Gwinea jak się przygotować, żeby nie chorować?

Gwinea szczepienia: jak cieszyć się zdrowiem w podróży 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia zalecane Gwinea Katarzyna Ślusarz | 2023-09-22 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-19)
Odkryj, jak zadbać o swoje zdrowie podczas podróży do Gwinei. W artykule znajdziesz wymogi wjazdowe związane z COVID-19 żółtą febrą oraz zalecane szczepienia. Dowiesz się, dlaczego warto się zaszczepić przeciwko chorobom tropikalnym i jakie inne zagrożenia zdrowotne czyhają na podróżujących w Gwinei.

Gwinea jak się przygotować:

 • wykonać obowiązkowe szczepienia na żółtą febrę oraz spełnić wymagania COVID-19 (szczepienie lub negatywny test);
 • wykonać szczepienia rutynowe (na błonicę, tężec i polio) oraz zalecane do Gwinei na WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, meningokoki, dengę i wściekliznę;
 • zdobyć i wykupić receptę na odpowiednie leki przeciwmalaryczne + stosować je według zaleceń.

Po indywidualne wytyczne dotyczące szczepień i chemioprofilaktyki najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed podróżą do Gwinei.

Gwinea szczepienia i zasady wjazdu – jakie są wymogi dla przyjezdnych?

Gwinea położona na zachodnim wybrzeżu Afryki słynie przede wszystkim z urokliwych plaż nad Atlantykiem oraz dziewiczej przyrody, którą można podziwiać podczas safari. Aby w pełni skorzystać z uroków tego kraju, trzeba spełnić wymagania wjazdowe. Jakie szczepienia do Gwinei są obowiązkowe?

Gwinea COVID-19 (dane aktualne na 15.06.2022 r.): podróżni są zobowiązani do okazania certyfikatu pełnego szczepienia lub negatywnego testu PCR na koronawirusa.

Gwinea szczepienia obowiązkowe: adnotacja w międzynarodowej książeczce zdrowia o szczepieniu na żółtą febrę (od 9. miesiąca życia) może być wymagana zarówno w przypadku podróży z przesiadkami w krajach zagrożonych żółtą febrą, jak i bezpośrednich lotów z Polski. Jako że ta tropikalna choroba przenoszona przez komary jest rozpowszechniona w całej Gwinei, uodpornienie jest nie tylko wymagane, ale i zalecane.

Certyfikat szczepienia do Gwinei cena: na całkowity koszt immunizacji składa się podanie preparatu (279 zł) oraz kwalifikacja lekarska (60 zł). Aby nie uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli, dobrze jest wyrobić dokument potwierdzający szczepienie w cenie 35 zł.

Szczepienia zalecane Gwinea – na co warto się uodpornić i dlaczego?

Przed wylotem, najlepiej z wyprzedzeniem 6-8 tygodni, ważne jest, aby zadbać o odpowiednie szczepienia. To najskuteczniejsza ochrona przed chorobami zagrażającymi w Gwinei. W tabeli przedstawiono choroby, które mogą zagrażać podczas różnych rodzajów podróży do tego kraju.

Wypoczywaj zdrowo w Gwinei

Zgłoś się po szczepienia i zalecenia do TropicalMed

Epidemia polio i błonicy w Gwinei jest jasnym sygnałem, że warto zaszczepić się przed wyjazdem.
Słabe warunki sanitarne sprzyjają rozprzestrzenianiu się WZW A, duru brzusznego, polio i cholery – chorób, których praktycznie nie ma w Polsce.
Gwinea jest jednym z krajów, które są najbardziej obciążone wirusowym zapaleniem wątroby typu B.
Bogata oferta szczepionek. Terminy możliwe od poniedziałku do soboty. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Gwinei Zarezerwuj termin szczepień
Gwinea szczepienia na wyjazd hotelowy
Gwinea szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe (błonica, tężec)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • meningokoki
 • denga

+ profilaktyka malarii

 • szczepienia rutynowe (tężec, polio)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • cholera
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Gwinea jak się przygotować: jak widać, zalecenia dotyczące szczepień przydatnych w podróży różnią się w zależności od jej specyfiki. Z tego względu najpierw warto opracować plan wycieczki (aktywności, miejsca, zakwaterowanie), a dopiero później zgłosić się do lekarza. Ułatwi to dopasowanie szczepień.

