6-8 tygodni przed podróżą do Chin warto zaplanować wizytę w ośrodku medycyny podróży w celu immunizacji i otrzymania wytycznych dotyczących pozostałych metod profilaktyki. W Chinach nie ma żółtej febry, ale wymaga się tam certyfikatu szczepienia na tę chorobę od osób przybywających z krajów endemicznych. Poza tym zalecane są szczepienia rutynowe oraz uodpornienie na żółtaczkę, tyfus, meningokoki, japońskie zapalenie mózgu, kleszczowe zapalenie mózgu, wściekliznę. Wykaz szczepionek przydanych w danej podróży jest ustalany indywidualnie podczas wizyty. Należy pamiętać o zagrożeniu innymi chorobami w Chinach: m.in. trądem, dengą czy leptospirozą.
Chiny szczepienia dla turystów – dlaczego są ważne?
Jednym z chętniej odwiedzanych krajów Dalekiego Wschodu są Chiny – turystycznie atrakcyjne, jednak zagrażające turystom nieuodpornionym na choroby zakaźne. Wyczerpujący, długi lot, gwałtowna zmiana strefy czasowej, odmienny klimat i nieznane drobnoustroje chorobotwórcze… wszystko to przekłada się na wzmożone ryzyko infekcji w podczas wakacji. Immunizacja przed podróżą pozwala bezpiecznie zwiedzać Chiny – szczepienia uczą organizm rozpoznawać i zwalczać patogeny.
Uodpornienie przed wyjazdem jest ważne nie tylko ze względów zdrowotnych. W określonych przypadkach wpływa na komfort podróżowania – obowiązkowe szczepienia do Chin są niezbędne, aby móc przekraczać granice kraju. Kolejnym argumentem przemawiającym za immunizacją są koszty. Według danych MSZ, dostępność i poziom usług medycznych w Chinach są wysokie… niestety, ceny również. Zwykła wizyta lekarska może wiązać się z wydatkiem ponad 200$! Dodatkowo, należności reguluje się na bieżąco, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Chin warto wykonać, aby chronić swoje zdrowie i portfel, a także swobodnie się przemieszczać?
Obowiązkowe szczepienia Chiny – na co trzeba się uodpornić?
Przybywając do Chin bezpośrednio z Polski, nie trzeba mieć certyfikatu szczepienia na żółtą febrę, jednak podróży z miejsc zagrożonych transmisją tej choroby – już tak. Dotyczy to każdego pobytu kraju w endemicznym, nawet jeśli był to tylko tranzyt lotniskowy.
Żółta książeczka jest wymagana od przyjezdnych powyżej 9. miesiąca życia. Otrzymuje się ją bezpośrednio po immunizacji, jednak dokument zaczyna być ważny dopiero po 10 dniach. Należy więc odpowiednio wcześniej zaplanować swoje szczepienie na żółtą febrę.
COVID-19 szczepienia Chiny (dane aktualne na dzień 29.04.2023 r.) bez względu na status zaszczepienia/ozdrowienia turysty, wszyscy są zobowiązani do okazania negatywnego testu na koronawirusa wykonanego do 48h przed wylotem. Poza tym należy wypełnić deklarację zdrowotną wjazdu i wyjazdu.
Chiny wakacje – jakie szczepienia przed wyjazdem do Chin są zalecane?
Chiny wschodnie i zachodnie różnią się od siebie klimatem, a co za tym idzie – występowaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. W przypadku niektórych chorób (np. przenoszonych przez komary) ważna jest też m.in. wysokość nad poziomem morza – południowe Chiny to głównie góry i wyżyny, toteż prawdopodobieństwo tego typu infekcji jest mniejsze. Dlatego zalecenia dotyczące zdrowia są uzależnione od destynacji oraz specyfiki danej podróży.
Hotelowy/służbowy wyjazd do Chin szczepienia | Chiny wakacje w plenerze – szczepienia na wycieczkę objazdową | Szczepienia do Chin dla studentów (na przykładzie NYU Shanghai) |
- błonica, tężec, krztusiec
- WZW typu A i B
- dur brzuszny
- meningokoki
| - błonica, tężec, krztusiec
- WZW typu A i B
- dur brzuszny
- japońskie zapalenie mózgu
- kleszczowe zapalenie mózgu
- wścieklizna
| - odra, świnka i różyczka
- meningokoki ACWY
(to szczepienia obowiązkowe dla wszystkich studentów szanghajskiego kampusu NYU) |
Szczepienia do Chin cena: całkowity koszt immunizacji jest uzależniony od liczby szczepionek zaleconych w danej podróży. W ofercie TropicalMed znajdują się pakiety, np. Hotelowy czy Azja Południowo-Wschodnia, które pozwalają zaoszczędzić. Sprawdź szczepienia do Chin cena.
Jakie choroby zagrażają w poszczególnych częściach tego kraju oraz jakie są zalecane szczepienia do Chin?
Żółtaczka/WZW typu A i B
Szczepienia na WZW są zalecane każdemu nieuodpornionemu turyście, wybierającemu się do Chin. MSZ podaje, że odnotowuje się tam zwiększoną liczbę przypadków żółtaczki pokarmowej (typ A), toteż ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie. Ponadto, większość populacji Polski (osoby urodzone przed 1994 r.) nie przebyła obowiązkowego szczepienia na WZW B. Szczepienie skojarzone Twinrix Adult od 16. roku życia pozwala nabyć odporność na oba typy żółtaczki.
Więcej na ten temat można znaleźć w artykule: „Szczepienia WZW”.
Osoby, które zostały poddane obowiązkowej immunizacji w wieku niemowlęcym, powinny skorzystać z preparatów chroniących wyłącznie przed WZW A (sprawdź, planując wyjazd do Chin szczepienia na WZW A).
Dur brzuszny
Chiny słyną z orientalnej kuchni, której aż żal nie spróbować. Turyści często stołują się na ulicznych targach, gdzie jedzenie przygotowywane jest szybko i nie zawsze w higienicznych warunkach. To prosta droga do infekcji pokarmowych. Według MSZ, są one jedną z częstszych dolegliwości podróżnych. Warto więc wykonać szczepienie na tyfus – tym bardziej, że pałeczki duru brzusznego występują w Chinach endemicznie.
KZM – kleszczowe zapalenie mózgu
KZM to choroba przenoszona przez kleszcze, która zagraża także w Polsce. Dalekowschodni (azjatycki) podtyp wirusa wywołuje jednak infekcję o cięższym przebiegu, charakteryzującą się wyższym wskaźnikiem śmiertelności. Podróżni wybierający się w północno-wschodnią część kraju (np. Wielki Chingan) są najbardziej narażeni, jednak na zachodzie (np. w regionie Sinciang) także odnotowuje się przypadki KZM.
Ryzykiem transmisji wirusa kleszczowego zapalenia mózgu są objęte Chiny wschodnie i zachodnie. To niebezpieczna i nieuleczalna choroba układu nerwowego, dlatego przed wyjazdem warto wykonać zalecane szczepienia na KZM.
JZM – japońskie zapalenie mózgu
Japońskie zapalenie mózgu to choroba transmitowana przez zainfekowane komary, typowa dla Dalekiego Wschodu. Znaczna część kraju, szczególnie południowe i wschodnie Chiny (m.in. Wielki Chingan) to obszary endemicznego występowania wirusa.
Profilaktyka choroby obejmuje przede wszystkim ochronę przed ukąszeniami komarów oraz szczepienie ochronne. Jedynym dostępnym w Polsce preparatem ochronnym jest dwudawkowy Ixiaro. Więcej o objawach i zapobiegania chorobie należy szukać we wpisie: „Szczepionka na japońskie zapalenie mózgu”.
Meningokoki
Chiny to najludniejszy kraj na świecie, znajdujący się na 4. miejscu w światowym zestawieniu najpopularniejszych destynacji turystycznych. Państwo to "pęka w szwach", co sprzyja rozwojowi chorób przenoszonych z człowieka na człowieka, m.in. drogą kropelkową. Jest wśród nich zakażenie meningokokami, czyli bakteriami które mogą wywołać sepsę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Aby spędzić bezpieczne i spokojne wakacje w Chinach, warto wykonać szczepienie na meningokoki.
Wścieklizna
Wścieklizna wśród ludzi to efekt zaniedbywania profilaktyki, czyli szczepień psów i dzikich zwierząt. Są one bowiem głównymi rezerwuarami wścieklizny i mogą przenosić śmiertelne wirusy na człowieka. W Polsce problem ten został wyeliminowany – ostatni śmiertelny przypadek u człowieka odnotowano w 2002 roku.
W Chinach wścieklizna występuje endemicznie nawet wśród ludzi – ryzyko niebezpiecznego zakażenia jest więc szczególnie wysokie. Rozwojowi choroby i śmierci w wyniku powikłań można wprawdzie zapobiegać podając szczepionkę nawet po ugryzieniu/polizaniu, jednak zważywszy na wysokie koszty pomocy lekarskiej w Chinach, lepiej zastosować tzw. profilaktykę przedekspozycyjną.
Szczegóły dotyczące wścieklizny, jej rozpoznawania i zapobiegania, znajdują się na naszym blogu: sprawdź „Szczepionka na wściekliznę – zapobiega i leczy”.
Szczepienia do Hongkongu i Makau – czy zalecenia przed podróżą do tych regionów się różnią?
Hongkong i Makau to specjalne regiony administracyjne, które realizują polityczną ideę "jedno państwo – dwa systemy". Oznacza to, że wszelkie wytyczne, także w zakresie zdrowia, mogą się różnić w porównaniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
Szczepienia do Hongkongu
Według najnowszych danych MSZ (z dnia 13.04.2023 r.), w przeciwieństwie do Chin, w Hongkongu nie wymaga się testów na obecność koronawirusa ani formularzy lokalizacyjnych od przyjezdnych.
Jako że gęstość zaludnienia jest tam ogromna, to większe zagrożenie stanowią drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową: meningokoki, wirus grypy czy ospy wietrznej to tylko niektóre z nich. Warto pamiętać o szczepieniach rutynowych.
Według danych opublikowanych przez wydział zdrowia publicznego w Londynie (NaTHNaC), w Hongkongu występuje znacznie mniejsze ryzyko zakażenia pałeczkami duru brzusznego niż w Chinach.
Amerykańska agencja rządowa CDC podaje, że Hongkong jest wolny od psiej wścieklizny – nie można tego samego powiedzieć o Chinach. Profilaktyczne szczepienia na wypadek pogryzienia przez zainfekowane zwierzę zaleca się niektórym podróżnym do Chin, natomiast do Hongkongu są one rzadkością.
Szczepienia do Makau
Zalecenia dotyczące szczepień rutynowych oraz tych przeciw durowi brzusznemu i wściekliźnie są w Makau podobne jak w Hongkongu.
W przypadku obu regionów administracyjnych nie podano jasnych wytycznych w sprawie obowiązkowych szczepień na żółtą febrę od przyjezdnych z krajów zagrożonych transmisją wirusa. Planując wieloprzystankową podróż zahaczającą o regiony, gdzie choroba występuje, lepiej jest uznać, że przepisy są takie same jak w Chinach i wyrobić niezbędny certyfikat szczepienia.
Chiny jak przygotować się do wyjazdu?
Każda podróż rozpoczyna się od sporządzenia planu zwiedzania. Pomocny w tej kwestii może być blog TropicalMed. Sprawdź: 7 najlepszych atrakcji w Chinach. Następnie trzeba pomyśleć o formalnościach, m.in. o wyrobieniu wizy. W tym celu trzeba skontaktować się z Ambasadą ChRL.
Wiza do Chin a wyjazd do Hongkongu/Makao
Wyjazd z Chin do Hongkongu i/lub Makau jest traktowane jak opuszczenie kraju, a więc planując taką wycieczkę, trzeba złożyć wniosek o wizę wielokrotną zamiast jednorazowej.
Pakując się w podróż warto pamiętać o adapterze do gniazdek elektrycznych o kształcie typu A i/lub I. Wśród rzeczy zakazanych, jeśli chodzi o wwóz na terytorium Chin, znajduje się m.in. żywność czy rośliny. Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem?
Chiny – co warto wiedzieć
Stolica: Pekin – warte zobaczenia jest Zakazane Miasto, czyli dawny pałac cesarski wpisany na listę UNESCO
Język: mandaryński, angielski w Hongkongu i portugalski w Makau; komunikacja w języku angielskim może być kłopotliwa
Waluta: yuan (CNY); pieniądze najlepiej wymieniać w bankach, filiach na lotniskach, na dworcach i w hotelach
Klimat: Chiny to rozległy kraj, leżący w trzech strefach klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i umiarkowanej (kontynentalnej)
Plaże: bywają naprawdę mocno zatłoczone; Dadonghai czy wyspa Wuzhizhou to popularne destynacje wśród turystów spragnionych wypoczynku na plaży
Flora i fauna: Jiuzhaigou to rezerwat wpisany na listę UNESCO, w którym żyją zagrożone gatunki zwierząt (m.in. panda wielka czy takin syczuański)
Transport: można przemieszczać się komunikacją miejską i autobusami dalekobieżnymi; do zakupu biletów często niezbędny jest paszport
Bezpieczeństwo: Chiny są z reguły bezpiecznym miejscem dla turystów; główne zagrożenie stanowią choroby
Kuchnia: tradycyjne chińskie dania to m.in. kaczka po pekińsku czy sajgonki – kraj ten oferuje mnóstwo różnych smaków, których warto spróbować.
Chcąc uodpornić się na wszystkie choroby zagrażające podczas podróży do Chin, warto skorzystać z usług TropicalMed. To ośrodek medycyny podróży i szczepień profilaktycznych, w którym można liczyć nie tylko na wygodną i bezpieczną immunizację, ale także na profesjonalną poradę lekarską. Zafunduj sobie zdrowe bezpieczne w Chinach i ciesz się urokami tego wspaniałego kraju – umów się na szczepienia ochronne 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Chin potrzebne są szczepienia?
Obowiązek szczepienia do Chin ma charakter selektywny, tj. dotyczy tylko wybranych podróżnych. Certyfikat potwierdzający uodpornienie na żółtą febrę powinni mieć wszyscy od 9. miesiąca życia, którzy przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą (w Afryce Subsaharyjskiej i Ameryce Łacińskiej). Szczepienia Chiny Kraków oraz wyrobienie żółtej książeczki jest możliwe w TropicalMed.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Chin?
Zalecenia dotyczące immunizacji różnią się w zależności od specyfiki wycieczki. Na pobyt w hotelu powinny wystarczyć szczepienia rutynowe oraz na żółtaczkę, dur brzuszny i meningokoki, podczas gdy na wycieczce objazdowej mogą dodatkowo zagrażać japońskie i kleszczowe zapalenie mózgu oraz wścieklizna. Warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży po indywidualne wytyczne w tej sprawie.
Czy podróż do Chin jest bezpieczna?
Chiny to z reguły bezpieczny kraj dla turystów; głównym zagrożeniem są choroby zakaźne. Dlatego ważne jest przestrzeganie higieny osobistej i żywienia, ochrona przed ukąszeniami komarów i kleszczy oraz unikanie skupisk ludzkich, gdzie choroby mogą rozprzestrzeniać się drogą kropelkową. Poza tym najlepszą metodą ochrony są szczepienia.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chin?
Turyści powinni mieć świadomość, że opieka zdrowotna w Chinach jest na dobrym poziomie, jednak ceny świadczeń są naprawdę wysokie. Dlatego lepiej zadbać o swoje zdrowie i finanse przed wyjazdem – wykonać szczepienia ochronne i wykupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.