Co dają szczepienia misjonarzy i sióstr zakonnych?
Działalność duszpasterska odbywa się nie tylko na miejscu, ale także poza granicami Polski – czasami w bardzo odległych i wymagających dla zdrowia destynacjach. Szczepienia sióstr zakonnych i misjonarzy są więc kluczowe w zapobieganiu chorobom zakaźnym, które są rozpowszechnione w poszczególnych zakątkach świata.
Aby skutecznie ewangelizować, edukować oraz prowadzić działalność charytatywną i medyczną, niezbędne jest zdrowie. Jakie choroby zagrażają osobom prowadzącym misje religijne w Afryce, obu Amerykach, Azji czy Oceanii oraz w jaki sposób można im zapobiegać?
Które kraje misyjne na świecie są odwiedzane najczęściej?
Według najnowszych danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, aktualnie posługę prowadzi 1690 zakonników, sióstr zakonnych i osób świeckich. Znajdują się oni na 5 kontynentach, z czego kraje misyjne w Afryce wybrało aż 676 misjonarzy. Nieco mniej (655 osób) udało się do Ameryki Łacińskiej, a następnie do Azji (281 osób), do Oceanii (65 osób) i do Ameryki Północnej (13 osób)[1].
Jakie szczepienia na misje i inne środki profilaktyki groźnych chorób zakaźnych warto rozważyć, planując tego typu działalność w poszczególnych zakątkach świata?
Kraje misyjne w Afryce
W wielu krajach afrykańskich sytuacja gospodarcza i polityczna jest naprawdę ciężka, co przekłada się na warunki życia – m.in. jakość infrastruktury higieniczno-sanitarnej czy poziom opieki medycznej i profilaktyki. Z tego względu misje religijne w Afryce są obarczone ryzykiem wielu różnych chorób, m.in.:
Kraje misyjne w Afryce a wymogi wjazdowe
Komisja Episkopatu Polski ds. Misji podaje, że najwięcej misjonarzy znajduje się w Kamerunie, Zambii, Tanzanii, na Madagaskarze, w Republice Środkowoafrykańskiej, RPA i Demokratycznej Republice Konga. We wszystkich wymagany jest (selektywnie lub wobec wszystkich) certyfikat szczepienia na żółtą febrę. Sprawdź:
żółta książeczka.
Misje religijne obejmują nie tylko duszpasterstwo, ale także inne działania, m.in. pomoc medyczną narażającą na kontakt ze skażoną krwią. Ponadto, tego typu wyjazdy są z reguły dłuższe niż podróże turystyczne czy służbowe, a więc ryzyko ekspozycji na komary czy zetknięcia się z chorym zwierzęciem jest wyższe.
Kraje misyjne w Ameryce Łacińskiej
Ameryka Łacińska i Karaiby to kolejna tropikalne destynacje, do których wysyłane są osoby na misje religijne. Największe zagrożenie stanowią tam choroby przenoszone przez komary, takie jak:
Żółta książeczka do Ameryki Łacińskiej
Podobnie jak w krajach afrykańskich, wiele państw zlokalizowanych w Ameryce Łacińskiej wymaga potwierdzenia immunizacji na żółtą febrę. Obowiązek ten jest z reguły selektywny (tylko dla osób przybywających z regionu endemicznego), ale w Gujanie Francuskiej dotyczy wszystkich przyjezdnych od 1. roku życia.
Na dwie pierwsze są dostępne skuteczne i bezpieczne szczepienia na misje w TropicalMed, natomiast w przypadku dwóch kolejnych muszą wystarczyć środki ochrony przed komarami: moskitery, repelenty oraz odzież zakrywająca ciało.
Według Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, najwięcej osób w tym regionie pełni posługę w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Peru i Paragwaju. W niektórych z nich (np. w Boliwii czy Peru) dostęp do bezpiecznej, czystej wody jest znacznie niższy niż w Polsce[2], dlatego choroby brudnych rąk (m.in. dur brzuszny) także stanowią zagrożenie dla zdrowia.
Kraje misyjne w Azji
Filipiny i Tajwan to kolejne kraje misyjne na świecie zlokalizowane w tropikach, gdzie zagrożenie stanowi m.in. japońskie zapalenie mózgu, denga, dur brzuszny, a w Filipinach także cholera.
Misje prowadzone są także w Azji Centralnej, tj. w Kazachstanie i Uzbekistanie, gdzie zagrożenie mogą stanowić dur brzuszny, wścieklizna, i odra. W przypadku ostatniej z wymienionych chorób CDC przestrzega przed wzmożoną liczbą zakażeń[3] Obwody wschodniokazachstański, akmolski i ałmacki (w Kazachstanie) są dodatkowo obarczone ryzykiem kleszczowego zapalenia mózgu[4].
Spośród azjatyckich krajów, w których prowadzone są misje religijne, najbezpieczniejszym pod kątem zdrowia w podróży jest Japonia. Należy jednak pamiętać, że i tam występuje wysokie ryzyko chorób zakaźnych, a znaczna zmiana strefy czasowej i jet lag osłabiają organizm, zwiększając jego podatność na infekcje.
Kraje misyjne w Oceanii
W tym przypadku działania profilaktyczne i szczepienia sióstr zakonnych, księży, zakonników i osób świeckich służących na misjach ograniczają się wyłącznie do Papui Nowej Gwinei – to tam przebywa cały, 65-osobowy zespół.
Należy mieć na względzie, że panują tam bardzo słabe warunki higieniczno-sanitarne, więc ryzyko chorób brudnych rąk jest znaczne. Na obszarach poniżej 2000 m n.p.m. występuje też malaria[5].
Jeśli chodzi o mniej tropikalne choroby, to ryzyko wścieklizny oraz wirusowego zapalenia wątroby typu A i B również jest tam znaczne.
Kraje misyjne w Ameryce Północnej
Jeśli chodzi o profilaktykę i szczepienia misjonarzy w tym regionie, to trzeba skupić się na Kanadzie, Alasce (USA) i Bermudach (Wielka Brytania) – to tam rozlokowany jest zespół według Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Te trzy kraje misyjne są dość bezpieczne pod kątem zdrowia przyjezdnych, jednak świadomość osłabienia jet lagiem oraz niezwykle wysokich kosztów leczenia powinna skłonić do konsultacji z lekarzem medycyny podróży. Specjalista wyda indywidualne zalecenia profilaktyczne oraz wykona szczepienia dopasowane do potrzeb misjonarza. Co jest brane pod uwagę podczas kwalifikacji lekarskiej?
Jak dobierane są szczepienia na misje?
Zalecenia profilaktyczne i szczepienia misjonarzy są dobierane przede wszystkim do indywidualnych predyspozycji pacjenta. Przykładowo, osobom po 60. roku życia odradza się immunizację przeciw żółtej febrze czy dendze – nie ma bowiem preparatów bezpiecznych dla tej grupy wiekowej.
Drugim ważnym czynnikiem jest destynacja, długość pobytu i termin wyjazdu. Przykładowo, choroby przenoszone przez komary zagrażają przede wszystkim w okresach deszczowych i bezpośrednio po nich. W Papui Nowej Gwinei jest to termin grudzień-kwiecień, a na Filipinach czerwiec-październik[6].
Szczepienia sióstr zakonnych, duszpasterzy i osób świeckich służących na misjach są dobierane indywidualnie, po wnikliwym wywiadzie i badaniu przeprowadzonych przez wykwalifikowanego lekarza medycyny podróży TropicalMed.
Jak TropicalMed chroni zdrowie osób planujących misje religijne?
TropicalMed specjalizuje się w kompleksowej ochronie zdrowia różnych podróżnych, m.in. tych wybierających się na misje religijne. Podczas wizyty można liczyć na:
- skuteczne i bezpieczne szczepienia misjonarzy;
- konsultację w sprawie obowiązku immunizacji oraz możliwość wyrobienia żółtej książeczki w razie potrzeby;
- indywidualne zalecenia profilaktyczne – m.in. co spakować do apteczki do określonego kraju czy jakie leki na malarię są potrzebne w danym regionie (+ recepta).
Szczepienia misjonarzy w pakiecie: nasz ośrodek oferuje profilowane pakiety dla osób wybierających się do poszczególnych zakątków świata. Sprawdź, ile można w ten sposób zaoszczędzić (cennik TropicalMed).
Wykwalifikowani lekarze wiedzą, jaką sytuację epidemiologiczną można zastać, odwiedzając poszczególne kraje misyjne na świecie. Jako że choroba może odebrać możliwość skutecznej posługi, warto zabezpieczyć swoje zdrowie w TropicalMed.
Serdecznie zapraszamy!