Jakie szczepienia do Gwinei są zalecane większości podróżnych?

Gorsze warunki higieniczne, zaniedbania profilaktyki oraz występowanie wektorów, tj. organizmów (najczęściej owadów) przenoszących choroby, to czynniki ryzyka dla przyjezdnych w Gwinei. Z tego względu bardzo często zaleca się szczepienia na następujące choroby:

 • Tężec – dawka przypominająca co 10 lat jest zalecana zawsze; w Gwinei, gdzie poziom opieki zdrowotnej, a więc i dostęp do szczepień poekspozycyjnych w razie infekcji może być utrudniony, jest to szczególnie ważne.
 • WZW A i WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu A przenosi się brudnymi rękami i drogą pokarmową, a więc bardzo łatwo w kraju o słabych warunkach higieniczno-sanitarnych. Jeśli chodzi o WZW B, transmitowane przez skażoną krew i drogą płciową, jest to choroba szeroko rozpowszechniona w Gwinei. 
 • Dur brzuszny – ta bakteryjna choroba przenosząca się brudnymi rękami i przez skażoną wodę/żywność praktycznie nie występuje w Polsce, a w Gwinei stanowi poważne zagrożenie zdrowia publicznego. Z tego względu immunizacja jest bardzo zalecana.
 • Żółta febra – to tropikalna, wirusowa choroba transmitowana przez komary, rozpowszechniona w całej Gwinei. Szczepienia warto więc wykonać nie tylko przez możliwy wymóg, ale też ze względów bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że immunizacja jest ważnym, ale nie jedynym środkiem profilaktyki chorób. Dla pełniejszej ochrony trzeba przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia, unikać ryzykownych praktyk seksualnych i kontaktów z krwią a także stosować środki zapobiegające ukąszeniom owadów. 

Gwinea malaria: wspomniana ochrona przed komarami jest ważna szczególnie w przypadku malarii, na którą nie ma dostępnych szczepionek; ze względu na duże zagrożenie malarią mózgową w tym kraju, podróżnym zaleca się dodatkowo stosowanie leków przeciwmalarycznych.

Szczepienia zalecane Gwinea – wyjazd hotelowy

Wyjazd hotelowy wiąże się z nieco lepszymi warunkami higienicznymi niż w przypadku wycieczki objazdowej, ale za to jest obciążony większym ryzykiem chorób przenoszących się drogą kropelkową w skupiskach ludzkich. Są to:

 • Meningokoki – niemal cała Gwinea leży w tzw. pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czyli obszarze wysokiego ryzyka epidemii inwazyjnej choroby meningokokowej. Zagrożenie jest szczególnie wysokie w porze suchej, która przypada w miesiącach zimowych.
 • Błonica – CDC przestrzega przed epidemią błonicy na wschodzie Gwinei; ogłoszono 2. stopień zagrożenia. Jako że raczej w każdy w Polsce ma za sobą szczepienie podstawowe, wystarczy pojedyncza dawka przypominająca przed wyjazdem.

Zagrożenie dla podróżnych planujących wyjazd typowo hotelowy stanowi też denga – choroba przenoszona przez komary, która jest najczęstsza w miastach i regionach podmiejskich. Szczepienie na tę chorobę warto skonsultować z lekarzem.

Szczepienia zalecane Gwinea – wycieczka objazdowa

Wycieczka objazdowa wiąże się z odwiedzaniem różnych miejsc, gdzie warunki higieniczne mogą być gorsze niż w hotelach. Z tego względu warto zaszczepić się na choroby brudnych rąk występujące w Gwinei – są to:

Skojarzone szczepienia do Gwinei cena: jako że podróżnym zalecane są szczepienia przypominające na błonicę, tężec i polio, dobrą opcją jest preparat 4w1 dostępny w TropicalMed. Przedłuża on odporność na wymienione choroby (+ krztusiec) i kosztuje 199 zł.

Wycieczka objazdowa często obejmuje wyjazd na safari, biwak czy eksplorację jaskiń. To z kolei jest obarczone ryzykiem kontaktu z dzikim zwierzęciem, które gryząc, może zarazić śmiertelnym wirusem wścieklizny. Choroba ta jest w Gwinei rozpowszechniona także wśród psów, które są spotykane szczególnie na prowincji. Warto chronić swoje zdrowie za pomocą szczepienia na wściekliznę.

Gwinea jak się przygotować, co uwzględnić w planie podróży?

Gwinea jest znana głównie ze swojej różnorodności etnicznej: bogatej kultury ludów Fulani, Malinke, Susu i wielu innych. Dla podróżnych to także przepiękne plenery – od dziewiczych plaż Atlantyku przez bujne lasy deszczowe, aż po zachwycające wodospady. Co warto wiedzieć, planując podróż?

Gwinea jak się przygotować – praktyczne informacje

Stolica: Konakry, gdzie warto zobaczyć Muzeum Narodowe Sandervalia, Wielki Meczet czy targ Niger Market

Język: francuski (angielski używany bardzo rzadko)

Waluta: frank gwinejski (GNF)

Wiza: obowiązkowa na przejazd i pobyt

Klimat: tropikalny z porą deszczową od maja do października

Plaże: Gwinea ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego – wart odwiedzenia jest archipelag Los oraz plaża Takonko

Flora i fauna: warto odwiedzić Park Narodowy Górnego Nigru oraz słynny masyw górski Futa Dżalon; można zobaczyć tu pawiana gwinejskiego, a także kilkaset gatunków motyli 

Transport: najlepiej korzystać z wynajmu samochodu z kierowcą, co oferuje wiele hoteli

Bezpieczeństwo: w kraju stosowane są wzmożone środki bezpieczeństwa (kontrole policji), należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności

Kuchnia: typową potrawą jest fufu przyrządzane z mąki maniokowej lub kukurydzianej, warto również skosztować tradycyjnego gotowanego mango i napoju z tamaryndowca

Plan wycieczki to sprawa indywidualna, uzależniona od upodobań podróżnika. Od podejmowanych aktywności zależą natomiast zagrożenia dla zdrowia. Warto więc zgłosić się po aktualne i dopasowane zalecenia i immunizację (sprawdź: szczepienia do Gwinei cena), by móc w pełni cieszyć się urokami podróży.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Gwinei potrzebne są szczepienia?

Do Gwinei potrzebne jest szczepienie na żółtą febrę, potwierdzone wpisem do międzynarodowej książeczki zdrowia. Certyfikat szczepienia na COVID-19 zwalnia natomiast z obowiązku posiadania negatywnego wyniku na koronawirusa.

Jakie szczepienia do Gwinei warto wykonać?

Szczepienia zalecane większości podróżnych to te na tężec, WZW A i B, dur brzuszny i żółtą febrę. Dla wyjazdów hotelowych warto dodatkowo uodpornić się na meningokoki, błonicę i dengę. W przypadku wycieczek objazdowych ważna jest także ochrona przed cholerą, polio i wścieklizną.

W którym krakowskim ośrodku wykonam wszystkie szczepienia do Gwinei?

Kompleksowe szczepienia Gambia Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Nasz ośrodek oferuje nie tylko najszerszy wybór preparatów ochronnych, ale także specjalistyczną poradę w sprawie profilaktyki malarii.

Kiedy najlepiej zaszczepić się przed podróżą do Gwinei?

Najlepszy czas na pierwszą wizytę w ośrodku medycyny podróży to 6-8 tygodni przed wyjazdem do Gwinei. Pozwala to zaszczepić się na wszystkie choroby zagrażające w tym kraju i zdążyć nabrać odporność po immunizacji.

Gwinea to ciekawa destynacja turystyczna

Skorzystaj z jej uroków zdrowo i komfortowo
Zarezerwuj termin szczepień
Czytaj więcej: