Jakie szczepienia do Libii wykonać i jak unikać infekcji?

Libia szczepienia – jakie są zalecenia i zasady wjazdu?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia do Libii Katarzyna Ślusarz | 2023-09-12
Przygotowanie pod kątem zdrowia przed podróżą do Libii jest kluczowe, aby cieszyć się bezpiecznym i komfortowym pobytem. W niniejszym artykule omówimy niezbędne kroki przed wyjazdem oraz podamy informacje dotyczące zalecanych szczepień i sposobów rozprzestrzeniania się chorób zagrażających w Libii.

Wobec podróżujących do Libii wymaga się certyfikatu szczepienia na COVID-19 lub negatywnego testu dla osób powyżej 12 lat. Szczepienia rutynowe na tężec i odrę oraz przeciw WZW typu A i B są wskazane niemal każdemu podróżnemu. Na meningokoki, dur brzuszny i wściekliznę uodpornienie zaleca się w wybranych przypadkach. Ostateczna decyzja na temat immunizacji powinna być skonsultowana z lekarzem; wizytę najlepiej zaplanować 6-8 tygodni wcześniej.

Libia jak się przygotować do wyjazdu po kątem zdrowia?

Przygotowanie do wyjazdu do Libii wymaga szczególnej uwagi pod względem zdrowia i bezpieczeństwa. Kraj ten, choć piękny i fascynujący, może bowiem stawiać przed podróżnikami pewne wyzwania związane z klimatem, warunkami higienicznymi oraz zagrożeniami zdrowotnymi.

Z tego powodu ważna jest wizyta u lekarza medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem; jeśli nie ma aż tyle czasu, może być później. Specjalista podpowie, jakie szczepienia do Libii warto wykonać oraz jakie są pozostałe zasady profilaktyki chorób.

Libia szczepienia obowiązkowe i zasady wjazdu – co trzeba wiedzieć przed podróżą?

Obostrzenia COVID-19 (dane aktualne na dzień 31.07.2022 r.): podróżni w wieku ≥12 lat są zobowiązani do okazania albo certyfikatu szczepienia, albo negatywnego testu na obecność koronawirusa wykonanego max. 72h przed wylotem. Na miejscu wykonuje się też badania i w razie stwierdzenia zakażenia, nieszczepieni podróżni mogą być wysłani na kwarantannę.

Polacy wybierający się do Libii potrzebują też wizy, którą można wyrobić w ambasadzie zlokalizowanej w Warszawie. Na miejscu jest obowiązek meldunkowy (nie dotyczy gości hotelowych) – kwaterując się w innym obiekcie, należy w ciągu 7 dni zameldować się na posterunku policji.

Jakie szczepienia do Libii są zalecane podróżnym?

W pozostałych przypadkach szczepienia są opcjonalne, jednak warto je wykonać, by cieszyć się zdrowiem i spokojem podczas pobytu w Libii. Zalecenia lekarza mogą się różnić w zależności od specyfiki konkretnej podróży. Oto przykłady:

Libia szczepienia do hotelu          
Libia szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • meningokoki 
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • wścieklizna
 • dur brzuszny

Szczepienia do Libii cena: mając listę zalecanych szczepionek dopasowanych do zagrożeń w konkretnej podróży, warto sprawdzić ofertę TropicalMed (zobacz cennik). 

Zadbaj o zdrowie przed wyjazdem do Libii

Pomoże Ci w tym wizyta w TropicalMed!

Męcząca podróż i gwałtowna zmiana klimatu mogą odbijać się na kondycji podróżnych, a to zwiększa ryzyko różnych infekcji.
Niektóre choroby, jak wścieklizna czy dur brzuszny są w Libii znacznie bardziej rozpowszechnione niż w Polsce.
Poza większymi miastami i miejscami turystycznymi w Libii zagrożenie chorobami zakaźnymi jest z reguły wyższe.
Specjalizacja w medycynie podróży. Brak kolejek. Skuteczne i bezpieczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. szczepienia do Libii cena Zarejestruj się na szczepienia

Szczepienia do Libii zalecane w większości przypadków

Zamieszczona wyżej tabela pokazuje, że niektóre zalecenia są podobne bez względu na specyfikę podróży. Są to przede wszystkim szczepienia rutynowe, które zapobiegają chorobom takim jak:

 • Tężec (+ błonica i krztusiec) – raczej każdy przeszedł w dzieciństwie serię szczepień na te trzy choroby; pojedyncza dawka przypominająca jest zalecana co 10 lat w celu zachowania ciągłości ochrony. To ważne szczególnie dla podróżujących do Libii, gdzie poziom i dostęp do opieki medycznej (w tym szczepień poekspozycyjnych) może być gorszy niż w Polsce.
 • Odra (+ świnka i różyczka) – Polacy są zaszczepieni jedną lub dwoma dawkami, a niektórzy nie są uodpornieni wcale, w zależności od tego, w jakim roku się urodzili. Organizacja Measles&Rubella Initiative przestrzega przed ogniskami odry w Libii, toteż zaleca się sprawdzenie i w razie potrzeby uzupełnienie szczepień przed podróżą.

Równie ważne co szczepienia rutynowe jest uodpornienie na wirusowe zapalenie wątroby. W zależności od typu, choroba rozprzestrzenia się przez głównie drogą pokarmową i brudnymi rękami lub przez krew i stosunki płciowe bez zabezpieczeń (WZW B). Szczepienia na:

 • WZW A są nierefundowane w Polsce, toteż uodpornienie zawsze leży w interesie podróżnego;
 • WZW B zostały wprowadzone w latach 1994-96 i od tego momentu każdy jest szczepiony w wieku niemowlęcym.

WZW szczepienia do Libii cena: osoby, które urodziły się przed powszechną immunizacją na WZW B, często wybierają trzydawkową szczepionkę skojarzoną na oba typy choroby w cenie --- zł/dawka.

Szczepienia do Libii selektywne 

Selektywne, czyli zalecane tylko w przypadku podejmowania aktywności zwiększających ryzyko zakażenia lub odwiedzania miejsc bardziej obciążonych określonymi chorobami. Jakie szczepienia do Libii przydadzą się w określonych przypadkach?

Meningokoki – to tzw. dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które przenoszą się drogą kropelkową, szczególnie łatwo w skupiskach ludzkich. Zakwaterowanie w obłożonym hotelu, odwiedzanie bazarów i innych tłocznych miejsc zwiększa ryzyko zakażenia, a co za tym idzie – zasadność immunizacji. Meningokoki mogą łatwiej się rozprzestrzeniać w suchym klimacie Libii.

Wścieklizna – to choroba, która bez odpowiedniej profilaktyki poekspozycyjnej jest praktycznie w 100% śmiertelna. Wirus, który ją wywołuje, przenosi się przez ugryzienia (rzedziej polizanie) przez zainfekowane zwierzę (domowe lub dzikie), które są w Libii spotykane dużo powszechniej niż w Polsce. Szczepienie zaleca się osobom wybierającym się na prowincję, gdzie mogą występować bezpańskie psy, czy planującym wypoczynek na łonie natury, gdzie istnieje ryzyko natknięcia się na dzikie, chore zwierzę.

Dur brzuszny – to choroba bakteryjna objawiająca się wysoką gorączką oraz uciążliwymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Przenosi się drogą pokarmową (przez skażoną żywność/wodę) i brudnymi rękami. Jako że w wielu zakątkach Libii warunki higieniczno-sanitarne nie są rewelacyjne, istnieje spore ryzyko zakażenia. Dlatego szczepienie na dur brzuszny jest zalecane w wielu przypadkach.

Libia jak się przygotować: o zasadności danego szczepienia decyduje wykwalifikowany lekarz medycyny podróży; przed wizytą zaleca się sporządzenie planu wycieczki, aby specjalista wiedział, jakie zagrożenia dla zdrowia niesie konkretna podróż.

Libia co przed podróżą? [informacje i ciekawostki]

Libia to kraj z wyjątkowym dziedzictwem kulturowym, przyciągający nie tylko niesamowitymi, pustynnymi krajobrazami, ale także bogatą spuścizną z czasów starożytnych. Oto wybrane atrakcje i ciekawostki, które mogą ułatwić sporządzenie planu podróży do Libii.

Libia – co warto wiedzieć

Stolica: Trypolis – w mieście znajduje się słynny łuk triumfalny Marka Aureliusza oraz liczne meczety (np. An-Naka)

Język: arabski; w większych miastach nie powinno być problemów z komunikacją po angielsku

Waluta: dinar libijski (LYD); warto mieć ze sobą gotówkę, gdyż to główna forma płatności

Typ gniazdek elektrycznych: C i niespotykany w Polsce L; warto więc zabrać ze sobą adapter

Klimat: suchy, pustynny oraz śródziemnomorski przy wybrzeżu

Plaże: Al Hamamah czy Tallil Seyahi to tylko niektóre przykłady malowniczych plaż w Libii; linia brzegowa tego kraju jest naprawdę długa

Flora i fauna: w popularnym Parku Narodowym El-Kouf można spotkać rzadkie gatunki roślin (m.in. Arbutus pavarii) oraz zwierząt (jak np. makak berberyjski) 

Transport: autobusy i minibusy oraz taksówki to popularne środki lokomocji; jest też możliwość wynajęcia samochodu z kierowcą w przystępnej cenie

Bezpieczeństwo: sytuacja społeczno-polityczna w Libii jest bardzo napięta, toteż należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zarejestrować się w systemie Odyseusz

Kuchnia: będąc w Libii, warto spróbować lokalnych przysmaków, takich jak np. zupa szorba adas czy ciasto asida

O ile opracowaniem planu podróży można zająć się samodzielnie, to przygotowanie pod kątem zdrowia warto zostawić profesjonalistom. TropicalMed to miejsce, gdzie szybko i w komfortowych warunkach wykonasz szczepienia oraz otrzymasz indywidualne wytyczne dotyczące bezpiecznej podróży.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Libii potrzebne są szczepienia?

Nie szczepiąc się na COVID-19 przed wyjazdem do Libii, należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na koronawirusa. W razie wykrycia zakażenia na miejscu, nieszczepieni mogą być też poddani przymusowej kwarantannie.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Libii?

Większość podróżników powinna rozważyć szczepienia rutynowe (na tężec i odrę) oraz przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Natomiast immunizację przeciwko meningokokom, durowi brzusznemu i wściekliźnie zaleca się w konkretnych sytuacjach.

Gdzie szybko wykonam szczepienia do Libii w Krakowie?

Szczepienia Libia Kraków można wykonać w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Wygodna rejestracja online na konkretną godzinę eliminuje problem kolejek, dzięki czemu można liczyć na sprawny przebieg wizyty szczepiennej, bez kolejek.

Czy w Libii jest bezpiecznie?

Poziom bezpieczeństwa w Libii jest zdecydowanie niższy niż w Polsce, dlatego trzeba zachować wzmożoną ostrożność. Zagrożeniem dla turystów są też choroby zakaźne, dlatego należy pamiętać o szczepieniach przed wyjazdem i o stosowaniu się do zasad profilaktyki podczas pobytu w Libii.

Chcesz zdrowo wypocząć w Libii?

Zgłoś się do TropicalMed po szczepienia i zalecenia!
Zarejestruj się na szczepienia
Czytaj więcej: