Austria jest niedalekim i popularnym celem podróży, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Zadbanie o ubezpieczenie oraz wizyta w ośrodku medycyny podróży celem uzyskania zaleceń zdrowotnych i wykonania szczepień to kluczowe aspekty. Profilaktyka zależy od specyfiki i terminu podróży. Sprawdź, jakie choroby mogą Ci zagrażać!
Od 1 marca 2023 Austria zniosła wszelkie obostrzenia związane z COVID-19, umożliwiając swobodne podróżowanie. Szczepienia nie są obowiązkowe dla turystów i podróżujących służbowo, ale studenci powinni sprawdzić wymagania uczelni.
Zaleca się szczepienia rutynowe (szczególnie na tężec, krztusiec i odrę) oraz na grypę, meningokoki i kleszczowe zapalenie mózgu. W rzadkich przypadkach także przeciw wściekliźnie.
Austria bezpieczeństwo – jak zadbać o zdrową podróż?
Austria to popularny kierunek wśród miłośników sportów zimowych, zabytkowej architektury i muzyki klasycznej (to ojczyzna Mozarta). Aby zadbać o swoje zdrowie i komfort podczas wyjazdu, warto pamiętać o dwóch kwestiach.
Pierwszą z nich jest ubezpieczenie turystyczne. Chociaż EKUZ pokrywa koszty podstawowej opieki medycznej, to za wiele świadczeń, np. hospitalizację, medyczny transport lotniczy czy leczenie stomatologiczne, trzeba zapłacić – częściowo lub w całości. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie polskiego NFZ w zakładce Dla Pacjenta[1].
Drugą jest wizyta w ośrodku medycyny podróży. Jeśli chodzi o kalendarz szczepień Austria różni się nieco od Polski. Przykładowo, kończy cykl masowej immunizacji na błonicę i krztusiec wcześniej niż w Polsce[2], co oznacza krótszą ochronę przed tymi chorobami. Aby uniknąć wszelkich infekcji, warto przyjść do TropicalMed po jasne zalecenia profilaktyczne i szczepienia dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Austria szczepienia COVID-19 i zasady wjazdu – co warto wiedzieć?
Austria szczepienia COVID-19: według danych IATA, wszelkie obostrzenia związane ze zwalczaniem koronawirusa zniesiono 1 marca 2023 roku[3], co oznacza swobodne podróżowanie.
Podróżników służbowych czy turystów, których celem jest Austria szczepienia obowiązkowe nie dotyczą. Sytuacja może zmienić się w przypadku wyjazdu na studia. Przed złożeniem aplikacji warto więc sprawdzić wymagania zdrowotne na wybranej uczelni.
Austria to cel Twojej podróży?
Zadbaj o to, by była zdrowa i bezpieczna
Na stoku, w hotelu czy na targowisku łatwo o zarażenie się meningokokami czy wirusami grypy od innych osób.
Kleszczowe zapalenie mózgu stanowi spory problem zdrowia publicznego w Austrii.
W Austrii odnotowuje się wzrost zachorowań na odrę i krztusiec, dlatego warto pamiętać o szczepieniach rutynowych.
Zalecane szczepienia Austria – na co warto się uodpornić?
Zalecenia dotyczące immunizacji różnią się w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta (m.in. wieku czy alergii), terminu oraz specyfiki podróży. Osoby wyjeżdżające na narty w Alpy będą bowiem narażone na zupełnie inne choroby niż ci, którzy planują letni trekking, np. w Wysokich Taurach. Oto ogólna lista szczepionek zalecanych podróżnym:
Szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy
Szczepienia na wyjazd turystyczny/aktywny
Austria szczepienia obowiązkowe studentów [na przykładzie Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu][4]
rutynowe (m.in. błonica, tężec, krztusiec oraz odra)
meningokoki
grypa
rutynowe (błonica, tężec, krztusiec)
kleszczowe zapalenie mózgu
meningokoki
grypa
wścieklizna
odra, świnka i różyczka (pełny, dwudawkowy cykl)
błonica, tężec, krztusiec (dawka sprzed <10 lat)
polio (dawka sprzed <10 lat)
ospa wietrzna
WZW typu B
Austria ceny szczepionek: wizytę szczepienną w naszym ośrodku rozpoczyna kwalifikacja lekarska (70 zł), a koszt poszczególnych szczepionek (za dawkę) wraz z przystępnymi pakietami można znaleźć tutaj: cennik TropicalMed.
Osoby, których celem podróży jest Austria bezpieczeństwo mogą zapewnić sobie, przestrzegając zasad profilaktyki. W zapobieganiu chorób ważną rolę odgrywa świadomość zagrożeń, dlatego zachęcamy do lektury krótkich opisów poszczególnych chorób.
Jak sama nazwa wskazuje, ta neurologiczna choroba zakaźna jest przenoszona przez kleszcze. Są one aktywne niemal przez cały rok (z wyjątkiem mroźnych okresów), jednak najbardziej w okresie letnim. Według CDC, podróż do Karyntii, Styrii, Górnej Austrii, Salzburga, Tyrolu i prowincji Vorarlberg jest obarczona największym ryzykiem zakażenia[5].
Aby uniknąć zapalenia mózgu, na które nie ma specyficznego lekarstwa, zaleca się trzydawkowe szczepienie ochronne oraz ochronę przed ukąszeniami kleszczy. Służą do tego repelenty oraz stosowanie zakrywającej ciało odzieży podczas relaksu na łonie natury.
Pakiet szczepienia Austria: TropicalMed oferuje pakiet „Kleszczowe zapalenie mózgu” pozwalający znacznie obniżyć całkowity koszt szczepienia na tę chorobę. Szczegółów należy szukać w cenniku.
Meningokoki to bakterie przenoszące się z człowieka na człowieka drogą kropelkową (przez kaszel, kichanie itd.), a zjawisko bezobjawowego nosicielstwa jest w Europie dość częste.
Kalendarz szczepień Austria
W Austrii oferowane są darmowe, jednodawkowe szczepienia na meningokoki typu A, C, W-135 i Y dla pacjentów między 11. a 13. rokiem życia. W Polsce są one pełnopłatne bez względu na wiek.
Aby uniknąć inwazyjnej choroby z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsą z niewydolnością narządów, zaleca się szczepienie ochronne. To ważne szczególnie dla osób planujących przebywanie w zatłoczonych miejscach, takich jak hotele, stoki narciarskie czy targowiska.
Wirusy grypy wywołują infekcję z nagłą gorączką, kaszlem (zwykle suchym), bólami mięśni, stawów i głowy oraz nieżytem nosa. Chociaż choroba zwykle kończy się po około tygodniu, to w niektórych przypadkach może dojść do poważnych powikłań, m.in. do zapalenia płuc.
Zarazki przenoszą się w podobny sposób co meningokoki, więc szczepienia profilaktyczne są tak samo zasadne.
Rutynowe szczepienia Austria
Każdy podróżny powinien sprawdzić swoją książeczkę szczepień i uzupełnić ewentualne braki oraz przyjąć dawki przypominające w razie potrzeby. Do najważniejszych można zaliczyć:
Dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec – pojedynczy zastrzyk co 10 lat jest ważny szczególnie przed podróżą, bo łatwo o skaleczenie i zakażenie rany. Dodatkowo, porównując pierwszy kwartał 2023 i 2024 roku, w Austrii odnotowuje się około 40-krotny wzrost zakażeń krztuścem[6]. Zarówno krztusiec jak i błonica przenoszą się drogą kropelkową.
Pełne, dwudawkowe szczepienie na odrę – jest ono w Polsce obowiązkowe, ale dawkowanie zmieniało się na przestrzeni lat. Warto to sprawdzić, bo według najnowszych danych ECDC, w Austrii jest ponad 3-krotnie więcej zachorowań na odrę niż w Polsce[7]
Wścieklizna
Ze względu na bardzo niskie ryzyko zakażenia, wścieklizna została umieszczona na samym końcu niniejszej listy. Szczepienie na tę neurologiczną chorobę wirusową zaleca się wyłącznie wtedy, gdy podróżny planuje aktywności narażające go na kontakt z dzikimi zwierzętami (potencjalnie zakażonymi) i nie będzie miał dostępu do szybkiej opieki lekarskiej.
Pogryzienie w takiej sytuacji może skończyć się śmiercią, bo tylko szybkie szczepienie poekspozycyjne i immunoglobulina są w stanie uratować życie poszkodowanego.
Jak uniknąć choroby wysokościowej w Austrii?
Bardzo ważnym turystycznie elementem Austrii są Alpy. Niektóre ze znajdujących się tam szczytów (np. Großglockner, Weißkugel czy nawet Hohe Warte) są na tyle wysokie, że przebywanie na nich grozi wystąpieniem choroby wysokościowej.
Stopniowa wspinaczka, przygotowanie kondycyjne oraz zabranie ze sobą odpowiednich leków to klucz do zdrowej wyprawy w góry. Sprawdź: kompendium wiedzy o chorobie wysokościowej.
Austria jak się przygotować, co wiedzieć przed wyjazdem?
Dla osób, których celem wyjazdu jest Austria szczepienia obowiązkowe na studia czy zalecane w podróż służbową/turystyczną można wykonać w ośrodku TropicalMed. To miejsce, w którym można liczyć nie tylko na immunizację, ale i jasne zalecenia profilaktyczne (np. co spakować do apteczki). Więcej wskazówek, nie tylko dotyczących zdrowia w podróży, można znaleźć poniżej.
Austria jak się przygotować, co warto wiedzieć
Stolica: Wiedeń – to miasto pełne cennych zabytków jak m.in. Pałac Schönbrunn wpisany na listę UNESCO
Język: niemiecki, jednak nie powinno być problemu z komunikacją po angielsku
Waluta: euro (EUR)
Klimat: umiarkowany, podobny do tego w Polsce; w górach alpejski z długimi zimami
Flora i fauna: największy i najstarszy w Austrii jest Park Narodowy Wysokich Taur, którego symbolem jest koziorożec alpejski
Transport: ze względu na bliskość, wiele osób podróżuje do Austrii autem; należy jednak pamiętać o winietach i dodatkowych opłatach oraz o odpowiednim wyposażeniu samochodu
Bezpieczeństwo: Austria to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie; należy jednak pamiętać o podstawowych środkach ostrożności
Kuchnia: tafelspitz czy sznycel wiedeński to gratka dla miłośników mięsa, natomiast wśród dań jarskich można wyróżnić omlet cesarski.
Po zaplanowaniu wycieczki warto zgłosić się do TropicalMed, jednak najlepiej nie później niż miesiąc przed planowaną datą wyjazdu. W przypadku wyjazdów last minute nie warto rezygnować z ochrony zdrowia, jaką oferuje nasz ośrodek.
Serdecznie zapraszamy na wizytę szczepienną!
FAQ - często zadawane pytania
Czy potrzebne jest szczepienie do Austrii?
Osoby podróżujące służbowo czy turystycznie nie są obciążeni wymogiem immunizacji, jednak kandydaci na niektóre uczelnie muszą potwierdzić szczepienia ochronne. Warto więc sprawdzić wymagania szkoły, zanim się tam aplikuje.
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Austrii?
Kompleksowe szczepienia Austria Kraków, a przy okazji jasne zalecenia profilaktyczne, można uzyskać w ośrodku medycyny podróży TropicalMed. Można nas znaleźć pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Wszystkie zalecane szczepionki do Austrii są w formie zastrzyku, a więc warto ubrać się wygodnie, by ułatwić lekarzowi wkłucie/a. Jedzenie, picie czy przyjmowanie leków nie jest zabronione! Przed wizytą należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentów (m.in. dowodu tożsamości).
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Austrii?
Najważniejsze do Austrii są szczepienia rutynowe, szczególnie na tężec, krztusiec i odrę. Na pobyt w zatłoczonych miejscach (jak stoki narciarskie) przyda się uodpornienie na meningokoki i wirusy grypy, natomiast w plener – na kleszczowe zapalenie mózgu i (rzadko) na wściekliznę.