwalifikacji lekarskiej przed szczepieniem przyda się m.in. plan wycieczki (przynajmniej zarys) oraz dokumentacja medyczna i dowód osobisty. Aby ułatwić przeprowadzenie szczepienia, warto ubrać wygodną bluzkę z łatwym do podwinięcia lub krótkim rękawem.
Czy do Malty potrzebne są szczepienia?
Szczepienia na żółtą febrę są wymagane wyłącznie w przypadku wcześniejszej podróży do krajów endemicznych. Kandydaci na studia medyczne także powinni sprawdzić wymagania immunizacyjne uczelni.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Malty?
Zalecane szczepienia przed podróżą na Maltę obejmują krztusiec i tężec, odrę, meningokoki oraz grypę. Warto skonsultować się z lekarzem w TropicalMed, aby dobrać odpowiednie szczepienia w zależności od specyfiki podróży.