Kanada szczepienia i pozostałe zasady profilaktyki chorób

Kanada szczepienia – jakie choroby zagrażają podróżnym?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Kanada szczepionki Katarzyna Ślusarz | 2023-09-05
Doba w kanadyjskim szpitalu (bez badań i zabiegów) może kosztować nawet 2000 CAD, co przemawia za wykonaniem szczepień zalecanych przed wyjazdem. Konsultacja lekarska służy też zdobyciu informacji na temat profilaktyki boreliozy i choroby wysokościowej, na które nie ma szczepionek.

Osoby wybierające się do Kanady powinny udać się do ośrodka medycyny podróży 6-8 tygodni przed wylotem, aby uniknąć wysokich kosztów leczenia w tym kraju. Zaleca się szczepienia rutynowe (na tężec, grypę i COVID-19) oraz w zależności od zaplanowanych aktywności, uodpornienie na meningokoki, WZW A i B lub wściekliznę. Planując wyjazd na studia, trzeba zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi immunizacji w danej uczelni. W Kanadzie istnieją także zagrożenia, takie jak borelioza i choroba wysokościowa, na które nie ma szczepionek, ale są lekarstwa.

Kanada szczepienia przed podróżą – kiedy i dlaczego je wykonać?

Kanada to kraj o bogatej ofercie turystycznej, obejmującej m.in. parki narodowe, historyczne zabytki, tętniące życiem miasta oraz ciekawe wydarzenia kulturalne. Dotarcie tam z Polski to jednak nie lada wyzwanie – średnio kilkunastogodzinny lot oraz znaczna zmiana strefy czasowej negatywnie wpływa na kondycję organizmu, zwiększając podatność na infekcje.

Jako że opieka medyczna jest tam naprawdę kosztowna, nie warto narażać swojego zdrowia i portfela – lepiej 6-8 tygodni przed wylotem skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w celu wykonania szczepień ochronnych i uzyskania wytycznych w sprawie pozostałych zasad profilaktyki chorób.

Kanada obowiązkowe szczepienia i formalności – o czym należy pamiętać?

Formalności i dokumenty: na pobyt do 90 dni nie potrzeba wizy, jednak należy złożyć Elektroniczną Autoryzację Podróży (eTA). Chcąc wypożyczyć samochód na miejscu, należy zabrać ze sobą międzynarodowe prawo jazdy. Polisa ubezpieczeniowa wprawdzie nie jest wymagana, jednak ze względu na wysokie koszty leczenia, warto ją wykupić.

Kanada obowiązkowe szczepienia: immunizacja w przypadku pobytu turystycznego i biznesowego (krótkiego) jest opcjonalna, jednak bardzo zalecana ze względu na wymienione wyżej czynniki ryzyka. Od kandydatów na studia w Kanadzie może być natomiast wymagany zestaw szczepień (o czym w dalszej części tekstu).

Kanada koronawirus szczepienia: od 01.10.2022 r. wszelkie obostrzenia zostały zniesione, co oznacza brak konieczności immunizacji, wykonywania testów czy poddawania się kwarantannie.

Kanada jakie szczepionki są zalecane podróżnym?

Należy pamiętać, że wytyczne lekarza medycyny podróży w dużej mierze zależą od planu wycieczki, tj. odwiedzanych miejsc i podejmowanych aktywności. Oto jak może się prezentować lista zalecanych szczepionek w zależności od rodzaju pobytu:

Chcesz spędzić spokojne wakacje w Kanadzie?

Zadbaj o profilaktykę chorób w TropicalMed

Według MSZ, wizyta u lekarza ogólnego w Kanadzie kosztuje ok. 100 CAD, a cena za dobę w szpitalu zaczyna się od 500 CAD.
W zatłoczonych miejscach w Kanadzie przyjezdnym zagrażają wirusy grypy, meningokoki oraz koronawirusy.
Nie wyklucza się występowania wirusa wścieklizny u dzikich zwierząt, dlatego w określonych przypadkach szczepienie jest zasadne.
Specjalizacja w medycynie podróży. Brak kolejek. Skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. Kanada obowiązkowe szczepienia Zapisz się na wizytę szczepienną

Kanada szczepionki na podróż służbową                                 

Kanada szczepionki na wycieczkę objazdową                                             

Kanada jakie szczepionki dla studentów (na przykładzie Uniwersytetu w Toronto)

  • szczepienia rutynowe
  • meningokoki
  • szczepienia rutynowe
  • WZW A i B
  • wścieklizna
  • ospa wietrzna,
  • polio,
  • odra, świnka i różyczka (2 dawki)
  • błonica, tężec, krztusiec
  • grypa

Szczepienia do Kanady cena: łączny koszt immunizacji zależy od tego, które szczepionki przydadzą się w danej podróży. Sprawdź preparaty solo oraz w pakietach w cenniku TropicalMed.

W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak rozprzestrzeniają się choroby w Kanadzie i kto powinien rozważyć poszczególne szczepionki. 

Kanada szczepienia rutynowe

Dawka przypominająca na błonicę, tężec, krztusiec: przed podróżą zaleca się sprawdzenie swojej książeczki szczepień w celu zweryfikowania daty podania ostatniej dawki. Jeśli od tego czasu upłynęło 10 lat lub więcej, zaleca się pojedyncze szczepienie przypominające.

Coroczne szczepienie na grypę: jako że Kanada to popularna destynacja turystyczna, przy największych atrakcjach może być sporo ludzi. To z kolei zwiększa ryzyko zakażenia się wirusem grypy (drogą kropelkową). Zaleca się więc rutynowe szczepienia.

Kanada koronawirus szczepienia: COVID-19 przenosi się tak samo jak grypa, więc immunizacja jest tak samo zasadna. Niestety, w TropicalMed nie ma możliwości uodpornienia się na tę chorobę.

Meningokoki

Meningokoki, podobnie jak grypa czy COVID-19, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, szczególnie w zatłoczonych miejscach – hotelach, salach konferencyjnych czy przy największych atrakcjach. Jako że Kanada to trzecie najczęściej odwiedzane państwo obu Ameryk (po USA i Meksyku), to ludzi tam nie brakuje. Aby minimalizować ryzyko związane z zakażeniem meningokokami, zaleca się szczepienia przed podróżą.

WZW A i B

Wirusowe zapalenie wątroby w Kanadzie przenosi się na różne sposoby, w zależności od czynnika zakaźnego:

  • WZW A – głównie brudnymi rękami oraz przez skażoną wodę i żywność;
  • WZW B – drogą płciową oraz przez kontakt z zainfekowaną krwią.

Jako że na tzw. żółtaczkę typu B w latach 1994-96 wprowadzono w Polsce obowiązkowe szczepienia, część podróżnych nie musi martwić się o uodpornienie. Pozostali często korzystają z Twinrix Adult – preparatu na oba typy WZW.

WZW A+B szczepienia do Kanady cena: za preparat Twinrix Adult podawany w schemacie trzydawkowym należy zapłacić 339 zł/dawka. Przed każdym zastrzykiem odbywa się też kwalifikacja lekarska w cenie 60 zł.

Wścieklizna

Kanada jest wolna od psiej wścieklizny i z reguły nie zaleca się szczepień, jednak osoby narażające się na kontakt z dzikimi zwierzętami, które mogą być zainfekowane, powinny rozważyć immunizację. Weterynarze, biolodzy terenowi czy miłośnicy wypraw poza szlakiem to przykłady tzw. grup ryzyka, którym może przydać się profilaktyczne szczepienie na wściekliznę.

Na jakie choroby w Kanadzie nie ma szczepień i jak im zapobiegać?

W Kanadzie jest też kilka zagrożeń dla zdrowia, którym nie da się przeciwdziałać za pomocą szczepionek, więc trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad profilaktyki. Jakie to choroby?

Borelioza – ryzyko odkleszczowej choroby występuje w prowincjach Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik oraz Nowa Szkocja. Aby chronić się przed zakażeniem, warto stosować repelenty (środki odstraszające kleszcze), zakładać odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz dokładnie oglądać swoje ciało po powrocie z terenów zielonych.

Choroba wysokościowa – Jukon to idealne miejsce dla miłośników wypraw w góry. Znajduje się tam sporo szczytów o wysokości powyżej 2500 m n.p.m., co oznacza nie tylko spektakularne widoki, ale także ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej. Odpowiedni trening i przygotowanie apteczki przed wyprawą oraz stopniowa aklimatyzacja w trakcie są kluczowe dla profilaktyki.

Kanada jak się przygotować do podróży?

Kanada to idealna destynacja turystyczna o każdej porze roku – odbywają się tam ciekawe wydarzenia, np. Calgary Stampede (lipiec) czy Winterlude (zwykle w lutym). Kraj słynie z pięknych krajobrazów i dzikiej przyrody, które zachwycają zarówno latem, jak i zimą. Atrakcje takie jak zespół zabytkowy w Lunenburgu, przyciągają natomiast miłośników historii. Co warto wiedzieć, układając plan wycieczki?

Kanada – co warto wiedzieć

Stolica: Ottawa – w mieście znajduje się mnóstwo ciekawych muzeów (m.in. historii naturalnej, wojny czy lotnictwa i kosmosu).

Język: angielski oraz francuski (szczególnie w Quebec)

Waluta: dolar kanadyjski (CAD); dobrze jest wziąć ze sobą kartę kredytową

Klimat: subpolarny na północy, kontynentalny chłodny w centrum oraz umiarkowany ciepły na południu

Typ gniazdek elektrycznych: A i B; w Polsce funkcjonują C i E, więc trzeba wziąć ze sobą adapter

Flora i fauna: Park Narodowy Jasper w Górach Skalistych to tylko jedno z malowniczych miejsc w Kanadzie dla miłośników przyrody; zamieszkują go m.in. karibu, kozły śnieżne i niedźwiedzie grizli 

Transport: autobusy są najtańsze, jednak nie kursują we wszystkie miejsca; najwygodniej jest podróżować samochodem, a w niektóre zakątki Kanady (szczególnie północne) można się dostać tylko samolotem lub promem

Bezpieczeństwo: Kanada to jedno z najbezpieczniejszych krajów na świecie; zagrożenie dla turystów stanowią więc głównie choroby zakaźne oraz dzikie zwierzęta (dla osób wypoczywających w plenerze)

Kuchnia: poutine, tourtière (szczególnie w Quebec) czy butter tart to tylko niektóre przysmaki warte spróbowania w Kanadzie

Kanada szczepienia i profilaktyka: po indywidualne wytyczne w zakresie zdrowia w Kanadzie warto zgłosić się do ośrodka medycyny podróży TropicalMed.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Kanady potrzebne są szczepienia?

Na pobyt turystyczny czy biznesowy (krótki) nie trzeba się szczepić, jednak ze względu na ryzyko zachorowania i związanych z tym kosztów, warto to zrobić. Od kandydatów na studia (np. na Uniwersytecie w Toronto) immunizacja może być wymagana.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Kanady?

Najważniejsze powinny być szczepienia rutynowe: na tężec, grypę i COVID-19. Poza tym może przydać się uodpornienie na meningokoki, WZW typu A i/lub B czy wściekliznę. Po indywidualne wytyczne w sprawie immunizacji warto zgłosić się do specjalisty w dziedzinie medycyny podróży.

Gdzie otrzymam szczepienia przed wyjazdem do Kanady?

Szczepienia Kanada Kraków są dostępne w ośrodku medycyny podróży i poradni chorób zakaźnych TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To najwygodniejszy i najszybszy sposób na zadbanie o swoje zdrowie przed wylotem do Kanady.

Czy do Kanady potrzebny jest test na COVID-19?

Od 01.10.2022 r. wszelkie obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19 zostały zniesione, więc nie trzeba wykonywać testów na obecność koronawirusa ani przed, ani po przylocie do Kanady.

Zadbaj o zdrowie przed wyjazdem do Kanady

Zgłoś się na szczepienia i dowiedz się o profilaktyce
Zapisz się na wizytę szczepienną
Czytaj więcej: