Jakie szczepienia do Chin warto wykonać w TropicalMed?
Chiny szczepienia przed podróżą [wytyczne 2024]
Katarzyna Ślusarz |
2022-06-21 (ostatnia aktualizacja: 2024-08-07)
Osłabienie wynikające z długiej podróży, nieznane drobnoustroje i jet lag – oto, z czym musi mierzyć się organizm przeciętnego turysty w Chinach. Warto zaszczepić się na choroby lokalne, takie jak m.in. japońskie zapalenie mózgu czy dur brzuszny, aby cieszyć się zdrowymi wakacjami.
6-8 tygodni przed podróżą do Chin warto zaplanować wizytę w ośrodku medycyny podróży w celu immunizacji i otrzymania wytycznych dotyczących pozostałych metod profilaktyki. W Chinach nie ma żółtej febry, ale wymaga się tam certyfikatu szczepienia na tę chorobę od osób przybywających z krajów endemicznych.
Poza tym zalecane są szczepienia przypominające na tężec oraz uodpornienie na WZW A i B, dur brzuszny, meningokoki, japońskie zapalenie mózgu, kleszczowe zapalenie mózgu i wściekliznę. Wykaz szczepionek przydanych w danej podróży jest ustalany indywidualnie podczas wizyty. Należy pamiętać o zagrożeniu innymi chorobami w Chinach: m.in. trądem czy leptospirozą.
Chiny szczepienia dla turystów – dlaczego są ważne?
Jednym z chętniej odwiedzanych krajów Dalekiego Wschodu są Chiny – turystycznieatrakcyjne, jednak zagrażające turystom nieuodpornionym na choroby zakaźne. Wyczerpujący, długi lot, gwałtowna zmiana strefy czasowej, odmienny klimat i nieznane drobnoustroje chorobotwórcze… wszystko to przekłada się na wzmożone ryzyko infekcji w podczas wakacji. Dla osób chcących bez obaw zwiedzać Chiny szczepienia ochronne są niezbędne.
Kolejnym argumentem przemawiającym za immunizacją są koszty. Według danych MSZ, dostępność i poziom usług medycznych w Chinach są wysokie… niestety, ceny również (od 200$ za wizytę lekarską)[1]. Dodatkowo, należności reguluje się na bieżąco, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Chin warto wykonać, aby chronić swoje zdrowie i portfel, a także swobodnie się przemieszczać?
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Chin są obowiązkowe?
Przybywając do Chin bezpośrednio z Polski, nie trzeba mieć certyfikatu szczepienia na żółtą febrę, jednak podróży z miejsc zagrożonych transmisją tej choroby – już tak. Dotyczy to każdego pobytu kraju w endemicznym, nawet jeśli był to tylko tranzyt lotniskowy[2].
Żółta książeczka jest wymagana od przyjezdnych powyżej 9. miesiąca życia. Otrzymuje się ją bezpośrednio po immunizacji, jednak dokument zaczyna być ważny dopiero po 10 dniach. Należy więc odpowiednio wcześniej zaplanować swoje szczepienie na żółtą febrę.
Podróżujesz do Chin?
Zaszczep się przed wyjazdem!
W określonych przypadkach szczepienie na żółtą febrę jest w Chinach wymagane.
Profilaktyka wścieklizny jest w Chinach zaniedbana – ryzyko infekcji jest znaczne.
Azjatycki podtyp KZM ma cięższy przebieg i wyższą śmiertelność.
Skuteczne szczepionki. Wiele dostępnych terminów. Wykwalifikowany personel.
COVID-19 szczepienia Chiny (dane aktualne na dzień 07.11.2023 r.) obostrzenia związane z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa zostały zniesione, co oznacza możliwość swobodnego podróżowania do Chin[3].
Chiny szczepieniazalecane– przed czym chronią i ile kosztują?
Północne i południowe Chiny różnią się od siebie klimatem, a co za tym idzie – występowaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. W przypadku niektórych chorób (np. przenoszonych przez komary i kleszcze) ważna jest też m.in. wysokość nad poziomem morza – Chiny wschodnie są nizinne, a zachodnie to głównie góry i wyżyny; na wysokościach ryzyko ukąszenia jest znacznie niższe. Dlatego zalecenia dotyczące zdrowia są uzależnione od destynacji oraz specyfiki danej podróży.
Hotelowy/służbowy wyjazd do Chin szczepienia
Chiny wakacje w plenerze a szczepienia
Chiny szczepienia studentów (na przykładzie NYU Shanghai)[4]
błonica, tężec, krztusiec
WZW typu A i B
dur brzuszny
meningokoki
błonica, tężec, krztusiec
WZW typu A i B
dur brzuszny
japońskie zapalenie mózgu
kleszczowe zapalenie mózgu
wścieklizna
odra, świnka i różyczka
meningokoki ACWY
(to szczepienia obowiązkowe dla wszystkich studentów szanghajskiego kampusu NYU)
Szczepienia do Chin cena: 70 zł płaci się za kwalifikację lekarską na każdej wizycie, a całkowity koszt immunizacji jest uzależniony od liczby szczepionek zaleconych w danej podróży. W ofercie TropicalMed znajdują się pakiety, np. Hotelowy czy Azja Południowo-Wschodnia, które pozwalają zaoszczędzić. Sprawdź szczepienia do Chin cena.
Jakie choroby zagrażają w poszczególnych częściach tego kraju oraz jakie są zalecane szczepienia do Chin?
WZW typu A i B
Dla wszystkich osób wybierających Chiny szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby są zalecane. MSZ podaje, że odnotowuje się tam zwiększoną liczbę przypadków tzw. żółtaczki pokarmowej (typu A), toteż ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie. Podobnie wygląda sytuacja z wariantem B, co pokazuje raport w formie mapy sporządzony przez CDC[5].
Aby uniknąć ostrej infekcji z żółtaczką, gorączką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (m.in. wymiotów, bólu brzucha) wywołanych przez jeden lub drugi szczep wirusa albo przewlekłego zapalenia wątroby typu B grożącego marskością/rakiem, zaleca się szczepienia na:
WZW A– chorobę przenoszoną brudnymi rękami, a także przez produkty spożywcze/wodę skażone wydalinami nosiciela;
WZW B – chorobę transmitowaną przez krew i inne płyny ustrojowe, np. podczas stosunku płciowego bez zabezpieczeń.
Skojarzone szczepienia Chiny: preparat skojarzony dostępny od 16. roku życia pozwala nabyć odporność na oba typy WZW za pomocą trzech wkłuć (miesiąc 0, 1 i 6).
Osoby, które zostały poddane obowiązkowej immunizacji w wieku niemowlęcym, powinny skorzystać z preparatów chroniących wyłącznie przed WZW A. Są one podawane nie w trzech, a w dwóch dawkach, przy czym drugi zastrzyk można wykonać po powrocie, w ciągu 6-12 miesięcy od pierwszego.
Chiny słyną z orientalnej kuchni, której aż żal nie spróbować. Turyści często stołują się na ulicznych targach, gdzie jedzenie przygotowywane jest szybko i nie zawsze w higienicznych warunkach. To prosta droga do tyfusu – infekcji z wysoką gorączką, wzdęciami i nudnościami, która może doprowadzić do perforacji jelita. Pałeczki duru brzusznego przenoszą się też brudnymi rękami lub przez nieuzdatnioną wodę (także w postaci lodu).
Według MSZ, infekcje pokarmowe są jedną z częstszych dolegliwości podróżnych. Dla odwiedzających Chiny szczepienia zalecane na dur są dostępne w formie doustnej (trzy kapsułki w dniach 1, 3 i 5) lub pojedynczego zastrzyku.
KZM to choroba przenoszona przez kleszcze, która zagraża także w Polsce. Dalekowschodni (azjatycki) podtyp wirusa wywołuje jednak infekcję o cięższym przebiegu, charakteryzującą się wyższym wskaźnikiem śmiertelności. Podróżni wybierający się w północno-wschodnią część kraju, np. na Wielki Chingan czy Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej, są najbardziej narażeni, jednak na zachodzie, np. w regionie Sinciang, także odnotowuje się przypadki KZM[6].
Ryzykiem transmisji wirusa kleszczowego zapalenia mózgu są objęte Chiny wschodnie i zachodnie. To niebezpieczna i nieuleczalna choroba układu nerwowego, dlatego przed wyjazdem warto wykonać trzydawkowe zalecane szczepienia na KZM (schemat podania zależy od wybranego preparatu).
Japońskie zapalenie mózgu to choroba transmitowana przez zainfekowane komary, typowa dla Dalekiego Wschodu. Znaczna część kraju, szczególnie południowe i wschodnie Chiny (m.in. Wielki Chingan, Nizina Chińska) to obszary endemicznego występowania wirusa[7]. Jak widać, planując wyjazd do Chin szczepienia na niektóre choroby mogą być przydatne lub wręcz odwrotnie – wszystko zależy od miejsc, które chce się odwiedzić.
Profilaktyka choroby obejmuje przede wszystkim ochronę przed ukąszeniami komarów oraz szczepienie ochronne podawane w dwóch dawkach w dniach 0 i 28 (dla dorosłych dozwolony jest tygodniowy, przyśpieszony cykl).
Chiny to drugi najludniejszy kraj na świecie, znajdujący się w czołówkach światowych zestawień najpopularniejszych destynacji turystycznych. Państwo pęka w szwach, co sprzyja rozwojowi chorób przenoszonych z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Jest wśród nich zakażenie meningokokami, czyli bakteriami które mogą wywołać sepsę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Aby spędzić bezpieczne i spokojne wakacje w Chinach, warto wykonać szczepienie na meningokoki dostępne w wariancie wielodawkowym lub dwu-/trzydawkowym.
Według WHO, w Chinach wścieklizna jest rozpowszechniona – ryzyko zakażenia w wyniku pokąsania (lub polizania) przez chore zwierzę jest więc szczególnie wysokie[8]. Rozwojowi choroby i śmierci w wyniku powikłań można wprawdzie zapobiegać podając szczepionkę nawet po ugryzieniu/polizaniu, jednak zważywszy na wysokie koszty pomocy lekarskiej w Państwie Środka, lepiej uodpornić się przed wyjazdem.
Szczepienia przed wyjazdem do Chin polegają na podaniu trzech dawek w dniach 0, 7 i 21 lub 28.Wściekliznę u dzikiego/bezpańskiego zwierzęcia można rozpoznać m.in. po nietypowym zachowaniu, strachu przed wodą czy wzmożonej produkcji śliny.
Jakie są zalecenia dotyczące szczepienia do Hongkongu i Makau?
Dla osób planujących wyjazd do Chin szczepienia różnią się w zależności od specyfiki i trasy danej wycieczki. Celem wielu podróżników są np. Hongkong i Makau. To specjalne regiony administracyjne, które realizują polityczną ideę "jedno państwo – dwa systemy". Oznacza to, że wszelkie wytyczne, także w zakresie zdrowia, mogą się różnić w porównaniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
Szczepienia do Hongkongu
Jako że gęstość zaludnienia jest tam ogromna, to większe zagrożenie stanowią drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową: meningokoki, wirus grypy czy ospy wietrznej to tylko niektóre z nich. Warto pamiętać o szczepieniach rutynowych.
Według danych opublikowanych przez wydział zdrowia publicznego w Londynie (NaTHNaC), w Hongkongu występuje znacznie mniejsze ryzyko zakażenia pałeczkami duru brzusznego niż w Chinach[9].
Amerykańska agencja rządowa CDC podaje, że Hongkong jest wolny od psiej wścieklizny – nie można tego samego powiedzieć o Chinach[10]. Profilaktyczne szczepienia na wypadek pogryzienia przez zainfekowane zwierzę zaleca się niektórym podróżnym do Chin, natomiast do Hongkongu są one rzadkością.
Szczepienia do Makau
Zalecenia dotyczące szczepień rutynowych oraz tych przeciw durowi brzusznemu i wściekliźnie są w Makau podobne jak w Hongkongu.
W przypadku obu regionów administracyjnych nie podano jasnych wytycznych w sprawie obowiązkowych szczepień na żółtą febrę od przyjezdnych z krajów zagrożonych transmisją wirusa. Planując wieloprzystankową podróż zahaczającą o regiony, gdzie choroba występuje, lepiej jest uznać, że przepisy są takie same jak w Chinach i wyrobić niezbędny certyfikat szczepienia.
Chiny jak przygotować się do wyjazdu?
Każda podróż rozpoczyna się od sporządzenia planu zwiedzania. Pomocny w tej kwestii może być blog TropicalMed. Sprawdź: 7 najlepszych atrakcji w Chinach. Następnie trzeba pomyśleć o formalnościach, m.in. o wyrobieniu wizy. W tym celu trzeba skontaktować się z Ambasadą ChRL.
Wiza do Chin a wyjazd do Hongkongu/Makao
Wyjazd z Chin do Hongkongu i/lub Makau jest traktowane jak opuszczenie kraju, a więc planując taką wycieczkę, trzeba złożyć wniosek o wizę wielokrotną zamiast jednorazowej.
Pakując się w podróż warto pamiętać o adapterze do gniazdek elektrycznych o kształcie typu A i/lub I. Wśród rzeczy zakazanych, jeśli chodzi o wwóz na terytorium Chin, znajduje się m.in. żywność czy rośliny. Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem?
Chiny – co warto wiedzieć
Stolica: Pekin – warte zobaczenia jest Zakazane Miasto, czyli dawny pałac cesarski wpisany na listę UNESCO
Język: mandaryński, angielski w Hongkongu i portugalski w Makau; komunikacja w języku angielskim może być kłopotliwa
Waluta: yuan (CNY); pieniądze najlepiej wymieniać w bankach, filiach na lotniskach, na dworcach i w hotelach
Klimat: Chiny to rozległy kraj, leżący w trzech strefach klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i umiarkowanej (kontynentalnej)
Plaże: bywają naprawdę mocno zatłoczone; Dadonghai czy wyspa Wuzhizhou to popularne destynacje wśród turystów spragnionych wypoczynku na plaży
Flora i fauna: Jiuzhaigou to rezerwat wpisany na listę UNESCO, w którym żyją zagrożone gatunki zwierząt (m.in. panda wielka czy takin syczuański)
Transport: można przemieszczać się komunikacją miejską i autobusami dalekobieżnymi; do zakupu biletów często niezbędny jest paszport
Bezpieczeństwo: Chiny są z reguły bezpiecznym miejscem dla turystów; główne zagrożenie stanowią choroby
Kuchnia: tradycyjne chińskie dania to m.in. kaczka po pekińsku czy sajgonki – kraj ten oferuje mnóstwo różnych smaków, których warto spróbować.
Odwiedzając Chiny bezpieczeństwo można sobie zapewnić, zgłaszając podróż w systemie Odyseusz. Na miejscu należy bezwzględnie unikać demonstracji i zgromadzeń, gdyż mogą być one ostro tłumione. Wyjazd do w niektórych regionów (np. do Tybetu) i podejmowanie tam różnych aktywności (np. fotografowanie) może przyciągać uwagę władz. Zagrożenie przestępczością (w tym kradzieżami) nie jest zbyt duże, jednak zaleca się zachowanie podstawowych środków ostrożności.
Zafunduj sobie zdrowie i ciesz się urokami tego wspaniałego kraju – umów się na szczepienia ochronne 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Korzystając z oferty typu Chiny wakacje last minute, nie warto rezygnować z wizyty w ośrodku medycyny podróży. Szczepienia w schemacie przyspieszonym, a w niektórych przypadkach nawet pojedyncza dawka (np. na WZW A) mogą uratować zdrowie i życie.
Chcąc uodpornić się na wszystkie choroby zagrażające podczas podróży do Chin, warto skorzystać z usług TropicalMed. To ośrodek medycyny podróży i szczepień profilaktycznych, w którym można liczyć nie tylko na wygodną i bezpieczną immunizację, ale także na profesjonalną poradę lekarską (np. jak spakować apteczkę podróżną).
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Chin potrzebne są szczepienia?
Obowiązek szczepienia do Chin ma charakter selektywny, tj. dotyczy tylko wybranych podróżnych. Certyfikat potwierdzający uodpornienie na żółtą febrę powinni mieć wszyscy od 9. miesiąca życia, którzy przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą (w Afryce Subsaharyjskiej i Ameryce Łacińskiej). Szczepienia Chiny Kraków oraz wyrobienie żółtej książeczki jest możliwe w TropicalMed.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Chin?
Zalecenia dotyczące immunizacji różnią się w zależności od specyfiki wycieczki. Na pobyt w hotelu powinny wystarczyć szczepienia rutynowe oraz na żółtaczkę, dur brzuszny i meningokoki, podczas gdy na wycieczce objazdowej mogą dodatkowo zagrażać japońskie i kleszczowe zapalenie mózgu oraz wścieklizna. Warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży po indywidualne wytyczne w tej sprawie.
Czy podróż do Chin jest bezpieczna?
Chiny to z reguły bezpieczny kraj dla turystów; głównym zagrożeniem są choroby zakaźne. Dlatego ważne jest przestrzeganie higieny osobistej i żywienia, ochrona przed ukąszeniami komarów i kleszczy oraz unikanie skupisk ludzkich, gdzie choroby mogą rozprzestrzeniać się drogą kropelkową. Poza tym najlepszą metodą ochrony są szczepienia.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chin?
Turyści powinni mieć świadomość, że opieka zdrowotna w Chinach jest na dobrym poziomie, jednak ceny świadczeń są naprawdę wysokie. Dlatego lepiej zadbać o swoje zdrowie i finanse przed wyjazdem – wykonać szczepienia ochronne i wykupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Kiedy przychodzisz do TropicalMed celem otrzymania doustnej szczepionki, takiej jak ta przeciwko tyfusowi, powinieneś powstrzymać się od jedzenia, picia i przyjmowania leków przez godzinę przed wizytą. W przypadku zastrzyków, zaleca się założenie wygodnej odzieży, aby umożliwić szybkie odsłonięcie ramienia do podania leku.
Jakimi szczepionkami szczepicie?
W ofercie TropicalMed znajdują się niemal wszystkie niezbędne szczepionki do podróży do Chin (oprócz tych na COVID-19). W razie potrzeby żółtej książeczki możliwe są szczepienia Stamaril Kraków. Pozostałe także mogą być uwzględnione w dokumencie na życzenie pacjenta.
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Chin?
Podróż do Chin to dla organizmu wyzwanie ze względu na dużą odległość (jet lag) i zagrożenie chorobami zakaźnymi. Można im przeciwdziałać, wykonując szczepienia w TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.